Şimdi Ara

Ne olacak bu işsizliğimizin sonu? Üniversite de okuduk, boş üni de değil ama iş yok adam gibi. (29. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
780
Cevap
20
Favori
94.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
288 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bunu anlayamıyorum gerçekten "hem maaş kötüydü hem de mühendis olarak kendimi geliştiremediğimden dolayı işi bıraktım. Haziranın ortasından beri evdeyim iş yok." bu ne demek yahu? aynını end. müh. olan kardeşim de yaptı. evde oturunca ne oluyor anlamadım? çalışan bir kişinin yeni bir iş bulması çok daha kolaydır. işsiz biri daha zor teklif alır. bunu kardeşime de söyledim ve beni dinlemedi, işi bıraktı. evde oturunca ne oluyor? evde oturan gelişiyor mu? daha mı çok teklif alıyor? veya sıfır 1700'den büyük mü? nedir olay?

sana tavsiyem bulabildiğin herhangi bir işe kapağı at. işi beğenmezsen, çalışırken iş ara. sakın işi bırakma. ne olursa olsun. biz nelere katlandık. bu yeni nesil maşallah hiçbirşeye katlanamıyor. iş sahibiyken iş bulmak çok daha kolaydır. umudunu bağladığın şeyler de saçma sapan şeyler. meb bursiyeriymiş, eğitimiymiş. yahu tamam dene onu da ama bir yandan da iş ilanlarına saldır. yeni mezun olarak çok daha fazla beğenme lüksün yok. 21k'yı falan unut artık. 21k'dan 10k'ya çıkmak ta göründüğü kadar kolay bişey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: picobello

Nüfus olarak eşit olduğumuz Almanya'da üniversite öğrenci sayısı 3 milyon iken vatanımızda 8 milyona dayanmış.
    Almanya'da üniversiteye giriş sınavı yok üniversite okuyacak çocuk ortaokul yıllarından belli oluyor.
    Almanya'da yaşayan akrabalarımdan (doğma büyüme oralı) çok azı girebildi üniversiteye ve lise öğretmeni olabilmek için 6 yıl okumak lazım. Oldukça zor yani.
    avrupada okumaya gerek yok standart bir hayat için.adamların durumları çok iyi. benimde çok akrabam var avrupada. hiç biri okumadı. gayetde güzel yaşıyorlar.keyifleri yerinde.biz burada ortalamaya yakın bir hayata sahip olmak için genelde okumayı tercih ediyoruz. Almanyada çoğu akrabanın ya bakkalı yada kahvesi var, valla hergün instagramda attıkları hikayeleri bir görseniz, biz yaşıyormuyuz bile dersiniz burda :D . bizde iyi bir yerlere gelmek için okunuyor ondan bu kadar fazla arttı ünv mezunu sayısı, birde her yere lise gibi ünv. açtılar asıl o bitirdi herkesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hereiam

Yazılım olarak C, visual basic, c#, mikroişlemci kodlama vs temel bilgim var, pek bişey sayılmaz tabi. Sizce 1 yılda kendimi geliştirebilir miyim, siz bu işin içinde olduğunuz için sormak istedim. Phyton ile ilerlemek istiyorum şahsen.
    Valla dostum şöyle söyliyeyim, eğer programlamayı öğrenip, normal ufak çaplı bir şirkete başvurursan onlar da seni 1.5-2.5 arası tecrübesiz başlatacaklar (ki yaş faktöründen çoğu yerden red yeme ihtimalin çok yüksek); bu noktada yazılımı kesinlikle öğrenmeni ama kendi çapında projelerini geliştireceğin yönde öğrenmeni tavsiye ederim; bunun 1. yolu da son kullanıcıya dokunan uygulamalar;
    benim görüşüme göre bunlar ;
    1-Mobil Uygulamalar (iOS-Swift- Android-Java)
    2- Web/Frontend Programlama (güncel teknolojileri takip etmeni öneririm, .net, mvc, javascript, javascripte yönelik hazırlanmış frameworkler kütüphaneler (bootstrap vs.) olabilir burada hedef müşteri kitlene yönelik web sitelerini yapmanı kolaylaştıracak teknolojiyi öğrenmek, hepsinden bir parça öğrenmeye kalkma belli başlı şeylerde uzmanlaş.

Bunları yapar ve satabilirsen işin ne olursa olsun aç kalmazsın, hatta maaşlı işten kat kat fazla kazanırsın, burada tabii ki kalite ve deneyimin artmasıyla alacağın ücretler artacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

bunu anlayamıyorum gerçekten "hem maaş kötüydü hem de mühendis olarak kendimi geliştiremediğimden dolayı işi bıraktım. Haziranın ortasından beri evdeyim iş yok." bu ne demek yahu? aynını end. müh. olan kardeşim de yaptı. evde oturunca ne oluyor anlamadım? çalışan bir kişinin yeni bir iş bulması çok daha kolaydır. işsiz biri daha zor teklif alır. bunu kardeşime de söyledim ve beni dinlemedi, işi bıraktı. evde oturunca ne oluyor? evde oturan gelişiyor mu? daha mı çok teklif alıyor? veya sıfır 1700'den büyük mü? nedir olay?

sana tavsiyem bulabildiğin herhangi bir işe kapağı at. işi beğenmezsen, çalışırken iş ara. sakın işi bırakma. ne olursa olsun. biz nelere katlandık. bu yeni nesil maşallah hiçbirşeye katlanamıyor. iş sahibiyken iş bulmak çok daha kolaydır. umudunu bağladığın şeyler de saçma sapan şeyler. meb bursiyeriymiş, eğitimiymiş. yahu tamam dene onu da ama bir yandan da iş ilanlarına saldır. yeni mezun olarak çok daha fazla beğenme lüksün yok. 21k'yı falan unut artık. 21k'dan 10k'ya çıkmak ta göründüğü kadar kolay bişey değil.
    Olayın püf noktasına arkadaşımız değinmiş, firmalar kesinlikle mevcut işi olan adamlara öncelik veriyorlar, işsiz adamı kolayına kimse almıyor.
  • KaramsarDoc kullanıcısına yanıt
    sen de niteliksiz doktor olmuşsun aynı hesapla. yapıcı eleştiri yap da dinleyelim boş boş konup kendini tatmin etmeye çalışacağına.

sen latince şakıyorsun zaten. günün 6 saati makale okuyup alanındaki yenilikleri takip ediyon. sana sorsak sen ne yapıyon diye, ağlayacan günde 200 hasta bakıyorum vakit mi kalıyor diye.

egzersiz yoga yapın, kan dolaşımınız düzelir, güzel beslenin, çok pahalı olmasına gerek yok, sebze yemeği yeyin. sağlıklı düşünmeye başlarsınız, şu an sağlıklı düşünemediğiniz için vaktinizi kendinizi geliştirmek için değerlendirmek yerine beklemekle geçiriyorsunuz vb. bi eleştiri yapsan diyecem ki adam doktor, bak mantıklı bi eleştiri getirmiş olaya, ki o da yetersiz ya. işsizliğin ne kadar masraflı bir iş olduğunu yaşamayan bilmez.

boş konuşuyorsun kardeşim. bi şey bildiğin yok. ancak başkalarının kafasına basıp, yükselip, kendini rahatlatıyorsun burada. aselsanı zıplama tahtası olarak kullanan var evet. sen ise burda forumda iki işsizin kafasına basıp onlarla birlikte sen de batıyon. "haha, onlar daha aşağıda, pis ezikler" deyip kendini iyi hissediyon. aranızdaki fark bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enJr -- 26 Kasım 2018; 13:45:44 >
  • Mümkün olduğunda temel mühendislik alanlarında okumakta fayda var. Mesela biyomedikal mühendisliği var ama ülkede hiçbir iş imkanı yok. Bunu bilmeyen öğrenciler yazıp hayatlarını berbat ediyorlar. Mekatronik belki daha iyidir ancak mesela Kocaeli üniversitesi mekatronik yerine elektrik elektronik -makine -bilgisayar gibi bir bölümü okusaydın . Bu alanların içindeki herhangi bir dala yönelebilirdin. Ülkede işsizlik çok yüksek seviyelerde ancak kaldırım kenarlarına yeni üniversiteler yapılmaya devam ediliyor. Tabi eskilerde eskiden üniversite okuma imkanımız yoktu şimdi çocuklarımız üniversite mezunu diye övünüyorlar :) ancak sonuç aslında aynı yalnızca 4 sene geciktirilmiş olunuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enJr

sen de niteliksiz doktor olmuşsun aynı hesapla. yapıcı eleştiri yap da dinleyelim boş boş konup kendini tatmin etmeye çalışacağına.

sen latince şakıyorsun zaten. günün 6 saati makale okuyup alanındaki yenilikleri takip ediyon. sana sorsak sen ne yapıyon diye, ağlayacan günde 200 hasta bakıyorum vakit mi kalıyor diye.

egzersiz yoga yapın, kan dolaşımınız düzelir, güzel beslenin, çok pahalı olmasına gerek yok, sebze yemeği yeyin. sağlıklı düşünmeye başlarsınız, şu an sağlıklı düşünemediğiniz için vaktinizi kendinizi geliştirmek için değerlendirmek yerine beklemekle geçiriyorsunuz vb. bi eleştiri yapsan diyecem ki adam doktor, bak mantıklı bi eleştiri getirmiş olaya, ki o da yetersiz ya. işsizliğin ne kadar masraflı bir iş olduğunu yaşamayan bilmez.

boş konuşuyorsun kardeşim. bi şey bildiğin yok. ancak başkalarının kafasına basıp, yükselip, kendini rahatlatıyorsun burada. aselsanı zıplama tahtası olarak kullanan var evet. sen ise burda forumda iki işsizin kafasına basıp onlarla birlikte sen de batıyon. "haha, onlar daha aşağıda, pis ezikler" deyip kendini iyi hissediyon. aranızdaki fark bu.
    Ben doktor adayıyım,öğrenciyim,niteliksiz olduğumu nerden biliyorsun? Nekadar çabaladığımdan haberin var mı yurtdışı için?

Yenilikleri takip etmediğimi,kongre peşinde koşmadığımı,sunum çalışması yapıp yapmadığımı nerde biliyorsun?

Benim sonraki cevaplarıma da bak istersen,ben işsizliğin ne boyutta olduğunu bilmesem yurtdışı için çabalamam.Boş,sığ bi yorum yapmışsınız halbuki sonra gelen cevaplara verdiğim yanıtları okusaydınız böyle bir cevap vermezdiniz bana.Gerçi konuya verdiğim ilk cevabı da idrak edememişsiniz orası da ayrı bir mesele.

neyse hadi selametle.
  • Maalesef ülkemizin acı gerçeği tüm bu yaşananlar. Bu ülkede binlerce insan, sırf gelecek kaygısından dolayı istediği bölümü seçemiyor.

Doktorlara anket yapın kaç tanesi acaba sevdiği için bu mesleği yapıyor. Kaç tanesi sırf anne-baba baskısı çevre, aile baskısı nedeniyle seçti bu bölümü acaba? Ülkemizde doktorluk algısı=garanti meslek. Yazık bu kadar zeki çocuk heba oluyor. Bu ülkenin mühendislere ihtiyacı var.

Mühendislik desen zaten perperişan halde. Öğrenci üniversiteye geliyor, tam kafayı açacak, kafa da şimşekleri çakacak mezun oluyor. Sonrası kurtlar sofrası, piyasa zaten kan emici vampirle dolu, bir de üstüne öğrenci kendini geliştirmemişse; umutsuzluk, kaygı, baskı nedeniyle iyice psikolojik bir çöküşe sürükleniyor.

Herkes öğrencilere yükleniyor ama üniversite hocaları ne yaptı acaba bu çocuklar için? Onların görevi ne olursa olsun öğrenciyi derse sevdirmek, gerçeklerle yüzleştirmek. Onlar ne yapıyor öğrenciye ayıracakları vakitte piyasadan iş alıyorlar, kendilerini projelere yazdırıyorlar, sırf kendilerine de pay alabilmek için! Sanmayın proje falan geliştiriyorlar, yalnızca listede adlarının olması yeterli!

Gençlerin rehberliğe ihtiyacı var, birilerinin onları aydınlatmasına ihtiyacı var. Bu aile olur, rehber öğretmeni olur (tabi öyle bir şey varsa ülkemizde) vs.

Onları kazanmamız gerek ve bu bir devlet misyonu ve vizyonu olmalı, yasa ile desteklenmeli. Gençlere yapılan yatırım uzun vadede bu ülkeye yararlı olacak tek şey.

Umarım bir gün o günleri de görürüz..
  • Koü dandik bir üniversite arkadaşlar. Şimdi gene kısmen iyi ben 97 de mezun oldum, ilk üniversite olduğu zaman girmiştim. İyice dandikti, gene iş buldum 5 sene kadar çalıştım ama şu an 13 senedir işsizim. Elo Hab mezunuyum. İş yok arkadaşlar tanıdıksız. İş görüşmesine çağırmıyorlar bile çağırsalarda dalga geçiyorlar ne yaptın bu kadar sene diye. Şu an okulların çoğu dandik. Aptal gibi bi iş zannettim ilk girişte kazandım. Bence 1 2 3 sene bekleyip itü yü kazansaydım en azından.

Mühendislikte iş aslanın ağzında. İş bulmada zorluk yaşamayacaksanız işiniz hazır değilse, tanıdığınız yoksa, ki bu konuda aileniz yönlendirmeli tabiki, Odtü itü hariç şimdinin koç sabancı hariç okul kazanacaksanız mühendislik yazmayın. Dendiği gibi iş garantili doktorluk yazın örneğin.

selamlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maalesef ülkenin durumu bu. Herkesi üniversite mezunu yaptılar . Artık mühendis olmanın hiç bir hükmü yok bu ülkede. Teknik personel devri başladı. Teknisyen veya meslek erbabı çok rahat kazanabiliyor. İşte her şey plansızlık la ilgili. Size tavsiyem mümkün ise dil eğitimi bahanesiyle yurtdişina gidip sonra orada yerleşmek olacaktır. Burada durum gerçekten zor. Nasıl olacak vallahi bende bilmiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.
  • tezgahtarlık,garsonluk vs 2000 tl alıyor olabilir fakat sen kendini geliştirip tecrübenle bilgi birikiminle diğer herkesten farkını ortaya koyduğun zaman maaşın da yükselecektir.ülkemizdeki iş hayatı maalesef böyle.yeni mezun mühendisler şuan asgari ücretlerle işe başlıyorlar.2000 tl yi bile alamıyorlar diye duyumlar alıyorum.mevzu buralara kadar geldi çünkü mezun çok.

nitelikli insan varlığı azalırsa ücretler artar.nitelikli/niteliksiz nüfus arttıkça işçiliğimiz ucuzlayacak,bu böyle.
  • şimdi olan bişi değil ki işsizlik hep vardı ülkede
    ayrıca bu ülkenin müh. ihtiyacı elektronik te veya robotikte yok sadece inşaat ve makine/konsürksyon alanı
    bende müh. ama keşke mimar yada doktor olsaydım veya yeminli M.M. paranın .na korduk
    Halimize çok şükür yine
    KPSS ye gir sen
  • quote:

Orijinalden alıntı: hereiam

Merhaba hacı,

özelden yazmışsın, ordan yazamıyorum telefon onayım olmadığı için sistem izin vermiyor.
    Evet anlıyorum seni, inşallah o dediğin yer olur kafan rahatlar en azından.
    Ben artık iş olsun diye iş istemiyorum, herkes öyle başlıyor, bi süre sonra artar diyor, herkesin öyle olsa..
    bilmiyorum ya, piyasa kötü git gide daha da kötü olacak gibi, çünkü mezun sayısı artıyor işsiz sayısı da artıyor..
    başka sektöre girmemiz lazım, ama sen belki mesleğini seviyorsundur bilmiyorum :)
    aynen dostum ya kafayi yicem az kaldi, ban yemissin gerci sende nasil yazcaksan

farkli sektore yogunlasmak istemiyorum cunku nerden baslarsan ordan devam eder bence. yani ben bankaci olsam banka sektorunden cikamam, muhendislik kariyerim baslamadan biter bu her sektorde boyledir nerden baslarsan o sektor devam eder

sektorler arasi gecis cok zor

ben bankaci olsam muhendislige gecebilir miyim? hayir
  • KaramsarDoc kullanıcısına yanıt
    pardon tıp okuyan birinin daha doktor olmadan karamsardoc diye nick alabilecek kadar narsisistik olabileceğini hesaba katmamışım.

sen yani buradaki bütün yorumları okuyorsun, öyle mi? bak bobiler diye bi site var, seni oraya admin yaparlar bu işsizlikle.

hayır bi de sen kimsin ki ben sana cevap verebilme ayrıcalığına sahip olabilmek için söylemiş olduğun her şeyi bilmek zorunda olayım? aa pardon. karamsardoc.

herkes yurtdışına kasmak zorunda mı? topluca ülkeyi terk edelim yani? bu mudur çözümün?

diyelim sen çabalıyorsun, eyvallah. çabalayacak durumun da var. be hey duygusal zeka yoksunu arkadaşım, herkesin kasmaya durumu var mı senin gibi?

neyse ya, takıl sen. kafasına basılanlar düşünsün biraz. benlik bi durum yok.
  • RavenoLL R kullanıcısına yanıt
    quote:

Ulan şu kendini geliştir lafına ayar oluyorum.Adam geliştirmiş işte daha ne yapsın ? Geriside işe girdikten sonra gelir.

kendini geliştir derken zaten işe gir ve gerçek iş deneyimini kazan anlamında söylüyoruz
    okulda kendini geliştirme mi olur ?

mühendisler ilk işe girdiği zaman sudan çıkmış balık gibi oluyor ,çünkü kitabi bilgi ile gerçek hayat hiçbir zaman aynı olmuyor
    hatta sadece mühendisler değil ,her branş ve bölüm için bu geçerli

iyiymiş o zaman yani 20 yıllık mühendis ile ,yeni mezun mühendisi bir tutacaklar
    sen işveren olursan öyle yaparsın artık

üstelik her işe girende kendini geliştirmiyor ,alırım maaşımı gerisine bakmam dersen yerinde sayarsın ve kimse de sana önem vermez
  • quote:

Orijinalden alıntı: saveyourself

Yaş 27 6.5 aylık iş tecrübesi den sonrasını okumadım.

Ben 24 yaşındayım 1.5 senelik mühendislik tecrübem var.

Kendine bir sor bakalım sorun sende mi sistemde mi?
    egonu git dışarıda tatmin et delikanlı
  • ülkede her yere üniversite açar herkesi üniversite mezunu edersen heralde herkesin beklentisi yüksek olur ama öncelikle ekonomi kötü.üniversite mezunu işsiz çok hal böle olunca ölücü patronlarında işine geliyor düşük fiyata kaliteli köle bulmanın peşine düşüyor.şu devirde dil bilmek yada bir şey mezunu olmak hiçbir şey ifade etmiyor.ülkede ki gençlere değer verilmiyor çünkü daha en baştan hatalar zinciri başlıyor öğrenci daha mezun olmadan işe girmeden borcun altına giriyor mezun oluyor sonra o hep övülen işi arıyor güç bela buluyor bir bakıyor öyle değilmiş köle gibi çalışıyor az para alıyor fiyatlar yüksek hayalini kurduğu şeyi alamıyor yapamıyor.böyle olunca ne oluyor adam yıllarım boşuan gitti diyor.beklediğini bulamıyor.aynı şeyi bende yaşıyorum bütün arkadaşlarım yurt dışına gitme hayaliyle dolaşıyor.yazık kısacası bir nesil böyle kaybolup gitti.
  • Elektrik eml çıkışlı üzerine 2 sene elektrik önlisans okudum. Şuan eem lisans da son senem bende kaygılanıyorum. Üniversite gerçekten çok boş. Yeterli eğitimi geçtim. Elektrik hakkında olan hafızamda ki bilgiler silinmeye başladı. Hocaların çoğu mesai bitse de gitsem kafasında... Derste hiçbirşey anlatmazlar. Kazık sorular sorup yaz okulunda öğrenciden para alma derdinler. Bazıları hariç. Bir de her ile üniversite açtılar. Yılda toplam 1 milyon mezun vereceğine 1000 tane ver. Özellikle üniversitelerin durumu denetlenmeli. Dışarıda herhangi bir işe girmek için torpil kesinlikle şart. Ne alaka diyenler için zamanında staj için güzel firmalara başvuru yaptım. Biri mail olarak dönüş yapmış ve verdiği cevap öncelik içeride tanıdıkları olanlara yazmış sizin başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilmiştir yazıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sektörün gerçekleriyle tanışmayıp burda 5k 10k hesabı yapan arkadaşlar itü makine mezunu ev arkadaşım firma firma görüşme yapıyor sonuç bir sürü mülakat bir sürü sınav sonuç bildiğiniz gibi işsiz. Bunun üniversiteyle falan ilgisi yok dayı var mı dayı? Varsa aselsana da girersin tai ye de zamanında yurttan çocuk hükümet kanalıyla hiçbirşey bilmeden thy ye girdi . Yani gerçeklerle tecrübe etmeden bilip bilmeden klavye şampiyonluğu yapmayın .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.