Şimdi Ara

Mühendislik öğrencisi için macbook air 2020 ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
15.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dostlar merhaba, elektrik-elektronik müh.öğrencisiyim, hafif bir laptop almak istiyorum, apple ekosisteminde olduğum
    için macbook air 2020 i5 işlemcili almayı düşünüyorum fakat yeterli gelir mi bilmiyorum. Aranızda macbook air ile matlab veya intelliJ kullanan var mı ? Okulda bu programları çok ileri seviyede kullanmayız diye düşünüyorum. Basit-orta seviye projelerde yeterli olur mu sizce ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Up

• Termal sorun var diyorlar incelemelerde
  • 2020 kullanıyorum. Bu serideki i3, geçmiş serideki i5'ten daha performanslı çalışıyor. Ram frekansı konusunda da avantaj var. Öğrenci işlerinin tümünü rahatlıkla görür. Termal bir sorun yok.
  • Roark kullanıcısına yanıt
    Hocam peki dediğim programlardan birini deneyimleme şansınız oldu mu ? Bir de internette chrome ile film izlerken bile fan aşırı çalışıyor ve ısınıyor cihaz demişler, bu ne kadar doğru ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Egeozbaran

Hocam peki dediğim programlardan birini deneyimleme şansınız oldu mu ? Bir de internette chrome ile film izlerken bile fan aşırı çalışıyor ve ısınıyor cihaz demişler, bu ne kadar doğru ?
    Chrome ile benim monster dizüstüm ile film izlerken bile ram işlemci şişiyor. Mac üzerinde sadece safari ile değerlendirme yaparım. Bu bilgisayar canavar konfigürasyona sahip değil evet ama aşırı ısınma söz konusu değil. Corel Draw ile çizim yapıyorum fan bile çalışmıyor gayet seri ve stabil. İnternete çok takılmayın, her sene garip garip sorun bulduklarını iddia edip gündem yaratmaya çalışırlar. Direkt kullanıcı olarak söylüyorum, alet bu defa olmuş. Ses ve ram frekans konusu kullanımı yağ gibi yapmış. Fiyat performans cihazı şu an kesinlikle. Dandik plastik kasalı asus'lar bile bu sınıfta 8-9 bin.

• Günlük internet, office işleri için fazlasıyla yeterli ama profesyonel uygulamalarda aşırı ısınıyor.

Apple içine ufak bir fan koymuş ama işlemciyle fan arasına ısı aktarımı için birşey koymamış, kasa içini havalandırıyor bir tek.
    Hocam tasarım çok hoşuma gidiyor, aynı zamanda ekosistemin de içerisindeyim fakat işte tam emin olamıyorum işimi göreceğinden. Alternatifi olarak da huawei matebook 13 veya asus vivobook 13 arasındayım. Macbook alırsam da i5 olanı alacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Egeozbaran

Hocam tasarım çok hoşuma gidiyor, aynı zamanda ekosistemin de içerisindeyim fakat işte tam emin olamıyorum işimi göreceğinden. Alternatifi olarak da huawei matebook 13 veya asus vivobook 13 arasındayım. Macbook alırsam da i5 olanı alacağım.
    8-9 sene sonra aynı verimle kullanmak istiyorum dersen macbook net şekilde. Diğerlerini söylememe gerek yok. Maksimum 3 yıl aynı verim. Devamında yeni windows sürümleri ile donanımın fişi çekilir.
    Hocam 5 yıl götürse bana yeter de, okulda kullanacağımız programlarda basit işlemler yapacağız büyük ihtimalle öğrenci olduğumuz için, bunlarda sıkıntı yaşar mıyım onu düşünüyorum hala.

• Kardeşim, şuan düşüncelerin bu belki ama mesela ben Matlab ile ML, Remote Sensing konularında çalıştım aynı zamanda Phyton ile. Bu şekilde harici ekran kartına, Ram'e ihtiyaç duyuyorsun ve işlemciyi zorluyorsun. Bende pro var i5 8 GB ram 512 GB SSD şeklinde. Şuanda 16 GB Ramli bir pro bakıyorum ve bütçeyi yükseltebilirsem harici ekran kartı olmalı. Çünkü Macbook bir kere alıp senelerce kullanacaksın ve upgrade yapamayacaksin bunu iyi düşün.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • silentenigma07 S kullanıcısına yanıt
    Hocam peki sen profesyonel olarak kullanıyorsun galiba, değil mi ? Air öğrenci olarak iş görmez mi diyorsun ? Alternatifim yine i5 işlemcili ama u serisi olan, harici ekran kartı olarak da mx250’ye sahip yine 8gb ramli 512gb ssd’li bir windows laptop. 16gb ram bütçemi aşıyor çünkü hafif bir cihaz istediğimden oyuncu laptoplarına falan bakmıyorum pek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Egeozbaran -- 14 Mayıs 2020; 19:40:15 >
  • Kullanacağın programlara bağlı biraz solid nx rhino 3ds max işin düşerse kullanmayı unut MacOS da yok Windows kurup kullanabilirsin ama verimli olduğunu düşünmüyorum. Kalkacağım programların olduğunda emin ol makine mühendisliği öğrencisiyim 2 yıldır MacBook Pro kullanıyorum benim ihtiyacımı görmedi. Özellikle program konusunda dikkat etmeni öneririm ama onun dışında macOS kullanmak mac kullanmak çok keyifli. Sırf trackpad bile MacBook kullanmak için yeterli sebep

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Egeozbaran kullanıcısına yanıt
    Hocam olay şu sen su ani düşünüyorsun ben ise geleceği düşün diyorum sadece malum az paralar verilmiyor ve bölümüne göre kullanacağın programlara göre ihtiyacın artacaktır. Mesela eğer zaten Maç Os da çalışmayacak bir program kullanman gerekecekse kesinlikle maç OS yönelme. Diğer yandan ise harici ekran kartını sadece oyun oynamak olarak düşünme çünkü dediğim gibi çok mühendislik uygulamasında harici ekran kartını kullanabiliyorsun. Güçlü bir bilgisayar harici ekran kartı olmadan 3 gün de isleyebildigim bir veriyi onerdigim konfigürasyonda Bir bilgisayarda bir buçuk günde işleye bildiğimi bilirim. Son olarak birebir aynı özelliklerdeki bir Windows ve MacBook üzerine aynı matlab sürümünü kurarak deneme yaptım, sonuç MacBook daha hızlı bitirdi ki bazen windows'ta matlab hata verip durdu. Bunuda 2. Gün sonunda yaptığını düşünürsen nasil çıldıracağıni sen düşün. Amacım Apple fan boylugu değil ama tecrübelerim bu şekilde. Ayrıca 2. EL Macbook bakabilirsin ben hep 2. el aldım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• silentenigma07 S kullanıcısına yanıt
    Hocam peki dediğim konfigürasyonda matlab’de derslerde sıkıntı yaşar mıyım sizce, ya da intelliJ’de java vb öğrenirken ? Daha iyi bir makine alma fikrine katılıyorum fakat arada çok fark var maalesef benim için, air’ı 7600 tl’ye alabiliyorum fakat pro için ekstra 2000 tl ödemem gerekiyor ki hala 8gb ramli model oluyor, işlemci de u serisi ama 8.nesil oluyor.

• S A M C R O kullanıcısına yanıt
    Hocam elektrik elektronik okuyorum, matlab’e eminim ama geri kalan uygulamalar hakkında çok fikrim yok şuan için, 1.sınıf olduğum için. Senin bir bilgin var mı bölümde genellikle kullanılan programlar ile alakalı ?

• Nietzscheisdead kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum. Bilgisayar. müh. öğrencisi olarak ben de macbook pro 13 base model düşünüyorum. Sadece 16 gb ram yükseltmesi yapacağım. Yaklaşık 5-6 sene kullanmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burgamer -- 19 Mayıs 2020; 0:3:1 >
  • Egeozbaran kullanıcısına yanıt
    Macbook air 2020 de apple işlemciyi fana bağlamak yerine pasif soğutma yapmış. Yani fan boş yere dönüyor. Bu nedenle de youtube da video izlerken bile işlemci 100 dereceleri görüyor. Kağıt üstünde macbook air, her ne kadar iyi gözükse de apple çakallık yapmış. Bütçeniz sıfır MB pro almaya yetmiyorsa önerim 2. el pro modellerine yönelmeniz.

• burgamer kullanıcısına yanıt
    Hocam bahsettiğiniz model beni de 5-6 yıl sorunsuz götürür mü sizce ?

• Arkadaşlar bilişim tek. öğretmeniyim. Bilgisayar alacağım apple ile asus arasında kaldım. Daha çok Yazılım işinde kullanacağım, oyun oynamayacağım. Derste de kullanacağım tabi. Macbook air baktım uygun da aslında ama bilmiyorum. Fikir belirtirseniz sevinirim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.