Şimdi Ara

Neden Türkçe oyun için birleşemiyoruz? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
198
Cevap
1
Favori
7.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
342 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kesinlikle turkce dil olmali. Ps4 um var ama oyun alasim gelmiyor. Mafia 3 aldm yarida biraktim. Olayin duygusunu yasayamiyoruz ki anlamadan dilini.

Burada last of us ve unchearted disinda turkce oyun tavsiye alabilirim . Altyaziya da raziyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Steamde bazı oyunlarda türkçe dil desteği var (csgo,left 4 dead 2,half life 2 serisi,garrys mod,euro truck simulator 2,how to survive 2 gibi...) yavaş yavaş yaygınlaşır diye umuyorum.

• Hiçbir halt yapamazsınız oyunlarda Türkçe gelmez boşa uğraşmayın. Fallout 4 ü pc de Türkçe yama ile babalar gibi oynuyorum kafam rahat yemişim çöp konsolları..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FIRST

Millet bir filme 1 saatde altyazı ekliyor, bir oyuna altyazı eklemenin ne zorluğu ne bütçesi olabilirki? Elimden geldikcede Türkçe destegi olmayan oyun almamaya çalisiyorum.

Oyun geliştiren biri olarak söylediğin cahilce çünkü

bir kutu düşün ve buraya ingilizce yazı sığdırıyorsun ama türkçe yazdığında kutunun dışına çıkıyor bu yüzden yeniden boyut ayarlandırması yapman gerekiyor. Eğer seslendirme yapıcaksan her ses efektine tek tek türkçe ses kaydetmen gerekiyor oyuna entegre etmen gerekiyor. Dil eklemek filme ekleme kadar kolay değil açıkcası oyunun kapasitesine göre. AAA Hikaye bir oyunda çok zor tabi firmalar buna para ayırmalı
  • Firmalar istek almadığı sürece türkçe dil desteği getirmez.

Change.org ile şansınızı deneyin derim sonra bu change.org kampanyasını tüm oyun firmalarına mail olarak gönderin bunu toplu yapalım anca o zaman dikkat çekeriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MachinaeSupremacy

quote:

Orijinalden alıntı: MDemirbas14

5 Milyonluk Norveç nüfusu 85 Milyonluk Türk Nüfusundan daha mı çok oyun satın alıyor yani ? E Ubisoft oyunlara Norveç dilini ekliyor ama ?

Pesi dünyada bir Latinler bir de Türkler oynuyordu ama nedense 2012'de geldi oyuna.

BU İŞİN SATIŞ MİKTARI İLE ALAKASI YOK.

Demek ki getiriyor. Ustune bi de milletimizin hirsizlik oranini alirsak digerlerinin bizden cok daha gelir getirdiklerini soyleyebiliriz.

Gözünüzü seveyim yapmayın ya. BF 4 çok satıldı diye mi BF1 Türkçe oldu? Cod da olmalıydı o zaman? Ya da DmC çok satıldı diye mi Hellblade Türkçe geldi?

Kuzey dilleri birbirine yakın olabilir ancak çek dili de banko oluyor mesela. Dediğim gibi firmalar bu konuda bilerek ya da bilmeyerek miskin davranıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: dragonbornx

Hiçbir halt yapamazsınız oyunlarda Türkçe gelmez boşa uğraşmayın. Fallout 4 ü pc de Türkçe yama ile babalar gibi oynuyorum kafam rahat yemişim çöp konsolları..

akk için de böyle diyor muydun çok merak ediyorum?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar change org kampanyasının işe yaraması için şirketlerin kullandığı mail adreslerini bulmamiz ve bu mail adreslerine gönder tmemiz gerekiyor ben 1 saattir araştırma yapıyorum fakat şirketlerin mail adreslerini bulamadım

Ea games

Rockstar

Ubisoft

ve benim bilmediğim bir çok şirketin mail adresleri hakkında bilgisi olan varsa lütfen özel mesaj atın

• quote:

Orijinalden alıntı: dragonbornx

Hiçbir halt yapamazsınız oyunlarda Türkçe gelmez boşa uğraşmayın. Fallout 4 ü pc de Türkçe yama ile babalar gibi oynuyorum kafam rahat yemişim çöp konsolları..

Müdür "Babalar gibi oynuyorum" ne demek :D

• hocam siz öncülüğü başlatın ben ve arkadaşlarım imza atar ben prosedürleri bilmiyorum ama oyunlarda artık türkçe altyazı ve menü olması gerektiği taraftarıyım dublaj olmasada olur ama altyazı ve metinlerin türkçe olması taraftarıyım canı gönülden destekliyorum buradayız
  • Yok Türkçe çıkmayan oyunu oynamam, tepki gösteririm vs. Geliştiricilerin de çokta umurundaydı bu tavrınız gerçekten.

Türkiye'de zaten hiç öyle Türkçe oynama gibi bir lüks yoktu. Avrupa ülkelerinin dilleriyle kıyaslanmaya zaten gerek yok.

Bunca yıl İngilizce öğrenmeden, bilmeden vaktini oyun oynayarak geçiren birisi net boşa vakit geçirmiştir.

Orijinal satışları şöyle, orijinal satışları böyle. Hiçbir şeyin değiştiği yok aksina daha beter oldu. Neymiş steam'de indirimde aldığı 25 liralık oyun için Türkçe yama yapacaklarmış. Bak sen hayallere bak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bazı arkadaşlar '' KENDİLERİNCE '' haklı olarak, Gidin ingilizce öğrenin hayvan herifler diyebilir. Kendince haklıdır.

Ama Sony ne yapıyor ? PS3 PSViTA ve PS4 döneminde altyazılı Türkçe'i geçtim. Adamlar dublajlı yapıyor. Konsol bu ülkede kaçtane satıyor ? PC oyunu kaçtane satıyor ? konsolda genel kanı olarak oyunlar hep daha pahallı değil mi ?
    E Sony nasıl yapıyor da kıçıkırık koca oyun stüdyosu eagames işte bilmemneler şunlar bunlar bizim gibi latin alfabesinde olan dili ekleyemiyor ?

Satış matış bahanesi işin, çakallar direkt dövize çevirip satıyor o zaman 60 liraya satsınlar ? amerikada 60 dolar avrupada 60 euro da 1 dolar 1 euro mu ? veya tam tersi değil öyle değil mi ? kimi ülkede 1 euro çok değerli kimi ülkede değersiz. Ama gene birim parası 60. Bizde çevirtiliyor yetmiyor vergisi algısı katmerli satın alıyoruz. Sonra '' e ama az satıyor yha oyun firması ve adamlarda haklı yha '' böyle mantık olmaz.

Mağdem öyle Türkçe dili altyazı olarak bile olsa koyması şart. Steam'de bir bakıyorum arapçasından bilmemne diline kadar var. Allah aşkına kim alıyor ya 20 tane dil destekliyor oyun 1 tane Türkçe mi batıyor ? Bunun lamı cimi yok. Git ingilizce öğren ile geliştiremezsiniz.

Mağdem firmaya ek masrafı var. O zaman da modlayan herife karışmayacak. Veya steam'den diyecek ki çevirisi var masraflı oluyor ben online şey koydum isterseniz siz ingilizceden türkçe'e çevirin insanlar oynasın sizde credits'de katkı yapanlara ekleyelim desin öyle değil mi ? bakın youtube'ahttps://www.youtube.com/user/Kurzgesagt alın size örnek kanal harika bir kanaldır. Ama içerik ingilizce sen ben gibi adamlar oturuyor çeviriyor insanlarda izliyor türkçe altyazı ile çok basit değil mi ? bunu yapsınlar bari çok zor atla deve birşey değil. 10 15 sene önceki mantığı bırakın artık.

Yapımcıda koysun arkadaşım o zaman ? bilen adam gitsin çevirsin katkı yapanlar kısmına eklensin bu kadar basit. Dublaj olmasın yani altyazı ve menülere de türkçe ben razıyım. Gidiyorum 200 220 250 tl para veriyorum arapçasından bilmemne diline kadar 20 dil var latin alfabeli türkçe yok. Bakın Netflix Türkiye'e geldi çoğu dizi Türkçe dublajlı değil mi ? punisher'ıdahil birton dizi dublajlı aç türkçe izle ne güzel. Aylık öde 20-30 lira hizmet ama türkçe içerik. O adamda o zaman '' gidin lan hayvanlar ingilizce öğrenin cahıl cahıl takılmayın '' diyemez miydi ? derdi. Çok basit şeyler bunlar yapılabilir ama yapımcı da kıl aldırmıyor ki bırak bari modçu tayfa yapan yapsın ona karışmayıver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrcunFix -- 4 Aralık 2017; 20:43:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Yok Türkçe çıkmayan oyunu oynamam, tepki gösteririm vs. Geliştiricilerin de çokta umurundaydı bu tavrınız gerçekten.

Türkiye'de zaten hiç öyle Türkçe oynama gibi bir lüks yoktu. Avrupa ülkelerinin dilleriyle kıyaslanmaya zaten gerek yok.

Bunca yıl İngilizce öğrenmeden, bilmeden vaktini oyun oynayarak geçiren birisi net boşa vakit geçirmiştir.

Orijinal satışları şöyle, orijinal satışları böyle. Hiçbir şeyin değiştiği yok aksina daha beter oldu. Neymiş steam'de indirimde aldığı 25 liralık oyun için Türkçe yama yapacaklarmış. Bak sen hayallere bak

Kesinlikle katılıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Börcır

Bu kadar bos bir yorum gormedim.

Adamlarin alim gucu bizim 10 katimiz, demekki daha fazla kar getiriyor.

Bir de iskandinav ulkeleri arasi ceviri kolay, yani dancaya ceviriyorsan onu kucuk degisikliklerle norvecce ve isvecceyede cevirebiliyorsun.

Sen ne artist bi adamsın. Herkese gider yapıyorsun. Millet hiç bir şey bilmiyor bi sen biliyorsun.

Ülkemizde oyun satışı o çeviri yapılan dillere göre kat kat fazla. Önceki aylarda istatiksel olarak açıklandı.

[simage]
    Neden Türkçe oyun için birleşemiyoruz?
    [/simage]

Bak artist arkadşım bu Ac origins oyunu. Bunun hiç bir mantıklı açıklaması yoktur, olamaz.

Neden mi TR dil çıkarmıyorlar.... cevabı çok basit "nasıl olsa Türkler orjinal alıyorlar. neden çeviri yapıp paramızı çöpe atalım" diyorlar... Bu kadar basit... Toplu olarak boykot yap. Alma bakalım ne oluyor. Fakat çok zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ole lukoje

quote:

Orijinalden alıntı: neytullah1

quote:

Orijinalden alıntı: faatihb

Arkadaşım sen Türkiye de kaç oyun satılıyor biliyor musun ? Bu gözler satış rakamlarında 2000-3000 satış sayılarını görse sen firmasın türkçe destek verir misin ? Demişsiniz ki lehçe gibi diller çıkıyor türkçe çıkmıyor komplo var. Lehçe gibi dil dediğin 50bin sayısını görüyor kötü oyunda bilmiyorsunuz konuşuyorsunuz. Türkiyede en çok satan oyun 80 bin unc4 oda türkçe çıktı zaten bak o 80bin satışta bile altyazı maliyeti ucu ucuna karşılandı. Bu işler kolay değil . Oyun satın alınmalı ki türkçe destek gelsin. Birde şu söylenmiş işte burda ki arkadaşlar çevirir bedava ya ya da uygun fiyata büyük firmalar bunun altına giremez. Kendi fikriyle çevirecek siyasi bir mesaj katacak büyük firma bu topun altına giremez.

Ben de böyle düşünürdüm artık alakası olmadığını düşünüyorum.

Bence yeterince satın alınıyor. Bence olay farklı , Türkçe olmamasına rağmen bu kadar satılıyor diyip hiç uğraşmak istemiyorlar.

Bir sitede gördüm dediği şey çok mantıklıydı

"Devlet Türkçe olmayan hiçbir oyunun satışına izin vermemeli. Yasa çıkartmalı"

Bakın nasıl o zaman satış yapabilmek için paşa paşa Türkçe çıkarıyorlar!

Yasakçı mantıkla hiçbir şeyin çözüleceğini düşünmüyorum. Ayrıca böyle bir ültimatom karşısında firma hiç uğraşmayıp Türkiye pazarından tamamen çekilebilir bu bir. Oyun Türkçe olmasa bile oynamak isteyen oyuncular mağdur olabilir bu iki.

Şu bu bir bu iki gibi gerici yaklaşımları geride bırakırsak dikkat çekmek istediğim nokta böyle satın almaya yönlendirerek hiçbir şeyin çözülmediğidir. Bu sadece kendimizi sürekli kandırıp firmalara bolca para kazandırdığımız bir yoldur. Hiçbir şeyi çözdüğü yok. Ya ufak veya dediğim gibi devasa yasaklarla bu iş çözülebilir yada topluluğun Türkçe desteği konusunda oyun firmalarına baskıcı bir tutumuyla çözülebilir.

Öbür türlü sadece hayaller hayatlar ' a örnek olur. Uyanın derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: KARTALIZMA

quote:

Bir de iskandinav ulkeleri arasi ceviri kolay, yani dancaya ceviriyorsan onu kucuk degisikliklerle norvecce ve isvecceyede cevirebiliyorsun.

Sen ne artist bi adamsın. Herkese gider yapıyorsun. Millet hiç bir şey bilmiyor bi sen biliyorsun.

Ülkemizde oyun satışı o çeviri yapılan dillere göre kat kat fazla. Önceki aylarda istatiksel olarak açıklandı.

[simage]
    [/simage]

Bak artist arkadşım bu Ac origins oyunu. Bunun hiç bir mantıklı açıklaması yoktur, olamaz.

Neden mi TR dil çıkarmıyorlar.... cevabı çok basit "nasıl olsa Türkler orjinal alıyorlar. neden çeviri yapıp paramızı çöpe atalım" diyorlar... Bu kadar basit... Toplu olarak boykot yap. Alma bakalım ne oluyor. Fakat çok zor.

üzüldüm sunu gorunce yazik bu ulkenin insanina imza kampanyasını baslatacagiz photoshopdan anlayan arkadaslar lutfen iletisime gecsin banner gibi seyler yapmak istiyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-151CCB885 -- 4 Aralık 2017; 22:45:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KARTALIZMA

quote:

[simage]
    [/simage]

Resimdeki dillere baktığımızda Türkçesi hangi dilden daha fazla satacak?

• Bu konu ilk açıldığında Konu Dışı'nda değil miydi?
  • Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    Hayır
  • dedi korsan windowsundan haykırarak.....
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.