Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kendime masaüstü yayıncılıkta kullanabileceğim bir imac ararken, nasıl olduysa bu konuya denk geldim. tavsiye üzerine tavsiye dönmüş, ben de naçizane size tek tavsiye vereceğim.

kendinizi yetiştirin

aslında neredeyse 1 sayfa yazı yazmıştım ama okumaya erinen benim gibiler olabilir aranızda, o yüzden uaztmadan kısaca yazıyorum. 2 sene üniversite kazanamadım. 3. sene kazandığım a.ü. bilg. öğrt. mezunuyum, öğretmendim herkes "vaaay devlet memuru oldun yırttın" dedi. baktım hiçbir geleceği yok, istifa ettim. acıbadem'de evimin dibindeki okuldan istifa edip, ikitelli sanayii de cnc plc ve fabrika otomasyonu alanında çalışmaya başladım. sayısız mühendisle çalıştım. 4 fabrika otomasyonu yaptım. enerji alanına yöneldim. rüzgar enerjisi santral izinleri için uğraştık yine devlet tıkacı geldi. istifa ettim. şimdi yabancı bir şirkette, finans sektöründe çalışıyorum, 3 yıl oldu. öğretmen olarak kalsaydım alacağım maaşın 10 katını alıyorum. hala yeni birşey yapmaya çalışıyorum. firmanın basılı yayın için ayırdığı bütçeyi de üzerime alıp, inhouse çözmek için uğraşıyorum. hem kendime, hem şirkete fayda sağlıyorum. iş hayatım boyunca bir sürü hatalı karar verdim ama asla gelişmekten vazgeçmedim.

bilmeniz gereken şey şu, ister fizik mezunu olun ister uzay mühendisi, önemli olan kendinizi donatmaktır. iş dünyası bir savaş alanı ve her zaman en yeni silahlara sahip olanlar hayatta kalırlar. üniversite bölüm tercihini kafanızda çok büyütmeyin.

• Amac cok para kazanmaksa ticaretten iyisi yok kardesim oyle bir yeteginiz ve amaciniz varsa bosuna 4-5 sene okuyup zaman kaybetmeyin derim

EE lerin imza yetkisi almasinda bir sorun yok, o dersleri almak icin illa para odemenizde gerekmiyor, universitede secmeli ders olarak alabiliyorsunuz. Kamuda evet EE ciler icin ciddi bir dezanvaj var yani kamu dusunen bence EE yazmasin.

EE-Bilgisayar gibi bolumleri birakipta Orman Muhendisligi gibi fantastik bolumleri yazacak arkadaslarin aklindan suphe ederim. Hersey kamudan ibaret degil ki zaten yakinda ozellese ozellese kamuda hic bir sey kalmayacak , sakasi bir yana bu kadar kamu dusunen arkadaslara ogretmenlik yazmalarini tavsiye ediyorum. Biraz kendilerini gelistirir ve cevre yaparlarsa kamudaki maas farkini cok kapatabilirler.
  • Konu yu baştan sona okudum.Kafam allak bullak oldu .ama bir kaç şeyde de fikir sahibi oldum.Bu kadar zıt üyelerin tartıştığı ender konulardan biri bence.Kafama takılan kpss A-B nedir ?aralarındai farklar nedir?Kpss A-B farklı sınavlar mı oluyor?Birde Bir sürü kısaltma vardı yazılarınızda (EPDK,DTK vs.)onların anlamları nedir?Birde bir arkadaşımız ege ve 9 eylül ünversiteleri hakkında bilgisayar mühendisliği ile ilgili birşeyler söylemiş.İş imkanı bakımından 9 eylül mü yoksa Egemi? Cevap yazarsanız gerçekten bir şeyler öğrenmiş olacağım .Teşekkürler...
  • ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 25 Kasım 2010; 23:31:44 >
  • Güzel makale olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rem0te -- 23 Haziran 2011; 11:03:12 >
  • beyler özelde çalışın devletin değerini ancak o zaman anlarsınız.
  • hocam ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ kaldırıldı tek dalda birleştirildi diye biliyorum ELEKTRİK-ELEKTRONİKLE?
  • Devlet Bilgisayar mühendisini ne yapsın :D Tamamen özel sektöre yönelik bir meslek...

Bakış açısı ters olurda bu kadar ters olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: emirk

hocam ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ kaldırıldı tek dalda birleştirildi diye biliyorum ELEKTRİK-ELEKTRONİKLE?

Sesli güldüm.
    Bilgisayar mühendisliği de oyun oynar zaten bilgisayar başında değil mi?
  • quote:

hocam ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ kaldırıldı tek dalda birleştirildi diye biliyorum ELEKTRİK-ELEKTRONİKLE?

Öyle bir şey yok yahu.

Sadece YÖK'ün kararı ile iki bölümün diploması artık denk hâle getirildi. Bu da ayrı bir saçmalık ya, neyse...
  • quote:

Orijinalden alıntı: araknafobia
    Devlet Bilgisayar mühendisini ne yapsın :D Tamamen özel sektöre yönelik bir meslek...

Aslında gerekli bir şey. E-devlet, Tübitak, MİT de önemli görevleri var.
  • kamu sağlam kapı ama kapıkulu olmak isteyene
  • yahu bırakın bu tartışmaları bu konuya giren ne arıyor siz neyi tartışıyosunuz otomotiv mühendisliği hakkında bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Öyle bir şey yok yahu.

Sadece YÖK'ün kararı ile iki bölümün diploması artık denk hâle getirildi. Bu da ayrı bir saçmalık ya, neyse...

böyle bi açıklama var mı gerçekten ya elektrik mühendisliğinin pek bi olayı kalmamış o zaman
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tamtaratumtam144928

quote:

Devlet Bilgisayar mühendisini ne yapsın :D Tamamen özel sektöre yönelik bir meslek...

Aslında gerekli bir şey. E-devlet, Tübitak, MİT de önemli görevleri var.

Alınması lazım da nerde bizimkilerde o kafa...
    Bilkent Bilgisayar Mühendisliğini bitiren bizim Anadolu çoçukları İntel AMD Nvidia ATİ gibi yabancı şireketlere gidip (Mecburen) orada bizim toprağımızdan yetişen şeyi kullanıp bize satıyor...

Halbuki al sen bu adamları Siber Polis yap kendi işltim sistemini yap vs...

• quote:

Orijinalden alıntı: Naix

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Öyle bir şey yok yahu.

böyle bi açıklama var mı gerçekten ya elektrik mühendisliğinin pek bi olayı kalmamış o zaman

Saçmalama asıl EE'in bir numarası kalmadı demektir bu. Puanlar nasıl düşecek o zaman seyredin.

• quote:

her şeyin bilgisayara dayalı olduğu ve önümüzdeki yıllarda da bu oranın çok daha artacağı bu kadar belliyken bil. müh. ne işe yarar demek kadar saçma yorum olamaz
    bi kere e-devleti duymuşsundur bütün devlet işleri a dan z ye internet ortamına taşınıyor hem özelde hem devlet en geniş iş alanının bu meslekte olduğu aşikardır.özellikle dış dünyadan haberi olmayan dersane hocaları öğrencileri yanlış yönlendiriyor.elek. elektronik müh. giderseniz hem elektrik hemde elektronik müh. olabilirsiniz diyolar yok öyle bişe bu bölümlerin çoğunda örneğin 9 eylülde sadece elektronik mühendisi olabilirsiniz.elektronik müh. diyince dışardan çok havalı geliyor ama türkiyede elektronik sektörü çok gelişmemiştir örneğin dijital kart üretimi elektronik devre vs. üreten şirket çok azdır.bu nedenle pek çoğu yazılıma geçmek ister hemen kendini geliştirme saçmalığı başlar.
    ben bilgisayar müh. öğrencisiyim yurtta bazı oda arkadaşlarım EE mühendisliğnde okuyor.zaten ortak olan çok az dersimiz var sanıldığı gibi derslerin %80 i falan aynı değil 4 senede 3 tane falan hemde biz de onların derslerini görüyoruz.bu derslerden biri algoritma ilk sene biz 2 dönem gördük onlarsa 1 dönem biz projeye dayalı eğitim dersiyle(3 kredi) 6 tane proje bitirdim(sadece 5. projede 12 sayfa kod yazdım ki onlar ömür boyu yazarmı bilemem) onlarsa sadece 5 sayfalık bi kağıt alıp ezberliyor ve sınava giriyor (tarih dersi gibi ) bizm algortima sınavlarımız 6 sayfa fln sürer onlarınkiyse 5-10 satırlık kodlardan oluşur.bu şartlar altında elektronik müh. birinin yazılımda kendini geliştirmesi falan hikayedir.onlarda 4 senede bi dönem c görürken biz sırasıyla c# java c c++ assemly ayrıca bu dillerin temellerinin anlatıldığı 3 kredilik bir ders windows ve linux işletim sistemleri dersleri vs. görürüz telekominikasyon bilişm gibi elektronik müh. istediği iş ilanlarına bakarsanız bu derslerin tamamını özellik olarak istediklerini görürsünüz.elektronik te okuyanlarsa sadece teoriye dayalı özel sektörle ilgisi olmayan dersler görür sonra bu açığı kapatmak için yıllarca yazılım kurslarına binlerce dolar harcarlar.
    9 eylül bil. müh.te şu an 3 sınıfta bile pek çok öğrenci yarı zamanlı çalışıyor çoğu veriparkta falan elektrik elektronikte ise bu çok zordur.
    o yüzden rehber hocaların bilgisayar müh. okumaya gerek yok bu devirde herkes bilgisayar bilyor yorumlarına kulak asmayın

• "bu konu tamamen devlette çalışacak kişiler için açılmış bir konudur. Kariyer istiyorsanız kesinlikle konuyu incelememeniz gerekir. "

Lütfen konunun başına bu şekilde bişey yazılırsa daha iyi olucaktır.
  • adam kazanamamış bok atıyo beyler
  • Dediklerine harfiyen katılıyorum. Eklemek istediklerim ;

inşaat mühendisliği veya harita mühendisliğinin kamuda çokça eleman eleman verdiğini belirteyim. Fakat inşaat mühendisliğinin çok mezunu olduğu için bence kamu düşünenler için harita mühendisliği çok iyidir diyorum.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.