Şimdi Ara

Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
1.477
Cevap
37
Favori
83.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mubişim

quote:

Orijinalden alıntı: Andorid

Arkadaşlar bugün yavru (yaklaşık 3 aylık. 1,5 aydır besliyorum) muhabbet kuşum 2-3 kez cama çarptı ve burnunu kanattı. Çok az bir kan vardı ceresi ile gagasının birleşim kısmı kanamıştı biraz kanama durdu ancak kuş şimdi kafeste duruyor ancak kafasını sallıyor ayrıca gözünü kapatıp büzülüp bekliyor. Elimi uzatınca tepki veriyor üzerine çıkıyor hasta gibi değil. Ciddi bir şey var mıdır? Veterinerlik bir şey?

Her ihtimale karşı bi götür dicem ama birşeyi yok deyip gönderecektir. Yine de dikkatli ol.

1 saat sonra kendine geldi uçmaya başlayınca korkum geçti. Teşekkürler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @mubişim benim kuş bu gün ikinci yumurtayı çıkarması lazım ama bir türlü çıkarmıyor kıçı kocaman sabahtan beri acaba bu da mı tıkandı

• quote:

Orijinalden alıntı: devilkingcry

@mubişim benim kuş bu gün ikinci yumurtayı çıkarması lazım ama bir türlü çıkarmıyor kıçı kocaman sabahtan beri acaba bu da mı tıkandı

Hala yapamadiysa zeytin yağı sürüp akşama kadar bekleyin. Yine yapamazsa siz mudehale edersiniz.

• quote:

quote:

@mubişim benim kuş bu gün ikinci yumurtayı çıkarması lazım ama bir türlü çıkarmıyor kıçı kocaman sabahtan beri acaba bu da mı tıkandı

Hala yapamadiysa zeytin yağı sürüp akşama kadar bekleyin. Yine yapamazsa siz mudehale edersiniz.

3 saat kadar önce müdahale ettim birazcık kan geldi bu sefer kuşun durumu iyi ama kutuyu çıkardım yumurtlamasın diye daha fazla zaten kavga ediyorlardı

• quote:

quote:

quote:

3 saat kadar önce müdahale ettim birazcık kan geldi bu sefer kuşun durumu iyi ama kutuyu çıkardım yumurtlamasın diye daha fazla zaten kavga ediyorlardı

Kutuyu çıkartman bi işe yaramaz. O yumurtayı yumurtlama zamanı bitene kadar 2 gün arayla yumurtlayacaktir. Yuvayı geri tak sEn. Kuş strese girmesin bu halde. 6ila 8 yumurta olana kadar yumurtlar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kutuyu çıkartman bi işe yaramaz. O yumurtayı yumurtlama zamanı bitene kadar 2 gün arayla yumurtlayacaktir. Yuvayı geri tak sEn. Kuş strese girmesin bu halde. 6ila 8 yumurta olana kadar yumurtlar.

Tmm teşekkürler

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: besyoali

Hocam yavrunun biri kuyruğunu aşağı yukarı salliyo bide bazen tüy kabartiyo ne yapmam gerekir.dışkısını da gonderiyorum
    Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu

Resmi göremedim ama kuyrukta hareket varsa solunum yollarında sorun var demektir. Kabarık durmasida bu yüzden üşüttüğü için vücut sıcaklığını dengelemeye çalışıyor. Avisol vitamin var solunum yolu hastalıklarında da etkili bir vitamindir istersen onu al kullan istersende teramisin ilaç al. Bu hem antibiyotik hemde vitamindir. İçeriğinde vitamin olduğu için diğer sağlıklı kuslarinda icebilir bişey olmaz. Eğer alacak olursan uygulama şekli şu şekilde. Ama dikkat et alırken bu ilacın sıvı olanı da vardır sen sari toz halinde olanı alacaksin. Bu ilacı kibrit çöpü fezasi kadar yani kuşun gözü kadar yarım suluk suyuna karıştıracak sın. Hergün degistireceksin. Gün ışığına maruz kaldığında etkisini yitirdiği için hergün değiştirmem lazım yoksa bi etkisini goremezsin. Bu ilacı 1 haftadan fazla kullanmayacaksin. Hem antibiyotik olduğu için 1 haftadan fazla kullanirsan kuşun vücudu antibiyotige bağlı kalır ve sürekli hastalanir vücut direncini kaybeder. Bugün pazar veternerler kapalıdır sen bu gunluk suyuna 4~5 damla limon damlat Ağzına da biraz bal ver kuşun vücut direnci yerine gelsin. Balı hergün verebilirsin ağzına istersende suyunada karistirabilirsin. Yanlız ilaç kullanımına dikkat et. Kuşun gözü kadar ve 1 haftayı gecirtme hergün degistirerek kullan suyuna.

Avisol gibi petshop ilaçlarının bir etkisinin olmadığı söyleniyor. Bal kesinlikle verilmemeli zararlı. Limon suyunu da doğru oranı bilip de damlatmak lazım sanırım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar bugün yavru (yaklaşık 3 aylık. 1,5 aydır besliyorum) muhabbet kuşum 2-3 kez cama çarptı ve burnunu kanattı. Çok az bir kan vardı ceresi ile gagasının birleşim kısmı kanamıştı biraz kanama durdu ancak kuş şimdi kafeste duruyor ancak kafasını sallıyor ayrıca gözünü kapatıp büzülüp bekliyor. Elimi uzatınca tepki veriyor üzerine çıkıyor hasta gibi değil. Ciddi bir şey var mıdır? Veterinerlik bir şey?

Her ihtimale karşı bi götür dicem ama birşeyi yok deyip gönderecektir. Yine de dikkatli ol.

1 saat sonra kendine geldi uçmaya başlayınca korkum geçti. Teşekkürler :)

Kuşunuzu saldığınız odada perdesiz camla ayna olmasın kesinlikle.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dragstyle

Merhaba herkese,

Benim 2.5 yaşında bir erkek kuşum var.Son 1-1.5 haftada tüy dökümü daha da sıklaştı,internetten biraz araştırdım 1)Mevsim değişikliğine bağlı tüy dökümleri (Ara tüy dökümü de deniyor sanırsam) 2)Stresten 3)Viral bir hastalığı olursa, (aşırı bitlenme vs.) nedenler olabilirmiş.Ben hangisinden olduğunu nasıl anlayabilirim? Son üç dört gündür burada doğru düzgün güneş de çıkmıyor (belki de bundan da kaynaklanabilir) bu son birkaç gündür önceki canlı haline göre daha sessiz sakin takılıyor.

Yemini suyu iyi tüketiyor da bazen de kendi gübresini yiyor bu neden olabilir sizce?

Ve en önemlisi tüy dökümünün gerçek sebebini nasıl anlayabilirim? (Dün evini bir güzel temizleyip parazit spreyi sıkmıştım -spreyden de biraz kaçtığı için kanat altlarına falan sıkamıyorum- dünden beri pek tüy dökmedi fakat ara ara kaşınmaya devam ediyor.)

Ek olarak bizimkini biraz hırçın yetiştirdik (acemiliğimize geldi) o yüzden hiçbir şekilde ele avuca gelmiyor.Bundan dolayı tırnaklarını falan da kesemiyoruz o kendisi sivriliğine yapıyor bir şeyler.

Şimdiden teşekkürler.

Parazit spreyi kullanmayın derim. O tip şeyler zararlı. Tüy dökümü zamanı daha gelmedi diye biliyorum. Stresten olabilir bence. Eşi var mı? Kafesi, kafesin konumu, bulunduğu oda nasıl? Çok gürültü var mı? Kuş sürekli kaşınıyor mu? Bir video ekleyebilirseniz iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: femk1010

Dün bir tane muhabbet kuşu aldım resmini yollayayım anlayan varsa cinsiyetini ve yaşını söylebilirse çok sevinirim bir de kuşum ara ara hapsuruyor hasta mı acaba bilemedim tüneğe çıkıyor ve orda gözlerini kapatıp duruyor ve sadece elimden yem yiyor daha hiç görmedim yediğini cinsi hollanda

Kuşunuz hasta olabilir. Şu an nasıl? Hareketli olması lazım. Resim, video ekleyebilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: cace

Herkeze Merhaba,

Benim sorunum muhabbet kuşumun cinsiyeti hakkında bir kaç arkadaşıma ve petshopçuya kuşun fotografları gösterdim fakat herkez farklı farklı bir cinsiyet söyledi bu nedenle bende emin olamadım.

Rica etsem sizler cinsiyetini ve yaşını belirleye bilirmisiniz ?

Teşekkürler.

Kuşunuz yetişkin bir dişi ama yaşını bilemiyorum. Kendi seçeceği yetişkin bir eş alsanız iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dragstyle

Kuşların kumları ne kadar sürede değiştirilmelidir? (Kumunu da arada yiyor hazmetmek için) lakin çabuk biten bir şey değil yemine göre.Taze kalması açısından ne sıklıkla değiştirmeliyim?

Ne marka kum kullanıyorsunuz? Deniz kumu içeren kum asla kullanmayın. Atılmayıp kursakta vs. birikiyormuş. Kum sadece deniz kabuğu, kömür vs. içermeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Beocan

Tekrar merhaba ;

Muhabbet kuşum tüy dökmeye başladı.

Günde yaklaşık 10 tane falan tüy döküyor.

Kuş en fazla 3-4 aylık. Normal midir ? Ne yapmamız lazım ?

Birde bugüne kadar hiç bu şekilde tüneklemiyordu. Sanki ıkınıyor gibi. Kabız olma ihtimalini düşündüm altını çevirip baktım sorun yok.

Hasta gibi duruyor nesi olabilir ?

Sizin kuş şu an nasıl? Fotoğrafta halsiz duruyor. Biraz önce bir arkadaşa cevap yazdım. Kendimce tavsiyelerde bulundum. Aynı mesajı aşağıya kopyalayayım, bir okuyun isterseniz.

"Kafes boyasız (krom, pirinç, galvaniz), dörtgen, büyük ve yatay telli olmalı. Boyalı olanlar kemirilmesi durumunda çok zararlı. Plastik veya kumlu tünek kullanmayın. Meyve ağacından yapılmış kalın bir tünek kullanın. Ayna almayın çünkü kendisini başka kuş sanıp kur yapıyor, tepki alamayınca da psikolojileri bozuluyormuş. Gazete kağıdı kullanıyorsanız beyaz kağıt kullanın çünkü hem gazete kağıdını kemirmesi daha zararlı hem de beyaz kağıt kullanırsanız dışkısında bir sorun olduğunda net bir şekilde görürsünüz. Yem, su vs. kabı olarak da şu linkteki askılı çelik kapları tavsiye ederim:

http://www.dostpetshop.com/urun.php?uid=809&cid=35

Gaga taşı kullanmayın çünkü kireçten yapılıyor. Onun yerine mürekkep balığı kemiğini ve mineral bloğu kafesten eksik etmeyin. Kum olarak deniz kumu içerenleri kullanmayın; midye kabuğu, kömür vs. içermeli sadece. Deniz kumu içerenler atılmayıp kuşun kursağında falan birikiyormuş. Vitamin de eğer veteriner önermediyse kullanmayın.

Yem olarak sadece Versele Laga kullanmanızı (günlük 2 tatlı kaşığı/7gr) öneririm. Bunun dışında her gün 1 tatlı kaşığı karışık sebze salatası (rendelenmiş veya kıyılmış) verin. Bu salatanın üstüne az miktarda meyve (salatayı süsler gibi) ve kıyılmış karışık kuruyemiş (sütlaca az tarçın eker gibi) ekleyebilirsiniz sanırım. Haşlanmış yumurtayı (köy yumurtası veya organik yumurta) da haftada 1-2 defa ezip tek başına veya sebze salatasıyla karıştırarak verin. Toplamda yibe 1-2 tatlı kaşığı olabilir sanırım. Yumurtanın kabuklarını da ezerek eklemeyi unutmayın. Yalnız muhabbet kuşunun diyetinde asla ani değişiklikler yapmayın. Mesela darıdan ibaret yemden karışık tohuma geçecekseniz bunu kademe kademe yapın. Daha önce yemediği bir şeyi (sebze, meyve, yeşillik, yumurta vs.) önce çok az miktarda tadımlık olarak verin alışsın. Aynı bebek gibi düşünün. Yavaş yavaş miktarı arttırın. Her gün taze içme suyu koyun. Hiçbir markanın ballı veya balsız krakerini, başka bir şeyini almayın. Yemleri bir arada tutmak için kullanılan maddenin bal değil tutkal olduğu söyleniyordu. Zaten %100 doğal karakovan balı kullanılmış olsa bile bu bir şeyi değiştirmez çünkü şeker muhabbet kuşları için çok faydalı bir şey değil. Meyveyi bile ölçülü vermek gerekiyor. Hiçbir insan yiyeceğini (etimek, bebe bisküvisi, yemek, cips, çikolata, tuzlu herhangi bir yiyecek vs.) asla vermeyin. Avokadonun da muhabbet kuşlarını öldürdüğü söyleniyor. Evdeki süs bitkilerini kemirmesine asla izin vermeyin çünkü bazı türler (örn: difenbahya) öldürücü.

Kuşları hiçbir kimyasalla temas ettirmeyin; örneğin sabun-şampuanla yıkamayın. Hava soğuk değilse banyo yapabilirler ama asla saç kurutma makinesiyle kurutmaya kalkmayın. Kafeslerini bile sadece sirkeyle yıkayın. Sigara dumanına en ufak bir şekilde bile asla maruz bırakmayın. Oda spreyi, deodorant gibi şeyleri kuşun bulunduğu odada kullanmayın. Bit ilacı vs. gibi şeyler kullanmamanızı öneririm, pet shoptan ilaç almayın. Her veterinere de güvenmeyin ve zırt pırt ilaç kullanmayın. Zarardan başka bir şey vermiyor. Zaten kuşlardan az sayıda veteriner anlıyor.

Her gün bol bol uçmasını sağlayın. Aslında en iyisi sadece kendisi istediğinde kafesine girmesi. Örneğin başka odadayken veya evden ayrılırken kafesin kapısını açık bırakıp odanın kapısını kapatın (evdekileri tembihleyin ve kapıyı da kilitleyin ki unutup birden odaya girmesinler), o istediği gibi girsin çıksın. Ama odanın güvenli olması şartıyla..."

Edit: @besyoali, @TheGuardian, @cevap17, @F.Kasap, @malimali1 sizler de bir bakın isterseniz faydası dokunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trallesli antemius -- 27 Nisan 2015; 4:34:01 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Beocan

İnternette baktığım kadarıyla avisol'un birçok çeşidi var.

Kuşçuda bunu buldum aldım. Doğrusunu mu almışım ? Henüz açmadım yanlışsa geri verebilirim.

Kullanım ölçeğini "cc" olarak yazmışlar. Kaç damla veya kaşığa denk geliyor bilemiyorum.

Normal boyutta bir suluğa kaç damla veya kaşık atmamız gerekiyor ?

Çok soru soruyorum kusuruma bakmayın :)

Evet vitamin bu. Suluk kaç ml bilmiyorsan bir tane şırınga yardımıyla ölçerek anlayabilirsin. Normal küçük suluklar 100ml e denk geliyor. 2güne degistirecegin için yarım suluk yani 50 cc (ml) suya 2,5 cc vitamin koyacaksın onun kendi ölçekli kapağı var zaten. Sulugu şırınga ile olcerseniz ne kadar olduğunu anlayabilirsiniz bu kadar. Suyu 2günden fazla bekletmeyin yanlız. Vutamin bozulmaya geçiyor çünkü.

Vitamin varsa mutlaka her gün değiştirilmeli çünkü vitamin şeker içeriyor ve bu da bakteri üremesi için uygun ortam sağlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheGuardian

Muhabbet kuşu sevdalılarına birkaç sorum olacak, yeni iki yavru sahiplendik de

Yavrular bir erkek bir dişi, daha gagalarının rengi tam belli değil.

Pirinç güzel bir kafes ve tüm aksesuarları aldık, yalnız birkaç sorum olacak:

1) Kabuğu soyulmuş yem vermek sağlıklı mıdır? Etraf daha az kirlenir diye bu mamalardan vermeyi düşünüyorum?

2) Petshop'taki kişi "kesin ishal olacaklardır" diye bir ishal ilacı verdi, bu ilacı şimdiden sularına katıp kullanmalı mıyım?

3) Yumurta, elma, yeşillik, ekmek kıtırı falan vermemi tavsiye etti, yavrular için uygun mudur?

4) Gaga taşı aldım ve o taşı sebzelik kabı tabir ettikleri şeyin içine sıkıştırıp astım, ucundan gözüküyor bir kısmı bu onlar için yeterli mi yoksa iple mi asmalıyım?

5) Petshop'daki arkadaş dedi ki, oyuncak vs şimdi çok koymayın bir ay sonra falan takın oyuncakları kafaları karışmasın dedi. Ben de sırf bu yüzden aynalı salıncaklarını takmadım, taksam bir şey olur mu?

6) Kafeslerini kaloriferin 25 30 cm önüne koydum, konbi kısık derecede çalışıyor hep, bu onlara zarar verir mi?

7) Yavru dişi ve erkek muhabbet kuşu aynı kafeste olmalarına rağmen eğitilebilirler mi? Yani konuşturabilir miyim ikisini de ya da herhangi birini? Ve yine bu bağlamda soruyorum, ele gelme - omza konma gibi alıştırmaları yapabilir miyim? Yoksa 2 kuş aldığım için ve aynı kafeste oldukları için bu dediklerim çok mu zor?

Şimdiden yanıtlayacak arkadaşlara çok teşekkür ederim

Sizin kuşlar ne durumda? Çift olarak aldığınızda erkeğin size alışması ve konuşması sanırım zor olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trallesli antemius -- 27 Nisan 2015; 14:41:08 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pamuknt

kuşum bir süredir ishaldi dışkısının rengi normaldi ama bir kaç gündür kakasının rengi çok açık bi yeşil ve yine kakası biraz sulu devamlı uyuku halinde ve çok kaşınıyoo ne yapmalıyımm lütfen yardım cı olun çokk acil ve dışkısını yaptığında peçeteniz etrafı yeşilimsi bi renk alıyo peçete hem ıslak hemde yeşil

İshali geçmemiş belliki yeşillik veriyorsan verme. Patates haslayip püre haline getir kuşa ver. Kanarya yemi ver. Suyuna çay kaşığı ucunda türk kahvesi karistir. Kasiniyor ve tüyler de dökülme varsa tüy de döküyor olabilir. Dışkı 'nın şekli düzgün ancak etrafında leke varsa pecetenin bakteri ve mantar enfeksiyonudur. Bunun için bi ternere götürmelisin. Fakat dışkı dağınık ve sıvı şeklinde ise leke olması normal ishalde. Kesin ishalse patates kanarya yemini denemeni tavsiye ederim. Onları yemezse suyuna kahve karıştırır sın. Birde petshoplardan alacağın herhangi antibiyotik veya ilacı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bandrolsuz ilaçları kullanmayalim lütfen. Geçmiş olsun. Kuşu sıcak tut.

Kahve zararlı olabilir. Çikolata örneğin öldürücü diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: trallesli antemius

quote:

1) Kabuğu soyulmuş yem vermek sağlıklı mıdır? Etraf daha az kirlenir diye bu mamalardan vermeyi düşünüyorum?

2) Petshop'taki kişi "kesin ishal olacaklardır" diye bir ishal ilacı verdi, bu ilacı şimdiden sularına katıp kullanmalı mıyım?

3) Yumurta, elma, yeşillik, ekmek kıtırı falan vermemi tavsiye etti, yavrular için uygun mudur?

4) Gaga taşı aldım ve o taşı sebzelik kabı tabir ettikleri şeyin içine sıkıştırıp astım, ucundan gözüküyor bir kısmı bu onlar için yeterli mi yoksa iple mi asmalıyım?

5) Petshop'daki arkadaş dedi ki, oyuncak vs şimdi çok koymayın bir ay sonra falan takın oyuncakları kafaları karışmasın dedi. Ben de sırf bu yüzden aynalı salıncaklarını takmadım, taksam bir şey olur mu?

6) Kafeslerini kaloriferin 25 30 cm önüne koydum, konbi kısık derecede çalışıyor hep, bu onlara zarar verir mi?

7) Yavru dişi ve erkek muhabbet kuşu aynı kafeste olmalarına rağmen eğitilebilirler mi? Yani konuşturabilir miyim ikisini de ya da herhangi birini? Ve yine bu bağlamda soruyorum, ele gelme - omza konma gibi alıştırmaları yapabilir miyim? Yoksa 2 kuş aldığım için ve aynı kafeste oldukları için bu dediklerim çok mu zor?

Sizni kuşlar ne durumda? Çift olarak aldığınızda erkeğin size alışması ve konuşması sanırım zor olur.

Benim kuşlar birbiriyle çok iyi anlaşır oldu, çok mutlular fakat bizden bağımsız yaşıyorlar. Alıştıramadım bir türlü kendime, ben de kendi hallerine bıraktım onları. Güzel bir kafes aldım, geniş. İçine duş yapmaları için duşluk aldım 3 4 günde bir suyunu değiştiriyorum, yavrulama tüneği aldım kafesin yanına monte ettim; içinde envai çeşit oyuncak ve 2 çeşit yemleri var, ballı krakerleri, doğal darı çubukları gaga taşları..

Muhabbet Shereton Palace 'ta yaşar gibi keyifli bir hayatları var. Bana da onları izleyip mutlu olmak düşüyor

• trallesli antemius T kullanıcısına yanıt
    Kuş iyi bayağı hareketli sıkıntı yok.

Teşekkürler :)
  • Beocan B kullanıcısına yanıt
    Bir şey değil

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: trallesli antemius

quote:

Sizni kuşlar ne durumda? Çift olarak aldığınızda erkeğin size alışması ve konuşması sanırım zor olur.

Benim kuşlar birbiriyle çok iyi anlaşır oldu, çok mutlular fakat bizden bağımsız yaşıyorlar. Alıştıramadım bir türlü kendime, ben de kendi hallerine bıraktım onları. Güzel bir kafes aldım, geniş. İçine duş yapmaları için duşluk aldım 3 4 günde bir suyunu değiştiriyorum, yavrulama tüneği aldım kafesin yanına monte ettim; içinde envai çeşit oyuncak ve 2 çeşit yemleri var, ballı krakerleri, doğal darı çubukları gaga taşları..

Muhabbet Shereton Palace 'ta yaşar gibi keyifli bir hayatları var. Bana da onları izleyip mutlu olmak düşüyor

Erkeği kendinize alıştımadan eş aldığınız için size çok yakın olmaz ama onlar mutlularsa sorun yok. Yukarıdaki mesajda yazdığım gibi ballı kraker, gaga taşı gibi şeyleri kullanmayın derim. Boşuna para harcamaktan başka bir şey değil. Dal darıyı da ölçülü verin çünkü çok yağ içeriyormuş. Haftada 1 kez baş parmak uzunluğunda bir parça herhalde yeterli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trallesli antemius -- 28 Nisan 2015; 17:49:59 >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.