Şimdi Ara

Neon Genesis Evangelion hakkında (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
8.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bigbooss

bunun konusu ne arkadaşlar. kısaca anlatsanız. herkes bir şey yazmış.

TV:

2000 yılında Antarktika'da gerçekleşen ve sonradan Second Impact ("İkinci Darbe") olarak adlandırılacak olan büyük bir felaket sonucu milyarlarca insanın öldüğü bir yıkım gerçekleşir. BM'ye bağlı gibi görünen gizli organizasyon NERV insanlığı bekleyen tehlikenin henüz ortaya çıkmamış olduğunu öngörmüştür ve bu tehlikeye karşı kendi cevapları olarak Evangelion Projesi'ni devreye sokarlar. Bu, ergenleşmemiş çocukların bazılarınca kullanılabilen dev cyborg'ler olan EVA'ları savaşa sürmek ve insanlığın kaderini bu şekilde üstlenmekle ilgilidir.

Bir süre sonra 2014'de, Angel yani Melek olarak adlandırılan tanımlanamayan yaratıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bunlardan göz önüne çıkan ilki Sachiel, ilk hedef olarak yıkılan Tokyo'nun yerine inşa edilen Tokyo 3'e doğru harekete geçtiğinde ordu ona karşı insanlığın en güçlü silahı olan N2 bombasını kullanır fakat bu Angel'i koruyan AT bariyeri sebebiyle ona hasar veremez. BM ordusu sahneden çekilirken yetki NERV'e geçer.

NERV'in Japonya branşı, sinirsel sekronizasyonla idare edilen, en önemli özelliği AT alanı oluşturabilmek ve AT alanı nötralize edebilmek olan fakat kablo olmaksızın 3 dakika kullanılabilen EVA birimlerinden ilk ikisini yeni tamamlamıştır. Fakat ellerindeki pilot Rei Ayanami ağır yaralıdır bu nedenle projenin başında olan Gendou Ikari, annesinin ölümünden sonra o daha çocukken terkettiği oğlu Shinji Ikari'yi Tokyo 3'ün altında kurulu olan NERV karargahına çağırır.

Babası tarafından ani şekilde çağırılmasının sebebinin şehre saldıran yaratığa karşı dev bir cyborg'e pilot olmasının istenmesi olduğunu gören Shinji başta ona tepki gösterir fakat babası ona EVA'ya pilot olmayacaksa gitmesini söylediğinde, sedyedeki Rei'nin durumunu görür ve EVA'ya pilot olmak zorunda hisseder. Shinji ilk savaşında travmatik bir deneyim yaşar ve saf korkuyu hisseder fakat Sachiel'i mağlup etmeyi başarır. Öte yandan her ne kadar kendi isteği dışında da olsa şu yada bu şekilde bu savaşın bir parçası olmak zorunda kalan Shinji kendisinden gizlenen sayısız sıra rağmen insanlığın devamı yada sonunu belirleyecek bir savaşa geri dönülmez şekilde sürülmek zorunda kalacaktır.

Death and Rebirth:

TV serisinin bir filme indirgenmiş özetidir. Filmde olan yeni sahneler sonradan Renewal olarak da geçen, TV serisinin yenilenmiş setine eklenmiştir. İzlenmesi gerekmez.

End of Evangelion:

Tercihinize göre bölüm 24 ile 25 arasında yada 26'dan sonra izlenebilecek bir filmdir ve TV serisinin finalinin sonradan kurgulanan ilk kısmını içerir.

Rebuild of Evangelion:

End of Evangelion'dan sonra geçen fakat bağımsız da izlenebilen yeni bir Evangelion yorumudur. Yeni karakterler de içermesine karşın eski hikayeyi aynı noktadan alıp devam ettirerek yeni bir noktaya çeken, hikaye çemberinin yeni bir kurgu çerçevesinde devam ettiği farklı bir adaptasyonudur.

quote:

Orijinalden alıntı: merttt35

Arkadaşlar,

Diziyi seyretmeden 1.11 - 2.22 ve 3.33 filmlerini seyretmek mantıklımı?Yoksa illa altyapı yapmak gerekirmi?

1.11'i izlemen mümkün fakat 2.22 ve 3.33'ü izlemek istiyorsan kesinkez TV serisi ve akabinde End of Evangelion'u izlemiş olman gerek.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: Akuma_Blade

quote:

Orijinalden alıntı: bigbooss

bunun konusu ne arkadaşlar. kısaca anlatsanız. herkes bir şey yazmış.

TV:

2000 yılında Antarktika'da gerçekleşen ve sonradan Second Impact ("İkinci Darbe") olarak adlandırılacak olan büyük bir felaket sonucu milyarlarca insanın öldüğü bir yıkım gerçekleşir. BM'ye bağlı gibi görünen gizli organizasyon NERV insanlığı bekleyen tehlikenin henüz ortaya çıkmamış olduğunu öngörmüştür ve bu tehlikeye karşı kendi cevapları olarak Evangelion Projesi'ni devreye sokarlar. Bu, ergenleşmemiş çocukların bazılarınca kullanılabilen dev cyborg'ler olan EVA'ları savaşa sürmek ve insanlığın kaderini bu şekilde üstlenmekle ilgilidir.

Bir süre sonra 2014'de, Angel yani Melek olarak adlandırılan tanımlanamayan yaratıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bunlardan göz önüne çıkan ilki Sachiel, ilk hedef olarak yıkılan Tokyo'nun yerine inşa edilen Tokyo 3'e doğru harekete geçtiğinde ordu ona karşı insanlığın en güçlü silahı olan N2 bombasını kullanır fakat bu Angel'i koruyan AT bariyeri sebebiyle ona hasar veremez. BM ordusu sahneden çekilirken yetki NERV'e geçer.

NERV'in Japonya branşı, sinirsel sekronizasyonla idare edilen, en önemli özelliği AT alanı oluşturabilmek ve AT alanı nötralize edebilmek olan fakat kablo olmaksızın 3 dakika kullanılabilen EVA birimlerinden ilk ikisini yeni tamamlamıştır. Fakat ellerindeki pilot Rei Ayanami ağır yaralıdır bu nedenle projenin başında olan Gendou Ikari, annesinin ölümünden sonra o daha çocukken terkettiği oğlu Shinji Ikari'yi Tokyo 3'ün altında kurulu olan NERV karargahına çağırır.

Babası tarafından ani şekilde çağırılmasının sebebinin şehre saldıran yaratığa karşı dev bir cyborg'e pilot olmasının istenmesi olduğunu gören Shinji başta ona tepki gösterir fakat babası ona EVA'ya pilot olmayacaksa gitmesini söylediğinde, sedyedeki Rei'nin durumunu görür ve EVA'ya pilot olmak zorunda hisseder. Shinji ilk savaşında travmatik bir deneyim yaşar ve saf korkuyu hisseder fakat Sachiel'i mağlup etmeyi başarır. Öte yandan her ne kadar kendi isteği dışında da olsa şu yada bu şekilde bu savaşın bir parçası olmak zorunda kalan Shinji kendisinden gizlenen sayısız sıra rağmen insanlığın devamı yada sonunu belirleyecek bir savaşa geri dönülmez şekilde sürülmek zorunda kalacaktır.

quote:

Orijinalden alıntı: merttt35

Arkadaşlar,

Diziyi seyretmeden 1.11 - 2.22 ve 3.33 filmlerini seyretmek mantıklımı?Yoksa illa altyapı yapmak gerekirmi?

1.11'i izlemen mümkün fakat 2.22 ve 3.33'ü izlemek istiyorsan kesinkez TV serisi ve akabinde End of Evangelion'u izlemiş olman gerek.

Sevgili Akuma,

Öncelikle bilgi için teşekkürler.

1.11'i izledim çok beğendim senin cevabını görmeden dün 2.22 yi izledim ve bazı konular birbirine girdi(yani haklıymışsın)

Ancak dikkatimi çeken TV serisinin özetini çaıklarken direk fimlerden 1.11'i anlatmış olman.Dediğin gibi diziye başlayacağım sonrasındada end of evangelion ve tekrar 2.22'yi seyredeceğim.

Anladığım kadarı ile 1.11 dizinin birleştirilmiş hali ama tüm bölümlerin değil doğrumu?

• İlk dört bölüm shinjinin triplerini falan gördük.Tabi iyi hoşta beklentim bu yönde değil.Dudak uçuklatan felsefe ve kabala kısımları sadece son bölümlerde söz konusu yoksa genele gerek detaylarla gerekse diyaloglarla yayılmış durumda mı.shnijinin bu triplerini felsefeye uydurabilecek teoriler söz konusu mu ve doldurma kısımları var mı gibi soruları izleyen kimseler cevap verebilirse çok müteşekkir olurum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • End Of Evangelion u ilk seferde anlamak için İncil okumuş olmanız lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

İlk dört bölüm shinjinin triplerini falan gördük.Tabi iyi hoşta beklentim bu yönde değil.Dudak uçuklatan felsefe ve kabala kısımları sadece son bölümlerde söz konusu yoksa genele gerek detaylarla gerekse diyaloglarla yayılmış durumda mı.shnijinin bu triplerini felsefeye uydurabilecek teoriler söz konusu mu ve doldurma kısımları var mı gibi soruları izleyen kimseler cevap verebilirse çok müteşekkir olurum

Doldurma kısımlar var, Shinji sümsük geldi sümsük gidecek, tripleri bi yere dayandirilacak, felsefe seri içine dağılmış ama sona doğru artıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeidaraSanji

quote:

İlk dört bölüm shinjinin triplerini falan gördük.Tabi iyi hoşta beklentim bu yönde değil.Dudak uçuklatan felsefe ve kabala kısımları sadece son bölümlerde söz konusu yoksa genele gerek detaylarla gerekse diyaloglarla yayılmış durumda mı.shnijinin bu triplerini felsefeye uydurabilecek teoriler söz konusu mu ve doldurma kısımları var mı gibi soruları izleyen kimseler cevap verebilirse çok müteşekkir olurum

Doldurma kısımlar var, Shinji sümsük geldi sümsük gidecek, tripleri bi yere dayandirilacak, felsefe seri içine dağılmış ama sona doğru artıyor.

O halde Ergo Proxy,Serial Experiments Lain gibi ağır toplara öncelik vermek suretiyle ilk onları tamamlamak daha doğru olacaktır

Bu denli kült ve içi dolu yapımda karakter gelişiminin olmaması da garip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 22 Eylül 2016; 13:43:34 >

• quote:

quote:

quote:

O halde Ergo Proxy,Serial Experiments Lain gibi ağır toplara öncelik vermek suretiyle ilk onları tamamlamak daha doğru olacaktır

Evangelion Lain den daha karışık gelmişti bana

Bu arada Madoka Magica da psikoloji konusunda iyidir ve karmaşıktır onu da izlemeni öneririm ( 12 bölümlük seriyi izlersen izledikten sonra direkt 3. Filmi izle)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Evangelion Lain den daha karışık gelmişti bana

Bu arada Madoka Magica da psikoloji konusunda iyidir ve karmaşıktır onu da izlemeni öneririm ( 12 bölümlük seriyi izlersen izledikten sonra direkt 3. Filmi izle)

İkisindende 4 bölüm izledim şuanlık Lain daha karışık.Bunda dementia öğelerinin Lainde genele yayılmasının payı büyük

Madokayı ise bitireli çok olmadı ve benim için anlamı büyük.Hatta dur konusunu hortlatayım

Bu denli basit konsepti derin temeller üzerinden kurması takdire şayan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 22 Eylül 2016; 15:57:03 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 30 Eylül 2016; 13:35:41 >
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    hahahaha eyvallah hocam mükemmel paylaşım
  • 24 ten sonra End of Evangelion izledim. Tam bir buçuk saat boyunca boş boş bakarak izledim desem yalan olmaz. Ne nedir niye nasıl ne zaman kim
  • gene sen ilk seriden bi şey anlamışsın ben onu da anlamadım. nasıl bir bitişti o ... alkışlıyolar falan böyle. tebrikler evlat diye...

izlerken hatırladığım tek şey shinjinin evaya binmeyecem deyip binince bir acı, binmeyince bin acı çekmesi.
    ne çile çekti çocuk. kahroldum izlerken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdeniz1997

gene sen ilk seriden bi şey anlamışsın ben onu da anlamadım. nasıl bir bitişti o ... alkışlıyolar falan böyle. tebrikler evlat diye...

izlerken hatırladığım tek şey shinjinin evaya binmeyecem deyip binince bir acı, binmeyince bin acı çekmesi.
    ne çile çekti çocuk. kahroldum izlerken.

Episode 26 final değil. Asıl final ''End Of Evangelion'' filminde. Bunu izlemeden bitirmiş olmuyorsun

• bdeniz1997 B kullanıcısına yanıt
    Rebuild of Evangelion 'ları da izledim. Biraz da araştırmayla olayın temelini kapıyorsunuz da hala çok fazla soru var aklımda. End of yetmedi bir de Evangelion 3.33 çıktı başıma
  • quote:

End Of Evangelion u ilk seferde anlamak için İncil okumuş olmanız lazım.

Başkanım, End of evangelion ile incil arasındaki bağı kuramadım. Hangi açıdan böyle söyledin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 5 Kasım 2017; 22:7:56 >
  • Şuan ben de 25. bölüme geldim ama işler karıştı , anlamadığım için bazı yerlerini durdurdum ve şuan aklımda bir sürü soru var
    bu animeye başlamadan önce ova felan mı izlemek gerekiyordu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: riaz

Şuan ben de 25. bölüme geldim ama işler karıştı , anlamadığım için bazı yerlerini durdurdum ve şuan aklımda bir sürü soru var
    bu animeye başlamadan önce ova felan mı izlemek gerekiyordu ?
    24. bölümün sonunda 25-26'yı atlayıp End of Evangelion'u Concurrency of Evangelion yazan fanedit'inden izlemen gerekirdi bana göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akuma_Blade

24. bölümün sonunda 25-26'yı atlayıp End of Evangelion'u Concurrency of Evangelion yazan fanedit'inden izlemen gerekirdi bana göre.

Alıntıları Göster
    peki Netflix'teki sırası doğru mu? normal seriden sonra orada bulanan Ovaları izlesem olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: riaz

peki Netflix'teki sırası doğru mu? normal seriden sonra orada bulanan Ovaları izlesem olur mu?

Alıntıları Göster
    TV serisinin hikayesi gerçek anlamda 24. bölümle sona eriyor. End of Evangelion için yapılan Concurrency of Evangelion fanedit'ini izlersen 25 ve 26'nın End of Evangelion'un 2. yarısı içinde geçen segmentlerden birisi olması gerektiğini görürsün zaten. Death and Rebirth'i izlemen gerekmiyor çünkü Netflix'in yayınladığı TV serisi versiyon Renewal versiyon DVD'deki 21-24 arası bölümlerin Director's Cut kısımlarını da içeriyor. Dediğim gibi 24'ü bitirip direkt End of Evangelion'a atlayabilirsin, fanedit'den izle dememin sebebi 25-26 footage'larının mantıken olması gereken noktalara yerleştirilmiş olmaları ve official olarak piyasaya sürülmemiş footage'ların da 2. yarıya dahil edilmiş olması. Yoksa istersen 24'den direkt normal End of EVangelion'u izle, sana kalmış. Bana göre 25-26'yı izleyip End of Evangelion'u öyle izlemek gerçekten faydasız ve zaman kaybı birşey.

• Akuma_Blade kullanıcısına yanıt
    tamamdır, teşekkür ederim
    izledikten sonra tekrar rahatsız ederim
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.