Şimdi Ara

MSİ 990 FXA GD-80 anakart 2133 mhz ram destekler mi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: collector2

hacı ben alalı 1 hafta oldu satıcam 300 280 ne verirlerse gidip sabretooth yada croshair alıcam kitlemeyi geçtim o.c. ile 2133 demiş adam 1600ü gıdım geç kitliyo açmıyo ne oc si evo 99x alsaydık bundan çok daha iyi oc yapardık ha

Merhaba.

Bende de sizinle aynı anakart (MSI 990FXA-GD80) var. İşlemcim AMD FX 8350. Anakart beni de epey delirtti desem yeridir:

BIOS güncellemesi falan mı istiyor diye düşüneceğim ama öyle de değil sanırım. İlk başlarda OC'siz işlemci stabilite sorunları çıkardı. Prime 95'de yaptıklarını saymıyorum bile ama bir video kodlama programında mavi ekran veriyordu. BIOS'dan voltajı 1,35'e getirince düzgün çalışmaya başladı. Ancak CPU-z'ye baktığımda yük altında seçtiğim 1,35 volt değerinin daha altında (1,26 veya 1,29 volt gibi) değer verildiğini gördüm. Bir diğer afalladığım nokta da BIOS'da oldu. Corsair H80i alınca hız aşırtma yapmak istedim. Amacım 5 GHz görmekti. BIOS'da CPU Voltage seçeneklerini açınca epey şaşırdım. Maksimum voltaj 1,45 volttu. Hız aşırtma için üretilmiş bir anakartta maksimum 1,45 volt seçeneğinin olması çok tuhaf. Ama kesin bunda bir sorun var ama çözemedim. Alırken Asus Sabertooth R2.0 ile bu anakart arasında kalmıştım. Eski anakartım da MSI idi ve pek bir sorununu görmemiştim emektarın. Buna güvenerek yine MSI aldım ama artık ben de sizin gibi düşünmeye başladım.

• 5ghz mi :D dostum 4.2 de stabil çalışırsa dua et h1000000000000 bile taksan 4.3 den fazla göstermez ben noctua ile asusta 5.0 gördüm ama bu kart 4.2 kitliyo hatta bazen oyun içi mavi ekran hooop res bios falan değil kart dandik bios güncelleyim dedim yemedi kartın biosu uçtu serviste şimdi bu şekil 2 kere daha bozcam sonra gelen vatan çekiyle croshaire kesin dönüş yapcam sende satabiliyosan sat ama zor ....msi çok eskiden almıştım hataydı gene aynı hataya military class yüzünden düştüm msi mı aman uzak kalsın

• quote:

5ghz mi :D dostum 4.2 de stabil çalışırsa dua et h1000000000000 bile taksan 4.3 den fazla göstermez ben noctua ile asusta 5.0 gördüm ama bu kart 4.2 kitliyo hatta bazen oyun içi mavi ekran hooop res bios falan değil kart dandik bios güncelleyim dedim yemedi kartın biosu uçtu serviste şimdi bu şekil 2 kere daha bozcam sonra gelen vatan çekiyle croshaire kesin dönüş yapcam sende satabiliyosan sat ama zor ....msi çok eskiden almıştım hataydı gene aynı hataya military class yüzünden düştüm msi mı aman uzak kalsın
    Doğru zaten kartta bir terslik var. Zaten işlemci sıcaklığı tam yükte 36-38 civarı seyrediyor. Sanırım hafta sonu BIOS güncellemesi deneyeceğim. Kartı uçurup servislik hale getirmekten korkuyorum zaten. En azından şimdilik taş gibi olmasa da idare ediyor. Bütçeyi de fena kastım zaten bu sistemi almak için. Ondan yeni anakart şu an için pek mümkün değil. Zaten başka bir markanın anakartını alsam onun da başımı ağrıtmayacağını garanti edemiyorum. Hiçbir şey yapamazsam Asus'un Crosshair, Sabertooth ya da 99FX R2.0 modellerinden birine geçiş yapacağım mecburen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan07-36 -- 26 Mart 2013; 21:26:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Doğru zaten kartta bir terslik var. Zaten işlemci sıcaklığı tam yükte 36-38 civarı seyrediyor. Sanırım hafta sonu BIOS güncellemesi deneyeceğim. Kartı uçurup servislik hale getirmekten korkuyorum zaten. En azından şimdilik taş gibi olmasa da idare ediyor. Bütçeyi de fena kastım zaten bu sistemi almak için. Ondan yeni anakart şu an için pek mümkün değil. Zaten başka bir markanın anakartını alsam onun da başımı ağrıtmayacağını garanti edemiyorum. Hiçbir şey yapamazsam Asus'un Crosshair, Sabertooth ya da 99FX R2.0 modellerinden birine geçiş yapacağım mecburen.

ah birde ben geçiş yapabilsem asus crosshair formula anakartına ama nerde kar edeyim derken zarar ettim

• quote:

Orijinalden alıntı: DaRk_BeeR
    ah birde ben geçiş yapabilsem asus crosshair formula anakartına ama nerde kar edeyim derken zarar ettim

Benim geçiş yaparsam yaza mı kalır ne olur bilemiyorum hocam.

Hafta sonu yapacağım demiştim ama kaşındım biraz. Az önce güncelledim BIOS'u. 11.13 sürümünden 13.1 sürümüne güncelledim ama yemedi. Maksimum voltaj değeri yine aynı. Hocam siz de bakabilir misiniz rica etsem anakartınızın BIOS'undan CPU Voltage değerinin maksimum kaç volt olabildiğini. Benimkinde voltaj 1,45 voltun üzerine çıkarılamıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

quote:

Orijinalden alıntı: DaRk_BeeR

Benim geçiş yaparsam yaza mı kalır ne olur bilemiyorum hocam.

Hafta sonu yapacağım demiştim ama kaşındım biraz. Az önce güncelledim BIOS'u. 11.13 sürümünden 13.1 sürümüne güncelledim ama yemedi. Maksimum voltaj değeri yine aynı. Hocam siz de bakabilir misiniz rica etsem anakartınızın BIOS'undan CPU Voltage değerinin maksimum kaç volt olabildiğini. Benimkinde voltaj 1,45 voltun üzerine çıkarılamıyor.

MSİ 990 FXA GD-80 anakart 2133 mhz ram destekler mi

resimde göründüğü gibi 1.974 voltaj görüyor bence bios güncellemesini bekle belki o zaman sorun çözülebilir

• Teşekkürler hocam. Bende de ClickBIOS uygulamasından aynı voltaja çıkıyor ancak BIOS'da durum durum aşağıdaki resimdeki gibi en fazla 1,449 volt oluyor:

Bir de BIOS güncelledim demiştim. Eski BIOS'da (v11.13) bellekler en fazla 1866 MHz hızla çalışıyordu. Yeni güncelleme sonucunda (13.1) aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 2133 MHz sınırına kadar çıkıyor. Ayrıca Intel XMP özelliği de gelmiş. Bu özellikte 1. ya da 2. profilde RAM'in üzerinde kayıtlı olan stabil çalışabileceği ayarlarda 2133 MHz hızda çalışıyor. XMP özelliği bir anlamda işletim sisteminin donanımı tanıyıp, ayarları otomatik olarak yapmasına benziyor. Bellekleri otomatik olarak tanıyıp, uygun ayarlarda çalıştırıyor:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan07-36 -- 27 Mart 2013; 10:49:22 >

• ya 1866 ram var 1600 görüyor ne 2133 ü 1606 yapıyım kitliyo makineyi ayrıca son güncel biosu sitesinden indirip usbye attım yükledim biosa girip uptate dedim gitti alet sen nasıl güncelledin biosu şu güncellemeyle ram işini anlatın bi hele bnm voltajla sorunum yok...
  • Şuradan en sonuncu (13.1 sürümü şu an itibariyle) BIOS'u indirdim ve dosyayı RAR'dan çıkardım.
    Daha sonra bir USB bellek taktım. Sürücüsüz görmeme ihtimaline karşın belleği anakartın USB 2.0 portlarından birine takmanızı öneririm.
    İndirip, rar arşivinden çıkardığım dosyayı USB belleğe kopyaladım.
    USB belleğe kopyaladığım BIOS dosyasını direkt USB bellek içerisinden çalıştırdım. (Yanlış anlaşılmasın, Windows altından çift tıklayarak.)
    Daha sonra bir kaç dakika süren işlem yaptı ve bilgisayarı yeniden başlattı.
    Yeniden başlarken BIOS logo ekranı yerine BIOS'un güncellenmekte olduğunu gösteren yazılar çıktı. Bilgisayarınızı kapatmayın veya USB belleği çıkartmayın tipinde bir uyarı da vardı. Tüyler diken diken işlemin bitmesini bekledim.

İşlem bittiğinde gördüğüm durum resimlerdeki gibiydi. Intel XMP Profile seçeneğinin ve RAM frekanslarında 2133 MHz değerinin geldiğini gördüm. Intel XMP Profile seçeneği altından 2133 MHz değerli ve CL değerleri en düşük olan seçeneği seçtim. Durum bu şekilde oldu.

Ben ne yapacağım yaa? 1,45 volt değerinin üstüne çıkamıyorum.

• quote:

arkadaşlar evet sistemim imzamdaki gibidir.. gd-80 anakartım var 2133mhz cl9 ram almak istiyorum ancak ram desteğinin yanında 2133(oc) yazıyor bu nedemektir ve nasıl çalışır yani biostan ramin hızını kendimizmi 2133 e çekeceğiz anlayamadım kullanan yada bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim ona göre ram alıcam..çünkü buldozer 1866 mhz ve üstü stabilmiş 1600 lerimi o yüzden satıyorum...yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Ben FX-8320 işlemciyle 2133-CL9 ram kullanıyorum.
    Ancak anakartlarımız farklı. Benimkinde de 1066,1333,1600,1866,2133 (OC) şeklinde bellek desteği gösteriliyor.

FX işlemciler doğal olarak 1866 Mhz destekler. Bunu da 200 Mhz baz sistem frekansını 9,33 bellek çarpanı ile sağlar.
    2133 bellek desteği için 200 Mhz baz frekansında 10,66 çarpan gerekir.
    Bios altında bellek ayarlarında bu çarpan varsa sorun yok. Ayarlarsın olur biter.

Ancak bu çarpan ayarı yoksa baz hızını 228 Mhz olacak şekilde OC yapmak lazım.
    Baz hızı HT veriyolu, anakarttaki birçok parça vb birçok bileşeni de etkilediğinden kritik olabilir.
    Bazı bileşenler bu hızı kaldıramayabilir.

İyi OC anakartlarında genelde tüm hızlar için ayar seçenekleri bulunur.
    Baz hızı değiştikçe diğerlerini de ayarlama imkanı verebilir. Bu durumda sorun olmaz.

Fakat anakartı kullanmadım ve BSIOS ayarlarını bilmiyorum. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemem.
    Bellek zaten 2133 olduğundan voltaj vermek ise gerekmez.

İpucu olarak benim M5A97 anakartta OC menüsünde direkt 2133 için ayar çıkıyordu. Sadece seçiyordum.
    Belki sizinkinde de vardır.

• asusta sıkıntı yok ayarda ne yazıyorsa yapıyorsun ram kaldırıyorsa yiyor ayrıca 5cigayıda gördüm sorun msi dostum msi mi allah korusun bidaha ya asustan şaşmam
  • Calısması lazım
  • Hocam öncelikle Sabertooth'unuz hayırlı olsun. Benim kart da servisi boyladı. Ama bios güncelleme, overclock gibi bir şey yapmaya gerek kalmadı. Normal kullanımda tak diye kapandı ve bir daha da açılmadı. Fanlar bile dönmüyordu güç düğmesine basınca. Anakart üzerindeki düğmeler vs. de iş görmedi. Siz kartı nereden almıştınız ve hangi servis baktı? Bir de süreç ne kadar sürdü? Bunları merak ediyorum. Çünkü iyice kötü hissetmeye başladım kendimi. Aklımda sürekli; "Ne zaman sonuç çıkar? Beni uğraştırırlar mı?" gibi sorular var. Eski bilgisayara geri döndüm ama Donanımhaber'deki videolar bile takılıyor eski sistemde. Gidip Sabertooth alsam ne sonuç çıkacağı belli değil. Yani gelgitler içindeyim.

• Bellek oc yapınca hem voltaj arttırmak hem de CL gibi zamanlamaları yükseltmek(gevşetmek) gerekiyor. FSB arttırınca kuzey köprüsü zorlanabilir. O zorlanmasa bile işlemcide ek ısı kaynağı oluşur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 6 Mayıs 2013; 10:33:04 >
  • konuyu açmıştım ama burda da sorayım

asus crosshair V formula anakartta
    bu ram i kullanabilirmiyim..? dual canal olarak aldım 2 x 8gb olarak 2133mhz

http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-2133c9d-16gtx-16gb-(2x8gb)-trident-x-ddr3-2133mhz-cl9-1,65v-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=62862

• hasan: ben vatandan aldım 3 haftada çözümlendi yeni kartımı aldım.. msi servis kötü diyorlardı ama tek seferde değiştirdiler kartı..msi alma asustan şaşma derim.

tuğrul : ben cl ayarıda yaptım ince ayarda ramler zaten köpek gibi soğuyor nb ve sb değerlerinide netten araştırarak önerilen değerlere getirdim ancak sonuç yok ayrıca 1866 mhz ramimi 1600 görüyor 1605 bile yapsan açmıyor makineyi msi sıkıntılı aynını asusta yaptım canavar şimdi.

plazma: bu ramler çalışırmı bilmiyorum denemeim croshairi almadıysan z-modelini al aldıysan eğer asusun sitesinde kartın destek listesi marka model ve hızlar konusunda sana yardımcı olacaktır ama muhtemelen çalışır..ama 2000 hatta 1866 bile yeterken 2133 gereksiz tabii çok ucuza bulmadıysan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi collector2 -- 6 Mayıs 2013; 13:53:31 >
  • Hocam bu konuda bir fikrinizi almak istiyorum: Siz olsanız servisten ne sonuç çıkacağı belli olmadan, hemen Sabertooth modeline geçiş yapar mıydınız?

Anladığım kadarıyla sizde para iadesi yapılmış. Ben Teknobiyotik'den almıştım anakartı. Ne yaparlar bilemiyorum. Eğer kullanıcı hatası demezlerse para iadesi mi yaparlar, aynı karttan mı yollarlar yoksa tamir mi yaparlar bilmiyorum. Tamir edilmediği söyleniyor ama yine de bilemiyorum ne olur. Para iadesi yapacaklarını bilsem hemen Sabertooth alacağım ama emin değilim.
  • bende croshair vardı arıza yapmıştı 2. kez gittiğnde dediğin gibi cevap beklemeden msi almıştım sonra geri iade geldi onlada başka alçışveriş yapmıştım ama msi servisi sorunlu ve kolay değişim yapmazlar demişlerdi gd-80 i servise verince sabre almadım bekledim 3-4 hafta falan bekledim allahtan değişim geldi hemen sabremi aldım şimdi çiçek..gene bekle derim elinde patlamasın msi satamazssın bedavaya gider üzülürsün..bence yani bide vatan değil daha sıkıntılı senin iş.bnm vatanda arkadaş müşteri hizmetlerinde o değişim falan yazdı ayarı verdi servise belkide ondan tek seferde değişti yani bilemiyorum seninki değişmezsse patlar bence bekle derim..sabre vatanda her haftasonu indirimde zaten :D üstüne 50 tl verirsin sabre alırsın benim gibi :D
  • Hocam eğer olumlu sonuç çıkmazsa zaten bütçemi sarsacak olsa da gider Sabertooth alırım. Bir hafta içinde de her yerini incik cincik eder ve bir sorunu var mı diye bakarım. Sorunu varsa iade hakkımı kullanırım. Tabi böyle bir durumda hakkımı da aramaya devam edeceğim.

Teknobiyotik ne kadar iyi satış sonrası süreç için tam bilmiyorum. Daha önceden Hepsiburada'dan aldığım bir üründe garanti süreci gerekmişti. Hepsiburada şu anki düşünceme göre daha iyi hizmet verdi. Hepsiburada'ya ürün gönderirken ve geri alırken hiç kargo ücreti ödemedim. Hatta ilk servis işleminde kullanıcı hatası görüldü ama yine de kargoyu bana yıkmadılar ve ikincide aynı ürünü tekrar kabul ettiler. Ürünün servise ulaşması da hızlı oldu. Maalesef şimdilik Teknobiyotik'de süreç böyle işlemedi ve geçen hafta perşembe günü giden anakart hala servisine ulaşmamış. Neyse inşallah sonuç iyi olur. Geç olsun, güç olmasın demişler.

Vatanda Sabertooth internet stoklarında kalmamış. Mağazalarda var. Ben iade hakkımın olması için internetten almayı daha uygun buluyorum artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan07-36 -- 7 Mayıs 2013; 20:17:07 >

• ndn mağzadan iade hakkın yokmu canım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.