Şimdi Ara

Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.477
Cevap
37
Favori
83.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Beocan

Kuş hareketli sıkıntı yok ama tüy dökmeye devam ediyor hala.

Dediğiniz gibi kağıdı okuyayım ben.

Havuç rendele ver. Tüyleri için iyi gelir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba herkese,

Benim 2.5 yaşında bir erkek kuşum var.Son 1-1.5 haftada tüy dökümü daha da sıklaştı,internetten biraz araştırdım 1)Mevsim değişikliğine bağlı tüy dökümleri (Ara tüy dökümü de deniyor sanırsam) 2)Stresten 3)Viral bir hastalığı olursa, (aşırı bitlenme vs.) nedenler olabilirmiş.Ben hangisinden olduğunu nasıl anlayabilirim? Son üç dört gündür burada doğru düzgün güneş de çıkmıyor (belki de bundan da kaynaklanabilir) bu son birkaç gündür önceki canlı haline göre daha sessiz sakin takılıyor.

Yemini suyu iyi tüketiyor da bazen de kendi gübresini yiyor bu neden olabilir sizce?

Ve en önemlisi tüy dökümünün gerçek sebebini nasıl anlayabilirim? (Dün evini bir güzel temizleyip parazit spreyi sıkmıştım -spreyden de biraz kaçtığı için kanat altlarına falan sıkamıyorum- dünden beri pek tüy dökmedi fakat ara ara kaşınmaya devam ediyor.)

Ek olarak bizimkini biraz hırçın yetiştirdik (acemiliğimize geldi) o yüzden hiçbir şekilde ele avuca gelmiyor.Bundan dolayı tırnaklarını falan da kesemiyoruz o kendisi sivriliğine yapıyor bir şeyler.

Şimdiden teşekkürler.

• Kuşların kumları ne kadar sürede değiştirilmelidir? (Kumunu da arada yiyor hazmetmek için) lakin çabuk biten bir şey değil yemine göre.Taze kalması açısından ne sıklıkla değiştirmeliyim?
  • Merhaba arkadaşlar.dışı kusum yumurtlamisti 6 ocakda buraya yazmıştım.5 yumurtadan iki tane yavru aldım ve gayet sağlık lılar.mamasiydi temizligiydi çok özen gösterdim ve şükür ölmeden bir ayı doldurdular.simdi ben birini teyzeme birini de arkadaşına vermek istiyorum.ne zaman vermem doğru olur?tunekte durmaya başladılar kabuklu yem yemeye çalışıyorlar beceriyolarda su iciyolar kafese tirmaniyolar yuvaya girip çıkıyorlar şuan:)
    Muhabbet Kuşu Yardımlaşma Platformu

• quote:

Orijinalden alıntı: besyoali

Merhaba arkadaşlar.dışı kusum yumurtlamisti 6 ocakda buraya yazmıştım.5 yumurtadan iki tane yavru aldım ve gayet sağlık lılar.mamasiydi temizligiydi çok özen gösterdim ve şükür ölmeden bir ayı doldurdular.simdi ben birini teyzeme birini de arkadaşına vermek istiyorum.ne zaman vermem doğru olur?tunekte durmaya başladılar kabuklu yem yemeye çalışıyorlar beceriyolarda su iciyolar kafese tirmaniyolar yuvaya girip çıkıyorlar şuan:)

Şu an yeme içme sorunu hiç yoksa verebilirsin ama hala ana ve babaya muhtaclarsa biraz daha dursunlar.

• mubişim kullanıcısına yanıt
    Hocam yavrunun biri kuyruğunu aşağı yukarı salliyo bide bazen tüy kabartiyo ne yapmam gerekir.dışkısını da gonderiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: besyoali

Hocam yavrunun biri kuyruğunu aşağı yukarı salliyo bide bazen tüy kabartiyo ne yapmam gerekir.dışkısını da gonderiyorum

Resmi göremedim ama kuyrukta hareket varsa solunum yollarında sorun var demektir. Kabarık durmasida bu yüzden üşüttüğü için vücut sıcaklığını dengelemeye çalışıyor. Avisol vitamin var solunum yolu hastalıklarında da etkili bir vitamindir istersen onu al kullan istersende teramisin ilaç al. Bu hem antibiyotik hemde vitamindir. İçeriğinde vitamin olduğu için diğer sağlıklı kuslarinda icebilir bişey olmaz. Eğer alacak olursan uygulama şekli şu şekilde. Ama dikkat et alırken bu ilacın sıvı olanı da vardır sen sari toz halinde olanı alacaksin. Bu ilacı kibrit çöpü fezasi kadar yani kuşun gözü kadar yarım suluk suyuna karıştıracak sın. Hergün degistireceksin. Gün ışığına maruz kaldığında etkisini yitirdiği için hergün değiştirmem lazım yoksa bi etkisini goremezsin. Bu ilacı 1 haftadan fazla kullanmayacaksin. Hem antibiyotik olduğu için 1 haftadan fazla kullanirsan kuşun vücudu antibiyotige bağlı kalır ve sürekli hastalanir vücut direncini kaybeder. Bugün pazar veternerler kapalıdır sen bu gunluk suyuna 4~5 damla limon damlat Ağzına da biraz bal ver kuşun vücut direnci yerine gelsin. Balı hergün verebilirsin ağzına istersende suyunada karistirabilirsin. Yanlız ilaç kullanımına dikkat et. Kuşun gözü kadar ve 1 haftayı gecirtme hergün degistirerek kullan suyuna.

• Herkeze Merhaba,

Benim sorunum muhabbet kuşumun cinsiyeti hakkında bir kaç arkadaşıma ve petshopçuya kuşun fotografları gösterdim fakat herkez farklı farklı bir cinsiyet söyledi bu nedenle bende emin olamadım.

Rica etsem sizler cinsiyetini ve yaşını belirleye bilirmisiniz ?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cace -- 24 Şubat 2015; 19:09:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cace

Herkeze Merhaba,

Benim sorunum muhabbet kuşumun cinsiyeti hakkında bir kaç arkadaşıma ve petshopçuya kuşun fotografları gösterdim fakat herkez farklı farklı bir cinsiyet söyledi bu nedenle bende emin olamadım.

Rica etsem sizler cinsiyetini ve yaşını belirleye bilirmisiniz ?

Teşekkürler.

1 yaşlarında dişi.

• Yaw benim kuşlar sürekli kutularına girip çıkıyorlar dişi yakında yumurtlar mı

• yumurtladı ama dışına tellere içinden sıvı çıkmış yani dolu mu oluyor.... boşsa kırılınca içinden sıvı çıkar mı???
  • http://forum.donanimhaber.com/m_99955399/f_//tm.htm#100042331

Linkteki konumun son mesajında da yazdığım üzere kanarya kafesi alacağım.

Kanaryalar muhabbet kuşları gibi çok fazla süse oyuncağa gelmez ama yardım ederseniz sevinirim.

Kalabalık bir konu olduğu için sizden de fikir almak istedim.

Şimdiden teşekkürler.
  • Dün bir tane muhabbet kuşu aldım resmini yollayayım anlayan varsa cinsiyetini ve yaşını söylebilirse çok sevinirim bir de kuşum ara ara hapsuruyor hasta mı acaba bilemedim tüneğe çıkıyor ve orda gözlerini kapatıp duruyor ve sadece elimden yem yiyor daha hiç görmedim yediğini cinsi hollanda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi femk1010 -- 2 Mart 2015; 13:41:45 >

• Muhabbet kuşumun yumurtası tıkan dı ben müdahale edip çıkardım şimdi gayet iyi ama dikkat etmem gereken bir şey var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: devilkingcry

Muhabbet kuşumun yumurtası tıkan dı ben müdahale edip çıkardım şimdi gayet iyi ama dikkat etmem gereken bir şey var mı

Kuşu gözet 2 güne bir yumurtladigi için 2. Yumurtada tıkanmasın. Müdehale yaptığında kanama olduysada dikkatli ol kanama kesilmezse kuş ölebilir. Zeytin yağı sürerek poposunu yumuşak tut. İnşaallah 2. Yumurtada zorlanmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: mubişim

quote:

Muhabbet kuşumun yumurtası tıkan dı ben müdahale edip çıkardım şimdi gayet iyi ama dikkat etmem gereken bir şey var mı

Kuşu gözet 2 güne bir yumurtladigi için 2. Yumurtada tıkanmasın. Müdehale yaptığında kanama olduysada dikkatli ol kanama kesilmezse kuş ölebilir. Zeytin yağı sürerek poposunu yumuşak tut. İnşaallah 2. Yumurtada zorlanmaz.

Evet kanama oldu dikkat edecem teşekkürler ve 2.yumurta da tıkanma olursa ne yapacam

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mubişim

quote:

Evet kanama oldu dikkat edecem teşekkürler ve 2.yumurta da tıkanma olursa ne yapacam

Poposuna zeytin yağı sür. Yumuşak dursun. Yine tıkanırsa aynı şekilde bu sefer dikkatli olarak yumurtayı çıkartacaksın. Çünkü ilkinde popoda yırtılma olduysa 2. De daha çok kanama olabilir fazla sert davranmadan yardım eT.

• Arkadaşlar bugün yavru (yaklaşık 3 aylık. 1,5 aydır besliyorum) muhabbet kuşum 2-3 kez cama çarptı ve burnunu kanattı. Çok az bir kan vardı ceresi ile gagasının birleşim kısmı kanamıştı biraz kanama durdu ancak kuş şimdi kafeste duruyor ancak kafasını sallıyor ayrıca gözünü kapatıp büzülüp bekliyor. Elimi uzatınca tepki veriyor üzerine çıkıyor hasta gibi değil. Ciddi bir şey var mıdır? Veterinerlik bir şey?

• @mubişim teşekkürler
    @Andorid bir şeyi yoktur

• quote:

Orijinalden alıntı: Andorid

Arkadaşlar bugün yavru (yaklaşık 3 aylık. 1,5 aydır besliyorum) muhabbet kuşum 2-3 kez cama çarptı ve burnunu kanattı. Çok az bir kan vardı ceresi ile gagasının birleşim kısmı kanamıştı biraz kanama durdu ancak kuş şimdi kafeste duruyor ancak kafasını sallıyor ayrıca gözünü kapatıp büzülüp bekliyor. Elimi uzatınca tepki veriyor üzerine çıkıyor hasta gibi değil. Ciddi bir şey var mıdır? Veterinerlik bir şey?

Her ihtimale karşı bi götür dicem ama birşeyi yok deyip gönderecektir. Yine de dikkatli ol.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.