Şimdi Ara

Mp3-AAC(M4a)-OGG Vorbis Hangisini Tercih Etmeli ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Müzik arşivleme konusunda hassas olduğumdan bu 3 format arasında kaldım. Arşivi en baştan toparlamayı düşünüyorum.

Tek tek satın alamayacağım parçaları (1000 i aşkın parça var). Spotify'dan orjinal halleriyle kaydetme olayını öğrendim bir program indirdim işe de yarıyor. Bir playlist oluşturdum 1000 parça kadar var hepsini premium'ken arşivleyeyim diyorum. Bildiğiniz üzere spotify 320 kbps kalite sunuyor. Direk olarak ses kartından kayıt yapacağım için ses formatları hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara sormak istedim. Mp3(320 - AAC (kalitesini program belirliyor seçemiyorum) - Ogg vorbis (256 kbps genel olarak program böyle kaydediyor) Aynı parçayı 3 versiyonda kayıda aldım mp3 8 mb tutarken diğer iki format 6.5 mb gibi bir şey tuttu.

Hangisini tercih etmeliyim. Sadece kulaklıkta değil ses sisteminde de dinliyorum çok nadir de olsa müziklerimi. Cihazım Galaxy s6 bu 3 formatıda default olarak oynatıyor. Yorumlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar

• konu eski ama soru hala güncel
    **MediaHuman Audio Converter** indirip 320kbps kalitede ogg seçip convert edin

neden ogg derseniz enn az kayıpla müzik dosyalarını sıkıştırabilen bir format

isteyen olursa flac dan ogg aac ve mp3 e çevirip spek ile analizlerini yaptığım görselleri paylaşabilirim

mediaHuman uygulaması kilit bi nokta diğer converter larla yaptığım denemelerde kalite kaybı oldu
  • Güncel
  • konu eski ama soru hala güncel
    **MediaHuman Audio Converter** indirip 320kbps kalitede ogg seçip convert edin

neden ogg derseniz enn az kayıpla müzik dosyalarını sıkıştırabilen bir format

isteyen olursa flac dan ogg aac ve mp3 e çevirip spek ile analizlerini yaptığım görselleri paylaşabilirim

mediaHuman uygulaması kilit bi nokta diğer converter larla yaptığım denemelerde kalite kaybı oldu
  • neydiyon kullanıcısına yanıt

Merhaba. Yaklaşık olarak 3600 küsür şarkıdan oluşan devasa bir FLAC arşivim var ve 97 GB boyutunda. Bunların boyutlarını en makul miktarda küçültmeyi ve yerden tasarruf etmeyi düşünüyorum. EZ Audio Converter sizce nasıl? Görselleri paylabilir misiniz? Ben de OGG ile M4A(AAC) arasında kalmıştım. Amacım dönüştürmek istediğim şarkıları FLAC kalitesine en az kayıpla dönüştürüp yerden tasarruf etmek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Merhaba. Yaklaşık olarak 3600 küsür şarkıdan oluşan devasa bir FLAC arşivim var ve 97 GB boyutunda. Bunların boyutlarını en makul miktarda küçültmeyi ve yerden tasarruf etmeyi düşünüyorum. EZ Audio Converter sizce nasıl? Görselleri paylabilir misiniz? Ben de OGG ile M4A(AAC) arasında kalmıştım. Amacım dönüştürmek istediğim şarkıları FLAC kalitesine en az kayıpla dönüştürüp yerden tasarruf etmek.

flac kayıtlar değerlidir

ogg veya aac hiçbir şekilde flac kayıtların yerini tutmaz

Bence bir miktar para ayırıp hard disk almak senin ve flac kayıtlar için daha sağlıklı olacaktır veyahut ücretsiz 1 tb saklama alanı veren siteler var örn. www.dubox.com

bu iki çözümden birine yönel ilerde kaliteli bi sisteme sahip olduğunda sildiğin flac kayıtlara çok gözyaşı dökersin

Onun için demedim aslında. FLAC arşivimi silmeyeceğim tabiki. :) Müzik çalarımda tutuyorum. Müzik çalarım yanımda yokken Symbian telefonumda kayıplı bir yedeği de olsun istiyorum. Dolayısıyla ya OGG ya da M4A (AAC) kullanacağım. Fakat şöyle bir durum var. Symbian telefonum OGG desteklemiyor M4A (AAC) destekliyor. Bu yüzden FLAC’tan M4A’ya en az kayıpla dönüştüren program gerekiyor. iTunes baya iyi bu konuda ama maalesef FLAC desteklemediği için dönüşüm yapılmıyor. Sizce FLAC’tan M4A (AAC) için en iyi çözüm hangisi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Onun için demedim aslında. FLAC arşivimi silmeyeceğim tabiki. :) Müzik çalarımda tutuyorum. Müzik çalarım yanımda yokken Symbian telefonumda kayıplı bir yedeği de olsun istiyorum. Dolayısıyla ya OGG ya da M4A (AAC) kullanacağım. Fakat şöyle bir durum var. Symbian telefonum OGG desteklemiyor M4A (AAC) destekliyor. Bu yüzden FLAC’tan M4A’ya en az kayıpla dönüştüren program gerekiyor. iTunes baya iyi bu konuda ama maalesef FLAC desteklemediği için dönüşüm yapılmıyor. Sizce FLAC’tan M4A (AAC) için en iyi çözüm hangisi?

Anladım kardeşim bi korkuyla o kadar şey yazmış bulundum

MEDİA HUMAN sürekli güncelleme alan düzgün bi yazılım en az kayıpla senin işini görecektir 320 aac en kaliteli hali olacaktır senin için

destekleseydi ogg derdim

Bu arada kayıplı formatlar içinde OGG’nin iyi olduğunu duymuştum ama AAC’den daha iyi olduğunu bilmiyordum. Bazı yerlerde OGG bazı yerlerde ise AAC kaliteli diyenler vardı. Fakat teknik bir veri sunulmadığı için neye dayanarak söyledikleri biraz havada kalıyordu. Keşke OGG destekleseymiş cihaz. Program ile açıyor ama orijinal müzik çalar gibi basit ve kullanıcı dostu bir arayüzü yok. Çok karmaşık. Mecbur AAC yapacağız artık. Bu arada spek analizlerini paylabilirseniz çok iyi olur. Daha teknik ve doyurucu bir paylaşım da olur. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 23 Mart 2021; 0:23:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Üstad merhaba.

Tavsiyene ihtiyacım var. 24/192 ve 24/96 formatlarında yüksek kaliteli dosyalarım var ama telefonda hayvani seviyede yer kaplıyorlar. Bunları 24/48’e düşürüp alan tasarrufu yapmak istiyorum. Deneme amaçlı aynı şarkının hem 24/48 hem de 24/192 versiyonunu dinledim ama bir fark duyamadım. Cihazım LG V30. Bu cihaz için biraz fazla yüksek seviye gibi. Bu farkı sanırım masaüstü bir DAC + HD800 gibi ekipmanla anlayabiliriz sanırım. Hafıza kartı dayanmıyor bu boyutlara. O yüzden bunları zarar görmeden 24/48’e düşürüp alan tasarrufu yapmak istiyorum. Sence bu iş için en iyi uygulama hangisi? MediaHuman mı yoksa başka bir önerin var mı?

• Uzun süredir forums girmiyodum mesajını yeni gördüm kusura bakma human şuan için yayınlanmış enstabil convereter

Ben de şimdi gördüm. MediaHuman cidden en iyisi. İndirdiğim birkaç APE formatlı albüm vardı. Albümdeki CUE dosyasını tanıyıp tüm şarkıları tek tek otomatik ayırıp FLAC'a dönüştürerek albümü çıkardım. Cidden en az kayıplı dönüştürücü. AAC, MP3, FLAC hepsinde en az kaybı bu veriyor.

Bu arada bir dosyayı WAV'dan MP3'e çevirmek mi daha mantıklı FLAC'tan mı? Her ikisi de kayıpsız olmasına rağmen WAV sıkıştırmasız bir formatken FLAC sıkıştırılmış bir format.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 16 Mart 2022; 18:55:45 >
  • Bu arada çokça övülen foobar2000 uygulamasıyla test yaptınız mı hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada ben de spectrum analizi yaptım. OGG duyamadığımız frekanslarda kesilme yapmıyor diğerlerine göre fakat duyulabilir frekanslarda AAC’ye göre kayıp veriyor. Ki önemli olan aslında duyma aralığında bulunan frekanslarda kaybın minimum olması. Çok dikkatli inceleyin derim. AAC’ye göre çok minimal derecede kayıp içeriyor OGG. MediaHuman ile orijinal WAV dosyasından dönüştürdüm.

• Hocam açtığım konuya mutlaka bakın. En kaliteli format yine de AAC.

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/152742513

• https://forum.donanimhaber.com/muzik-formati-flac-aac-lc-kiyaslama-cevirici-program-spektrum-analiz--155183820

işe yarayacağını düşündüğüm bi konuyu paylaştım

converter ve spektrum analiz progmramları dahil

• AAC derim

• Kodek ve enkoder yazılımları da önemli. 10 küsür yıl önce arşivimi Im TOO MPEG Encoder ile 64 kbps OGG yapmıştım. 128 kbps MP3'ten farklı bir ses duymuyordum. Bir tek rock parçalarda biraz yetersiz kalıyordu. Sonraları farklı programlarla 96 ya da 128 bile kodlasam aynı kaliteyi elde edememiştim. Şimdi HDD boyutlarımız 40 GB'tan terabaytlara çıktı zaten...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.