Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (96. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kısmet tabi... Allah yardımcısı olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • etkinus kullanıcısına yanıt
    Gördüklerim doğrultusunda bir yorum yaptım. Mühendis çalıştığı yere kazandıracak ki kendiside kazanabilsin. Sen çalıştığın yere aldığın maaşın 5-10 katını kazandırıyorsan adam sana vereceği paraya acımaz. Yatarak mühendislik bitirenlerin bahaneleri artık çok can sıkmaya başladı.

Ülkede 300 bininci sıradanda mühendis çıkıyor. Arada bir fark olmayacağını mı düşünüyorsunuz bunu anlamıyorum... Evet diplomalar eşit kabul edilebilir ama bir iş görüşmesinde fark yaratacağını düşünüyorum. Öğrencilik hayatında bile bahsedilen paralardan daha fazla kazanan insanlar olduğunu biliyorum.
  • Nessqwe kullanıcısına yanıt
    İş yerine maaşının on katını kazandırma falan filan... Bunları bilmeyen var mı?

Gördüklerine göre yorum yaptığına ben de inanıyorum. Daha birşey görmemisin, gençsin, o yüzden atarlı konuşma diyorum. Büyük konuşma, Temkinli ol. Abi tavsiyesi... Ha gene atarlı olacaksan ol tabi.

• etkinus kullanıcısına yanıt
    Hocam atarlı şekilde konuşmadım Şu konuları görmekten sıkıldım. Mühendis olmuş kişilerin ağlamalarından bıktım. Ben bu sektörde çalışıp aylık 3000 tl para aldıysam mühendis olan bir kişinin bu paranın daha fazlasını almasını beklerim. Ha alamıyorsa o kendi sorunudur. Başkalarında suçu aramasına gerek yok.
  • Savunma sanayide 6-7 bin arası başlıyorsunuz

Firmalar

ASELSAN

Roketsan

Tai

Meteksan savunma

Stm

milsoft

Havelsan

Fnss

Bunlarin hepsi aynı maaş aralığında genelde

• İnsanların bir kısmının bilgisi ve tecrübesi olmadan konuştuğu bir kısmının da denk geldiği iyi/kötü tek tecrübeyi referans olarak bahsettiği ilginç bir başlık olmuş.

14 yıllık aktif çalışma hayatına sahip, 4 farklı sektörde 5 firmada çalışmış, uluslararası büyük üne sahip firmayı da aile şirketi kobiyi de görmüş, üretim müdürlüğü dahi yapmış ve sektörün maaş skalalarına hakim bir makine mühendisi olarak öncelikle şunu diyeyim; artık bu ülkede her ilde üniversite var arkadaşlar. Yüz binlerce mühendis fazlası var. Talep çok fazla ama arz çok az. Ülkemize yabancı yatırımcı girişi son derece azaldı. Yerli yatırımcının zaten vergiden beli büküldü. Her sene piyasaya girme potansiyeline sahip mühendis ekleniyor mevcut sayıya. Ahmet kabul etmiyor, Mehmet kabul etmiyor ama Hasan kabul ediyor 2000 tl'yi ve işi kapıyor. Devir bu devir maalesef. Aç kalmamak, açıkta kalmamak için insanlar kabul ediyorlar bu maaşları. Tabi işverenlerin de işine geliyor bu durum. Artık 80'lerdeki, 90'lardaki mühendis kelimesinin ağırlığı kalmadı. Cazip meslek değil artık. Doktorluk bile tükenmek üzere inanın. Her meslekten fazla insan var. Yatırım olmamasına rağmen artan nüfusumuz ve buna karşı sektörel bir planlamamız olmaması yüzünden çoğu meslekte bu durum var. 5 yıllık bir mühendis ortalama 3000 - 3500 tl'yi alırken, 10 yıllık bir mühendis ancak 5000 tl ve üzerini bulabiliyor daha önce değil. Bu yazdığım koşullar Türkiye ortalamasıdır. Ülkenin çeşitli bölgelerinde meslektaşlarım bulunmaktadır. Elbette 3 aşağı 5 yukarı değişebilir.

Tabiki bir kaç savunma sanayi firması (Havelsan, Roketsan, Tai vb.), petrokimya firmaları (Petkim, Tüpraş vb.), tütün firmaları (JTI, Philsa vb.), dayanıklı tüketim ürünü firmaları (Arçelik, Bosch, Siemens vb.), otomotiv firmaları (Tofaş, Ford, Honda vb.) başlangıç düzeyi için dahi iyi ücretler vermektedir. Philsa'da vardiyalı üretim mühendisi olarak başlangıç için 7000 alabilirsiniz, Arçelik'te 5000 tl alabilirsiniz. Procter & Gamble'da yine 5000 tl civarı başlayabilirsiniz. Tai'de 6000 tl civarı bir ücretle başlayabilirsiniz. bunlar olası. Ancak bu firmaların sayısı maalesef son derece az ve ODTÜ, Boğaziçi, İtü tarzı okullardan başvuranları tercih etmekteler.

Makine mühendisi olarak gözlemlerim, tecrübelerim bu yönde. Ben geçmişe dönsem şu andaki duruma bakarak bu mesleği tercih etmezdim bunu net olarak söyleyebilirim. Kendi konumumu değil sektörü baz alarak söylüyorum bunu zira 1 sene sonra ben de işsiz kalabilirim. Neticede özel sektörde çalışıyoruz ve koşullar her geçen gün acımasızlaşıyor. Gençler için üzülüyorum.

Son olarak kimse için aldığı ücrete bakıp "Bu paraya çalışıyorsa mühendis değildir", "Demek ki fazlasını hak etmiyor" gibi yorumlarda bulunmayın. Başkasının yerinde olmadan ahkam kesmek kolaydır. Emin olun herkes mühendis ve herkesin kafası çalışıyor. Okulla değil şansla ilgisi var kariyer anlamında çoğu şeyin. Ben 3000 tl maaş olsun diye bekleyen yerine 2000 tl maaşa talim olup o sürede cebine bilgi koyan, hayatta yol alan insanları daha çok takdir ediyorum.

Herkese hayatta başarılar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: thereisnoway

Savunma sanayide 6-7 bin arası başlıyorsunuz

Firmalar

ASELSAN

Roketsan

Tai

Meteksan savunma

Stm

milsoft

Havelsan

Fnss

Yok öyle birşey. Yenş mezuna 6000 verilmez. 4000 den başlad ortalama

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yıl 2019 Mayısında Gazi Üniversitesi - Elektrik Elektronik Mühendisliğinden 3,66 ortalama ile mezun olacağım. 92,5 YDS puanım var. Daha çok akademik devam etme düşüncem var ama savunma sanayi firmalarında iş bulabilir miyim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 61gün

quote:

Orijinalden alıntı: thereisnoway

Savunma sanayide 6-7 bin arası başlıyorsunuz

Firmalar

ASELSAN

Roketsan

Tai

Meteksan savunma

Stm

milsoft

Havelsan

Fnss

Yok öyle birşey. Yenş mezuna 6000 verilmez. 4000 den başlad ortalama

Alıntıları Göster
    Kimsenin salladığı yok dostum. Aselsan, TAI, Roketsan'da 3 ayda bir çift maaş derken yeni başlayan birinin maaşı 6.5k'yı görüyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 6 Ocak 2019; 23:35:37 >

• 61gün kullanıcısına yanıt
    Benim o rakamlara başlayan arkadaşlarım oldu nasıl yok öyle bir şey :D
  • Düz bir yol asla yoktur, var diyen biyerinden sallıyordur.
    Sevgiler
  • Çalıştığım Türk gemisinde 2. mühendis 6500 dolar başmühendis ise 8500 dolar alıyor :D ben 2500 Dolar :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abboww -- 7 Ocak 2019; 0:55:17 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Benim o rakamlara başlayan arkadaşlarım oldu nasıl yok öyle bir şey :D
    direkt universite çıkışlı mı? hiç tecrübesi olmadan. ben de yıllardır bahsettiğiniz şirketlerde çalışıyorum. bu ay yeni arkadaş başladı. çift maaşlarla 6500 etmiyor. belki çok özel bir cvsi vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: softman

2.000 + YEMEK + YOL kocael bilgisayar mezunu (2.8 ort)
    şuan ki maaş nasıl hocam
  • mühendis olan hayatını yakar 1 kişiyi bile bu yoldan çevirebilirsem ne mutlu bana

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 61gün kullanıcısına yanıt
    Evet itü makina çıkışlı Roketsan'a giren arkadaşlarımdan yaklaşık 6k civarı rakamlar duyuyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Evet itü makina çıkışlı Roketsan'a giren arkadaşlarımdan yaklaşık 6k civarı rakamlar duyuyorum
    bilmiyorum. şimdi bu firmalarda yıllık performans, ödül, bayram harçlığı, kart harçlığı filan gibi ücretler var. onları toplayınca 6000e yaklaşıyordur belki ama 4-5 arası başlatılır normalde. tabi bu ocakta başladıysa 6 olabilir zamlı hali. yani efektif maaş 4500 olur ortalama. herşeyi üstüne eklesen 5500 olur normalde. 2019 maaşlarını bilmiyorum. sıfır tecrübeli birisi için çok iyi bir maaş bence 4000 bile. zamanla artar tabi inş
  • quote:

Orijinalden alıntı: :ArHaus:

Kimsenin salladığı yok dostum. Aselsan, TAI, Roketsan'da 3 ayda bir çift maaş derken yeni başlayan birinin maaşı 6.5k'yı görüyor..

Alıntıları Göster
    Zam geldi gençler. sdfsf

yeni mezun/deneyimsiz 5500(net)x16 ay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :ArHaus: -- 16 Ocak 2019; 13:38:37 >
  • :ArHaus: kullanıcısına yanıt
    Aselsan'dır bu. TAI dersen çıldırırım şu an.
  • Dark_23 kullanıcısına yanıt
    İnşaat Mühendisliği yükselişte 🤔 evet yükselişte kardeşim haklısın ama bi anda batacak da sektör yavaş yavaş değiş bi anda Geri Dönüşüm tesisi sahibiyim benim işim ticaret ön sezilerim bunu söylüyor yanlış anlama mühendislere b*k atmıyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.