Şimdi Ara

Mühendislik tercih edecek arkadaşların sorularını yanıtlayabilirim :) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
5
Favori
1.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hadi123

quote:

Orijinalden alıntı: _Glorious_

quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

YTÜ makine, inşaat, elektrikten birini seçecek olsanız hangisini tercih ederdiniz?

elektrik

Peki hocam bu 3 ünden hangisinde iş imkanı, maaş kısmı daha iyidir. Makine nin çalışma alanı çok geniş diye duydum. Inşaattada belirli bir süre sonra iyi paralar kazanılabiliyor diye biliyorum. Elektriği bu 2 meslekten ayıran nedir

Elektriğin de çalışma alanı çok geniş ve mezun sayısı çok az. Diğerlerinin mezun sayısı çok fazla. Hele makine işletme bölümü gibi oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: tkblack

inşaat nasıldır? Varmı buradan mezun arkadaslarınız?

2 gün önce görüştüm inşaatçı arkadaşla. Akşam 10'da hala şantiyedeyim diyordu :) Hayat düzeni yoktur inşaatta.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tkblack

inşaat nasıldır? Varmı buradan mezun arkadaslarınız?

2 gün önce görüştüm inşaatçı arkadaşla. Akşam 10'da hala şantiyedeyim diyordu :) Hayat düzeni yoktur inşaatta.

benimde şantiye şartları aklımı karıstırıyor. Ne seçsem bilemedim. Peki geliri hakkında bilginiz varmı arkadasınızın yada genel olarak. Birde makine-insaat-mimarlık tan hangisi sizce

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elektronik haberleşme için ne dersiniz?

• _Glorious_ _ kullanıcısına yanıt
    Selamlar ben de üniversite ye hazırlanıyorum sorum şu olacak benim şehir marka üniversite takıntılarım yok puanı m da neredeyse tüm üniversite lere yetiyor.ben mühendislik öğrenmek istiyorum yani tek derdim bu ilerde maaşım ne olur kariyer sosyal yaşantı vs umrumda değil sadece mühendis lik öğrenmek iyi bir mühendis olmak istiyorum tercihim makine veya ee olacak
    Hangi üniversite önerisin

• Elektrik mühendisliğine giriş dersi zor mu ..

• Benimde hedef itü veya ytü elektrik , olurda kazanamazsam kocaeli elektriğe gitmeyi düşünüyorum,kocaeli elektrik hakkında bilginiz varmı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar elektrik elektronikte durumlar nedir millet iş yok heryerde elektrik elektronik mühendisi var diyo illaki dışarı mı gitmem lazım iyi bir iş ve orta karar hayat standartı için ?
  • Bilgisayar mühendisligi hakkında ne düşünüyorsun hocam

• Genel olarak yeni mezunsan elektrik muhendisi piyasası 1300-2000 arasıdır bu rakamı geçmez oda iş bulursanız. 2-3 sene sonra 2500tl i belki anca görürsün. Elektrik elektronik muh. en zor ders bence electromagnetic theory ve signal and system dir. sinyalden 10 alanın geçtiğini hatırlarım. İşte sen bu dersleri gör dirsekleri çürüt sonra bu paraya çalış.. Şu anda piyasa bakımından okunacak bölüm sıralamasında elektrik elektronik muh en son sırada yer alır. En iyi bölüm endüstri mühendisliği. Fakat bölüm seçme kriteri piyasa olmamalı. Okurken en zevk alacağınız en seveceğiniz bölümü seçin. Şu bölüm daha çok para kazanıyor diye bir durum asla olamaz. Maden mühendisi arkadaşım 8 bin tl ye çalışıyor. 8 bine çalışan elektrik mühendisi çevremde yok. İş %50 kafayı kullanmak %50 şansta bitiyor. Şu anda bölüm seçecek arkadaşlara da asla elektrik elektronik mühendisliğini önermem. Piyasa ölü haberiniz olsun.

not: makine,endüstri veya mekatronik önerebileceğim mühendislikler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shakircan -- 5 Mayıs 2014; 23:39:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Karanlık İşler Müdürü

Benimde hedef itü veya ytü elektrik , olurda kazanamazsam kocaeli elektriğe gitmeyi düşünüyorum,kocaeli elektrik hakkında bilginiz varmı?

moral bozuyorum belki ama gerçekler malesef acı. Kocaeli elektrik ten mezun izmirden bir arkadaşım askerden sonra 6 ay iş aradı. en sonunda 1700tl ye iş buldu. hala o işte çalışıyor. 1 seneyi geçti sanırım. memnun mu bilmiyorum.
  • _Glorious_ _ kullanıcısına yanıt
    İktisat öğrencisiyim ara ara acaba Metalurji malzeme veya İmalat müh.ne gitmediğim için pişman mıyım diye kendime soruyorum ,aklımdan geçmek geliyor .Bahsettiğim mühendisliklerin istihdam,maaş,çalışma şartları açısından piyasa da geçerliliği nedir acaba ?
    Birde İmalat müh. makine mühendisleriyle aynı imza yetkisine mi sahiptir ?Bir bilginiz var mı bu konuda ?
    (eğer Müh.gitseydim Kocatepe ve Süleyman Demirel tarzı üniversitelerin mühendisleri olacaktı )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tulparr -- 6 Mayıs 2014; 1:19:17 >
  • Arkadaşım benim sorum aslında kısa olacak. 2 yıllık myo bitirildiği zaman o bölümün 4 yıllığına geçtiğimizde DGS ile değil LYS ile . Misal 2 yıllık myo'da trigonometri görüyoruz , fakülteye geçtiğimiz zaman trigonometri dersinden muaf mı oluyoruz ? Dersin adını afaki söyledim matematik olur başkası olur . Bu şart atıyorum Selçuk myo okuyup Selçuk fakülteye geçtiğimiz zaman mı geçerli oluyor yoksa örnek vermek gerekirse Selçuk myo dan Samsun OMÜ fakülteye geçtiğimizde de kabul olur mu ?
  • Elektrik mühendisliği temel mühendisliklerdendir. Bazı yorumlar haksızca olmuş. Elektrik mühendisinin proje yetkisi vardır.Elektrik elektronik mühendisiyle karıştırmayın. Neyse bunu tartışmak istemiyorum. Afyon elektrik mühendisliği fakültesinde EMG dersinden 75 öğrenciden sanırım 9 öğrenci geçmiş. Bu ders bu kadar zor mu .:(

• Elektrik muhendisi kac para alir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FİRUKO

Elektrik mühendisliği temel mühendisliklerdendir. Bazı yorumlar haksızca olmuş. Elektrik mühendisinin proje yetkisi vardır.Elektrik elektronik mühendisiyle karıştırmayın. Neyse bunu tartışmak istemiyorum. Afyon elektrik mühendisliği fakültesinde EMG dersinden 75 öğrenciden sanırım 9 öğrenci geçmiş. Bu ders bu kadar zor mu .:(

Smm i elektrik elektronik muh diside alir. Transcriptinde derslerin sartlari sagliyorsa tabi. 3 tane ders vardi simdi isimlerini hatitlamiyorum yillar oldu yani

O dersin hocasi kotuymis demekki kil adammis. En zor dersler dediklerimdir her unide tecrubeye sabittir.

• Bana göre sıralama şöyledir .
    1- Tıp
    2- Dişçilik
    3- Elektrik mühendisi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mX-L4S3R

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mX-L4S3R

Ne kadar maaş ile başladın ?
    Sence ee mi makine mi ?
    Tekrar ygs lys yıllarına geri dönebilseydin tekrar aynı mesleği seçer miydin ?

2000 net ile işe başladım
    ee. ama mühendislik tercih edeceksen artık İTÜ falan olsun çünkü her üniversitede mühendislik var. .okunu çıkardılar :)
    seçmezdim. Türkiye'de mühendislik gittikçe bitiyor. TIP kazanmaya bakardım. Mühendisliklerin genel olarak çalışma şartları da kötü.

2000 itü çıkışlı biri için çok düşük değil mi birçok maaş konularında itü odtü tarzı yerlerden mezun olanlar 3000 veya daha fazlası ile başlıyor onlar mı sallıyor yoksa piyasa artık küçülmeye mi başladı ?

Mühendislik için zaten itü-ytü-iyte düşünüyorum biri tutmazsa diğeri hesabı.

Çalışma şartlarının kötülüğü neden dolayı yani çalışılan mekan mı dar işler çok mu yoğun oluyor

Tıpı ben de düşünüyorum aslında ama tıp okuduktan sonra sıradan bir doktor olup gelen hastaya ilaç verip göndermekten başka bir işi yokmuş gibi geliyor benim gözüme. Mühendislik ise daha çok mekanik ve sistematik düşünce üzerine olduğu için her gün farklı bir sorun veya düşünce ile uğraşıyor olacakmış gibi hissediyorum. Bilmiyorum belki düşündüğüm gibi değildir hiç mühendisin gün içinde neler yaptığını gözlemlemedim belki o da doktorlar gibi rutin iş yapıyordur.

Kısaca demek istediğim bana rutin olmayan bi iş lazım mühendislik buna çok daha uygun diye düşünüyorum sizce nasıl mühendislik bi süre sonra rutine mi bağlıyor ?

Ben İTÜ çıkışlı değilim. Yani söylemedim hangi üni mezunu olduğumu. Tanıdık falan çıkar diye
    ODTÜ, İTÜ farketmez. hiç bir firma yeni mezun birine 3000 vermez. Piyasa da kötüleşiyor evet doğru. Maalesef mühendisliği bitirdiler Türkiye'de. Bir kaç üniversitenin ve bölümün farkı kaldı sadece. Onun dışında elini sallasan mühendise çarpıyor.
    Çalışma şartları yabancı sermayeli kurumsal firmalarda nispeten iyi. Onlardan da kaç tane varki? İstihdam oranları bir elin parmağını geçmez. Mühendissen düzensiz bir hayatı göze alacaksın. Gece proje çizebilirsin, pazar günü şantiyede olabilirsin. Akşam saat 10'da hala ofiste olabilirsin :) Dediğim gibi Siemens gibi firmalarda daha iyi tabi şartlar.
    Hiç düşünmeden Tıp yaz. Mühendislik rutine bağlamıyor ama ileriki zamanlarda sen rutin arayabilirsin.

Birçok arkadaşım 3000 civarına işe başladı.

• vay bee
  • Ygs-1 248k

Lys den bir şeyler yapmaya çalışacağım. MTOK okuma şansım var.

Düşük puanla nerelere iyi bir yerlere yerleşebilirim?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.