Şimdi Ara

nakit avsn mı mantıklı eksi hesap mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
7.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar 30 bin civarı ekideyim bir de 20 bin civarı kredi kartı asgari dışı gelen para var yani ayda 50 bin

szice bu 50 bini taksitli avans çekip kapatmak mantıklı olur mu? mantık açısını şu açılardan soruyorum?

1-faiz ve ücetler durumunda değişen bir şey olur mu?

2-kkm puanı eksiler ve asgari ödeme düşürür yoksa taksitli nakit avans mı?

• İp
  • taksitli avans veya taksitli kmh puanınızı düşürür. çünkü borç/limit oranını etkiler. ama ev kredisi çekmeyecekseniz kbb puanının bence fazla önemi yok.

asgari öderseniz, gecikme faizi daha yüksek olacağı için daha yüksek faiz ödersiniz. ama puanı etkilemez fazla.

• quote:

Orijinalden alıntı: AÇILIN-BEN-MÜHENDİSİM

taksitli avans veya taksitli kmh puanınızı düşürür. çünkü borç/limit oranını etkiler. ama ev kredisi çekmeyecekseniz kbb puanının bence fazla önemi yok.

asgari öderseniz, gecikme faizi daha yüksek olacağı için daha yüksek faiz ödersiniz. ama puanı etkilemez fazla.

Çok teşekkür ederim hocam. Amacim ev kredisi çekmek, puanım 1400. Bu durumda en mantıklısı kredi kartı asgarisine devam etmek mi
  • Merhaba,

KKB puanınızı yükseltmek istiyorsanız daha önemlisi de bankanızın kredibiletinizi arttırmasını istiyorsanız kredi kartı borcunuzun tamamını en geç son ödeme tarihinde ödemenizi öneririm. Son ödeme gününü bir saat bile aksatmayın. Ayrıca bu konuda "ödeme yapmak için her zaman son ödeme gününü bekleyin" benzeri şehir efsaneleri var; ama gerçek böyle değil. En önemli kısım son ödeme gününüz hangi günse o gün sonuna kadar ekstre borcunuzun %100'ünü tamamen kapatmanız en olması gerekendir. Yoksa son ödeme gününden 3 gün 5 gün önce ödemişsiniz farketmez.

KMH mı yoksa kredi kartından nakit avans mı kısmına gelecek olursak;

Borç limit oranı burada devreye giriyor.

Örneğin; KMH limitiniz 25.000 TL, kredi kartı limitiniz 30.000 TL ama kullanılabilir limiti 20.000 TL olsun.

Sizin 10.000 TL'ye ihtiyacınız var diyelim bu şartlarda KMH'dan nakit avans kullanmanız borç limit oranınızı daha az etkileyeceği için kmh kullanmanız daha mantıklı olur.

Yani kısacası borçluluk oranınız hangi üründe daha düşükse orası mantıklı olur.

Özellikle borç/limit oranı %75'in üzerine çıkan ürünler yüzünden KKB puanının yükselmesi yavaşlar.

Gecikmeli her ürün zaten ayrı ayrı puanınızı etkiler.

Dip not: Kredi kartının asgarisini ödemek KKB'ye gecikmeli ürün olarak yansımaz ancak bir süre sonra bankanın kendi içinde ki risk sistemi size yeni ürün açılışında yada limit arttırımında daha temkinli yaklaşacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

@murattekno

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trovin -- 10 Aralık 2022; 14:7:56 >

• trovin T kullanıcısına yanıt

hocam ayrıntılı yazınız için çok teşekkür ederim, kafam baya aydınlandı sağolun

• Benzer bir durum yaşadım. Kredi kartından kullanmak bana göre daha mantıklı, ben kredi kartından kullandım. Faiz daha düşerse daha düşükten nakit avans kullanır daha önce kullandığını kapatırsın. Not: Her banka daha önce kredi kartından kullandırılan nakit avansı erken kapama yapmıyor. Mesela yapıkredi erken kapama yaptırıyor diye biliyorum.

• Laazzz kullanıcısına yanıt

halkbank da var erken kapamada

• trovin T kullanıcısına yanıt
    Kmh ile nakit avansdan alınan faiz aynı değildir dediniz bu biraz açarmısın?
  • Mexxwelll kullanıcısına yanıt

Güncel bilgiye sahip değilim.

Yanlıs yada hatalı bilgi vermemek adına mesajımıda bu doğrultuda güncelledim.

Güncel bilgiler için bankanız ile görüşmeniz daha faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trovin -- 10 Aralık 2022; 15:6:52 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.