Şimdi Ara

Mühendislik tercih edecek arkadaşların sorularını yanıtlayabilirim :) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
5
Favori
1.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    peki ytüye bakışınız nasıl ytüden mezun olanların iş bulma durumları falan nasıl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mX-L4S3R

quote:

Orijinalden alıntı: _Glorious_

quote:

Ne kadar maaş ile başladın ?
    Sence ee mi makine mi ?
    Tekrar ygs lys yıllarına geri dönebilseydin tekrar aynı mesleği seçer miydin ?

2000 net ile işe başladım
    ee. ama mühendislik tercih edeceksen artık İTÜ falan olsun çünkü her üniversitede mühendislik var. .okunu çıkardılar :)
    seçmezdim. Türkiye'de mühendislik gittikçe bitiyor. TIP kazanmaya bakardım. Mühendisliklerin genel olarak çalışma şartları da kötü.

2000 itü çıkışlı biri için çok düşük değil mi birçok maaş konularında itü odtü tarzı yerlerden mezun olanlar 3000 veya daha fazlası ile başlıyor onlar mı sallıyor yoksa piyasa artık küçülmeye mi başladı ?

Mühendislik için zaten itü-ytü-iyte düşünüyorum biri tutmazsa diğeri hesabı.

Çalışma şartlarının kötülüğü neden dolayı yani çalışılan mekan mı dar işler çok mu yoğun oluyor

Tıpı ben de düşünüyorum aslında ama tıp okuduktan sonra sıradan bir doktor olup gelen hastaya ilaç verip göndermekten başka bir işi yokmuş gibi geliyor benim gözüme. Mühendislik ise daha çok mekanik ve sistematik düşünce üzerine olduğu için her gün farklı bir sorun veya düşünce ile uğraşıyor olacakmış gibi hissediyorum. Bilmiyorum belki düşündüğüm gibi değildir hiç mühendisin gün içinde neler yaptığını gözlemlemedim belki o da doktorlar gibi rutin iş yapıyordur.

Kısaca demek istediğim bana rutin olmayan bi iş lazım mühendislik buna çok daha uygun diye düşünüyorum sizce nasıl mühendislik bi süre sonra rutine mi bağlıyor ?

Ben İTÜ çıkışlı değilim. Yani söylemedim hangi üni mezunu olduğumu. Tanıdık falan çıkar diye
    ODTÜ, İTÜ farketmez. hiç bir firma yeni mezun birine 3000 vermez. Piyasa da kötüleşiyor evet doğru. Maalesef mühendisliği bitirdiler Türkiye'de. Bir kaç üniversitenin ve bölümün farkı kaldı sadece. Onun dışında elini sallasan mühendise çarpıyor.
    Çalışma şartları yabancı sermayeli kurumsal firmalarda nispeten iyi. Onlardan da kaç tane varki? İstihdam oranları bir elin parmağını geçmez. Mühendissen düzensiz bir hayatı göze alacaksın. Gece proje çizebilirsin, pazar günü şantiyede olabilirsin. Akşam saat 10'da hala ofiste olabilirsin :) Dediğim gibi Siemens gibi firmalarda daha iyi tabi şartlar.
    Hiç düşünmeden Tıp yaz. Mühendislik rutine bağlamıyor ama ileriki zamanlarda sen rutin arayabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: painkiller01

peki ytüye bakışınız nasıl ytüden mezun olanların iş bulma durumları falan nasıl

İş bulma tamamen kişiye bağlı. Bazı bölümler biraz şanssız tabi, makine örn. her yer makine mühendisi dolu. YTÜ iyi bir üniversitedir. Ama önemli olan kişinin ne kadar donanımlı olduğu.

• İTÜ elektronik hakkında düşünceleriniz nedir?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Sence ee mi makine mi ?

ee. ama mühendislik tercih edeceksen artık İTÜ falan olsun çünkü her üniversitede mühendislik var. .okunu çıkardılar :)
    seçmezdim. Türkiye'de mühendislik gittikçe bitiyor. TIP kazanmaya bakardım. Mühendisliklerin genel olarak çalışma şartları da kötü.

2000 itü çıkışlı biri için çok düşük değil mi birçok maaş konularında itü odtü tarzı yerlerden mezun olanlar 3000 veya daha fazlası ile başlıyor onlar mı sallıyor yoksa piyasa artık küçülmeye mi başladı ?

Çalışma şartlarının kötülüğü neden dolayı yani çalışılan mekan mı dar işler çok mu yoğun oluyor

Tıpı ben de düşünüyorum aslında ama tıp okuduktan sonra sıradan bir doktor olup gelen hastaya ilaç verip göndermekten başka bir işi yokmuş gibi geliyor benim gözüme. Mühendislik ise daha çok mekanik ve sistematik düşünce üzerine olduğu için her gün farklı bir sorun veya düşünce ile uğraşıyor olacakmış gibi hissediyorum. Bilmiyorum belki düşündüğüm gibi değildir hiç mühendisin gün içinde neler yaptığını gözlemlemedim belki o da doktorlar gibi rutin iş yapıyordur.

Kısaca demek istediğim bana rutin olmayan bi iş lazım mühendislik buna çok daha uygun diye düşünüyorum sizce nasıl mühendislik bi süre sonra rutine mi bağlıyor ?

Ben İTÜ çıkışlı değilim. Yani söylemedim hangi üni mezunu olduğumu. Tanıdık falan çıkar diye
    ODTÜ, İTÜ farketmez. hiç bir firma yeni mezun birine 3000 vermez. Piyasa da kötüleşiyor evet doğru. Maalesef mühendisliği bitirdiler Türkiye'de. Bir kaç üniversitenin ve bölümün farkı kaldı sadece. Onun dışında elini sallasan mühendise çarpıyor.
    Çalışma şartları yabancı sermayeli kurumsal firmalarda nispeten iyi. Onlardan da kaç tane varki? İstihdam oranları bir elin parmağını geçmez. Mühendissen düzensiz bir hayatı göze alacaksın. Gece proje çizebilirsin, pazar günü şantiyede olabilirsin. Akşam saat 10'da hala ofiste olabilirsin :) Dediğim gibi Siemens gibi firmalarda daha iyi tabi şartlar.
    Hiç düşünmeden Tıp yaz. Mühendislik rutine bağlamıyor ama ileriki zamanlarda sen rutin arayabilirsin.

Yok hocam tıp hiç bana uygun değil mühendislik iyidir

Yurtdışı olanakları nasıldır peki ilerde türkiyede yaşamaya devam edeceğimi pek sanmıyorum

• Arkadaşlar mezun olunca sürünmek isteyen varsa mühendislik okusun , bölümümde yeni mezunlara göre Cv im gayet iyi fakat firmaların hep torpille adam aldığını görünce umudumu kestim bu ülkeden , ha kazara işe girdiniz 2000-2500 tl ile başlarsanız şükür diyin , o parayı veren bile yok sadece büyük firmalar (Borusan , Mercedes vs )

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sence ee mi makine mi ?

Yok hocam tıp hiç bana uygun değil mühendislik iyidir

Yurtdışı olanakları nasıldır peki ilerde türkiyede yaşamaya devam edeceğimi pek sanmıyorum

Benden sana çok önemli tavsiye, her zaman sektörün içindeki kişileri dinle :)

Yurtdışında kastın, ABD, Almanya, Fransa... gibi gelişmiş Batılı ülkelerse çok zor. Ha, taahhüt firmalarıyla Rusya, Türki cumhuriyetler, Afganistan gibi ülkelere gidersin. oraların da şartları Türkiye'den beter. Zaten o şantiye işini bi girdimi daha da çıkmazsın. Ömrün hayatına sövmekle geçer. İyi para kazanırsın ama harcayamazsın, aileni göremezsin. Türkiye'de mühendis sayısı sürekli artıyor, maaş ve çalışma şartları kötüleşiyor.
    Emin ol Türkiye'de yaşacaksın. Bir ömür yurt dışında kalamazsın, sonuçta buranın kültürüne alışıksın. Zamanında birisi bunlara bana söyleseydi keşke :)
    Eğer tıp'a yetecek bir derece alırsan sakın düşünme. İTÜ'de mühendislik okuyacağına Van'da tıp oku :)

• quote:

Orijinalden alıntı: recaus

İTÜ elektronik hakkında düşünceleriniz nedir?

Benim zamanımda İTÜ'de telekominikasyon ve elektronik mühendisleri ayrıydı. Sanırım sonrada birleşip elektronik ve haberleşme oldu. Türkiye AR-GE'si olmayan bir ülke ama İTÜ mezunu biraz da kendini geliştirmişse her zaman iyi konuma gelir.

• Ama dediğim gibi arkadaşlar. Ben de henüz 23 yaşındayım ağustosta da askere gidecem. 1 yıllık tecrübem stajlarımla birlikte 1.5 yıl olsun. Her sektörü gördüm, taahhütten otomasyona kadar. Ve KPSS'ye girmeye karar verdim. Çünkü Türkiye'de özel sektör gittikçe kötüleşiyor. Üstelik öğrencilik dönemim iyiydi, stajımı dev bir kurumsal firmada (Siemens ayarında) yaptım. Size tavsiyem mühendislik tercihini 2 kez düşünün. İyi bir dereceniz varsa düşünmeden tıp tercih edin.

• ben o kadar okuyup 2 mılyar alacagıma hıc okumam daha iyi

• ulan bi pmye bakar mısın canım kardeşim?

• quote:

Orijinalden alıntı: klfatih

ulan bi pmye bakar mısın canım kardeşim?

Hacı cevap attım ya sana

• görmemişim kardeşim kusura bakma
    teşekkürler yardım/öneri/cevap için

• Bilgisayar mühendisleri iş bulma konusunda zorlanırlar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: akare+bkare=ckare

Bilgisayar mühendisleri iş bulma konusunda zorlanırlar mı?

Bu büyük ölçüde sana ve kısmen de piyasaya bağlı. Girişken biriysen, öğrencilik zamanlarında bölüme, derslere, yabancı dillere,kurslara yeterince ilgi göstermişsen zorlanmazsın.

• YTÜ makine, inşaat, elektrikten birini seçecek olsanız hangisini tercih ederdiniz?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akare+bkare=ckare

Bilgisayar mühendisleri iş bulma konusunda zorlanırlar mı?

Bu büyük ölçüde sana ve kısmen de piyasaya bağlı. Girişken biriysen, öğrencilik zamanlarında bölüme, derslere, yabancı dillere,kurslara yeterince ilgi göstermişsen zorlanmazsın.

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

YTÜ makine, inşaat, elektrikten birini seçecek olsanız hangisini tercih ederdiniz?

elektrik

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

YTÜ makine, inşaat, elektrikten birini seçecek olsanız hangisini tercih ederdiniz?

elektrik

Peki hocam bu 3 ünden hangisinde iş imkanı, maaş kısmı daha iyidir. Makine nin çalışma alanı çok geniş diye duydum. Inşaattada belirli bir süre sonra iyi paralar kazanılabiliyor diye biliyorum. Elektriği bu 2 meslekten ayıran nedir

• inşaat nasıldır? Varmı buradan mezun arkadaslarınız?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.