Şimdi Ara

Narsist, Toksik, Yetersiz, Kendini hatasız gören , Kontrolcü Ebeveynlere Sahip olmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
3
Favori
3.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bunların yüzünden küçüklüğümde hep kendimi suçladım, bazen intiharı düşündüm.
    Ama uzun süren psikolojik şiddet sonucunda, özgüvenimi parçalamış olsalar bile, suçlu olmadığımı anladım.

Bazı insanların çocuk yapmaması gerekiyor. Ben anlamıyorum ya, bir insan neden çocuğuna köpek gibi davranır, kendi çocuğuyla alay eder, onu sindirir , korkutur, döver. Her dışarı çıktığımda telefonlar susmaz, dışarı çıkınca rahat vermezler, evde durduğumda da hep evdesin asosyal falan deyip evde de huzur vermezler.Her yaptığın hatada sanki dünyayı yok etmişsin gibi tepkiler alırsın.

Ben kendi ebeveynlerimle hiç oturup bir arkadaş gibi sohbet edemedim. Aramızdaki ilişki patron işçi ilişkisi gibi, duygusal bir bağım yok artık bu ikisiyle.
    Annem olacak kadın tam bir narsist, psikolojik sorunlu, etmedini bırakmadı kardeşim ile bana. Babam olacak çulsuz ise insanların içinde dalga geçmekten hiçbir zaman çekinmedi, bir yere gittiğimizde bize hep yabancı insanların çocukları gibi davrandı.

Bu böyle uzar gider. Bu sistematik psikolojik zorbalık özgüvenimi parçaladı. İşin kötüsü hala bunlarla bir arada yaşıyorum çünkü üniversite bitene kadar kalacak yere ihtiyacım var. Babam olacak kişi bir harçlık bile vermiyor, düşünemiyor herhalde çocuğumun bir sevgilisi olur ya da arkadaşlarıyla dolaşır paraya ihtiyacı olur diye. YOK arkadaş yok. Para isterim önüme mahkeme gibi dizilir ne alacan kaç paraya alacan niye alacan ne gerek var ?

Vallahi yıldım. Billahi yıldım. Benimle ilgili hiçbir şey bilmiyorlar. Artık kendi hayatımla ilgili bir şey söylemiyorum.Kendimi kapattım. Sır falan vermek zaten hayal.
    Bir sırrını söyle bütün aileye rezil ederler seni. Öyle kepazeler.

Bu yaşadıklarımın bir kısmını tartışmaya açtığımda ise ;
    "Karnını doyurduk ya daha ne istiyorsun ? Yiye yiye azdınız." vs. gibi laflarla geçiştiriyorlar.

Ama bilmiyorlar ki hayvanlar bile sevgiye muhtaç. KEŞKE bir yurtta falan büyüseydim. Benim sözde anne babam vardı ama ben yetim ve öksüz olarak büyüdüm.
    Eğer siz de böyle bir şey yaşadıysanız lütfen paylaşın.
    https://aklinizikesfedin.com/zararli-anne-sendromu-nedir/
    https://www.egitimpedia.com/narsist-bir-ebeveyn-tarafindan-yetistirildiginizi-gosteren-6-belirti-1/
    https://www.egitimpedia.com/narsistler-anne-baba-oldugunda-ne-olur/
    https://solaunitas.com/portfolio/bir-narsist-tarafindan-buyutulen-cocuklar/
    https://aklinizikesfedin.com/narsist-aileler-duygusal-acilara-yol-acar/
    blog.milliyet.com.tr
    Öz evladının itibarını zedeleyen aileler/Psikoloji/milliyet blog
    http://blog.milliyet.com.tr/oz-evladinin-itibarini-zedeleyen-aileler/Blog/?BlogNo=502094

ekşi sözlük
    aileyi sevmemek
    https://eksisozluk.com/entry/73094734

ekşi sözlük
    duygusal şiddet
    https://eksisozluk.com/entry/46229604

ekşi sözlük
    narsisistik kişilik bozukluğu
    https://eksisozluk.com/entry/33259783

...

• Acaba kafamın güzel olduğu bir an fark etmeden yeni bir hesapla birlikte bu konuyu mu açtım dedim okuyunca , zira kendi içimi dökmüşüm gibi hissettim.

Burada çözüm bulamazsın, çünkü çözümü yok. Tedavi edilmeleri veyahut eğitilmeleri de uzun yıllar alır, ki o zamana dek zaten ömürlerini tamamlamış olurlar. Uğraştığınla kalırsın mutlu olamadan, geçen zamanına yazık olur.

Sabredeceksin, sabır taşına dönüşeceksin, yaşanılanların hepsi sen farkına varmadan seni olgunlaştıracaktır. Yıllar sonra fark edersin değişimi.
    Bir de güzel tarafından bak, sevginin kıymetini hayatın boyunca bileceksin. Eşini her şeyden çok seveceksin, çünkü başka kimseden öyle ilgi ve sevgi görmemiş olacaksın...
    İleride iyi bir baba olur senden, çünkü bu erken yaşta aile olmanın farkındalığına ve sorumluluğuna varmışsın.

Nehirde akıntının tersine yüzmeyi bırak, onları o şekilde kabullen. Ve ona göre şekil al, engelleri tek tek aşarak ekonomik özgürlüğünü elde et. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
    Hayatın boyunca hep bir aile özlemi duyacaksın, başka insanların aileleriyle geçirdikleri güzel vakitleri ve aralarındaki bağlara şahit oldukça hem istemsiz bir tebessüm oluşacak yüzünde hem de kalbin ağlayacak. Ama bunlar da geçecek kendinde ileride bir aile olduğun zaman...

Yıllar, tahmin ettiğinden daha çabuk geçer...

"Hayat kısa
    kuşlar uçuyor
    "

• Zor durum, böyleleri de pek değişmez istisnalar dışında, yine de sen ve kardeşin ciddi olarak konuşun derim, olmazsa da hayatınızı ayırın. Yoksa sorunlar artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 10 Ağustos 2019; 13:13:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wacom Intuos

Zor durum, böyleleri de pek değişmez istisnalar dışında, yine de sen ve kardeşin ciddi olarak konuşun derim, olmazsa da hayatınızı ayırın. Yoksa sorunlar artar.
    Hocam, şimdilik çıkar yolumuz yok. Ben üniversite 2 deyim, kardeşim üni 1 de. Kalacak başka bir yer yok, para yok. Ancak işimi elime aldığımda kaçabilirim ki direkt olarak yapacağım zaten.
    Okurken çalışmayı düşündüm ama çıkar yolu yok. Şu an vasıfısım asgari ücret ile kira mı ödeyeceğim karnımı mı doyuracağım . Bu arada çalışırken okumak da çok zor olur diye tahmin ediyorum.
    Akrabalardan da biri el atmıyor tek başımızayız.
    Valla moralim bozuluyor. Sosyal hayat falan olmayacak eğer üniversiteyi bunlarla beraber okursam.
  • O zaman maalesef bekleyeceksiniz, kendinize bir an önce yol çizin. Kafanızı işe ve eğlenceye verip düşünmemeye çalışın, yaşam kurmaya odaklanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 10 Ağustos 2019; 4:5:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wacom Intuos

O zaman maalesef bekleyeceksiniz, kendinize bir an önce yol çizin. Kafanızı işe ve eğlenceye verip düşünmemeye çalışın, yaşam kurmaya odaklanın.
    Teşekkür ederim, kafamda basit halde bir plan var, iş bulduktan sonra biraz para biriktirip yurt dışına yüksek lisans ya da dil için okumaya gidip, oralarda oturum izni almak istiyorum. iş bulup orada çalışmak istiyorum.
    sanki uçuk bir hayal gibi geliyor bazen,kardeşim bu ülkede bir nebze yaşayabilir ama ben burada kalamam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Klasik Türk ailesi iste

Genelde 18inde bu tiplerin çocukları evden kacar bazisi liseyi bile disarda okur sen iyi dayanmissin

Care okulu bitirip is bulmak o zamana kadar da iliskiyi minimumda tutmak

• quote:

Orijinalden alıntı: Zatı Muhterem

Bu mesaj silindi.
    evet kesinlikle, ben kızlardan hoşlanmamama rağmen bir kızla konuştuğumda panik yapıyorum. Senin durumun daha da zordur.
    Yapılacak tek şey iş bulup bir daha görüşmemek üzere terk etmek, yaptıkları pislikleri anlatmaya çalışma, anlayacak kapasiteleri olsa yapmazlardı zaten. Kaç ve ardına bakma.
    Ve "zor bir ailede büyümek" kitabını okumanı tavsiye ediyorum.

• Ölselerde kurtulsam.Ölmüyolarda knk
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Klasik Türk ailesi iste

Genelde 18inde bu tiplerin çocukları evden kacar bazisi liseyi bile disarda okur sen iyi dayanmissin

Care okulu bitirip is bulmak o zamana kadar da iliskiyi minimumda tutmak
    ya işimi elime alayım var ya, bir daha görmeyeceğim bunları, o kadar değişikler ki yaptıklarını anlattığında onu bile anlamıyorlar çocuk yetiştirmekle saksıda bitki yetiştirmek arasındaki farkı bilmiyorlar. 18'ine kadar hakaret et aşağıla, sonra o çocuktan güzel bir yere gelmesini bekle.
    Keşke avrupada doğsaydım. Orada polis gerekirse seni bu kötü ailenin yanından alıyor.

• Aile önemli bir kurum, bence aile kurabilmek için ehliyet sahibi olmak gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BeforeIforget

Ölselerde kurtulsam.Ölmüyolarda knk
    Ben de düşündüm, kadın bana rahat vermiyor, düşmanı gibi davranıyor, şimdi ailesi düzgün olanlara biraz acımasızca gelecek ama şöyle düşünün, size yıllarca işkence yapan biri var, bu kişinin ölmesini istemez misiniz ?
    keşke araba falan çarpsa da biraz rahatlasam. çok bunaltıyor. her gün hakaret.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E41A5AE05

ya işimi elime alayım var ya, bir daha görmeyeceğim bunları, o kadar değişikler ki yaptıklarını anlattığında onu bile anlamıyorlar çocuk yetiştirmekle saksıda bitki yetiştirmek arasındaki farkı bilmiyorlar. 18'ine kadar hakaret et aşağıla, sonra o çocuktan güzel bir yere gelmesini bekle.
    Keşke avrupada doğsaydım. Orada polis gerekirse seni bu kötü ailenin yanından alıyor.

Alıntıları Göster
    Kardesim bu kafayla bir yere varamazsin

Artik sorumluluk senin elinde

Ya kurban olursun ya da istedigin adam olursun

Kurban olmak kolaydir misal ben yillardir tek yaptigim sikayet etmek daha yeni yeni savasip adam olmaya çalışıyorum yeniden

Istedigin adam olmak zordur sen zoru basar 18inden sonra kimsenin aklina girmesine izin verme girerlerse bu senin suçun unutma sorumluluk sende

Kendini istediğin gibi zihnen donanimlandirabilirsin suan ve yakinda parani kazanmaya baslayinca fiziken de ozgur olabilirsib

• quote:

Kardesim bu kafayla bir yere varamazsin

Artik sorumluluk senin elinde

Ya kurban olursun ya da istedigin adam olursun

Kurban olmak kolaydir misal ben yillardir tek yaptigim sikayet etmek daha yeni yeni savasip adam olmaya çalışıyorum yeniden

Istedigin adam olmak zordur sen zoru basar 18inden sonra kimsenin aklina girmesine izin verme girerlerse bu senin suçun unutma sorumluluk sende

Kendini istediğin gibi zihnen donanimlandirabilirsin suan ve yakinda parani kazanmaya baslayinca fiziken de ozgur olabilirsib

Alıntıları Göster
    Tavsiyeniz var mı ? Mesela ben nasıl kurban olmaktan çıkabilirim ki onlara bağımlıyım şuan.

• quote:

Tavsiyeniz var mı ? Mesela ben nasıl kurban olmaktan çıkabilirim ki onlara bağımlıyım şuan.

Alıntıları Göster
    Zihnen cikabilirsin dostum

Bol bol yararli kitaplar oku bos beles seyler degil kendini geliştirme kitaplari oku klasik romanlari oku sokratesin savunmasi mesela cok iyidir kendini zihnen ozgurlestir bir sure sonra karsinda bos bir fıçı langirdarmis gibi olacak onlar seni azarlarken bu kitaplardan laflari al hayatina koy altlarini ciz guzel edebi seyleri ezberle yaz vs vs anladin sen onu

Zihnen ozgurlesme isin özü zaten bu noktadan sonra da fiziken ozgurlesmelisin elinde ekmegin oldu mu kimseye eyvAllah etmezsin

Gecmisi unut sil tükür kafandan bana gecmiste boyle yaptilar ondan böyle oldum deme her seferinde suan boyleyim ama yakinda boyle olacagim diye düşün gecmisin gölgesini degil geleceğin ışığını gör kendini dizayn et değiştir

Ben cok sorunlu biriyim gıdım gıdım düzeliyorum ama inanki oluyor son 10 ayda oncekine gore yuzde 40 falan iyilestim psikolojik iyilesme fizyolojik rahatsizliklara da iyi geliyor inan bana

Her seyin sorumlulugu artik sende yuvadan ucma vaktin geldi bundan sonra tek sorumlu sensin unutma her sorumluluğu al ve hayatini kendin dizayn et

• quote:

Zihnen cikabilirsin dostum

Bol bol yararli kitaplar oku bos beles seyler degil kendini geliştirme kitaplari oku klasik romanlari oku sokratesin savunmasi mesela cok iyidir kendini zihnen ozgurlestir bir sure sonra karsinda bos bir fıçı langirdarmis gibi olacak onlar seni azarlarken bu kitaplardan laflari al hayatina koy altlarini ciz guzel edebi seyleri ezberle yaz vs vs anladin sen onu

Zihnen ozgurlesme isin özü zaten bu noktadan sonra da fiziken ozgurlesmelisin elinde ekmegin oldu mu kimseye eyvAllah etmezsin

Gecmisi unut sil tükür kafandan bana gecmiste boyle yaptilar ondan böyle oldum deme her seferinde suan boyleyim ama yakinda boyle olacagim diye düşün gecmisin gölgesini degil geleceğin ışığını gör kendini dizayn et değiştir

Ben cok sorunlu biriyim gıdım gıdım düzeliyorum ama inanki oluyor son 10 ayda oncekine gore yuzde 40 falan iyilestim psikolojik iyilesme fizyolojik rahatsizliklara da iyi geliyor inan bana

Her seyin sorumlulugu artik sende yuvadan ucma vaktin geldi bundan sonra tek sorumlu sensin unutma her sorumluluğu al ve hayatini kendin dizayn et

Alıntıları Göster
    Evet kesinlikle, mesela benim saçım dökülmeye başlamıştı sırf stresten. Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zatı Muhterem

Bu mesaj silindi.
    onları cezalandrımak için kendini cezalandırma. sen gene istersen biriyle ilişkin olsun ama onlar bilmesin. ilgi alakayı kes.

• İğrenç bişeydir sahibim maalesef

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

onları cezalandrımak için kendini cezalandırma. sen gene istersen biriyle ilişkin olsun ama onlar bilmesin. ilgi alakayı kes.

Alıntıları Göster
    Kesinlikle

Zihin tepkisel bir organdır karsi taraf sana bir sey yapti diye olagan tepkiyi verirsen tam olarak onların istedigini yapmis olursun

Örneğin sokaktaki kekolar yaninda kiz olanlara satasirlar en cok çünkü vereceği tepki adami onlara satasmaya zorlar neticesinde adami dövüp parasini alip egolarini tatmin ederler

Yani aslinda adam onlarin dedigini ve istedigini zihninin tepkisel yapisi yüzünden gerceklestirmis olur insanlari tepkiler uzerinden yonetmek en eski hilelerden biridir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.