Şimdi Ara

(MEDEKS HAİR CENTER) NEKROZ VAKASI İLE SONUÇLANAN DETAYLI SAÇ EKİMİ SÜRECİM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
3.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaşadığım kötü durumdan herkesin ders çıkarması ve bilgilenmesi için forumu kullanarak sürecimi paylaşmak istedim.

Saç ekimi maceramın öncesinde, forumu da takip ederek, ekim yaptırmaya kararımı verdim ve 42 yaşında olsam da, daha genç arkadaşlar gibi ben de bir hevesle, 10 yıl önceki görüntüme kavuşmak hayali ile, saç ekimi yaptırdım. Hevesler - hayaller yaş gözetmiyor arkadaşlar :)

Size sürecimi anlatayım.

Saç ekimi için bir çok klinik ile ön görüşme yaptıktan sonra, bir klinikle anlaştım.

Ekim öncesi saç analizi, işletme sahibi tarafından yapıldı. Gözle donör bölgeye ve açık alana bakarak ekim için uygun olduğuma karar verdi. Ekim günü, 15 yıllık tecrübeli ekibinin başında kendisinin de olacağını, ve süreç boyunca olmasa da kritik yerlerde müdahale etmek üzere bir doktorlarının olduğunu da söyledi.

Bir doktorun 8 saat süren bir operasyon boyunca aralıksız işlemi takip etmesini beklemiyordum elbette. Ama bu cerrahi bir işlem ve müdahele edilmesi gereken (anestezi verilmesi gibi, kanal açma gibi) önemli kısımlarında bir doktorun orada olacak olması benim için önemliydi. Siz de seçim yaparken mutlaka bir hekimin orada bulunuyor olmasını şart koşun.

Saç ekimi operasyonu için anlaştığımız 2 Mart 2023 Perşembe günü sabah 10da ekim yapılacak kliniğe vardım. Kan testi demişlerdi ama bu kan testini benim kan değerlerim operasyon için uygun mu değil mi bakmak için değil bulaşıcı hastalığım var mı diye yapıyorlarmış. Her klinik böyle mi yapıyor bilmiyorum. Kan testi için kan verdikten sonra, anestezi yapıldı ( 20li yaşlarda bir arkadaş yaptı) mikromotor ile saç kökleri çıkarıldı ( 20li yaşların başında bir hanım efendi yaptı) Bu işlem öğleye kadar sürdü, işletme sahibi odaya bir kez girdi, nasıl gidiyor, vs dedi.. İyi gidiyor dedim ve çıktı.

Yemek arasından sonra ekim bölgesine anesteziyi yapmak için aynı arkadaş geldi ve anesteziyi yaptı, serum sıvılarını enjekte etti ve kanal açımı için başka iki hanım efendi arkadaş geldi ( ikisi de 20li yaşların başında idi) Bu süre zarfında bir doktor vs ile hiç yan yana gelmedim...

Kanal açımını da bu iki hanım arkadaş yardımlaşarak ve kendi aralarında sohbet ederek hallettiler. Kanal açımı sırasında bu iki arkadaştan başka kimse odaya girmedi, ne doktor ne de işletme sahibi...

Son işlem olarak da toplanan saçların kanala yerleştirilmesi yapıldı. Bu işlemi de anesteziyi yapan genç arkadaş ve 30lu yaşların başında başka bir arkadaş yaptı. Bu işlem sırasında işletme sahibi odaya girdi, bazı talimatlar verdi, kanal açılma işlemi bitmiş, ekime geçilmiş olmasına rağmen tekrar bazı yerlere kanal açma yapıldı. Bazı yerlerde çok canım yandı kanalın açıldığını hissettim nedense. Ve işletme sahibi odadan çıktı, kendisini bir daha da görmedim. Klinikten de çıkmış çünkü... Ekim işlemi de bittikten sonra, anesteziyi yapan genç arkadaş dışında klinikte 3 kişi kalmıştı. 2 tanesi idari işlerde bilgisayar başında oturan arkadaşlardı. Sağlıkla ilgili tek yetkili, anesteziyi yapan genç arkadaştı. Bana bir küp kağıt verdi. Bir antibiyotik, bir şampuan bir de vitamin ismi yazıyordu. Bunları eczaneden al, bu akşam başla dedi, eve doğru uğurladı :)

İyi de antibiyotik reçeteli satılıyor nasıl alacağım diye hiç aklıma gelmedi o anda.

Operasyon günü boyunca klinikte bir doktor olmadığı için, bana bir doktor reçetesi de vermediler. Eve gidince eşimin tanıdığından rica ettik bana antibiyotik yazdı. Bunun dışında bu genç arkadaşın bana verdiği tek talimat, 45 derece açıyla yatmam gerektiği oldu.

Eve gittim, 45 derece açıyla yattım. 3 gece herkesin başına geldiği gibi uyku sorunu yaşadım, ödemlerim oldu vs.. Normal süreçleri yaşadım. Bu arada internetten gördüğüm kadarıyla 3. Gün ilk yıkamamın yapılması lazımdı. Klinikten üç gün boyunca bir iletişim kurulmadı benimle, ben işletme sahibini arayıp ilk yıkama için geleyim mi diye sordum. Sizde de klinik hiç arayıp sormuyor mu böyle mi işliyor sistem? İlk yıkama için gittiğimizde işletme sahibi başka bir odada görüşmedeydi. Eşimle ben yıkama için koridorda beklerken yıkama için bir görevli arkadaş geldi (kanal açan genç hanım efendilerden biri idi) kafamda bir bölgenin olması gerektiğinden farklı olduğunu görüp, bu ne zaman oldu diye sordu. Biz de (biz diyorum çünkü kafamı benden çok eşim gördü) eve gittiğimizden beri vardı dedik. Sık sık fotoğraf çektiğimiz için telefonumuzda 3 günlük sürecin bir sürü fotoğrafı vardı. Hanımefendi, fotoğraflarımı incelemek istedi. Gösterdik. Bir sorun olduğunu anladık ve telaşlandık biz de. Bu sırada işletme sahibi klinikten çıkmış. Kendisi ile görüşemedik. Kanalları açan hanımefendi kafama ılık su spreylemeye başladı bir de sıcak su kompresi yapmaya başladı. Bu sırada klinikte çalışan başka kişiler de gelip kafama bakıyorlar sonra aralarında konuşuyorlardı. Daha da telaşlandık. Eşim internetten, saç ekimi sonrası kafada morarma vs yazıp aratmış bu arada. Ve ilk kez hayatımıza giren o kelimeyi de görmüş. İlgili arkadaşa, nekroz mu olmuş diye sordu.. Başlangıcı var gibi bir cevap aldık. Bu arada ilgili arkadaş kafamın fotolarını çekip işletme sahibine gönderdi. 1 ay sonra yapılması öngörülen PRP nin acil yapılmasını direktif vermiş. Bana hemen PRP yapıldı. Bu arada işletme sahibi de beni görmek üzere yola çıkmış haberini aldık. Bana bu sırada sıcak su kompresi yapılmaya devam edildi. Ben sedyede yatarken odaya işletme sahibi bey girdi ve "ne yaptın kafana ya, morartmışsın" dedi.. Gayet soğukkanlı, güven veren, muzip ve babacan tavırla söylenen bu söz, nekrozlu kafamın nekrozunu geçirmeye yetmedi maalesef :)) "Ben senin yanına girmeden evvel, kamera video kayıtlarına baktım buradan çıktığında kafan tertemizmiş" dedi.. Ben de saf gibi, kendime kızıyorum, ne yaptım da kafamı nekroz ettim diye.. Halbuki 3 gün boyunca 45 derece açıyla yatmak dışında bir şey yapmadım. Tuvalete gitmek dışında yataktan çıkmadım. İlaçlarımı düzenli içtim. Bir darbe vs almadım. Ama nasıl olduysa kafamı nekroz yapmayı başardım :) "Keşke bana önceden fotoğraf gönderseydin, daha önce farketseydik kurtarabilirdik" dedi. İyi de ben daha önce saç ektirmedim, saç ektirmiş birini görmedim, araştırırken hiç nekroz olabilir diye bir yazı okumadım, nekrozlu doku nasıl olur bilmiyorum, kafamda garip bir durum olduğunun farkında değilim, nitekim kabuklar var, o bölgeyi de kabuk sanıyorum. Bu durumların erken müdahalesi için kliniğin hiç değilse bir kez arayıp nasıl durumun iyi misin hadi bir fotoğraf gönder bize demesi gerekmez mi? Ya da aramasa da beni eve yollarken antibiyotik iç dediği gibi, bana 12 saatte bir fotoğraf gönder demesi gerekmez mi? Kimse bana fotoğraf gönder demedi, ben de sürecimde bir anormallik farketmediğim için göndermedim..

İşletme sahibi de kafama sıcak su spreyi sıktı bol bol.. Günde 3 kere evde de fısfıslamamı, arada da sıcak su kompresi yapmamı söyledi. Antibiyotike devam et dedi. Gönderdi eve.. Bu kez antibiyotiki reçete edin diye istekte bulundum. Akşama doğru, benim hiç karşılaşmadığım bir doktor tarafından antibiyotik reçete edilmiş.. Gönderdiler...

Ben günde 3 kere su spreylemeye devam ettim. Ama benim nekroze bölgede bariz çökmeler olmaya başladı.

Daha sonra bir devlet hastanesinin plastik cerrahi doktorundan rapor aldım, farklı bir görüş olması açısından. Bunun evde kendimin yapabileceği bir durum olmadığını, ne olduysa uygulama sırasında olmuş olduğunu öğrenince, kendime kızmayı bırakıp, tedavi için iyi bir plastik cerrah buldum. Doç. Dr. olan ve yara tedavisinde tecrübeli olan bu hekim de, uugulama hatası olduğu teşhisi koydu. 5-6 farklı merhemden oluşan bir karışım verdi ve hiperbarik oksijen tedavisine (merak eden olursa detaylı anlatırım) başlattı. Bu arada üst üste antibiyotik kürleri almaya devam ettim.

Bugün operasyonumun üzerinden 1 ay geçti. Ve artık sizlerle sürecimi paylaşmak, yaranın gelişimini fotoğraflarla size aktarmak istedim. Belki forum için faydalı olurum. Başına böyle bir durum gelen olursa ona örnek olurum. Klinik seçimi çok önemli arkadaşlar... Şu an konu hukuki sürece taşındı. Merak etmeyin eğer gerçekten mağdursam, sonuna kadar hakkımı arayacağım. Fotoğrafları kronolojik olarak ekliyorum.

Sevgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rosinante80 -- 4 Nisan 2023; 10:34:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• (MEDEKS HAİR CENTER) NEKROZ VAKASI İLE SONUÇLANAN DETAYLI SAÇ EKİMİ SÜRECİM

İlk 3 gün

Çökmeler oluştu

Kabuk dökümünden sonra.

Güncel durum. 1 ay sonra.

• Büyük geçmiş olsun. Cidden zor bir durum ama iyi atlatmışsın.

• Geçmiş olsun şu an ne durumdasınız ben de yeni saç ekimi yaptırdım

• III I II III I I kullanıcısına yanıt

Teşekkürler. Yani buna atlatmak denirse, evet ölmedim :) Ama 3 ay kadar kafamda kocaman bir yara ile yaşadım. Bundan sonra da o kocaman alanda hiç saç çıkmayacak. Revize edilse bile, nekrozlu bölgede yeni ekilen saçların tutunma oranı çok daha düşük. Psikolojik olarak demir gibi olmak gerekiyor gerçekten.

• Legolasx kullanıcısına yanıt

Teşekkürler şu an nekrozlu bölge havuz şeklinde tamamen kel kaldı. Etraftan saç çıkıyor ama ortası tamamen saçsız. Keşke ekim yapılmasaydı da doğal kel kalsaydım şeklindeyim. Üstelik, bu durum geçici değil kalıcı. Ömür boyu yaşanacak bir problem.

Doktor olmayan, operasyon boyunca doktor nezaretinde işlem yapmayan kliniklere gitmeyin. Kimseye de tavsiye etmeyin.

• Rosinante80 R kullanıcısına yanıt

Haklısınız gerçekten çok zor bir durum. Ben de sizin gibi benzer bir yerde ektirdim. Sıkıntı oluşacak korkusuz her gün oluyor insanda. Tekrar geçmiş olsun.

• Rosinante80 R kullanıcısına yanıt

Çok çok geçmiş olsun ,aynı şekilde benimde başıma geldi kafamda rahatsız edici bi çukurluk psikolojimi altüst etti. Savcılığa suç duyurusunda bulunmayı planlıyorum

• Ben de davalığım. Böyle bir operasyonun hekim kontrolü olmadan yapılması büyük bir ihmal. Yaptıracak arkadaşlara tek tavsiyem, mutlaka hekim kontrolünü şart koşsunlar ve bunun teminatını alsınlar.

• Buyuk geçmiş olsun abim
    Kullandin kremi ismi ne bende de nekroz oldu

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Hocam öncelikle çok geçmiş olsun sizinle görüşme konuşma şansım varmı? Tecrübelerinize ihtiyacım olacak gibi.

• Geçmiş olsun hocam çok üzüldüm. Son durum nedir?

• Son halini atar mısın

• Legolasx kullanıcısına yanıt

Sac ekimini nerede yaptirdiniz.

• Medeks adlı yerde ben de saç ekimi yaptırdım 2 yıl önce. Sonuç tek kelimeyle fecaat. Gökhan denen adama birkaç kez mesaj attım ama umursamadı bile. Hukuki yollara başvuracağım ben de.

• Hocam öncelikle çok geçmiş olsun dün aynı isme ait bir yer ile görüştüm sizinle ilgilenen kişiler arasında hayriye parlak diye bir kadın var mıydı ve ekim yapılan yer şişli taraflarında mıydı eğer benim görüşmeye gittiğim yer aynı yerse vazgeçicem o yüzden soruyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.