Şimdi Ara

MUTFAĞIN PENCERESİNDEKİ HAVALANDIRMAYI BANTLASAM BİR ŞEY OLURMU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
49.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mutfaktaki pencerede havalandırma düzeneği var biliyosunuz. bu ne işe yarar acaba gereksiz değil mi sizce gaz kaçağına karşı alarm var evde zaten. öyle bir soğuk geliyorki ordan bantlasam olur muki

• kombi mufaktaysa alttaki flexi den yada ocağa bağlı flexide gaz kaçarsa, o menfezden dışarıya çıkamaz. odanın içine üstten aşağıya doğru dolmaya başlar, içeride birileri varsa oksijensizlikten boğar, yada iyice dolup çıkacak biryer bulamazsa en ufak kıvılcımdan patlar, bırak evi sokağı yerle bir eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: odevinimo

mutfaktaki pencerede havalandırma düzeneği var biliyosunuz. bu ne işe yarar acaba gereksiz değil mi sizce gaz kaçağına karşı alarm var evde zaten. öyle bir soğuk geliyorki ordan bantlasam olur muki

selam sakın öle birşey yapma o sadece gaz kaçakları için değil bacalı cihazlarda ortama taze hava ve sağlıklı bir yanma için gerekli olan oksijeni sağlar bu hem kombi için hemde ocak için gereklidir. eğer kombin bacalı ise baca çekmediği durumlarda cihazın baca limit termostatıda bu çekmemezliği algılayamazsa ortama yayılacak olan yanmış gazın tahliyesi için mutlaka gereklidir. bu ocak içinde geçerlidir aspiratör yeterli çekişi sağlamazsa o baypas görevi görecektir. eğer kombin hermatikse sakın kombim hermatik nasıl olsa yakacağı havayı dışardan sağlıyo buna gerekyok filan diye düşünme ocağın o hava akışına ihtiyacı var sonra çok üzülürsün saygılarımla.

• Teşekkürler uyarılarınız için bu denli hayati oldugunu düsünmemiştim fakat geçen bakıma gelen eca servis elemanı kombi yogusmalı o yüzden gereksiz bantlasan da olur demisti hangi mantıkla söyledi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Teşekkürler uyarılarınız için bu denli hayati oldugunu düsünmemiştim fakat geçen bakıma gelen eca servis elemanı kombi yogusmalı o yüzden gereksiz bantlasan da olur demisti hangi mantıkla söyledi acaba

mantik sifirmis servisteki

• quote:

mutfaktaki pencerede havalandırma düzeneği var biliyosunuz. bu ne işe yarar acaba gereksiz değil mi sizce gaz kaçağına karşı alarm var evde zaten. öyle bir soğuk geliyorki ordan bantlasam olur muki

Sakın saçmalama
  • kombiniz hermetikse o mazgal kapatılabilir. çoğu hermetik kombili evlerde menfez bulunmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akula06

kombiniz hermetikse o mazgal kapatılabilir. çoğu hermetik kombili evlerde menfez bulunmuyor.

Aynı zamanda doğalgaz ocağı vardır, kesinlikle kapatılmamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

kombiniz hermetikse o mazgal kapatılabilir. çoğu hermetik kombili evlerde menfez bulunmuyor.

o zaman biz her gün zehirleniyoruz. benim evde yok. hem doğalgaz ocağının lpg tüpünden ne farkı var. lpg tüpü kullananların bu mantığa göre ihtiyacı yok mu?
  • quote:

quote:

quote:

o zaman biz her gün zehirleniyoruz. benim evde yok. hem doğalgaz ocağının lpg tüpünden ne farkı var. lpg tüpü kullananların bu mantığa göre ihtiyacı yok mu?

LPG tüpünde oluşacak kaçak miktarı az olacağı için fazla sıkıntı olmaz, ama doğalgazda oluşacak kaçak miktarın sonu yok.

• quote:

quote:

quote:

flexiden sizinti olursa ne yapacaksiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

quote:

quote:

flexiden sizinti olursa ne yapacaksiniz?

kombi doğal gaz bağlantımda flex hortum yok. metal boru doğrudan kombime bağlantılı

• bizde eve yeni doğalgaz bağlattık.alt katta doğalgaz sobası var ve hiç menfez yok
    hatta ısı kaçmasın diye pvc pencere taktırdık hava gelecek bütün yerleri kapattım
    ama şimdi burada yazılanlardan sonra korktum Acaba menfez gereklimidir
    odaya doğalgaz alarmı takıldı soba zemin katlar için olan hermetik sobalardan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinan8439

bizde eve yeni doğalgaz bağlattık.alt katta doğalgaz sobası var ve hiç menfez yok
    hatta ısı kaçmasın diye pvc pencere taktırdık hava gelecek bütün yerleri kapattım
    ama şimdi burada yazılanlardan sonra korktum Acaba menfez gereklimidir
    odaya doğalgaz alarmı takıldı soba zemin katlar için olan hermetik sobalardan

kesinlikle havalandirma olmali. dogalgazin sonu yok siz actiginiz surece surekli gaz cikacaktir. tup gibi bir sure sonra bitmez.

• Hermetik kombim var ve menfez yok. 5 yıl önce takıldı ve o zaman hermetikler için zorunlu değildi. Şimdi her türlü kombi için menfez şart koşuluyor.

Hava menfezleri bacalı kombiler için hayati önem taşır. Kombi yaktığı gazı bacadan dışarı atabilmesi için, aynı miktarda taze havanın içeri girmesi gerekir. Ayrıca yanmanın tam olarak gerçekleşebilmesi için ortamda devamlı olarak oksijen bulunması gerekir.

Ancak hermetik kombiler oksijeni iç içe geçmiş baca sistemiyle kendi pervanesi ile dışarıdan temin eder. Gaz kaçağı durumunda menfezden gazın dışarı atılacağına inanmıyorum. Çünkü gazın dışarı çıkması için yine içeri hava akışı gerekir. Aynı delikten hem temiz hava girip, hem de gaz dışarı çıkamaz (yada çok cüzi bir miktar olabilir). Bazı arkadaşlar kaçak durumunda tüp kullanılan evde tüpün bitebileceğini, doğal gazın ise sonsuz olduğunu söylemişler haklı olarak. Ancak bir tüpü eve boşaltırsanız zaten olan olur.

Gazdan korunmanın tek yolu gaz alarmıdır. Ancak unutulmaması gereken, gaz alarm sensörlerinin sonsuza kadar değil, belli bir kullanım ömürlerinin olduğudur. Benim gaz alarmının açıklamasında bu sürenin 5 yıl olduğu yazılı. Alarm 5 yılda bir yenilenmelidir.

Bu bilgiler doğrultusunda, bacalı kombilerde menfezi kapatmak hayata meydan okumaktır.
    Hermetik kombilerin bulunduğu ortamda menfez kapatılabilir mi sorusuna ise herkes kendisi cevap bulmalı. Her düşünceye saygımız var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 1 Mayıs 2014; 22:16:38 >

• Ben makina mühendisi yada bu işten anlayan servis çalışanı v.s değilim. Yazılanları okudum bazı gerekçeleri şahsen gereksiz buldum.
    1. hermetik kombi ev içinden oksijen almadığı gibi evin içine zehirli gazda vermez.
    2. bir arkadaşın dediği gibi menfezin doğal gazın tahliyesindeki etkisi ne kadar olabilir
    3. Yüksek bir ihtimal her evde o menfezin çapından daha fazla sağında solunda hava girişi sağlayan kapı pencere v.s kenar köşeleri vardır.
    4. bu hermetik kombileri üretenler menfez şartını bilselerdi bence bu kadar kafa yorup havayı dışarıdan alıp gazıda dışarıya vercek bir kapalı ortamda yanmayı sağlamaya çalışmazlardı.
    5. kombi olan mutfak ve ayrıca yatak dasınada menfez şartı koyan gerizekalının yetkili olması ne büyük talihsizliktir.
    Amaç güvenlik ise evinize doğal gaz bağlatmayın evinizi eski usül kapı penceresi korunaksız hale getirip evin içindeki oksijeni kullanan ve bacadan gazı atak kömürlü soba kullanın.

• ilk71 İ kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle doğru tesbit. Birde gaz kaçağında doğal gazın havadan ağır olduğunu el süpürgesi ile kapıların açılıp yer süpürür gibi doğal gazın dışarı süprülmesini tavsiye ediyorlar. Bu durumda takılan menfez neye yarar sadece hermetik olmayan cihazların yaktığı oksijeni takviye eder.

• oder O kullanıcısına yanıt
    Doğalgaz havadan hafiftir ve olası bir kaçakta tavan seviyesinde toplanır.
    Solumak zehirlemez ama uzun süreli soluma ve ortamda bolca bulunması oksijene ulaşımı engelleyip boğulmaya sebep olabilir. Bir de kapalı ortamda bolca bulunursa ufak bir kıvılcımla dahi patlama riski olur.

Havalandırma menfezlerini kapatmak bence intihara teşebbüstür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi from_anatolia -- 5 Haziran 2020; 8:48:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • peki bu menfeze banyo/tuvaletlerde ki gibi aspiratör taksak sorun olur mu? mutfağı havalandırmak için

• kışın menfezin arasına şeffaf dosya poşeti geçirip öyle vidalıyorum.

oradan gelen soğukla baş edilmiyor. ev asla ısınmıyor.

doğalgaz ile ilgili endişeniz varsa arada sırada havalandırmak gerekiyor.

tabi kaçak vs. riski varsa asla yapılmaması gereken bir şey, ama dediğim gibi ben tehlikeli de olsa bu şekilde yapıyorum. donmaktan iyidir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.