Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (36. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben de ITU Makine mezunuyum. Mezun olduktan sonra başıma türlü bela geldi. Sakatlandım, ameliyat oldum, yolda yurumeyi becermek, askerlik felan derken 4 sene geçti. 10 aya yakın iş aradım. Kendime güvensiz hem de okuldan sonra mühendisliğe uzak kalmış biriydim. Şu an şakır şakır konuştuğum ingilizceyi iş ararken güvensizlikten ve stresten iş görüşmelerinde ne anlayabiliyor ne de konuşabiliyordum. Sonunda herşeye rağmen hem de tüm umutlarımı tükettiğim 10. ayda 3 işe birden kabul edildim. Birisi hava yolu şirketi diğerleri de kamyon ve otomobil fabrikasıydı. Koşulları en uygun olan otomotivde başladım. 2006 da 1900 Tl alıyorken şimdi 5. yılımda 3800 TL alıyorum. İş ararken deli olacağım bu maaşa ve işe şimdi küskünüm. İnsan hep daha fazlasını ister. Netekim oyle de oldu.

Ne zaman ki karnınız doyup işi öğrenmeye başlıyorsunuz, sonraki aşama olan sıra kendi işini kurmaya geliyor. Mevcut işimde 10.000 TL de verseler artık tatmin olmam imkansız. İş ortamında dallama gözüyle baktığınız insanların ağız kokusu artıkın burun direğini kırar vaziyete geliyor. Şu an fırsatları kolluyor, birikim yapıyor ve uygun anı kolluyorum. Herkese belli bir aşama kaydettikten sonra uyumamalarını; gözlerini dört açmalarını tavsiye ederim. Memurluk bir yere kadar. Gücü elimize almalıyız.

• Ben jeoloji mühendisiyim, işe okul henüz bitmemişken 1000 TL ye başladım, mezun olduktan sonrada aynı şirkette devam ettim ve 1 yıl sonra şirketin bizim amirimiz olarak başımıza bir albay getirmesi ile mühendise değer vermediğini anladım ve maaşım 1750 tl iken ayrıldım. 1,5 yıldır mesleğimle alakalı olmayan bir yerde 1500 TL'ye çalışıyorum. Şimdi yeni bir iş teklifi aldım, proje müdürü cv mi istedi ve bekledğim maaşı yazmamı istedi bende 2700 tl istediğimi belirttim. Bakalım ne olacak, bekliyorum merakla.. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kendikendine

tekstil mühendsliği mezunuyum. 700 tl + asg. geçim indrimi olan 59 tl aldığım maaş. toplam 759 brde benden 760 tl. şubatta neolur bilinmez. işi öğrendiğinde artar diyolar zaten çalıştığım bölümden makineleri öğrenecek mühendislik yanında bir miktarda ustalık kazanacak kadar öğreneyim diyorsun ama vakit yok.sürekli iş yüklemesi altındasın. daha bugün 10 tane tır boşaltıldı. indirilen pamukların testleri yapıldı. yaklaşık 200 makinenin günlük üretimleri alındı çıktıları alınıp müdüre teslim edildi. vs. vs. vs. uzayıp gidiyor işte. zaten ustaların gözünde onları işinden edecek adamsın hiçbir soruna cevap alamıyorsun.
    ilk işe girdiğimde 2 ay kimseyle 1 kelime bile konuşmadım. dolandım sadece.yeni kurulan işletmenin sayaçlarını ve vardiya planlarını düzenledim. şimdi ise planlamadayım.planlama şefi ayrılınca beni oraya verdiler. kimse kimseye bişe öğretmez. eğer öğreneceksenizde dilli olup adam kandırmayı insanlardan laf almayı iyi bilmelisiniz.

bende tekstıl muhendısıyım.ılk ıs yerımde ben ise 82 mezunu bır tekstıl muhendısıne denk geldım.bolum mudurumuzdu,hem alaylı hem mekteplı cınstendı.gormus gecırmıs,krızlerde ısyerı ıflas etmıs ve maaslı calısmaya baslamıs mukemmel otesı bır seydı.ve bende okadar cok seyı actıkı,yonetıcılığı ısın teknıklıgını,dogru karar vermeyı,dıplomasıyı onu yanında calıstıgım 4 yılda ogrendım haaa maasım ozamanlar 3 askarı ucret değildi,2 askerı ucretten fazla ıdı.
    ama bu durumu hıc dert etmedım,kazandıgım askerı ucret ılede ozamanlar bırde master yaptım.

ama durum sımdılerde cok daha farklı.

hep araba ve ev hedefım vardı,yas 32 ıtıbarı ıle bunlara ulastım,sımdılerde ise hedef belırlemede sıkıntı cekıyorum.

haa arabayı cıp yaparsın,evıde dubleks yaparsın ya sonra....

neyse dusuk maası mesleğin ılk yıllarında dert etmeyın derim,akıllı olursanız maaslı da bır seyler olur

• İTÜ & Binghamton University Uluslararası Ortak Lisans Programı'nda Bilişim Sistemleri Mühendisliği/Information Systems Engineering öğrencisiyim.1.sınıfım henüz.4 senelik eğitim boyunca 2 sene İTÜ'de, 2 sene Binghamton'da eğitim alıp iki üniversiteden de diploma alacağım. Mezun olduktan sonra ABD'de 1 senelik çalışma hakkı kazanıyorsunuz.ABD'de başlangıç ücreti dediğimiz Starting Salary rakamları yıllık $50.000-$60.000 civarında.5-6 yıl tecrübeli bir mühendis ise $100.000-$120.000 rakamlarına çıkabiliyor.

Şahsen Türkiye'de aynı hayat standardına erişebilmem için gerekli maaşı bulamazsam ABD'de yaşamayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih7823

Eniştem var 6 dil biliyor boğaziçi elektrik elektronik mezunu türkiye derecesi yapmış biri fakat 4 yıl işsiz kaldı geçen yıl girdi şuan 3000 dolar falan alıyor sanırım bunun 10 da birini yapmış uzman doktor en az bu kadar maaş alıyor yazık mühendislerede

Eğer 6 dilide konuşma düzeyinde biliyorsa ve mühendisliği zorluyorsa iş olarak bence kendine yazık eder.Uluslararası satış-pazarlama alanında ( sektör farketmez) bence çalışmalı,olmadı yazın turizm bölgelerinde çalışsa bile daha fazla para kazanır,kışında yatar.Kaldı ki turizm alanında (satış,pazarlama vs) çok rahat işini de kurar o kadar dil ile.Danışmanlık hizmetleri yapsa yine yeter( yerleşik,yerleşmeyi düşünen yabancılara veya ülkemize gelen turistlere)
  • quote:

Orijinalden alıntı: b_sevki

quote:

Orijinalden alıntı: kendikendine

tekstil mühendsliği mezunuyum. 700 tl + asg. geçim indrimi olan 59 tl aldığım maaş. toplam 759 brde benden 760 tl. şubatta neolur bilinmez. işi öğrendiğinde artar diyolar zaten çalıştığım bölümden makineleri öğrenecek mühendislik yanında bir miktarda ustalık kazanacak kadar öğreneyim diyorsun ama vakit yok.sürekli iş yüklemesi altındasın. daha bugün 10 tane tır boşaltıldı. indirilen pamukların testleri yapıldı. yaklaşık 200 makinenin günlük üretimleri alındı çıktıları alınıp müdüre teslim edildi. vs. vs. vs. uzayıp gidiyor işte. zaten ustaların gözünde onları işinden edecek adamsın hiçbir soruna cevap alamıyorsun.
    ilk işe girdiğimde 2 ay kimseyle 1 kelime bile konuşmadım. dolandım sadece.yeni kurulan işletmenin sayaçlarını ve vardiya planlarını düzenledim. şimdi ise planlamadayım.planlama şefi ayrılınca beni oraya verdiler. kimse kimseye bişe öğretmez. eğer öğreneceksenizde dilli olup adam kandırmayı insanlardan laf almayı iyi bilmelisiniz.

bende tekstıl muhendısıyım.ılk ıs yerımde ben ise 82 mezunu bır tekstıl muhendısıne denk geldım.bolum mudurumuzdu,hem alaylı hem mekteplı cınstendı.gormus gecırmıs,krızlerde ısyerı ıflas etmıs ve maaslı calısmaya baslamıs mukemmel otesı bır seydı.ve bende okadar cok seyı actıkı,yonetıcılığı ısın teknıklıgını,dogru karar vermeyı,dıplomasıyı onu yanında calıstıgım 4 yılda ogrendım haaa maasım ozamanlar 3 askarı ucret değildi,2 askerı ucretten fazla ıdı.
    ama bu durumu hıc dert etmedım,kazandıgım askerı ucret ılede ozamanlar bırde master yaptım.

ama durum sımdılerde cok daha farklı.

hep araba ve ev hedefım vardı,yas 32 ıtıbarı ıle bunlara ulastım,sımdılerde ise hedef belırlemede sıkıntı cekıyorum.

haa arabayı cıp yaparsın,evıde dubleks yaparsın ya sonra....

neyse dusuk maası mesleğin ılk yıllarında dert etmeyın derim,akıllı olursanız maaslı da bır seyler olur

dediğiniz gibi birin bulmam gerek. şu an sedece çalışıyorum. memuryetten farkı yok şu an yaptığım işin.vakit alıcı stresli bir iş.

• makina mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. okul bitince otomotiv sektöründe çalışmak isterim. fakat su anda herşey o kadar uzak ve puslu görünüyor ki.. dil desen yok, bilgisayar programları yok, okul iç anadolunun ortalama okullarından, birde burada yazılanları okuyunca içim karardı.
    ben bölümümü severek yazdım severek okuyorum, 1.500 tl maaşla başlamayada razıyım, masa başı takıntımda yok, statü üst ast da umrumda olmaz, mesai saatleride, seversem yaparım- yapılır. babam hep çalışan aç kalmaz der. eksiklerim söylenenler ve söylediklerim. fakat nedense sanki çok vaktim ve zamanım varmısçasına halen bunları savsaklıyorum. mühendis adamın kendine güveni olmalı, enerjisi yüksek olmalı. işte bende bunlar yok.
    bilen abiler bize yardım etsin.. napalım, kime ne yöne bakalımda motivasyonumuzu yüksek tutalım? napalımda iyi mühendis olalım?
  • Bilgisayar Mühendisliği okuyanlar için biraz tüyo vereyim;

-Ankara'da çeşitli teknoparklardaki irili ufaklı şirketlerde başlangıç ücretleri genelde 1500-2000 TL arası oluyor. (Belki 1200 TL'ye kadar düşebilir ancak o firmaları ciddiye almamanızı öneririm.)

-Orta ölçekte savunma sanayi şirketleri 2000-2500 TL civarı. Herkesin bildiğim büyük savunma sanayi firmaları 2500-3000 TL arası.

-Büyük holdinglerden bir tanesi genelde 2000 TL civarında başlatır yeni mezunları İstanbul'da. Bu ücrete ikramiye ve çeşitli sosyal yardımlar dahil.

-Yabancı Telekom şirketlerinden bir tanesi (Çin şirketi) brüt 3000 TL verir, o da aylık ortalama net 2100 TL'ye gelir. Operratörler daha yüksek.

-Özel bankalar ve teknoloji iştirakleri 2500 TL civarı net ücretle başlatıyor.

-Teknoloji danışmanlığı yapan yabancı şirketlerden birisi 2250 TL civarı net ücretle başlatıyor Ankara'da.

-Kamu'yu da küçümsemeyin derim. Özellikle sözleşmeli olarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. 3-6 sene arası deneyimliler için brüt 5000'den başlayıp 11000 TL'ye kadar çıkabiliyor ücretler.
    Örneğin SGK (brüt 5000-11000 TL arası):http://portal.beylikduzu.com/sgk-11-bin-tl-maasla-eleman-ariyor
    Örneğin ÖSYM (brüt 5000-9000 TL arası):http://www.osym.gov.tr/belge/1-13146/osym-sozlesmeli-bilisim-personeli-giris-sinavi-duyurusu-.html
    Bunlar gibi kamuda sözleşmeli personel alımı çok oluyor. Ayrıca Merkez Bankası'nın ücretleri çok iyi ancak sınavları çok zor.

Bir önerim de IT Audit (Bilişim Denetçiliği) işlerini araştırın. Özellikle kamu bankalarında çok yüksek ücretlerle başlıyor bu işi yapan arkadaşlar.

Oracle, SAP gibi ürünlerin danışmanları da deneyimleri arttıkça ciddi ücretler alıyorlar ve kendi işlerini kuruyorlar. O tarafı da öneririm. Mobil uygulamalar ile bulut bilişim pazarı da hızlı yükselişte.

Bilişim işleriyle uğraşan arkadaşlara yegane tavsiyem, konunuzda gerçek anlamda uzman ve derinlemesine bilgi sahibi olun. Bilgi güvenliği olur, Oracle danışmanlığı olur, Veritabanı yöneticiliği (DBA) olur vb. Konunuzda uzman olursanız iş fırsatları zaten ayağınıza kadar geliyor.

----
    (Kamu örneğim harici hepsi yeni mezun maaşlarıdır ve bizzat kendim ve sınıf arkadaşlarımdan birebir bildiğim ücretlerdir, bilinmedik kişilerden rastgele duyum ya da sallama değildir. Kamu haricinde açıktan firma ismi yazmadım ama merak edene özelden cevap verebilirim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 22 Şubat 2012; 10:46:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozas_91

makina mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. okul bitince otomotiv sektöründe çalışmak isterim. fakat su anda herşey o kadar uzak ve puslu görünüyor ki.. dil desen yok, bilgisayar programları yok, okul iç anadolunun ortalama okullarından, birde burada yazılanları okuyunca içim karardı.
    ben bölümümü severek yazdım severek okuyorum, 1.500 tl maaşla başlamayada razıyım, masa başı takıntımda yok, statü üst ast da umrumda olmaz, mesai saatleride, seversem yaparım- yapılır. babam hep çalışan aç kalmaz der. eksiklerim söylenenler ve söylediklerim. fakat nedense sanki çok vaktim ve zamanım varmısçasına halen bunları savsaklıyorum. mühendis adamın kendine güveni olmalı, enerjisi yüksek olmalı. işte bende bunlar yok.
    bilen abiler bize yardım etsin.. napalım, kime ne yöne bakalımda motivasyonumuzu yüksek tutalım? napalımda iyi mühendis olalım?

baban bır kere sonuna kadar haklı,calıstıgın muddetce ac kalmayacağın çok dogru,helekı gunumuz turkıyesınde.ulke ekonomık yonden muthıs atılımlar ıcersınde bır kere bu konuda rahat ol.

kendıne guvene gelınce ;bır takım ozellıkler edındıkce kendıne guvenınde artacaktır,su sıralar ezık olman dogal,haaa ben unıversıtede okurken su ankı halımden daha fazla guven duyardım kendıme,gerci full matematık ıle yerlesmıs olmanın artıslıgı de olabılır:-)

yolunu cızmıssın,ne yap et,ıngılızceyı kotar,solıdwork-solıd edge-autocad2010;'u kotar.

sana bır yol gosterıcının ısmını verıyorum,ne yap et hemen stephen covy'nın etkılı ınsanların 7 alıskanlıgını al ve bu yıl ıcersınde ıkı kere bastran sona okumus ol,ınan bana unıversıtede bolumde gordugun derslerden cok daha fazlasını,eşten dosttan cok daha fazlasını ondan ogreneceksın

Mühendis Maaşları

Mühendis Maaşları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b_sevki -- 18 Şubat 2012; 12:49:31 >

• 9.sayfa için ayraç atmak istiyorum müsadenizle
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Makine mühendisiyim.

Arkadaşlar okul ister bilmem ne ister İTÜ-YTÜ-ODTÜ olsun okulda az bilgi gösteriyorlar. Tabi işe girerken maaş oynamaz mı, az da olsa fark eder. Fakat başta önceliğiniz asla maaş olmasın.

-Mesleğinizle alakalı bir şirket.
    -Mesleğinizle alakalı kaliteli işler yapan bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu ve yükselebileceğiniz bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel olduğu yükselebileceğiniz bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel ve yan hakların olduğu yükselebileceğiniz bir şirket

Şimdi yukarıdaki sıralamaya bakın. Tepeden başlayın alta kadar inin. Aşağı doğru ne kadar inebiliyorsanız inin ve o şirkete girin.

Tesekkürler bilgilendirme için

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Makine mühendisiyim.

Arkadaşlar okul ister bilmem ne ister İTÜ-YTÜ-ODTÜ olsun okulda az bilgi gösteriyorlar. Tabi işe girerken maaş oynamaz mı, az da olsa fark eder. Fakat başta önceliğiniz asla maaş olmasın.

-Mesleğinizle alakalı bir şirket.
    -Mesleğinizle alakalı kaliteli işler yapan bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın olduğu ve yükselebileceğiniz bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel olduğu yükselebileceğiniz bir şirket
    -Mesleğinizle alakalı fazla ve kaliteli işler yapan, yeni mezuna değer veren, iyi bir ortamın ve maaşının güzel ve yan hakların olduğu yükselebileceğiniz bir şirket

Şimdi yukarıdaki sıralamaya bakın. Tepeden başlayın alta kadar inin. Aşağı doğru ne kadar inebiliyorsanız inin ve o şirkete girin.

Güzel tespit
    Şu an 4. sıradayım sanırsam

• quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

quote:

Orijinalden alıntı: Darksilence09

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Darksilence09

quote:

gıda mühendisiyim. ilk işime 1000tl ile başladım. bana göre 1000tl den düşük çalışmaz mühendisler. eğer çalışan varsa kendine ve mesleğine yazık etmiş olur.

Gıda mühendisiyim 6 ay incir işletmesinde çalıştım aldığım maaş 900 idi. 2 hafta önce işten ayrıldım.Bugun bir şekerleme işletmesine başvurdum. Adamın gözünde hiç deneyimi olmayan yeni mezundan farkım yoktu. 6 aylık tecrübemi farklı sektör olduğu için hiçe saydı.Ayrıca 3.5 ay aldığım e-trade kursunu ve ihracat ile ilgili bilgilerimi de hiçe saydı.İleri derecedeki ingilizcemi sallamadı bile zaten herkes ingilizce biliyo falan geçiştirdi.Ve benden aklımdaki ücreti sordu 1000TL dedim.Adam hayatta olmaz falan diye karşı çıktı.VE BANA ÖNERDİĞİ MAAŞ 700TL evet bir mühendise 700TL yakıştırdı.Hele burası ufak tefek bir işletme değil son derece modern iso-haccp oturmuş kurumsal sayılan bir yer. 700TL için verdiği gerekçe ise ''burda zaten 2 senedir çalışan gıda müh.kızımız var o herşeyi yapıyor.Ona bile 900 veriyoruz sana anca 700 veririz dedi.750 olsun dedim ona bile hayır dedi.Ayrıca 3 aylık deneme süreci olur.Bundan sonra maaşın 800 olur falan dedi.Adamın suratına çarpasım geldi resmen.Şaka gibi artık bu özel sektör tam çakallarla dolmuş.

Şu an çalıştığım firmada kendimi ispatlamış durumdayım. İş gücü olarak dışa bağlı olan işletmeyi kendi kendini çevirebilen bir yer haline getirdim. Daha açık ve kabaca bahsedecek olursam, fason ürettirdiğimiz ürünleri artık benim belirlediğim proses şemasıyla üretiyoruz. Bunun işletmeye karı çok büyük oldu ve bunun için çok emek verdim. Emeğimin karşılığını 1 sene gibi bir süreçte aldım. Şu an maaşım odanın belirlediği rakam olmasa da ona yakın sayılır. Sonuç olarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir firma seçin. Bu tip adamlara pabuç bırakmayın. Kendi çöplüklerinde takılsınlar. Biraz şans birazda sabır işi.

Hangi sektörde çalışıyorsun?

Et. Yaptığımız iş kırmızı et ve kanatlı eti işleme, sucuk, pastırma, salam, sosis

Selam dostum.İş arayışlarım sonunda cevabını verdi ve mesleğimle alakalı kırmızı et-tavuk ve sucuk işleyen bir firmaya girdim Seninle aynı sektör olduğu için ve benden deneyimli olduğunu düşündüğüm için sana birkaç pm atıcam sonra
    Yanlız maaşı henüz konuşmadık.15 günlük deneme sürecinden sonra konusucaz sanırım.Ama maaş hesabı açdırttılar bile

• Slm,

10 sene tecrübesi olan, Selçuk mezunu, İngilizce bilen Elektrik-elektronik mühendisiyim. Maaşım 6500 x 16 (bürüt). 3 tane evim, 2 tane arabam var.

Ama bu mesleğe hergün lanet ediyor. Bir fırsatı olsada ösym sınavı öncesine dönüp keşke tıp yazabilseydim diyorum.

Değerlendirmek size kalmış.
  • Hocam sen 3 ev 2 araba aldıysan 10 yılda zaten o çalışmayla seni mutlu edecek hayatı yaşamıyorsundur
    Azcık kazandığını yemeye çalışsan şartları daha iyi maaşı daha az bir iş bulsan bence çok şey farkeder, heleki evli değilsen
  • Endüstri Mühendisi yada tanıdığı olan yok mudur ?
  • İş yerinden arkadaşım endüstri mühendisi.Sorularınızı iletebilirim. Yanlız kendisi alım-satım'a bakıyor :)
  • inşaat mühendisiyim özel bir firmada aylık 4000 $ alıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: kosi35

inşaat mühendisiyim özel bir firmada aylık 4000 $ alıyorum

Mezun olduğunuz okul, kaç yıllık deneyiminiz var, TR de çalışıyorsanız hangi şehirde çalışıyorsunuz?

Bunları yanıtlarsanız sevinirim
  • mesajım bulunsun
  • 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.