Şimdi Ara

MSI 5700 XT(blower) + 3600X aşırı ısınma ve aniden yükselen fan sesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ukalalığı bırak, biz ayar veriyoruz sen 'dediğim gibi yap, bir sürü örnek vermişler oradan bak' diyorsun. Hayrola, bunu biz diyemiyor muyuz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Muten Baba
    @Mete Can Karahasan

Arkadaşlar teşekkür ederim ikinize de.

MSI 5700 XT(blower) + 3600X aşırı ısınma ve aniden yükselen fan sesi

Az önce PUBG indirip denedim tüm ayarlar ultra'da 20 dakika falan ekran kartı 90 derecelerde işlemci 55 derecelerde sizce burada bir anormallik var mı? Bir de oyunlarda cs go, pubg ve lol denedim sürekli böyle çok hafif parlaklık azalıp artıyor gibi ve 15 dakikada bir dıı dııt diye bir ses geliyor sanki 3 defa dıtlıyor.

• Uçan Tosbağa Yoshi kullanıcısına yanıt
    İşlemcin biraz düzelmiş, tabii ekran kartın yine ateş saçıyor. Düzeltmen için profilini 950mV eşiğinden çalıştığı hızı bularak ayarlaman gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Ukalalığı bırak, biz ayar veriyoruz sen 'dediğim gibi yap, bir sürü örnek vermişler oradan bak' diyorsun. Hayrola, bunu biz diyemiyor muyuz...
    Sen ne kadar boş adamsın 10 senede bir gıdım ilerleme olmaz mı insanda pes doğrusu, karşında çocuk yok önce cümleleri seçerek kuracaksın, bu saygısız tavrından vazgeçmeyeceksen blokla geç cevap verme benim yazdıklarıma.

• Konu sahibi arkadaş UV yapmadan malesef aşırı sıcak çalışıyor RX5700XT ler kartın default 1.2v. 1.181v. çektiği durumlarda referans kartlar hotspot ta 100 dereceyi GPU da ise 90 dereceyı gecıyor vrm ve Vram lerdeki sıcaklıklarda cabası.

Wattmandan
    1800-1850 mhz de 1.000v-1.025v civarı ayralayıp (referans sogutmada max 1.050v uzerını yemıyor sogutucu)
    fan ayarını
    50C kadar %20
    65C %50-55
    yaparak kasa ıcı havalandırman ıyı ıse 70-80 derece arası gpu sıcaklıgı ıle anca kullanabılırsın
    stok fanın sesi %45 civarı duyul

Ben referans saphire 5700Xt yi arctıc accelero xtreme IV sogutucu takana kadar bu sekılde kullandım sorun olmuyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoşnakAğa

Bu mesaj silindi.
    Aslında 3.nesil Ryzenler için haklısın. Tak kullan cpu değiller pek. Az biraz anlayan adamın elinde F/P işlemcisine dönüşüyor. Ama yinede çoğunun intelde karşılığı yok, olanalrında geleceği yok. Yani aslında amd süper harika mükemmel filan değil , intel berbat
  • Şöyle de yapılabilinir, işlemci edc değeri düşürülür - anlık akım yükselmesi durdurulur - sıcaklıklara bakılır, eğer yetiyorsa ppt/tdc arttırılır.
    3900x kullanıcısı bir şahsiyet 70 amperden sonrası doğrusal artış göstermiyor, en düşük değerler(45a) ise işlemcinin sarfiyatını doğrudan tırpanlıyor demiş. Sizin ihtiyacınız olan büyük ihtimalle, düşük sarfiyat yakalamak için edc'yi düşürmek, yüksek performans içinse edcyi düşürüp ppt/tdcyi arttırmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 18 Aralık 2019; 18:0:13 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @ömr0681
    sağolun hocam deneyeceğim bu ayarları ancak şu an bir sorun yaşıyorum cs go ve pubg gibi oyunlarda fps düşmemesine rağmen hafif takılma ve böyle ışık çok hafif azalıp artıyor gibi renklerin parlaklığı bir de arada sırada bip-dıt sesi gibi bir şey geliyor 3 tekrar gibi. bu sorun ekran kartından mı oluyor anlayamadım bir türlü.

@i Am Not Dead
    vatan bilgisayarda topladılar akşam kasanın içini atarım montajda bir sorun var mı diye? hocam kampanyada aldım ucuz diye 2300 liraya tabi ucuz olunca böyle sorunlarla uğraşıyoruz sanırım

@Mete Can Karahasan
    deneyeceğim hocam tekrar sağol.

@BoşnakAğa

F/P istiyorsanız uğraşmak zorundasınız sanırım

bütçen varsa bi soğutucu önereyim onu al bide ekran kartına undervolt yap sıkıntın bitecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: i Am Not Dead

bütçen varsa bi soğutucu önereyim onu al bide ekran kartına undervolt yap sıkıntın bitecek
    Alırım hocam ne öneriyorsunuz? Ve montajı basit midir?
  • Master_Sergeant kullanıcısına yanıt
    Dostum, ben de sana benzer fan ayarı yaptım. 40 derece - %30, 65 derece - %50 , 70 derece - %80, 75 derece ve üzeri %100 yaptım.Fan boşteyken ses hiç yok ama işlemciye veya anakarta bi zarar vermeyiz değil mi? Çünkü kasanın kapağını açmıştım sıcaklık 40 derece iken fan tamamen durmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ümit.K -- 18 Aralık 2019; 19:39:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ümit.K kullanıcısına yanıt
    40 derece gibi bir sıcaklıkta hiçbir sıkıntı olmaz. Bu sıcaklıkta yük altına girmediği için diğer komponentlerde ısınmaz. Ama yok az biraz hava akımı olsun istiyorsan, fan devrini az yukarı çek.

https://www.bilisimport.com.tr/urun/aerocool-cylon4-argb-lga-2066-2011-115x-775-am4-am3-am3-am2-am2-fm2-fm1-12cm-fan-islemci-sogutucu-ae-cc-cyln4
    https://www.bilisimport.com.tr/urun/be-quiet-bk009-pure-rock-kule-tipi-intel-amd-cpu-sogutucu
    https://www.bilisimport.com.tr/urun/arctic-freezer-34-esports-intel-amd-kirmizi-cpu-sogutucu

yada 212 hyper evo al

yada sahibindende arat Amd Wraith Prism diye ucuza satan insanlar oluyor 150 ye falan kendi şehrinden birini bulursan al geç

bunlar seni idare edecektir zaten 3600x oc olmaz bende arctic freezer 34 duo var sıfır ses başka bi ilerde işlemci alırsan onada takabilirsin
    ekran kartınıda kesin undervolt yap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i Am Not Dead -- 18 Aralık 2019; 21:0:27 >

• i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Sağol hocam en kısa sürede alacağım bir işlemci soğutucu. Aslında cpu core boost ayarından sonra işlemci sesini çözdüm. Hocam benim anlayamadığım şu madem unvervolt ayarlarıyla kart kabul edilebilir sıcaklık/ses secviyelerine geliyorda AMD neden bu kartlara bir yazılımla undrvolt ayarı çekmiyor?

Ek olarak bu oyunlarda takılma ve renk değişikleri ve parlaklığın azalıp artması kesinlikle donanımsal az önce horizon 4 kurdum ultra ayarlarda oyun akıyor tamam kart ısınıyor otomatik fan modunda 90 derecede çalışıyor ama en fazla 90 gördüm daha yukarı çıkmıyor biraz ses de rahatsızlık fanların yükselmesinden dolayı ama oyun akıyor bu sorun kesinlikle yazılımsal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçan Tosbağa Yoshi -- 18 Aralık 2019; 21:49:40 >
    Kartın üreticisi AMD değil. Artı, AMD'nin chill gibi bir sürü özelliği varken kullanmayıp sormanız ne kadar doğru bir yaklaşım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Kartın üreticisi AMD değil. Artı, AMD'nin chill gibi bir sürü özelliği varken kullanmayıp sormanız ne kadar doğru bir yaklaşım...
    Hocam tüm özellikleri deniyorum bir çok kişi farklı rakamlar önerdi ve ortalama şöyle bir şey ayarladım biraz sonra sıcaklık sonuçlarını düzeltip yazarım ayarları yapmadan genelde 90derece alıyordum bakalım ne değişecek.

Çok kişilerin önermesine göre mi fan hızının sesi değişecek? İlk mesajımda dedim, ortalığı karıştıran üyeleri dinlerseniz eşeğe tersten bindirirler.
  • @Mete Can Karahasan
    Hayır hocam sorunlarımı çözmeye çalışıyorum çok farklı sorunlar çıkıyor sürekli. O yüzden herkesin verdiği önerileri deneme yanılma yöntemiyle deniyorum olmazsa default ayarlara geri dönüyorum. Sorun sadece fan sesi değil ki.

Arkadaşlar CS GO,PUBG ve LOL'de gelen sesi yakalayabildim bu sesten sonra ekran parlaklığı sürekli böyle hafif şekilde azalıp artıyor ancak bu durum forza horizon 4'te en ağır ayarlarda bile olmuyor. Bu sesi hangi parça veriyor ve neden veriyor? Ekran kartı arızalı olabilir mi?

Çıkan ses:
    https://streamable.com/4thmb

Bahsettiğim parlaklık dalgalanması yada ışık patlaması ne derseniz deyin:
    https://streamable.com/6xyh7

https://streamable.com/1wxr4
    https://streamable.com/ef8eh

Telefonum kötü olduğu için umarım anlarsınız CS GO'da duvara doğru bakın zaten anlaşılıyor parlaklık dalgalanıyor sanki böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçan Tosbağa Yoshi -- 19 Aralık 2019; 1:33:55 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.