Şimdi Ara

Müzik için analog stereo ampli mi yoksa network özellikli (musiccast) stereo ampli mi almalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
2
Favori
2.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Müzik dinlemek için bir ampli ve buna uygun 1 çift hoparlör bakıyorum. Bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Tecrübeli forumdaşların görüşlerine ihtiyacım var. Kriterlerimi ve beklentilerimi aşağıya madde madde yazacağım:

a. Amacım müzik dinlemek. Önceleri sadece CD'den müzik dinlesem de yeter, stream çok da önemli değil benim için diye düşünürken, giderek daha az CD aldığımı farkettim. Eh, stream/network özelliği de olsa iyi olur demeye başladım. Baktım ki spotify, tidal, deezer gibi servisler giderek yaygınlaşıyor, bu özelliğin olması iyi olur diye düşünüyorum. Zaten CD satışları da dipte. Bence kısa bir süre sonra neredeyse yok olacak CD satışı da üretimi de. 90ların başından beri aldığım 200ün üzerinde CDm var. Ama dikkat ettim, özellikle 2010dan sonra, önceleri yılda 8-10 CD alırken, bu sayı 1-2'ye düşmüş :( Spotfy vs'yi daha çok kullandığımı farkettim. Bir de şu var. Halihazırda kullandığım bir CD player yok. 90larda aldığım müzik setini kullanıyorum. Ya da CD'yi, macte flac/lossles/wav formaına çevirip, Mac'e kaydedip öyle müzik dinliyorum daha çok.

b. Giriş seviyesi bir pikabım var. Daha yeni aldım. Elimde 70lerden kalma 45likler var. Bunları dinlemek ve yeni basım plakları satın alıp dinlemek için aldım. İlerde, plak dinlemekten zevk alırsam ve iyi bir ampli ve hop alırsam, bunu satar, daha profesyonel bir pikap alırım diye düşündüm. O nedenle, en başta pahalı bir pikap almak istemedim. Dolayısıyla, alacağım ampli ile pikap da dinleyeceğim.

c. Cd arşivim var demiştim. Tek tük de olsa hala alıyorum. Bu nedenle, ampli aldıktan sonra, 1-2 yıl sonra ya da belki daha bir kısa süre sonra, orta-iyi bir de CD çalar almak istiyorum.

d. Hoparlörleri Bookshelf mi tower mı almalıyım, onu da bilmiyorum. Tower alırsam, belki ilerde sinema için de bir avr alırsam, sinema sisteminin frontları olarak da kullanırım diye düşünüyorum. Gerçi bir hoparlörü aynı anda hem stereo amliye hem de AVR'ye bağlayabilir miyim, bu mmkün mü bilmiyorum. Tak-çıkar yapmak pek de verimli değil.

e. Kesinlikle 2.el düşünmüyorum.

f. Bütçem 8 bin TL civarı. Belki 10 bin TL'ye çıkabilirim.

g. Yalnız yaşıyorum :) O hoparlör oraya olmadı, büyük geldi, yer kalmadı vs gibi problemler olmayacak. Ama salonum 25 m2 zaten. Halihzırda da compact bir 5.1 ev sinema sistemi var salonda. 5 hoparlör de kule hoparlör (ama ince) Buna ilave olarak alacağım stereo ampli ve 2 hoparlörü.

Bu koşullar altında, pure stereo ampli mi almalıyım yoksa online music stream edebilen musiccast vb adlarda özellikleri olan amplillerden mi almalıyım?

şimdi diyebilirsiniz ki plak dinleyeceksen tamamen (analog) stereo ampli al. Eyvallah...Ama şu da var. Yeni basım plakların neredeyse tamamı, zaten full analogue kayıt değil. Digitalden plağa aktarılan kayıtlar. Dönem baskı plaklar da malumunuz ateş pahası. Hdi 3-5 tane dönem baskı allırım illa ki, ama her defasında 300-500 TL bir plağa vererek alamam, almam.
    Plak ve cd için analog stereo ampli, online müzik için de musiccast özellikli daha digital stereo ampli almak, bütçem açısından ekonomik olmadığı gibi, ilerde AVR de almayı düşündüümden, salonda 3 tane ampli olması pek de mantıklı/makul değil.

Ve tabi ki de, hangi ampli için hangi özellikli hoparlör almak lazım?

Herhangi bir dinleti yapmadım. Ama nette yorum/fiyat/özellik okuyarak, yamaha r-n602 ampli ve yamaha NS777'ye baktım. Güzel gibi göründü ama gidip de ne gördüm ne dinledim.
    İstanbulda yaşıyorum. Canlı olarak görüp dinleme imkanım var. Ama kör alıcı da olmak istemediğimden, en azından kafamda birşeyler belirsin ve ona göre gidip bakıyım istiyorum.

Her türlü fikir, görüş, yorum benim için çok kıymetli. Yuukarıda bahsettiğim yamahalar dışında da marka/model belirtebilirsiniz.

herkese saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 21 Temmuz 2018; 11:30:48 >

• Öncelikle isteklerinizi çok iyi belirtmişsiniz.

Ancak ikinci el almak olmaz demeyi en azından hoparlörler için bırakın zira hopatlörlerin ikinci el olanları sıfırına göre daha performanslıdır ve hoparlörlerin bozulup tamir görmüş olma olasılığı çok düşüktür çünkü elektronik değiller. Aktif olmadığı müddetçe görüp test edip alabilirsiniz. Malum kurlar bu derece hayvani değerlerde iken bütçenizin en azından büyük kısmını fazla harcamadan kurtarır. Amfi olarak amazon.de den Onkyo A9070i tavsiye ederim. 1100 euroya geliyor. Amfiyi sifir almak mantiklidir.https://www.amazon.de/Onkyo-9070-Stereo-Verstärker-Digitaleingang-silber/dp/B005ZN5E6M/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1531419412&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=onkyo+a9070&dpPl=1&dpID=31K-%2BYdqZCL&ref=plSrch

Bir de network player gerekiyor. Yamaha Ns s303 300 euro.

https://www.amazon.de/Yamaha-NP-S303-MusicCast-Netzwerk-schwarz/dp/B074F219LB/ref=mp_s_a_1_4?ie=UTF8&qid=1531419500&sr=8-4&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=network%2Bplayer&dpPl=1&dpID=318mR7wPRGL&ref=plSrch&th=1&psc=1

Buna birde ikinci 2000-2500 tl civari kule tipi hoparlor aldiniz mi islem tamamdir. Suan malum sitede ikinci el energy c5 var cok tamamlayici olur. Onkyo-Energy uyumu gayet iyidir yetine gore bookshelf dudunurseniz Dynaudio m20ye de bakabilirsiniz.. TRden ve sifir dudunurseniz sadece Yamaha RN602 ve Dali Zensor 7 veya Yamaha Ns777 ile butce biter nerdeyse malum kurlardan dolayi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Görüşünüz için teşekkür ederim. Sizin belirttiğiniz ürünlere gelirsek;

Onkyo, amazon.de'de şu an stok dışı imiş.

Yamaha network player için de TR'ye teslim edilemiyor ibaresi var ne yazık ki. Onkyo bu arada, TR'deki sitelerde de yok :(

yani dediğiniz 2 ürünü de şu an almak mümkün değil.

stereo ve network amplileri ayrı ayrı almak, daha mı iyi sonuç verir acaba? bunu da düşünebilirim ama bu durumda network ampli için extra bir bütçe çıkıyor

2. el istemememin sebebi de güven ve garanti meselesi :( bir de pimpirikli biriyim. çizik vs varsa, kılcal bile olsa, içime sinmiyor.

amazon'da garanti nasıl oluyor bilmiyorum. Uluslararası garanti varsa da sanırım1 yıl. 2.el sitesinden de o meblağlarda bir ürün için sadece satıcının sözüne güvenmem lazım. Herhangi bir arzıda, sorunda muhattap bulamayacağım.

bir de şu var. euro 5.70'lere dayanmışken, sanki amazon.de ile TR fiyatları arasında da makas epey daraldı. bu durumda, duruma göre toplamda 500-1000 TL fazla verip, TR'den, hem 2 yıl garantili, hem taksitle almak daha makul değil mi sizce?

peki ya benim belirttiğim yamahalar için ne düşünüyorsunuz?
    netten baktığım fiyatlarda r-n602 ve ns777 tam 8 bin TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 12 Temmuz 2018; 21:54:0 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Görüşünüz için teşekkür ederim. Sizin belirttiğiniz ürünlere gelirsek;

Yamaha network player için de TR'ye teslim edilemiyor ibaresi var ne yazık ki. Onkyo bu arada, TR'deki sitelerde de yok :(

stereo ve network amplileri ayrı ayrı almak, daha mı iyi sonuç verir acaba? bunu da düşünebilirim ama bu durumda network ampli için extra bir bütçe çıkıyor

2. el istemememin sebebi de güven ve garanti meselesi :( bir de pimpirikli biriyim. çizik vs varsa, kılcal bile olsa, içime sinmiyor.

amazon'da garanti nasıl oluyor bilmiyorum. Uluslararası garanti varsa da sanırım1 yıl. 2.el sitesinden de o meblağlarda bir ürün için sadece satıcının sözüne güvenmem lazım. Herhangi bir arzıda, sorunda muhattap bulamayacağım.

bir de şu var. euro 5.70'lere dayanmışken, sanki amazon.de ile TR fiyatları arasında da makas epey daraldı. bu durumda, duruma göre toplamda 500-1000 TL fazla verip, TR'den, hem 2 yıl garantili, hem taksitle almak daha makul değil mi sizce?

Yamaha network player gelmiyor ama bu onkyo network player geliyor

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01LZBMFN1/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Iki onkyo takim olur.

Bu arada stokta yoksa ancak siparis gecerseniz en kisa surede temin ediyor amazon. Bu forumun bu bolumunde amazondan alisveris klubu var herkes ordan epeyce cihaz aldi. Istanbulda olan 2.el hoparlorleri gorerek alin amfi gibi degil bu hoparlorler. Amazonda makul fiyatli hoparlorler kalmadi kurlardan dolayi. Ille de pimpirikliyim alamam diyorsaniz ozaman ikinci eli 1600 e giden hoparloru 4000e alirsiniz. Amazon garanti anlaminda da 10 numara bu arada

• quote:

Görüşünüz için teşekkür ederim. Sizin belirttiğiniz ürünlere gelirsek;

Rn602 ve ns777de uyumlular memnun kalirsiniz ancak tavsiye ettigim sistem salt stereo anlaminda daha memnun kalirsiniz diye dusunuyorum.

• Onkyo network player için de tr’ye teslim edilemiyor ibaresi var maalesef.

• quote:

Onkyo network player için de tr’ye teslim edilemiyor ibaresi var maalesef.
    Sepete ekleyin kredi karti bolumune kadar ilerleyin gonderdigini gorusunuz orada gonderilemiyor ibaresine bakmayin.....

• Sağolun.

Başka yorum yapacak kimse yok mu acaba?

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla bir ses sistemi kurmaya niyetlisiniz ve bu sistemde hem stereo hem de sinema sistemini bir arada bulunduracaksınız, sistemin stereo tarafında kaynak cihaz olarak hem analog hem de digital cihazların olmasını umut ediyorsunuz.

Şimdi sizin yerinizde olsam ben ne yapardım diye düşünüyorum, kaynak cihazı çok fazla kendime dert etmeden iyi bir hoparlör ve amfi arayışına girerdim. Düşündüğünüz gibi hoparlör kesinlikle kule olmalı, alacağınız amfi ilerde sinema sistemine uygun ht by pass (umarım doğru yazmışımdır) özellikli olmalı. Sinema sisteminin bir parçası olsun istemiyorsanız işiniz daha kolay, şu an satışta olup 90 larda 2000 lerde 2010 ların başında üretilmiş, çok uzun yıllar kullanılabilecek hem kaliteli hem de ucuz amfi ve hoparlörler mevcut.

Peki amfi ve hoparlörü sıfır mı almalı yoksa ikinci el mi? Burada ben ne yapardım diyemiyorum çünkü bu tamamen bütçe ile alakalı bir konu. Eğer bütçeniz nakit olarak hazır ise kesinlikle ikinci ele yönelmeniz. Bunun sebebi daha ucuz ve daha kaliteli ürünlere ulaşabiliyor olmanız ayrıca aldığınız cihazları beğenmediğiniz takdirde zarar etmeden veya çok az zararla elden çıkarabiliyor olmanız. İkinci el hoparlör alırken biraz daha dikkatli olmak ve daha yakın tarihli üretimleri almak önemli.

Hoparlörü ve amfiyi aldık, bunlara ne takıp dinleyeceğim yahu diye düşünüyorsunuzdur şimdi. Anladığım kadarıyla giriş seviye bir pikabınız var. Bu pikabı muhafaza edin, gelen misafirlerinize aldığınız yeni basım plakları dinletin, bunun dışında da bir şey yapmayın. Analog çok pahalı bir uğraş, dönem baskı plakların tamamına yakınının akümüle edildiğini , yeni baskılarında hem çok pahalı hem de büyük bir kısmının kalitesiz baskı olduğunu düşünürsek bu işe hiç girmemek doğru olacaktır.

Eğer müzik medyasını, albümü elinize almak, koklamak, albümün üzerinde yazılanları okumak, biriktirmek hoşunuza gidiyorsa hemen bir cd player alın. Eğer Az maliyet geniş bir arşiv istiyorsanız media stream player+ dac ihtiva eden all in one bir cihaz kovalayabilirsiniz veya ayrı ayrı da alabilirsiniz. Digital kaynakta Daha ucuz bir çözüm istiyorsanız Raspberry Pi ve buna uygun çok ucuz ama çok kaliteli daclar var, şimdilik işinizi görecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simsek07 -- 16 Temmuz 2018; 9:52:23 >

• simsek07 S kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Tşk ederim öncelikle. Ancak bir yanlış anlaşılma olmuş. Şu an için sadece stereo müzik için bir ampli bakıyorum. Sinema için mevcutta kullandığım bir sistem var.

• quote:

Merhaba. Tşk ederim öncelikle. Ancak bir yanlış anlaşılma olmuş. Şu an için sadece stereo müzik için bir ampli bakıyorum. Sinema için mevcutta kullandığım bir sistem var.
    Sorunuzun d. maddesine istinaden cevabımı verdim, "ileride bir avr alırsam" diye başlayan cümlenin cevabı, her iki sistemi de bir arada kullanmak istiyorsunuz diye düşündüm. Sadece stereo müzik için düşünüyorsanız işiniz çok daha kolay bana göre.
    Şöyle ki, ilerde daha profesyonel bir sinema sistemi alacak olsam da, sinema için ayrı bir avr, müzik için de ayrı bir stereo ampli alma düşüncesindeyim. Ama mevcut durumda, müzik için bir ampli arayışındayım.

Spesşfik bir öneriniz olur mu? Marka model?

Bir çok insan 2.el öneriyor ama inanın çok mesafeliyim 2.ele. Yani farketmediğim bir çizik vuruk olsa alırken ve bn bunu evde farketsem, anında soğurum.

Sanırım bn de sizi yanlış anlamışım :)))

Evet. Kule tip hop alırsam, sanki ilerde alınacak avrnin bir parçası olması daha iyi olur. Yoksa salonda 7-8 tane hoparlör olacak :))

• quote:

Sanırım bn de sizi yanlış anlamışım :)))

Evet. Kule tip hop alırsam, sanki ilerde alınacak avrnin bir parçası olması daha iyi olur. Yoksa salonda 7-8 tane hoparlör olacak :))
    Hem sinema amfisi (avr) hem de stereo amfiyi beraber kullanabilirsiniz ama stereo amfinin direkt power katına giriş özelliği olması, avrnin pre out çıkışı olması lazım. (ht bypass özelliği)

Böylelikle kuleleri stereo amfiye bağlarsınız, avr ile stereo arasında bağlantıyı sağladığınızda, sinema seyrederken kablo sök tak olmayacaktır.

Eğer sıfır ürün alacaksanız spesifik bir önerim olmayacak çünkü giriş seviye cihazlara pek hakim değilim. Geçmişte Dali'nin giriş seviye hoparlörleri çok tutuluyordu ama şimdi habire yeni ürünlerinin ismini değiştiriyor. Stereo amfide Denon'un giriş seviye stereo amfileri fena değildir fakat 1.500 €'dan aşağıya bulabilir misiniz, araştırmak lazım. Selamlar, sevgiler

Tşk ederim.

İlk mesajda yazdığım yamaha network stereo anfi, kötü bir seçenek mi olur?

• quote:

Tşk ederim.

Ben Yazlık evde üç yıldan beri Yamaha 602 kullanıyorum, A ve B hoparlörleri yaptım, salonda Bose Acustimass 5, Bahçe içinde Bose 251 speakerlar yaptım. Bahçedekiler karşılıklı bakıyor ama uzak oldukları için herhangibir ses problemi olmuyor. Çok keyifli dinliyorum. Musiccast de iyi çalışıyor.

Müzik için analog stereo ampli mi yoksa network özellikli (musiccast) stereo ampli mi almalıyım?

• quote:

Tşk ederim.

Yamaha amfi ve hoparlör hiç dinlemedim, performansı nasıl olur bilmiyorum, yalnız network player alırken bir kere daha düşünürüm sizin yerinizde olsam, yeni nesil avrlerde de network özelliği var bildiğim kadarıyla. Almaya gittiğinizde bir Avr cihazın stereo performansı ile bu cihazı karşılaştırın, eğer sinema sistemi de kuracaksanız avr almanız daha mantıklı gibi. (fiyatlarını bilmiyorum).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simsek07 -- 16 Temmuz 2018; 10:13:49 >
  • quote:

Tşk ederim.

Stereo anlamda iyi bir seçenek o fiyata TR'den.
    Bunun dışında marantz avrlere de bakabilirsiniz amazondan stereosu iyidir. Mümkünse 6xxx serisi ve sonrası
  • asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Tşk ederim cevabınz için. Pikap bağlı mı bu sisteme? Ya da cd player? yoksa yalnızca stream için mi kullanıyorsunuz?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.