Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • A ve B dede köreliyosun haklısın, ama birinde körelmeye değiyo :) HA evet muratcım tabiki ilerlersin, belki 20 yıl sonra başmühendis olursun maaşın 200 lira artar. Zaten girdiğin bölüm İTÜ de olsa anlıcam, 40,000 sıralama ile girilen biyere girmişin , gelip burda yavuz selim gibilerine laf atıyosun. Üzülme mezun oldukdan sonra yavuz selimin arabasını yıkarsın belki
    Ha bide biliyosundur, EE ler Elektrik mühendislerin imza yetkisini 3 tanecik seçmeli ders vererek alabiliyo, yani özel sektördede EE kafaya koyarsa eşit olursunuz ama merak etme muratcım,
    YTÜ lü elektrik mezununu mutlaka Boğaziçi/ODTÜ EE yada hacettepe EE ye tercih ederler, şüphen bile olmasın.

Zaten sıralama olarak hacettepe tıp ile yarışan bilkent EE(Tam burs) değildi ben yanlış hatırlıyorum, ytü elektrikdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirolAvci -- 2 Eylül 2010; 0:21:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BirolAvci

A ve B dede köreliyosun haklısın, ama birinde körelmeye değiyo :) HA evet muratcım tabiki ilerlersin, belki 20 yıl sonra başmühendis olursun maaşın 200 lira artar. Zaten girdiğin bölüm İTÜ de olsa anlıcam, 40,000 sıralama ile girilen biyere girmişin , gelip burda yavuz selim gibilerine laf atıyosun. Üzülme mezun oldukdan sonra yavuz selimin arabasını yıkarsın belki
    Ha bide biliyosundur, EE ler Elektrik mühendislerin imza yetkisini 3 tanecik seçmeli ders vererek alabiliyo, yani özel sektördede EE kafaya koyarsa eşit olursunuz ama merak etme muratcım,
    YTÜ lü elektrik mezununu mutlaka Boğaziçi/ODTÜ EE yada hacettepe EE ye tercih ederler, şüphen bile olmasın.

Zaten sıralama olarak hacettepe tıp ile yarışan bilkent EE(Tam burs) değildi ben yanlış hatırlıyorum, ytü elektrikdi

Ah birolçuğum ah, akşam akşam güldürdün beni,
    Öncelikle 2010 lys taban puanlarından zerre haberin yok, sıralam 21 bin ytü elektriğe son sıralardan girdim :)) nerde 40 bin nerde, 24 bininci kocaeli elektriğe girdi :))))) Yavuz selim midir kanuni süleymandır onun arabasını yıkamaya niyetim yok ama sen heveslisin sanırım, bu kafayla gidişin o olur. Bu arada hacettepe yi fazla büyütme gözünde ytü elektrikle arasında çok büyük fark kalmadı, itü elektrik zaten geçmek üzere :)) bak lys 2010 minumum taban puanları :)) 40 binler ha :))))

Devlette ortalama 3-4 yılda bir yükselme sınavları olur, en azından elektrik kurumlarında, ordaki mühendislerde 657 li değildir. Hadi yine bişey öğrendin. Yani 20 yıl beklemene gerek yok. Ama nasıl olsa senin için bu farklar küçük canım en az 10 bin tl ile işe başlayacağın için :)))

Bana lütfen o 3 dersin ismini verirmisin, hani bir yerde duymuşsun o dersleri say bir lütfen. Sakın 6 ders olmasın:) Okulda o dersler açılmazsa eem ler nasıl bunu alacak, emo kurs açacak ne zaman açacak uygun şartlarda olduğu zaman, peki o imza hakkını para verip uygun zaman sonunda açılan kursla aldın, hadi o imzanla resmi projeyi imzala, şantiye açma yetkisini devletten iste:))) anladın inşallah farkı, elektrik mühendisleri puanları yükselirken eem lerin puanı niye düştüğünü.
    bu arada ben elektrik üzerinde çalışan odtü, boğaziçi,bilkent, hacettepe mezunu olduğunu duymadım. Onlar elektronik mühendisi,Onun için farklı mesleklerle kıyaslamanın mantığı yok.Hatta hacettepede elektrik dersleri açılmadığı gibi bir duyumda aldım. Bu arada hacettepe eem mezunu kpss 2010 na katılan sayılarını memurlar nette bakabilirsin.

Lys sıralaması ile mesleklerin getirisinin paralel olmadığını sağır sultan bile duydu bir sen duymadın birolcum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat gülen -- 2 Eylül 2010; 0:39:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: murat gülen

quote:

A ve B dede köreliyosun haklısın, ama birinde körelmeye değiyo :) HA evet muratcım tabiki ilerlersin, belki 20 yıl sonra başmühendis olursun maaşın 200 lira artar. Zaten girdiğin bölüm İTÜ de olsa anlıcam, 40,000 sıralama ile girilen biyere girmişin , gelip burda yavuz selim gibilerine laf atıyosun. Üzülme mezun oldukdan sonra yavuz selimin arabasını yıkarsın belki

Öncelikle 2010 lys taban puanlarından zerre haberin yok, sıralam 21 bin ytü elektriğe son sıralardan girdim :)) nerde 40 bin nerde, 24 bininci kocaeli elektriğe girdi :))))) Yavuz selim midir kanuni süleymandır onun arabasını yıkamaya niyetim yok ama sen heveslisin sanırım, bu kafayla gidişin o olur. Bu arada hacettepe yi fazla büyütme gözünde ytü elektrikle arasında çok büyük fark kalmadı, itü elektrik zaten geçmek üzere :)) bak lys 2010 minumum taban puanları :)) 40 binler ha :))))

Devlette ortalama 3-4 yılda bir yükselme sınavları olur, en azından elektrik kurumlarında, ordaki mühendislerde 657 li değildir. Hadi yine bişey öğrendin. Yani 20 yıl beklemene gerek yok. Ama nasıl olsa senin için bu farklar küçük canım en az 10 bin tl ile işe başlayacağın için :)))

Bana lütfen o 3 dersin ismini verirmisin, hani bir yerde duymuşsun o dersleri say bir lütfen. Sakın 6 ders olmasın:) Okulda o dersler açılmazsa eem ler nasıl bunu alacak, emo kurs açacak ne zaman açacak uygun şartlarda olduğu zaman, peki o imza hakkını para verip uygun zaman sonunda açılan kursla aldın, hadi o imzanla resmi projeyi imzala, şantiye açma yetkisini devletten iste:))) anladın inşallah farkı, elektrik mühendisleri puanları yükselirken eem lerin puanı niye düştüğünü.
    bu arada ben elektrik üzerinde çalışan odtü, boğaziçi,bilkent, hacettepe mezunu olduğunu duymadım. Onlar elektronik mühendisi,Onun için farklı mesleklerle kıyaslamanın mantığı yok.Hatta hacettepede elektrik dersleri açılmadığı gibi bir duyumda aldım. Bu arada hacettepe eem mezunu kpss 2010 na katılan sayılarını memurlar nette bakabilirsin.

Lys sıralaması ile mesleklerin getirisinin paralel olmadığını sağır sultan bile duydu bir sen duymadın birolcum.

Hacettepede son 2 sene uzmanlaşıyosun, ya elektrik, yada elektronik üzerine, not ortalaması yüksek olanlar elektroniğe yöneliyo, düşük olanlar elektriğe, yani hacettepe konusunu yanlış duymuşun. Bilkent mutlaka seçmeli ders açıyodur, ama Bilkent EE ye giden birinin elektrik ile işi olmaz ztn :)

Bu arada 6 değil o 3

Elektrik 1 kV Altı ve Üstü SMM Belgesi
    Bu belge ile Elektrik Mühendisliğine ait her türlü proje, sözleşme ve danışmanlık, müşavirlik hizmetleri yapılabilir. Bu belgeyi alabilmek için Elektrik-Elektronik Mühendisi ünvanlı üyelerimizin transkriptlerinde yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri gerekmektedir.

İmza yetkisi olduğu sürece sorun yok, ama iyi üniversitelerden çıkan EE cilerin çoğu almıyo bu imza yetkisini çünkü ihtiyacın olmadığı yerde talepde olmaz :)

Neyse sana iyi rüyalar :) Ayrıca ben hiçbiyerde 10 bin liraya işe başlıcağımı söylemedim, beni o bilgisayarcı arkadaşla karıştırma , Endüstri mühendisliğindeyim ben bilkentde, EE değil :)
    ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirolAvci -- 2 Eylül 2010; 0:52:43 >

• quote:

quote:

quote:

Hacettepede son 2 sene uzmanlaşıyosun, ya elektrik, yada elektronik üzerine, not ortalaması yüksek olanlar elektroniğe yöneliyo, düşük olanlar elektriğe, yani hacettepe konusunu yanlış duymuşun. Bilkent mutlaka seçmeli ders açıyodur, ama Bilkent EE ye giden birinin elektrik ile işi olmaz ztn :)

Bu arada 6 değil o 3

Elektrik 1 kV Altı ve Üstü SMM Belgesi
    Bu belge ile Elektrik Mühendisliğine ait her türlü proje, sözleşme ve danışmanlık, müşavirlik hizmetleri yapılabilir. Bu belgeyi alabilmek için Elektrik-Elektronik Mühendisi ünvanlı üyelerimizin transkriptlerinde yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri gerekmektedir.

İmza yetkisi olduğu sürece sorun yok, ama iyi üniversitelerden çıkan EE cilerin çoğu almıyo bu imza yetkisini çünkü ihtiyacın olmadığı yerde talepde olmaz :)

Neyse sana iyi rüyalar :) Ayrıca ben hiçbiyerde 10 bin liraya işe başlıcağımı söylemedim, beni o bilgisayarcı arkadaşla karıştırma
    ,

Esasında aynı şeyleri söylüyoruz ama frekanslar tutmadı, ben odtü, boğaziçi, bilkent gibi mühendisliklerin eem leri elektrikten kötü demedim, puanım oralara tutsa uçarak giderim. Hiç öyle gerçeği söylememek gibi sorunlarım yok.
    Derslere gelince yüksek gerilim 1-2, elektrik makinaları 1-2, elektrik tesisleri 1-2 dersleri olmak üzere 6 ders verilir, her biri ayrı ayrı sınavları olur, belge için, ayrıca smm için 1 aylık başka kurs alınır. Niye 6 ders dediğimi anladın sanırım.

Üstelik ben burda kamucu oldum ama benim niyetim kendi işimi kurmak , ilerde 4 -5 sene sonra özelleştirmeler devam eder elektrik mühendisleri için kamu garantisi kalkarsa bile benim umrumda değil. Bu riskide göze alarak bilerek isteyerek seçtim. Çünkü ciddi elektrik piyasasını çok büyük ve imkanları var. buna inanıyorfum, her ne kadar 10 bin lira gibi hayalim olmasada. (10 bin başka arkadaş yazmıştı ona gönderme yaptım).

Elektrikte talep olmama diye bir durum olmaz, her yüksek puanlı bölümü bitirende çok büyük paralar kazanacağı garantisi olmaz. O üniversiteler zaten elektrik üzerine öğrenciyi yöneltmiyor bu yüzden elektrik konusuna çok uzaklar. Yoksa elektronik müthiş, elektrik tüh kaka değil. :)
    Elektrik mühendislerin puanları evet artacak, ben bile 21 binle seneye girsem ytü yü bile kazanmama ihtimalim yüksek olurdu.

neyse çok konuştuk,
    iyi geceler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat gülen -- 2 Eylül 2010; 1:09:58 >

• Benim zaten bu topicde senle problemim yoktu, sen laf attın bana, ben açan kişiye çok şaştım, EE yi WORST in içine koymuş sırf kamu yüzünden.. Boğaziçi ve ODTÜ den filanda uzak durun demiş, abartmış. Babamın mesleğinde çevresi EE ci dolu, görüyoruz biz nerelere geldiklerini çoğunun , kör değiliz. Onun için müdahele etme gereği duydum. Bu arada elektrik mühendisliği aslında inşaat mühendisliğinle aynı paralelde hareket eder, zaten inşaat/makine/elektrik/ kimya bunlar temel mühendislikler diye boşuna demiyolar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirolAvci -- 2 Eylül 2010; 1:13:23 >
  • Konuyu açan abimiz orda gaza gelmiş, tabiki oda biliyor gerçeği. Belki bana kızarsın ama yaşımdan büyük laf ediyorum, şu forumda kamuda çalışanlara laf söyleyenlerin bir çoğu ilerde kpss ye girmezse ben mini etek giyip istiklal caddesinde dolaşacağım. Hemde a kadro falan değil, normal mühendislik kadrosu için girecekler. Etrafımda gözledim o yüzden bu kadar iddialı konuşuyorum, bide bu benim kişisel görüşüm elektrik mühendisliğini inşaat, makine ve kimyadan türkiye şartları içersinde daha avantajlı görüyorum.
  • quote:

Konuyu açan abimiz orda gaza gelmiş, tabiki oda biliyor gerçeği. Belki bana kızarsın ama yaşımdan büyük laf ediyorum, şu forumda kamuda çalışanlara laf söyleyenlerin bir çoğu ilerde kpss ye girmezse ben mini etek giyip istiklal caddesinde dolaşacağım. Hemde a kadro falan değil, normal mühendislik kadrosu için girecekler. Etrafımda gözledim o yüzden bu kadar iddialı konuşuyorum, bide bu benim kişisel görüşüm elektrik mühendisliğini inşaat, makine ve kimyadan türkiye şartları içersinde daha avantajlı görüyorum.

Evet ilerde bi çoğu girecektir haklısın, ama hedef olarak kamu(çok üst A kadrolar hariç) koyan bi adam benim gözümde mühendis değildir, böyle üst düzey yöneticilik vasfın olduğu kurumlarda aslında mühendisliğin körelmiyo, şimdi özel sektörde çalışan bir sürü inşaat mühendisi TOKİ başkanı, genel müdürü, direktörü yerinde olmak ister, esas kararı onlar veriyo. TOKİ sadece bi örnekdi.DPT de bunlardan güzel bi örnek, buralarda çalışan adamlar körelmez, ama bir sürü kurumuzda kpss b statüsündeki mühendisin normal bi memurdan farkı yok, bitek adı "mühendis"(sınavlar filan bahane).
    Mühendisliği, mühendislik yapan güzellik para değildirkii, bi işi başarınca aldığıın hazdır.

• Burda biraz farklı düşünüyoruz, bi kere bende dahil, okuyan hatta yeni mezun mühendisler bile , devlette çalışan mühendise bunlar benim gözümde mühendis değil diye bir tabir kullanmasını fazla iddialı ve saygısızca buluyorum. Çünkü herkes babadan şanşlı doğmuyor, hayatın getirdiği şartların ne olacağını bilemeyiz. Bunu abimin vasıtasıyla yapmış olduğum gözlemim, piyasada yada türkiyede mühendislik yapabilecek alan çok sınırlı, bi sürü satış mühendisi, insan kaynakları, danışmanlık firmalarında çalışan meslekle alakası olmayan işlerde istihdam edilen mühendisler var. Kobilerde çalışan haftanın 6 günü belki pazarlarıda çalışan, sabahı akşamı kaymış bir insan güvenli bir gelecekte yaşamak isterse ve bu yüzden devlete geçerse , sen mühendis değilsin demek insafsızca bulurum. 10-12 yıllık deneyimli mühendisler kamuya geçti. Sonuçta kamuda mühendis çalışmayacak mı? Santrallerde, yük tevzi merkeslerinde çalışan mühendis değilde, top sakal siyah gözlüklerini takmış, laci takımları çekip elinde çantayla gezen satış mühendisi mi gerçek mühendis. Türkiyedeki üniversite sayısı ve bunların mezun sayısına bakalım, hangisi büyük şirlketelerde çalışacak, onu geçtim iş bulabilecek. . İnsanların bir çoğu o B grubu mühendislikler için sınava girip atanamıyor.. Ben 800 liraya çalışan mühendisler var diyince milltte mühendislere laf söylediğimi zannediyor. Oysa ben bunu gözlemleriyle söyledim. Bide a grubu düşünüyorum b grubu asla düşünmen diyecek birisini ben fazla samimi bulmam, insanın aklında kamu yoksa A yı B yi düşünmez. hoş ben b grubu mühendisliklerinden fazla basite alındığınıda forumda görüyorum. Kurumlardaki genel müdürlerin bir çoğunun o b grubundan çıktığı, üst kurullarda b grubundan mühendis olarak geçtiğide malum.
    Bu forumdaki insanların a kadrolarını bırak (zaten mühendis alımı çok olmaz) b grubu kadrolar için sınava gireceklerini iddia ediyorum. Bakın ben kendi işimi düşünüyorum, eğer bir şekilde başaramazsam bunu, özel sektörde uzun süreli maaşlı çalışmayı düşünmeyip, kamuya geçerim. Elalemin eline bakmak istemem ve asla devletteyim diye kompleksim olmaz. Çünkü dışardaki iş piyasası ekonomik krizler mühendisliği çok yıpratmış. bu konuyu açan abimizin dediği nokta bu.

• quote:

Neyi savunduğunuz belli bile değil, bir abimiz iyi niyetle konu açmış, kamuya göre meslekleri kıyaslamış. Sonra birileri çıkmış bunu eleştiriyor, onu eleştirenler daha doğrusu devlette çalışanları aşağılıyorlar, onlardan biri elektrik mühendisliğine giriyor tezata bak, diğeri kpss de rekora gidiyor. Herhalde hiç çalışmadan üstün zekasıyla kamu sınavının tüm oturumlarına girmek ihtiyaçı istiyor.
    B grubu normal mühendislik için burda meslekten körelirsin diyorsun, 2004 yılında B grubu için yapılan sınavların tümünü katılıp A grubu kadrolar için çaba sarfedildiğini başka arkadaşlar iddia ediyor. A grubunda çalışan mühendis mesleğinde körelmiyor ama :))

Arkadaşım 2 gündür saçma sapan konuşuyorsun... Durmayacak mısın?

1. KPSS'ye 2004'te, mezun olduktan sonra, o dönem piyasada olan krizin de etkisiyle ve arkadaşların da "gir yahu, sonuçta basit bir sınav" baskısıyla ve sadece 1 gün İnkılap Tarihi, Coğrafya vs. okuyarak girdim. Sınava girerken özel bir amacım yoktu. Öğrenciyken kamuda çalışmayı da EPDK vs. kurumları da bilmediğim için DPT harici düşünmezdim. Aynı ay, aynı şekilde KPDS'ye de girdim. Ondan da 96 aldım. Bunların ikisinde de amacım, olursa DPT'ye girmekti... Yoksa devlet memuru olmayı öteden beri düşünmedim... (Ama şimdi "Yarı maaşa öğretmen olarak çalışsaydım da, gündüz 4 saat mesai, kışın 1 ay, yazın 3 ay tatil vs. kafamı dinlerdim... Azıcık aşım, kaygusuz başım derdim..." diye düşünmüyor da değilim...)

2. KPSS A ve B grubu diye farklı bir sınav yapılmadı. Herkes aynı sınava girdi.

3. Hukuk, ekonometri, ottiri, bittiri bunlar farklı oturumlarda yapılmadı. Hatırladığım kadarıyla 3 oturum vardı. Biri Genel Kültür ve Genel Yetenek, biri İngilizce, biri de o diğer tüm dallar. Onlardan da birisinin (istatistik miydi, işletme miydi neydi) uzman yardımcılığı mıydı, müfettişlik miydi, bir iki tane kadroda %10 da olsa puan olarak katkısı vardı. Biz de girmiş olmak için girdik. Sınavda da sadece o bölümü yapıp çıkayım dedim ama çıkartmadılar... Ben de bitirdim ama bir yere gidemedim... Hatta yanımda İngilizce roman vardı, sınavda okumak için izin istedim, salon görevlisi vermedi... Ben de oturdum can sıkıntısından tüm bölümleri işaretledim...

Belli olmuyor mu zaten? Yani azıcık zekası olan birisi bunu anlar zannediyordum... Hukuk, Ekonometri, Maliye, Muhasebe, Uluslararası vs. 10 tane farklı alanda soru işaretleyeceğim ve yanlışlarım doğrularımdan fazla olacak... Sen de bunlara kasıtlı girdiğimi, ya da girme ihtiyacı hissettiğimi düşüneceksin... Yazık tabi...

4. O sene sonuna kadar A tipi kadro açılmadı. ÖSYM yerleştirmesinde B tipi kadro da yazdım. EİEİ geldi ama gitmedim ve yurtdışına çıktım. Geldiğim zaman EPDK kadro açtı. Gene ODTÜ İnşaat mezunu bir arkadaşım vardı. "Sen girme, bırak ben gireyim" dedi. Zira KPSS + KPDS olarak başvursam 1. sırada olacaktım... Mülakat için referanslarım da sağlamdı... Sonuçta ben kuruma başvurmadan askere gittim... O arkadaş şu an EPDK'da uzman...

5. Mezun olup sınava girdiğimde A tipi - B tipi ayrımını bile bilmiyordum... Dediğim gibi, olursa DPT için girmiştim. Sonrasında EPDK, KİK gibi A tipi kadroların mevcudiyetini öğrendiğimde, onlara girsem de olur diye düşündüm. Ama B tipi bir kadroda çalışmayı düşünmedim... Çevremde o yıl KPSS'ye giren pek çok arkadaş da aynı şekilde A tipi kadrolar için girmişti... O yüzden "sadece A tipi düşünüyorum" diyecek pek çok insan vardır ve bunlar samimidir de...

6. Söylediklerinin çoğu doğru olsa da, insanlara tepeden bakıcı, aşağılayıcı, iğneleyici bir üslup kullandığın için yazdıkların havada kalıyor...

7. Selametle...

• Abicim, öncelikle saçma sapan konuşmuyorum, o senin kuruntun, ikincisi yazdıklarım kesinlikle havada değil, baştan sona okuyan kişiler için tutarlılık var. Ki bu konuda kimin nasıl konuştuğu nasıl havada kaldığı nasıl aşağılanmaya çalıştığı takdirinizdedir. Yazdıklarına madde madde cevap verebilirim, lise mezunu çöm olsaktda haddimizi bilerek bu konularda boş olmadığımıda anlamışsındır. Bu arada ösym sonuç bilgilerin üst kımında yazan ad soyad kısmı olan ilk sütünda , isimler ortalanmaz, sola yanaşık yazılır. TC no yu silerken onlarıda ortalaşmısın herhalde, sadece küçük bir detay gözüme çarptı.
  • @merlinthewizard
    ben 9 eylül bil. müh.deyim ama iş bulma konusunda hem ege hem de 9 eylül bilgisayar müh.ten mezun olupta iş bulamayan görmedim.
    ege nin öğrenci ortamı kampüsü süperdir eğitimide tam piyasaya uygundur sanırım Tr de açılan 2. bil.müh bölümü pek çok mezunu bugün çok önemli yerlerde özellikle bankaların bilgi işlem müdürleri falan
    9 eylül buca da olması nedeniye ortamı kötüdür ama belediye otobüsüyle alsanacak bornova konak a gidebilrsin.Eğitimine gelince iki üni.deki arkadaşlarımı karşılaştırınca 9 eylül ün eğitiminin çok daha ağır olduğunu söyleyebilirim ödev proje sınav zorluğu vs egeyi katlar geçen seneye kadar aktif eğitim vardı buda yaz tatili hariç 7/24 ders yapman gereken bi sistem (araştırabirisin ayrıntıya girmicem) bu sistem kalkınca yerine proje dayalı eğitim dersi geldi ki bilgisayar müh. için çok önemlidir çünkü işe girerken c++ sınavından aldığın sınav sonucu değil yaptığın projeler istenir.bide bölüm ingilizcedir
    http://www.cs.deu.edu.tr/index.php/tr/lisans/muefredat-programlar/lisans-dersleri

SONUÇ OLARAK iki bölümde de iş bulma gibi bir sorun yok yeterki dersleri düzenli takip et ödevlerini projelerini yap iki üni.mezunları da bugün çok önemli mevkilerdeler
    ama öğrenci ortamı diyosan ege yoğun ders temposu+ing eğitim diyosan deü ağır basar

• yavuz abi bence başka bir şey yazmana gerek yok,
    zaten sen söylemişsin söyleyeceğini,
    anlayana sivri sinek saz anlamayana sazı soksan az.

bu arada sen zaten mühendis olmak için yaratılmışsın abi,
    öğretmenlik falan aklının ucundan bile geçirme,
    burada ilerde senin gibi olmak isteyenler var,
    odtü'den mezun olup (inşaat olmasa da),
    sürekli yabancı dilini geliştiren özel sektörde güzel şeyler yapan sürekli yükselen alanında çok iyi bir mühendis olmayı isteyen benim gibi pek çok kişi var.

kpss sonucu da çok iyiymiş abi,
    aksi düşünülemezdi zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: berkan95

yavuz abi bence başka bir şey yazmana gerek yok,

sürekli yabancı dilini geliştiren özel sektörde güzel şeyler yapan sürekli yükselen alanında çok iyi bir mühendis olmayı isteyen benim gibi pek çok kişi var.

Yalakalıkta sınır yok!!! :)

• quote:

Abicim, öncelikle saçma sapan konuşmuyorum, o senin kuruntun, ikincisi yazdıklarım kesinlikle havada değil, baştan sona okuyan kişiler için tutarlılık var. Ki bu konuda kimin nasıl konuştuğu nasıl havada kaldığı nasıl aşağılanmaya çalıştığı takdirinizdedir. Yazdıklarına madde madde cevap verebilirim, lise mezunu çöm olsaktda haddimizi bilerek bu konularda boş olmadığımıda anlamışsındır. Bu arada ösym sonuç bilgilerin üst kımında yazan ad soyad kısmı olan ilk sütünda , isimler ortalanmaz, sola yanaşık yazılır. TC no yu silerken onlarıda ortalaşmısın herhalde, sadece küçük bir detay gözüme çarptı.

Saçma sapan konuşuyorsun çünkü ne beni tanıyorsun, ne hayatımı biliyorsun, ne de aklımdan geçenleri. Ama benim hayatımın uzmanıymış gibi yorum yapmaktan, üstüne benim kendimle alakalı yazdıklarıma da muhalefet ederek bana imaen de olsa "yalancı" demekten de çekinmiyorsun...

Ayrıca ben aynen şu cümleyi kurdum:

"6. Söylediklerinin çoğu doğru olsa da, insanlara tepeden bakıcı, aşağılayıcı, iğneleyici bir üslup kullandığın için yazdıkların havada kalıyor... "

Sen de cevaben:

"... yazdıklarım kesinlikle havada değil, baştan sona okuyan kişiler için tutarlılık var. " dedin...

Bu şekilde de beni teyid etmiş oldun... Zira cümlemi tekrar oku... Ve neden daha önce doğru düzgün okumamış olduğunu düşün...

KPSS Sonuç belgesinde de sadece TC Kimlik ve Soyadı kısımlarını sildim. Sen açık açık yayınlamaktan yanaysan, buyur kendininkileri yaz...

@berkan95
    Öğretmenliği istesem de yapamam... Ama mühendislik de bana çok uygun değilmiş... O yüzden ben de mühendislik kısmını değil, idarecilik kısmını yapıyorum...
    Yoksa bu meslekte dakika durmam...

Tabi size neyin daha uygun olacağını da denemeden bilemezsiniz... O yüzden şimdiden aklınıza ne esiyorsa "Kısmet" deyip takılın... Çok farketmiyor...
    Sakıp Sabancı gibi milyar$ları olup ama ona mukabil 1 dk. boş vakti olmayan bir adam olmaktansa, deniz kenarında ya da dağ başında bir kulübede yaşayıp kafa dinleyen bir adam olmak daha cazip gelebilir...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: berkan95

yavuz abi bence başka bir şey yazmana gerek yok,

Yalakalıkta sınır yok!!! :)

mühendislik hakkında pek çok bilgiden trigonometriye problemlere kadar pek çok şey öğrendim o abimizden,
    sizden öğrensem,
    sizin bilginizden şüphe etmezdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

Saçma sapan konuşuyorsun çünkü ne beni tanıyorsun, ne hayatımı biliyorsun, ne de aklımdan geçenleri. Ama benim hayatımın uzmanıymış gibi yorum yapmaktan, üstüne benim kendimle alakalı yazdıklarıma da muhalefet ederek bana imaen de olsa "yalancı" demekten de çekinmiyorsun...

Ayrıca ben aynen şu cümleyi kurdum:

"6. Söylediklerinin çoğu doğru olsa da, insanlara tepeden bakıcı, aşağılayıcı, iğneleyici bir üslup kullandığın için yazdıkların havada kalıyor... "

Sen de cevaben:

"... yazdıklarım kesinlikle havada değil, baştan sona okuyan kişiler için tutarlılık var. " dedin...

Bu şekilde de beni teyid etmiş oldun... Zira cümlemi tekrar oku... Ve neden daha önce doğru düzgün okumamış olduğunu düşün...

KPSS Sonuç belgesinde de sadece TC Kimlik ve Soyadı kısımlarını sildim. Sen açık açık yayınlamaktan yanaysan, buyur kendininkileri yaz...

Sanırım madde madde yazmadan anlaşılamıyorsun, hoş kişisel iletişiminde de ciddi problem var, bu konuda yazdıklarınla diğer insanları OT luktan bahsederken, mühendislikten ahkamlar keserken o kişileri tanıyormuydun?
    Ben iş görüşmesini giderim firmaya 10 dakika sorarım, firma bana 1 dakika ben firmayı seçerim gibi boş laflarla belki burdaki pıtırcıkları kandırabilirsin ama beni asla, maşllah o kadar meşgulsunki forumdan uzak duramıyorsun. Bana zerrenin zeresi samimi ve inandırıcı gelmiyorsun.
    Ayrıca yavuz sultan selim nikinle , baş düşmanı ismail şahın fotorafını koyuyorsun bari onu değişltir.

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/115754-murat-bardakci-dan-inanilmaz-gaf-haberi.aspx

• biyomedikal mühendisliği hakkında ne düşünüyosunuz?
  • mesajım bulunsun
  • öncelikle konu sahibinin mesajı aynen olmayabilir ama büyük benzerlikle memurlar.net te bulunmaktadır.

istanbul ankaradaki üniversitelerden mezun ve kendine birşey katmış bir mühendis için kpss B kadrolarını özel durumlar hariç çok önermiyorum.

KPSS A kadroları ise (DPT, EPDK, Merkez bankası vs..) özel sektörde müdür olacak kadar kendinizi hırslı ve çalışkan görmüyor iseniz Allahın bir lütfudur, dolayısıyla ODTÜ mezunlarının başvurması doğaldır.

Bu arada A grubu kadroların tüm memurlar içindeki payı yüzde 1 gibi bir rakamdır ki bu rakam sadece mühendisleri değil tüm memurları kapsamaktadır.
  • Bilgilendirme için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerzakov1907 -- 3 Mayıs 2014; 18:58:37 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.