Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
871
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Dyrasil

quote:

Orijinalden alıntı: kesnek

quote:

Orijinalden alıntı: Dyrasil

Dünya görüşümü de yazayım.

Bir yaratıcı var ve kim olduğunu bilmiyorum. Dünyada iyi şeyler yaparsam cennetle, kötü şeyler yaparsam cehennemle ödüllendirilicem.

Bu kadar basit kardeşim benim dünya görüşüm.

Ne namaz kılan insanlar var, torpilci adamlar kul hakkına giren adamlar

Ne imansız insanlar var hepimizden iyi.

Not : Şimdi sen niye herkesi aynı kefeye koyuyosun gibi saçma mesajlarla alıntılamayın..

Deist misin?

Şu yaşıma kadar bilinçaltıma sürekli ailem ve çevremden İslamla ilgili şeyler yüklendi. O yüzden şuan direk Deist'im diyemiyorum bile kendime.

Deist olma yolunda ilerliyorum diyelim..

Bende aynıyım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackGhosen

quote:

quote:

quote:

Özet: Neden varız? Niye akıllıyız?

Öncelikle adminlerden ricam konunun kapatılmaması.Yorum yapacak arkadaşlardan da ricam konunun kapatılmasına sebep olacak şeyler yazmamaları. Sadece biraz kafa yoralım istiyorum.

1-yaratıldığımızı varsayalım. Yaratıldık ama neden? Niçin bir yaratıcı bizi yaratma gereği duydu? age of empires oynamak gibi bir şey mi bu. Can sıkıntısı mı nedir ?
    islama göre Kuranda ancak bana kulluk etsinler diye yarattım deniyor. Ama nedenbir Tanrı insanların ona kulluk etmesini istedi? Tanınmak mıydı amaç. Özellikle semavi dinlerde ödüle ulaşmanın koşulu iyi işler yapmaktan ziyade Tanrıyı tanımak,onun rızasını kazanmak. Bu koşul sağlandıktan sonra iyi işler yapıp kötülüklerden kaçınmamız isteniyor

2-Evrim. Eğer canlılık herhangi bir şekilde kendiliğinden başladı diyelim. Evrildik ve bizler oluştuk.Yani en mükemmel zekaya sahip canlı biziz şuan dünyada.Peki bu bilince nasıl sahip olduk.Şuan sorgulayan gelişen bir biz varız dünyada.Dünyayı evreni sorguluyoruz ama neden? Evrim hakkında çok detaylı bilgim olmdığını belirteyim. Sadece şöyle bir teori duymuştum. Bir kaplanın keskin dişlri.bir çıtanın hızı vs. Doğada yaşamda kalması için gerekli özellikler ama insan hızlı koşmasıyla veya güçlü kollarıyla hayatta kalamazdı bu yüzden zekası geliştikçe gelişti ve kendini koruyacak aletler falan ysptı... ama burada da aklımıza şu geliyor. Neden bir king konga evrilmedik. Çok güçlü devasa bir canlı olabilirdik. Ya da ortak atalarımız iki kola ayrılmayıp sadefe şempanze yönünde evrilebilirdi

Şuan biz neden varız? Neden düşünebiliyoruz? Niye sorguluyoruz? Eğer biz de dşünemeyen varlıklar olsaydık bu dünyanın anlamı olur muydu? Ortalıkta dolaşan aslanlar zürafalar yaşayıp gidecekti. Ve hiçbiri yanımızdaki galaksileri bilemeyecekti. Hiçbir güneş sistemini bilmeyeceklerdi.Böyle de olsaydı çok anlamsız olurdu. Yani dnyanın ve evrenin akıllı bir varlık için oluşmuş-oluşturulmuş olması gerekiyor

Bir de şu ihtimal var. İnsan daha uzuuun yılkar evrlmeye devam edip çok üstün varlıklr haline grlebilir. 1-2 milyar yıl sonraki insanlar evrene hükmedebili bile belki.

Müslümanım çok şükür ama şunu düşününce kafayı yer gibi oluyorum beyin kıvrımlarım acıyor resmen...

"Allah doğurmamış ve doğurulmamıştır" İhlas Suresi

Allah insanları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Eğer melekler, şeytanlar ve cinler varsa onları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Hiç birşey yokken bile tek başına var olan bir varlık düşünüyorum sonra 1 milyar yıl geri gidiyorum, 1 daha...

Onu doğuracak bir varlık bulamıyorum, daha geri gidiyorum, daha geri gidiyorum, en geriye gidiyorum.

Zihnim daha geriye gidemiyor ama o varlığın nasıl oluştuğunu düşünürken kafayı yer gibi oluyorum.

Düşünsenize zaman kavramı yok, yok kavramı bile yok ama bizleri yaratan yaratıcı var ve nasıl var oldu bilmiyoruz.

Bu durumda VAR olmak ya da YOK olmak kavramı da yok demek geliyor içimden ama şuan klavyeye bastığım parmakları görüyorum.

Şimdi bir ateistin bana zaten YARATICI diye birşey yok diyeceğini biliyorum o yüzden onlar da şunu düşünsün.

İnsanlar evrim geçirmeden önce, dinazorlardan önce, big bangden önce, ilk maddeden önce ne vardı ?

İlk madde yokken var olan yokluğu bana resmedebilecek ateist buyursun gelsin.

Ben de şimdlik müslümanım ama varoluşumuz hakkında en akla yatan teori evrim diye düşünmye başladım. Yaratılış fikri çok basit. Yaratıcı insanı yarattı dünyaya koydu.bu kadar.Şempanzelerle maymunlarla dna ımızın bu kadar benzemesi tamamen bir imtihan vs. Saçma gelmeye başladı. En basitinden lisede solunumu öğrendiğimizde glikoliz enzimlerinin tüm canlılarda bulunması aynı kökten geldiğimize bir delil diye düşünmüştüm.Evrimi evreni araştırdıkça her şey akla uygun gelmeye başlıyor. Üstelik o raslantısal olaylar sanıldığı kadar ihtimal dışı şeyler de değil.

Bütğn bunların yanında bir de felsefeyle ilgilendim.Genelngeçer ahlak yasaları,vicdan.Vs. aslında iyi insanlar olmak için bir tanrıya bir cehennee inanmamıza gerekte yoktu.

Son olarak son cümlen için de şunu söyleyeyim.Evren hep vardı. Ezeli ve ebedidir. Yani evreni de sonsuz kabulnediyoruz günümüzde dimi? Aynu tanrı gibi. Düşnünce tanrıda pek farkınyok gibi.Tanrıyı sadece doğrulmamıştır kabul ederek kökenini arayamıyoruz diye işin içinden çıkıveriyoruz. Evren =tanrıdır belki. Panteizm.

Bana evrenin herşeyi bu kadar mükemmel ayarlaması mantıklı gelmiyor, insana bu aklı birinin vermesi gerekli bence.

Düşünsene bir makine yapıyorsun bir halta yaramıyor ama yapay zeka çipi takıyorsun istediğini yapıyor, karşılık veriyor.

Bence yaratıcı olan varlığın üstün bir kudret ve irade sahibi olması gerekiyor, herşeyi şans, rastlantı olarak göremiyorum.

Sırf mükemmliz diye bir tanrı arayışına girmek saçma. Üstelik dünyanın oluşumu sırasında bir anda mkemmel yarstılmadığını şuanki bilim sayesinde biliyoruz. Dünya çok fazla eziyet çekti bu süreçte. Etrafındaki yeşil ormanlara nehirlere bakıp aman ne mükemmel öyleyse bir tanrı vardır diyemeyiz.

Buzul çağlarda dünyada olsaydın heralde dünya ne kadar berbat bi yer. Nerden düştük buraya derdin.

Bence senin dediğin zamanın göreceliliğiyle alakalı yarataci katında belki bi anlık zaman biz evrendekiler için milyar yıllık bi zaman dilimi olabilir ve allahın ol demesiyle olan şeyler dünyada bu milyar yıllık sürece yayılmış olabilir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Öncelikle adminlerden ricam konunun kapatılmaması.Yorum yapacak arkadaşlardan da ricam konunun kapatılmasına sebep olacak şeyler yazmamaları. Sadece biraz kafa yoralım istiyorum.

1-yaratıldığımızı varsayalım. Yaratıldık ama neden? Niçin bir yaratıcı bizi yaratma gereği duydu? age of empires oynamak gibi bir şey mi bu. Can sıkıntısı mı nedir ?
    islama göre Kuranda ancak bana kulluk etsinler diye yarattım deniyor. Ama nedenbir Tanrı insanların ona kulluk etmesini istedi? Tanınmak mıydı amaç. Özellikle semavi dinlerde ödüle ulaşmanın koşulu iyi işler yapmaktan ziyade Tanrıyı tanımak,onun rızasını kazanmak. Bu koşul sağlandıktan sonra iyi işler yapıp kötülüklerden kaçınmamız isteniyor

2-Evrim. Eğer canlılık herhangi bir şekilde kendiliğinden başladı diyelim. Evrildik ve bizler oluştuk.Yani en mükemmel zekaya sahip canlı biziz şuan dünyada.Peki bu bilince nasıl sahip olduk.Şuan sorgulayan gelişen bir biz varız dünyada.Dünyayı evreni sorguluyoruz ama neden? Evrim hakkında çok detaylı bilgim olmdığını belirteyim. Sadece şöyle bir teori duymuştum. Bir kaplanın keskin dişlri.bir çıtanın hızı vs. Doğada yaşamda kalması için gerekli özellikler ama insan hızlı koşmasıyla veya güçlü kollarıyla hayatta kalamazdı bu yüzden zekası geliştikçe gelişti ve kendini koruyacak aletler falan ysptı... ama burada da aklımıza şu geliyor. Neden bir king konga evrilmedik. Çok güçlü devasa bir canlı olabilirdik. Ya da ortak atalarımız iki kola ayrılmayıp sadefe şempanze yönünde evrilebilirdi

Şuan biz neden varız? Neden düşünebiliyoruz? Niye sorguluyoruz? Eğer biz de dşünemeyen varlıklar olsaydık bu dünyanın anlamı olur muydu? Ortalıkta dolaşan aslanlar zürafalar yaşayıp gidecekti. Ve hiçbiri yanımızdaki galaksileri bilemeyecekti. Hiçbir güneş sistemini bilmeyeceklerdi.Böyle de olsaydı çok anlamsız olurdu. Yani dnyanın ve evrenin akıllı bir varlık için oluşmuş-oluşturulmuş olması gerekiyor

Bir de şu ihtimal var. İnsan daha uzuuun yılkar evrlmeye devam edip çok üstün varlıklr haline grlebilir. 1-2 milyar yıl sonraki insanlar evrene hükmedebili bile belki.

Müslümanım çok şükür ama şunu düşününce kafayı yer gibi oluyorum beyin kıvrımlarım acıyor resmen...

Hiç birşey yokken bile tek başına var olan bir varlık düşünüyorum sonra 1 milyar yıl geri gidiyorum, 1 daha...

Onu doğuracak bir varlık bulamıyorum, daha geri gidiyorum, daha geri gidiyorum, en geriye gidiyorum.

Zihnim daha geriye gidemiyor ama o varlığın nasıl oluştuğunu düşünürken kafayı yer gibi oluyorum.

Düşünsenize zaman kavramı yok, yok kavramı bile yok ama bizleri yaratan yaratıcı var ve nasıl var oldu bilmiyoruz.

Bu durumda VAR olmak ya da YOK olmak kavramı da yok demek geliyor içimden ama şuan klavyeye bastığım parmakları görüyorum.

Şimdi bir ateistin bana zaten YARATICI diye birşey yok diyeceğini biliyorum o yüzden onlar da şunu düşünsün.

İnsanlar evrim geçirmeden önce, dinazorlardan önce, big bangden önce, ilk maddeden önce ne vardı ?

Ben de şimdlik müslümanım ama varoluşumuz hakkında en akla yatan teori evrim diye düşünmye başladım. Yaratılış fikri çok basit. Yaratıcı insanı yarattı dünyaya koydu.bu kadar.Şempanzelerle maymunlarla dna ımızın bu kadar benzemesi tamamen bir imtihan vs. Saçma gelmeye başladı. En basitinden lisede solunumu öğrendiğimizde glikoliz enzimlerinin tüm canlılarda bulunması aynı kökten geldiğimize bir delil diye düşünmüştüm.Evrimi evreni araştırdıkça her şey akla uygun gelmeye başlıyor. Üstelik o raslantısal olaylar sanıldığı kadar ihtimal dışı şeyler de değil.

Bütğn bunların yanında bir de felsefeyle ilgilendim.Genelngeçer ahlak yasaları,vicdan.Vs. aslında iyi insanlar olmak için bir tanrıya bir cehennee inanmamıza gerekte yoktu.

Son olarak son cümlen için de şunu söyleyeyim.Evren hep vardı. Ezeli ve ebedidir. Yani evreni de sonsuz kabulnediyoruz günümüzde dimi? Aynu tanrı gibi. Düşnünce tanrıda pek farkınyok gibi.Tanrıyı sadece doğrulmamıştır kabul ederek kökenini arayamıyoruz diye işin içinden çıkıveriyoruz. Evren =tanrıdır belki. Panteizm.

Bana evrenin herşeyi bu kadar mükemmel ayarlaması mantıklı gelmiyor, insana bu aklı birinin vermesi gerekli bence.

Düşünsene bir makine yapıyorsun bir halta yaramıyor ama yapay zeka çipi takıyorsun istediğini yapıyor, karşılık veriyor.

Bence yaratıcı olan varlığın üstün bir kudret ve irade sahibi olması gerekiyor, herşeyi şans, rastlantı olarak göremiyorum.

Sırf mükemmliz diye bir tanrı arayışına girmek saçma. Üstelik dünyanın oluşumu sırasında bir anda mkemmel yarstılmadığını şuanki bilim sayesinde biliyoruz. Dünya çok fazla eziyet çekti bu süreçte. Etrafındaki yeşil ormanlara nehirlere bakıp aman ne mükemmel öyleyse bir tanrı vardır diyemeyiz.

Buzul çağlarda dünyada olsaydın heralde dünya ne kadar berbat bi yer. Nerden düştük buraya derdin.

Hocam şimdilik müslümanım yazmışsınız ama herhangi bir yaratıcıya inanmıyorsanız müslüman olmanız pek mümkün değil.

Eğer düşünüp en mantıklı kararın yaratıcı değil de düzensellik olduğuna kanaat getirdiyseniz saygı duyarım.

Zira ben hala yaratıcıya ve özellikle hoşgörü dini olan İslam'a inanmayı tercih ediyorum böyle mutlu oluyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam şimdilik müslümanım yazmışsınız ama herhangi bir yaratıcıya inanmıyorsanız müslüman olmanız pek mümkün değil.

Eğer düşünüp en mantıklı kararın yaratıcı değil de düzensellik olduğuna kanaat getirdiyseniz saygı duyarım.

Zira ben hala yaratıcıya ve özellikle hoşgörü dini olan İslam'a inanmayı tercih ediyorum böyle mutlu oluyorum.

Sadece kafam karisik

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Faıthful

quote:

Orijinalden alıntı: Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ

Çünkü Bizler yaratılmadan önce Allahın bir düşüncesi vardı.Oda Hz Muhammed aleyisselamı yaratmak.
    Okyanustan bir bardak su aldınmı o okyanus değildir ama okyanustanda ayrı değildir.
    Muzaffer Ozak KS

Bir yerde okumuştum tüm dünya evren Hz.Muhammed için yaratılmış.Allah diğer kullarını sevmiyor mu?Neden diğer peygamberler Hz.Muhammed kadar önemsenmiyor?

+1 üstelik peygamberlerin mkemmel olması da yine Tanrı eliyle oluyor. Hz. Muhammedin kalbinin sökülp yıkanması vs. Gibi.

bu ve birkaç ayet+birka hads ve rivayet biraz kitabın insan kurgusu olduu fikrini aklına getiriyor.

Kuran dışındaki din kaynakları şüpheli.özellikle hadislerin çoğu Kuranla tutarsız görünüyor.

• Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ kullanıcısına yanıt
    1. Levlake hadis değil

2. Hadis olmadığı için uydurmada değil

3. Recm hiiiiç uydurma değil. Çünkü onlarca rivayet var. İcmayla var olduğu sabit. İnkar eden Ezarika haricilerine döner.

4. Muzaffer Özak tam manasıyla Levlakeyi kastediyor.

5. Hz. Muhammed olmasaydı zaten imtihan olmazdı. Çünkü uyarıcı olmazdı. İmtihan olmasaydı Rabbin insanı yaratıp yaratmamasının önemi olmazdı. İnsanlar olmasaydı Rabbin azametini göstereceği AYNA olmazdı. Yani bütün kainat bomboş ve manasız olurdu. Yani kainatı yaratıp yaratmamasının bir önemi olmazdı.

Kısaca Levlake Hadisi doğrudur. Hadis olmaması onun yanlışlığını göstermez. Kastedilen manadır. Mana Muhammeddir. Hz. Muhammed olmasaydı tüm kainat anlamsız olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Umberto Eco -- 5 Eylül 2015; 17:47:19 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sylora

2. soru hakkında pek bir bilgim yok ama ilk soru..
    Sen bir sanatçıya örneğin bir ressama neden resim yapıyorsun diye sorar mısın ? Tabikide sormazsın çünkü o bir sanatkar yaratıcıyıda bir sanatkar gibi düşün bizi yarattı ama neden yarattı diye sorulmaz.

Ressama neden resim çizdiğini sormayız çünkü biliyoruz. Ayrıca ressama neden çizdiğini soradabiliriz. Ama ressamda bzim gibi bir insandır. Bu örneğe göre tanrı tanrıya niye insanları yarattğını sorar gibi bişey çıkıyo ortaya. Eğer resimdeki nesneler vs. Düşğnebilseydi gayette sorarlardı bizi niye çizdin diye.

Örnek gerçekten çok alakasız.Muhtemelen sözler köşkünden falan duydunuz.

Ayrıca neden yaratıldık diye soramayacaksak bir Tanrıya inanmamızında bir anlamı yok.

Hocam bilmiyorum bence benim dediğim şey gayet mantıklıydı alakasızlıkda göremedim.Sanatkar içinden geldiği için sanat yapar kimsede sanatkara neden bunu çizdin demez .

• Tanrı "egoist" çünkü bizi yarattı ve biz yanıcaz gibi şeyler diyorsunuz, bayım, egoist olarak bahsettiğiniz Tanrı var ise inanıyorsun çünkü biraz sitem var lafında. İnanıyorsan sorun sanırım neden insanları yarattı ve insanları yakacak. Sen şöyle de düşünüyorsundur, iyi ahlaklı olup Allah'a inanmayan insanlar ne oluyor iman etmedikleri için yanıyorlar ve kötülük işleyen müslümanlar da iman ettiği için yanmayacaklar. Böyle bir şey yok, ben o müslümanın imanından şüphe duyarım ve Allah'ta onun içinde ne olduğunu biliyordur. Sen içini serin tut Allah en bağışlayandır ve en adaletlidir. Kimsenin hakkı başkasında kalmayacak.

Sen bu hayata 20 30 yıl zevkini sür diye gönderilmedin. Allah seni buraya kulluk etmen için gönderdi. Allah sana herşeyi verdi ve sadece bana iman et dedi, peki kulları ne yaptı? Bazıları sapkın oldu, bazıları dünyanın geçici zevkine aldandı ve iman etmedi. İman edilmen için gönderildiğin diyarda Allah'a, Yaratıcına karşı geldin. Bu sebeple de bunun bir cezası olduğunu belirtiyor. Sen de o cezayı bile bile bu hayatını böyle geçiriyorsun. Dünyanın zevklerinden gözünü alıp, vaktini ayırıp ibadet eden adamın suçu neydi de senin yaşadığın zevkli hayatı yaşayamadı? Sence müminler bilmiyor muydu her saniye keyifle geçirmeyi, günah işlemeyi??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DANAKAÇIRAN -- 5 Eylül 2015; 18:15:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DANAKAÇIRAN

Tanrı "egoist" çünkü bizi yarattı ve biz yanıcaz gibi şeyler diyorsunuz, bayım, egoist olarak bahsettiğiniz Tanrı var ise inanıyorsun çünkü biraz sitem var lafında. İnanıyorsan sorun sanırım neden insanları yarattı ve insanları yakacak. Sen şöyle de düşünüyorsundur, iyi ahlaklı olup Allah'a inanmayan insanlar ne oluyor iman etmedikleri için yanıyorlar ve kötülük işleyen müslümanlar da iman ettiği için yanmayacaklar. Böyle bir şey yok, ben o müslümanın imanından şüphe duyarım ve Allah'ta onun içinde ne olduğunu biliyordur. Sen içini serin tut Allah en bağışlayandır ve en adaletlidir. Kimsenin hakkı başkasında kalmayacak.

Sen bu hayata 20 30 yıl zevkini sür diye gönderilmedin. Allah seni buraya kulluk etmen için gönderdi. Allah sana herşeyi verdi ve sadece bana iman et dedi, peki kulları ne yaptı? Bazıları sapkın oldu, bazıları dünyanın geçici zevkine aldandı ve iman etmedi. İman edilmen için gönderildiğin diyarda Allah'a, Yaratıcına karşı geldin. Bu sebeple de bunun bir cezası olduğunu belirtiyor. Sen de o cezayı bile bile bu hayatını böyle geçiriyorsun. Dünyanın zevklerinden gözünü alıp, vaktini ayırıp ibadet eden adamın suçu neydi de senin yaşadığın zevkli hayatı yaşayamadı? Sence müminler bilmiyor muydu her saniye keyifle geçirmeyi, günah işlemeyi??

Dunyayi keyif alinacak bi yer olarak gormedim bu zamana kadar koyu bi muslumandim. ne ibadetler agir geldi ne gunahlardan kacinmak.

Sadece kafam birqz calismaya basladi. dusunmeye basladim. hani felsefede anlatilir ya butun ihtiyaclari karsilanan insan bos insan sorgular felsefeyle ilgilenir diye. hah bende iste ayni sekil lise bitti uniyi kazandik 3 aylik bi boslugum oldu. kafami da kurcalayan ders gibi seylerde yok.

ayruca bu dunyaya kulluk icin gonderildik vs. gibi soylemleri bende biliyorum ama tatmin edici degil. yaraticinin cani mi sikildi da insanlari sinamak istedi. hic olmayabilecekken neden var olduk.

Aktinladigim mesajda yorumlariniz cok dogmatik geldi.bu yuzden bu konuyu sizinle konusmak istemem dogrusu Bayim.

Ayrica erkek oldugumu nereden anladigini da merak ettim. sabah muneccim ...yediniz heralde

• quote:

Orijinalden alıntı: Umberto Eco

1. Levlake hadis değil

2. Hadis olmadığı için uydurmada değil

3. Recm hiiiiç uydurma değil. Çünkü onlarca rivayet var. İcmayla var olduğu sabit. İnkar eden Ezarika haricilerine döner.

4. Muzaffer Özak tam manasıyla Levlakeyi kastediyor.

5. Hz. Muhammed olmasaydı zaten imtihan olmazdı. Çünkü uyarıcı olmazdı. İmtihan olmasaydı Rabbin insanı yaratıp yaratmamasının önemi olmazdı. İnsanlar olmasaydı Rabbin azametini göstereceği AYNA olmazdı. Yani bütün kainat bomboş ve manasız olurdu. Yani kainatı yaratıp yaratmamasının bir önemi olmazdı.

Kısaca Levlake Hadisi doğrudur. Hadis olmaması onun yanlışlığını göstermez. Kastedilen manadır. Mana Muhammeddir. Hz. Muhammed olmasaydı tüm kainat anlamsız olurdu.

Her şeye gücü yeten Allah (c.c) kendi yarattığı bir insana mı bağlı?Saçma saçma konuşma.

Ayrıca Hz.Muhammed'den başka İslam'ı yaymaya çalışan peygamber gelmedi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faıthful -- 5 Eylül 2015; 19:16:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: klamaxim

quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

Evrimde zekamız bizim savunma mekanizmamız değildir. Biz iki ayak üstünde yürümeyi öğrendiğimiz andan itibaren zekamız gelişmeye başladı. Ellerin boş kaldığı anda ellerini farklı amaçlarda kullanmaya başladın. İşte böylece zekan giderek gelişti. Savunmaysa bunun bir getirisi. Zekamızın gelişmesi bir suru sebebin bir sonucu. Bu sebeplere uygun tek canlı turu bizmişiz. Neden bir king kong olmadık, çünkü öyle bir şeyi gerektirecek durum yoktu. Ellerimiz boş kaldı çünkü doğa koşulları bizi buna zorladı. Zekamız gelişti çünkü ellerimiz boş kaldı. Hep bir sebep sonuç ilişkisi. King kong ve şempanzenin cevabı da burda. Bilinç ise zekanın getirisidir. Her canlıda bir nebze bilinç vardır, daha zeki canlılarda daha fazla vardır. Bir kedide bir kuşa göre daha fazla bilinç vardır. Bizim zekamız fazla geliştiğinden bilincimizde aşırı gelişti.

Peki neden evrimin son halkası biziz ve neden şuan evrim mekanizması işlemiyo.? Müslümanım ama insan harici diğer canlıların evrim ile oluştuğunu düşünüyorum gökten zembille inmesi bence dünyadaki sınavın bi anlamı kalmamasina neden olurdu çünkü bilim geliştikçe elbet canlıların yoktan var olduğu ortaya çıkardı ve yaratanin varlığı kesin olurdu. Ama insanın evrim ile oluşma düşüncesi saçma geliyo çünkü fazlasıyla karmaşık canlilariz.

Nerden biliyorsun işlemediğini? 20 yıllık hayatın boyunca hiçbir değişime uğramamandan dolayı mı? Evrim hala devam ediyor sadece sen bunu deneyimleyemezsin. Bu bir süreç. Yüzbinlerce hatta milyonlarca yılda olan bir süreç.

• Klasik sorudur İslam'dan haberi olmadan ölen insanların durumu ne olacak diye.Genellikle de bilmedikleri için bi hesaba tutulmayacaklar, cennet-cehenneme gitmeyecekler ve yok olacaklar şeklinde cevaplar veriliyor.Peki Allahın dünyayı yaratma amacı neydi?Allaha kulluk etmek ve imtihan olmak değil miydi?E o zaman neden Allah kendi yarattığı insanları imtihan etmiyor?Bu yaratılma amaçlarına aykırı değil mi ?Mesela şuan dünyadaki 7 milyar insandan %23'ü müslüman ve o müslümanlarda kendi arasına onlarca farklı şeye bölünmüş halde.İslama göre bu kadar fazla yanlış yolda olan insan var ve cehenneme gidecekler ama mesela şuan Afrika'da, yüzyıllar önce Amerika kıtasında İslam'ı hiç duymamış milyonlar yaşadı ve bunlar her şeyden yırttı.Evet cennete gitme ihtimalleri de vardı ama bu kadar yanılan insan arasında çok düşük değil miydi?Bu durum biraz adaletsizlik gibi değil mi? Tatmin edici bi cevap buladım fikri olan arkadaş varsa faydalanmak isterim.

• Faıthful kullanıcısına yanıt
    Dediğimden muhtaçlığı nasıl çıkardın.

Hakikat-ı Muhammediyeyi uzun uzun anlatamam. Boş yere olur. Zaten din konuları öyle allak bullak olduki bu saatten sonra böyle dini konuları anlatmak bile saçmalık.

Sizi kastetmeden diyeceğim şey herşeye rasyonel bakmayın. Rasyonel bakıcaz diye düz mantık bakılıyor dini her meseleye. Bu düz mantık herşeyin içine ediyor işte.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umberto Eco

Dediğimden muhtaçlığı nasıl çıkardın.

Hakikat-ı Muhammediyeyi uzun uzun anlatamam. Boş yere olur. Zaten din konuları öyle allak bullak olduki bu saatten sonra böyle dini konuları anlatmak bile saçmalık.

Sizi kastetmeden diyeceğim şey herşeye rasyonel bakmayın. Rasyonel bakıcaz diye düz mantık bakılıyor dini her meseleye. Bu düz mantık herşeyin içine ediyor işte.

Ne kadar merhametli sabirli oldugunu biliyorum tamam da yahu sen Hz.Muhammed'i Allah'tan buyuk gosteriyorsun.Asagidaki linkte cok iyi ve ayetlerle aciklamislar.Millete yanlis bilgi verme.

http://dinicevaplar.com/her-sey-hz-muhammedin-yuzu-suyu-hurmetine-yaratildi-diyen-hadis-hakkinda-ne-dusunuyorsunuz/

• Faıthful kullanıcısına yanıt
    Gitmiş bana Kuran Araştırmaları Grubu'nun baştan aşağı neoselefilik propagandası yapan bir sitesinden örnek getiriyorsun...

Bak kardeşim meseleleri ben baştan sona nasıl anlatayım. Kurana Fundementalist bakış açısıyla oluşturulmuş din anlayışınımı?, selefiliğimi?, ülkemizde Reşit Rıza-Abduh-Kutupçu siteleri ve Kurancılık propagandası yapan bazı sitelerin Suud-ingiliz sermayesiyle bağını mı?

Neyse bir makale yapıştırayım. Daha fazla cevap bekleme. Oradaki bağlantıları bir karıştır incele. Dini meselelerde tartışmak istemiyorum.

http://populerkulturcoplugu.blogspot.com.tr/2015/07/sadece-kuran.html

• Sen sor diye kardeş.

• Allah'ı tanımak için yaratıldık.

• Neden olmayalım?

• Benim meslegim ilk caninlardan gunumuzd kadar uzanan evrimi de iceriyor. Evrilmedik gokten indik diyenlere bosu bosuna inanma. Her sey kanitli ve ortada uzun yillar boyunca evrilerek bu halimizi aldik. Din olayinda ise dinin bir cok kisilerce insanlari bir araya getirmek ve huzur icinde yasamak icin baskalari tarafindan olusturulduguna inanilir. İsteyen istedigini dusunsun, ama gokten inmedik ve yasam fonksiyonlarin tamamiyle sona erdiginde de hic bir yere gitmeyeceksin. Bizim de neslimiz vakti geldiginde sona erecek ve yok olup baska canlilara birakacagiz bu dunyayi. Varliginin nedenini sorgulamak degil, yapabileceginin en iyisini yapmak, kendini ve neslinin devamini gururlandirmak yapacagin en dogru is olacaktir. Bir neden icin var olmak zorunda degilsin, ve hic bir canlidan da kendini ustun gorme. Senin kendini ustun gordugun canlilar yasamini surdururken senin yok olup gitmen an meselesi. Sadece evrimi daha ileriki safhasina ulasabildigin icin bu kadar zekisin ve aklini kullanabiliyorsun. Ancak bu demek olmuyor ki en cok sen yasayacaksin ya da ozelsin. Bu dunyada neslini en uzun sure surdurebilen canlilar mikroskop altinda inceleyebilecegin tek hucreliler ve bazi boceklerdir bunu da unutma bu kavramlari kavramak ve benimsemek cok uzun bir sure arastirma yapman ile alakali. Her zaman okur ve ogrenirsen gercekleri sen de ogrenebilirsin. Ancak bilincisiz insanlar din ile kendilerini bir yere getireceklerini zannederler. Eger gercekten var ise de, bir ac hayvani besleyip mutlu etmen ya da gerektigiinde bir insana ihtiyac duydugunda karsiliksiz el uzatman gittigin camiden ve kiliseden daha fazla sevaba gecirir seni. Bunu bile kavrayamayacak egitimsizler istedigi kadar eksileyebilir, cokta onemli degil benim icin. Saygilar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: spreyboyanıniçindekibilye

Neden olmayalım?

Bunu yazmak için girmiştim

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.