Şimdi Ara

Ne olacak bu işsizliğimizin sonu? Üniversite de okuduk, boş üni de değil ama iş yok adam gibi. (33. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
780
Cevap
20
Favori
94.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
288 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eleman aramıyorlar ki. Amele ya da köle arıyorlar. Amele demek aslında işçiye hakaret.

Deneyimli deneyimsiz değil tuhaf bir durum var. Üniversite filan hikaye adamlar mezun olduğun yere bakmıyor bile. Tanıdık desen fasa fiso.

Kötü günler bitti daha kötü günler bekliyor sırada. Askerliğimi tamamladım yapmadığım erasmus kalmadı staj kalmadı 6.5 aydır askerden geldiğimden beri işssizim.

Ambale ambale işler var. Kendine bişey katacak değil sadece asgari para için var.

İşin kötü yanı yurtdışından hep dönüş aldım ama şu çalışma izni topuna girmiyorlar. AB vatandaşı ya da eşin olacak rahat olacaksın.
  • Mekatronik hmmm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bal gibi de işsizlik var yok diyen yalan söyler mühendis adam çaycılık yapıyor öğretmen inşaat işçisi olmuş tabi işsizlik var ülkede genç nüfus var ama kullanamıyoruz bak almanya bizden işçi alacak çünkü onların kaynakları öyle gelişmiş ki çalışacak adam bulamıyorlar.bizde tam tersi.bizim ülkemizin insanı neden başka ülkeye işçi olarak gidiyor anlamıyorum bundan yıllar önce yurt dışına gitmek büyük zorluktu hem gidip ne yapacan diyorlardı şimdi gitmeyeni dövüyorlar.kime sorsam oğlanı yurt dışına herhangi bir ülkeye yolluyoruz diyor.bir arkadaşım danimarka da klima ustası mı yoksa klima tamircisimi ne.adam diyor ki ülke o kadar dertsiz ki millet kendine yapacak bir şey bulamadığından psikologlara gidiyor diyor.para en son derdim oldu ev araba umrumda değil para değil çünkü diyor sessiz sakin saygılı kibar insanlar var burada en absürt ortamlarda bile nezaket var diyor.ülkede suç işlenmiyor herkes birbirine saygı gösteriyor diyor.heryer yeşillik.evde camı açtığımda içeri toz duman değil temiz hava giriyor dedi.tek sıkıntı dil ve kültür oldu onada zamanla alışıyorsun dedi.öyle bir anlattı ki oturup ağladım kendime bize yazık oluyor burada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

2016 kış döneminde birçok kez forumda konusunu açtım. 2015’de de nasıl bir tehlikenin beklediğini birçok konuda yorum olarak yazmıştım. Dinleyen değerlendirdi dalga geçen işsiz kalıp ağlıyor işte.

Alıntıları Göster
    Artık böyle konular arttacak, hocam.
  • Bak dostum ben sana söyliyeyim, öncelikle bir torpil buluyorsun,sonra devletin sözde işsizliği düşürmek amacı ile yaptığı TYP ye giriyorsun 9 ay asgari ücret ile çalışıp,3 ay boşta kalıyorsun. Sonra tekrar torpil bulup bu döngü bu şekilde dönüyor.
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    Ben de ucretsiz calistim kendimi gelistireyim mantigiyla deli petroya özendim Rusya'yı Rusya yapan adam. Gitmis Holllanda'da tersanede calismis adam Çar oldugu halde. Ben de boyle yaptim sonuc ne biliyor musun 😁basinda bir tane abaza patron isi bilmeyen sabahtan aksama kadar telefonda mesajlasan kizlari iste tutuyor terfi alcaklar zaten belirlenmis senin caliskan olman idealist olman adama birsey ifade etmiyor onun gozunde sen belese calisan bir avanaksin. Ben de kendi isimi kurmaya karar verdim. Bu ulkenin kulturu bu cunku ama yazilim sektoru mesela bilgiye bakar orda nepotism adam kayirmacilik isteselerde yapamazlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • vay be imamlar kemiksiz 4k maaş alıyor, burda mühendisler işsiz 2 k verilse koşa koşa gidecekler.Sonrada bu ülke neden böyle.Bu mühendis arkadaşlarıda imam yapsaydık keşke.yemen gibi kalkınırdık
  • Çok şükür kötü günler bitti. Sırada daha kötü günler var.
  • Bir arkadaş güvenlik görevlisi ol demiş. Zaten gidiyosun hemen seni görevli yapıyorlar. Yok sertifika yok silah ruhsatı kimliği.

Onlarla uğraşana kadar gene açsın. Direk yapsa eyvallah ilk ben gideceğim.

Arkadaşım var sağlıkçı adam sezonluk garsonluk yapıyor atanamıyor. Birisi tarih öğretmeni o da aynı otelde sezonluk garsonluk yapıyor.

Ne kpss, ne dil ne bişey. Bir kesim var bolluk gülistanlık içinde. Bir kesim var sürünüyor.

Konuşacak çok şey var ama yazınca hain oluyorsun içeri filan girersin.
  • Bu konuda hala ezbere seyler yaziliyor yok bosu bosuna universite okumussun vs. Yahu adam aciklamis ilk mesajlarda iste benim gordugum hicte kendini yetistirmemis biri degil bu arkadas niye ezber laflarla yukleniyorsunuz arkadaslar ?

Gercekten bir issizlik sorunu, ozel sektor vs sorunu var ulkemizde. Her onunuze gelene suc bulmayin carpik egitim sistemi sayesinde herkes issiz. Suna katiliyorum cok cok donanimli vs biri dunyanin her yerinde is bulur. Ama siradan insanlarinda aldiklari egitim dogrultusunda calisma hakki yok mu ? Bu adam kendinide gelistirmis imkanlari dahilinde, bu adam is bulabilmek icin illa Turkiyenin en iyilerinden mi olmak zorunda ? Orta kesimi olume mi mahkum edelim ? Bu kafayi anlamiyorum bati ulkelerinde muhendisler vs pamuklara sarilir mukemmel bir hayata sahip olur burda mulakata girip Islamin sarti kac diye sorulup kovulur. Cunku asiri dindar ama kul hakki yemeye sakinca gormeyen mega AKP li biri sizin yerinize mulakata gitmeden bile isi coktan almistir bile.

Fetoculerde yillarca ayni seyi yapti. Simdi olaylarla alakasi olmadigi halde isini kaybedenler, meslekten men edilenler haksizlik diyor. Tamam siradan insanlarin cemaat evlerinde kalanlarin darbeyle alakasi yoktu cogunun ancak zamaninda milyonlarin hakkini yiyip sinav sorularinin verilmesine, kayrilip ise alinmasina ses cikarmadiniz simdi haksizliktan bahsetmeyin.

Siz bunlari gormeyin siradan masum vatandasa kendini gelistir diye maval okuyun. Oldu canim sanki adam kura ile muhendis oldu.
  • Abi para meselesi filan değil saçma saçma sallamayın millete. İş beğenmemezlikle ne alakası var ha adama iş seçmeyin ne yaparsa yap diyosun onun için mi üniversite bitiriyor?

Zaten güvenlik görevlisi, kasiyer, pompacı, tesisat ustası olmak istese ilkokulu terkeder bu işleri seçerdi. Sistem seni buna zorluyor.

İş küçümsemiyorum herkesin rızkı kaderi hayatı kendisine yazılmış. Ha kasiyer ol satış personeli ol diyosun onları yaptım tek dönüş almadım adam deneyimin yok kapıdan döndürdü la beni kıçı kırık telefon bayisi. Birisi bellboy ol dedi işkur ile.

Ayrıca kim zengin oluyor ya? İnsanlar firmalarını kapattı iş yerlerini kapıyor arabasını evini kaybediyor. Her şey ateş pahası olmuş adam zengin olursun diyor. Mayan varsa olursun arkadaş.

Herkesin anasından babasından mal mülk mü kalıyor? Şimdi kalsa da uçup gidiyor zaten.

Yeter artık konuştukça batıyorsunuz.
  • 21k dan sonrasını okumadım csb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2F06C70E2 -- 27 Kasım 2018; 13:20:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

Bu konuda hala ezbere seyler yaziliyor yok bosu bosuna universite okumussun vs. Yahu adam aciklamis ilk mesajlarda iste benim gordugum hicte kendini yetistirmemis biri degil bu arkadas niye ezber laflarla yukleniyorsunuz arkadaslar ?

Gercekten bir issizlik sorunu, ozel sektor vs sorunu var ulkemizde. Her onunuze gelene suc bulmayin carpik egitim sistemi sayesinde herkes issiz. Suna katiliyorum cok cok donanimli vs biri dunyanin her yerinde is bulur. Ama siradan insanlarinda aldiklari egitim dogrultusunda calisma hakki yok mu ? Bu adam kendinide gelistirmis imkanlari dahilinde, bu adam is bulabilmek icin illa Turkiyenin en iyilerinden mi olmak zorunda ? Orta kesimi olume mi mahkum edelim ? Bu kafayi anlamiyorum bati ulkelerinde muhendisler vs pamuklara sarilir mukemmel bir hayata sahip olur burda mulakata girip Islamin sarti kac diye sorulup kovulur. Cunku asiri dindar ama kul hakki yemeye sakinca gormeyen mega AKP li biri sizin yerinize mulakata gitmeden bile isi coktan almistir bile.

Fetoculerde yillarca ayni seyi yapti. Simdi olaylarla alakasi olmadigi halde isini kaybedenler, meslekten men edilenler haksizlik diyor. Tamam siradan insanlarin cemaat evlerinde kalanlarin darbeyle alakasi yoktu cogunun ancak zamaninda milyonlarin hakkini yiyip sinav sorularinin verilmesine, kayrilip ise alinmasina ses cikarmadiniz simdi haksizliktan bahsetmeyin.

Siz bunlari gormeyin siradan masum vatandasa kendini gelistir diye maval okuyun. Oldu canim sanki adam kura ile muhendis oldu.
    artık sıradan vatandaşa hiçbirşey kalmadı ölmeyecek kadar karnını doyurur ancak.ya siyasi olarak biyerlere yandaş olup oralardan yağlı kapı bulacaksın, ya futbolcu, ya şarkıcı olacaksın.doktor, avukat mühendis filan yalan artık bu adamların yüzde biri iyi yerlere gelip iyi paralar kazanıyor.kalan yüzde 99 da orta seviyelerde takılıyor.hatta mühendisler daha kötü sürünen çok var.
  • enJr E kullanıcısına yanıt
    şu mesajı yazmamak için kendimi zor tutmuştum. yazdığın çok iyi olmuş.

6.5k'dan mezun olan doktor gitsin limon satsın, bu ülkede tıp ancak ilk 2k'daki bölümlerde okunur diye ezsen bikbik ağlar.
  • paylaşan oldu mu bilmiyorum da benzer bir konu izlemeye değerhttps://www.youtube.com/watch?v=g3waN1MGgXE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Troll King -- 27 Kasım 2018; 13:51:11 >
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    Bence siz beklentilerini çok yüksek tutmuşsun. İşyeri seni 6 aylık çalışma sürende 2 kere yurdışına göndermiş. 2000 maaş veriyor. Mesai şartlarını, koşullarını bilmiyorum ama biraz daha devam edip tecrübe sonrası iyi yerler işe alabilirdi sizi. Bende yeni mekatronik müh. Mezunuyum erciyesten 55k idi sıralamam. Askerlik sonrası bende işsizler ordusuna katılacağım

• quote:

Orijinalden alıntı: KaramsarDoc

tıp okuyorum,6k ile girdim. şimdiki aklım olsa mühendislik seçerdim. sen niteliksiz mezun olmuşsun,okurken staj falan kovalayacaktın. yaşın gelmiş 27 olmuş,6.5 aylık iş tecrüben var. kendine iş ararken sor bi ben ne biliyorum ekstra diye,bu adam beni neden alsın de binlerce kişi arasından.
    yabancı dil desen,27 yaşına gelmişsin daha ingilizceyi bile tam halletmemişsin. ben bakıyorum çevremdeki yeni mezun mühendislere,adamlar okurken de staj falan kovalamış birsürü programlama dili falan biliyor-mekatronik değil zaten- bu adam aselsanı basamak olarak görüyor giriyor(yurtdışı için çabalıyor). ve en az 3-4k ile başlatıyorlar.
    4.sınıfta senin sorgulamaya başlaman lazımdı,ilk senende girdin diyelim 21-22 yaşında mezun olmuşsun-kalmadıysan tabi-.arada kaç yıl var,millet tutuşuyor son sınıfa gelince ''ulan ben ne yapacam''diye,sen aradan birde 4 yıl geçmiş tutuşmaya başlamışsın be kardeşim bari ingilizceyi halletseydin. yazık ya,sitem ediyorum biraz haddime değil ama üzülüyorum senin gibileri görünce valla yazık gençliğine,harcadığın emeğe...senin gibi akıllı adamlar haketmiyor bu durumda olmayı.
    Valla sert yazmışsınız ama doğru staj hem network sağlıyor hemde tecrübe. Ben 3 yerde staj yaptım keşke daha fazla yerde yapsaydım diyorum. En azından cebinde bilgi kalırdı.

• Ülkede liyakat var mı yok mu tartışması varken halkımız dan bazıları çıkıyor. Üni mezunu isen ne olmuş ahaha kendini geliştirmemişsin diyor. Haksızlar mı haklılar 4 yıl okuyacağımıza gidip cemaatlere yada malum partilere yalakalık yapsaydık 4 yıla okumadan okuduğumuz da olamadığımız adam olurduk.

Okuyacak kardeşlerim okumayın şüpheniz olmasın okusanız da mülakat yada tanıdık yada abiler denen bir deyim olacaktır. Bulun kendinize bir dayanak dayanın. Türkiyede diploma alana kadar rezil olursunuz mezun olunca da diplomanıza para basıp almış muamelesi görürsünüz.

Benim gibi sözel bölümleri okuyacaksanız hobi olarak okuyun. Bilseniz bile halka bir şey anlatmayın çünkü bizde halk yazılı değil dille aktarılan değişen saçma şeylere inanır. Vatana yararınız olmadığı gibi okurken mülakatta ki olayları görürsünüz. Kısaca mesleğinizi de yapamazsınız. 1+1=2 dir değişmez.

Herkes kendini geliştirmiyorsunuz der. Ama kimse ozaman üni neden var. Madem biz kendimizi geliştireceğiz. Bu sınav bu üni bu diploma neden var demez çünkü kendilerinin yoktur. Ortamı bilmediklerinden değerlendiremezler. Onlar için yaptıkları işin amacı değil aldıkları para ve aracın kullanılması önemlidir. Sonra kimse sevdiği mesleği yapamaz.

• Vio35 kullanıcısına yanıt
    Bazı projelerde firma kimliği alana kadar da çalıştırmak için özel izin alıyor kurs ücreti de eğitimi ve işi veren firma maaştan ayarlıyor. Zamanında maaş veren firma önemli yoksa gerisi kolay

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt
    Pozitif ol şansın varsa olur bak hastanede çalışan temizlik görevlilerine ilkokul mezunu olanı bile memur oldu. Bizde iyi yada kötü bir yerden tutarız memnun olur muyuz hiç sanmıyorum. Hem Reis ne diyor.

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

• 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.