Şimdi Ara

MOTUL MOTOR YAĞI NASIL ? (1.6 TDI) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
141
Cevap
4
Favori
154.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yeni aldığım 2014 passat B7 1.6 tdi dsg aracıma Motul motor yağı almak istiyorum siz değerli kullanıcı arkadaşların tavsiyesi üzerine. Motul ana sayfası üzerinde çıkan yağ şeçicisinde 8100

X-clean+ 5W-30 yada Specific 504 00 507 00 5W-30 bu iki yağ çıkıyor. Biri üniversal birçok aracın kullanabildiği diğeri sadece VW grubunu için. Sizce hangisini almalıyım, aralarında eksi

yada artı yönleri varmıdır eğer varsa nelerdir acaba, yardımcı olursanız memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cemil Özmen -- 14 Kasım 2017; 0:13:49 >
  • Motul marka şanzıman yağını da mılti dctf tavsiye edermisiniz?
  • 2007 citroen c4 1.6 hdi 110 beygir.hangi motul yagini almaliyim.aracta dpf li.
  • Arkadaşlar 2000 Model Peugeot 406 2.0 aracım var. Motul yağ seçiciden 5w40 X-cess uygun yağ olarak çıktı.
    Bende önceki sahibi 10w40 castrol koymuş..
    Ben şidmi 5w40 Motul koysam bir sakıncası olur mu motora??
  • Mobil 1 esp formula 5w30 kullanıyodum ve memnundum. 1 ay önce motul xclean fe 5w30 koydurdum. Motor sessizliği yönünden soğuk motorda sessizlik ve motor ısınma süresi mobil 1 daha iyi.Yakıt tüketim olarak aynı sayılır.Yüksek devirlerde şu an motulda motor daha rahat gibi yada yeni yağ olduğundan olabilir.1000 km yaptım henüz.Bir dahaki değişimde (muhtemelen 1 yıl sonra) kesinlikle mobil1 esp 5w30. Bu arada castrol edge denemedim hiç.Hatta internette bir haber vardı.Bir taksi 1 milyon km devirmiş.Hep mobil kullanmış motoru hala sağlıklıymış.(Taksi mercedes). Araç dizel 1.6 hdi.
  • Bu arada unuttum yüksek devir için shell'in yeni mazotuyla fullemiştim ondan motor daha rahat ve seri olabilir.
  • MERHABA ARKADAŞLAR 1998 model 2.5 tdi transporter aldım yeni motul marka yağı düşünüyorum. Sizce kullanmalımıyım kullanırsamda hangisini kullanmalıyım aracımda 10-40 yağ kullanılıyor. Yorumlarınız için teşekkürler
  • can merhaba;

motulden memnun musun? bende de yuksek hacimli bir arac var, bu yag bakiminda denemek istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CemUsUs

can merhaba;

motulden memnun musun? bende de yuksek hacimli bir arac var, bu yag bakiminda denemek istiyorum.

MOTUL yağı hiç tereddütsüz kullanabilirsiniz Hocam.
  • CemUsUs C kullanıcısına yanıt
    Abi selamlar :)

Motul koymadım, motul güzel yağ ama özel üst serisi olmadıktan sonra Mobil 1 den Shell'den çok bir artısı yok, ben olsam, Shell'in önerdiği yağı kullanırdım 👍
  • Aracım 2015 astra j 1.6 115 hp LPG li düz motor. Aracım 40 binde. Her 10 binde bir yağ değiştiririm. Son iki yağ mobil 1 esp 5w30 kullanıyordum. Bu sefer motul 8100 Eco nergy 5w30 5litre aldım. Bakalım nasıl olacak

Yağı gg den fzulman dan 124 tl ye aldım 5 litre olarak.
  • Konuyu gördüm yağı değiştiresim geldi maşallah herkes çok memnun. Bu meretin orijinalini nereden buluruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RenaultMeganeSportTourer

Merhabalar; aracım için yağ satın alacağım, iki yağ arasında kaldım. Geçen bakımda "Mobil Super 3000 X1 5W-40" kullanıldı. Şuan memnuniyetlerle dolu yorumları okuyunca aracıma "Motul 8100 X-cess 5W-40" almak istedim ama bu iki yağın YouTube' taki testlerini görünce kafam karıştı. 100°C' de Motul deney tüpünde iz bırakırken Mobil de bu olay olmadı. Fikrinize ihtiyacım var. Hangisini seçmeliyim? Mobil' e devam mı? Motul mu? Teşekkürler.

Düzenleme: Mobil 83.85 TL' ye denk geliyor. (1 litre elimde var, ilaveten 4 litre alacağım.) Motul ise 5 litre olarak ve de motor içi temizleyici hediyesiyle 156.9 TL' ye geliyor. Aradaki fiyat farkına değecekse gözüm kapalı alabilirim ama test kafa karıştırıcı. Fiyatlar ise n11 kuponlarıyla "Yağ Çarşısı" mağazasından elde edebildiklerim. .

MOTUL MOTOR YAĞI NASIL ? (1.6 TDI)

MOTUL MOTOR YAĞI NASIL ? (1.6 TDI)

Ben size mobil1 0w40 Newlife tavsiye ederim. Eski bir urundur ama ikisinden de daha iyidir. Halanpiyasada varken alin kullanin

Bu arada yagda temizlik hersey demek degildir, xcess 5w40 da HTHS degerini bulabilirsiniz, 3,76 dir, viskosite indisi 170 ve en onemlilerinden TBN degeri bu degerleri mobil super bu yagda belirtmemis.

Bir YouTuber in testinden ziyade AsTm D875 xcess 5w40 %0.01 daha az kurum birakir.

Deger mi diyorsanız benim onerim 0w40 new life olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 9 Mart 2018; 22:45:9 >

• Yağ güzel lakin "Renault RN0710 / RN0700" onayı bulunmuyor malesef.
  • RenaultMeganeSportTourer R kullanıcısına yanıt
    Evet, nissan GT-R var ama RN onaylari alinmamis.
  • yağ MOBİL dir
  • quote:

Orijinalden alıntı: NextMove

Evet, nissan GT-R var ama RN onaylari alinmamis.

Merhabalar; dizel partikül filtresi olmasa da euro 4 motorda Motul X-Cess yerine Motul X-clean kullanabilir miyiz? Problem olur mu? Bilginiz var mı? Kurum yapma konusu için sordum
  • Bu konuda oldukça sıklıkla soru oluyor, kisa cevap, eger motor yagini yari omrunde değişim yapabilirseniz sorun olmaz.

Neden?

Yag (PDS) Urun veri sayfasinda TBN değeri verilir. Bu yaginizdaki Toplam Baz Numarasidir. Bu numara Sülfür Fosfat gibi yagi asil olusturan baz yagin icerigini belirten bir numaradir. Bu TBN ne kadar yuksek olur ise yaginizin geride biraktigi yağ film tabakasi o kadar kalici olur diyebiliriz.Yag eskidikce TBN sayisi azalir ve yag yandikca kurum oluşur, yagin yanma derecesi de PDS de belirtilir.

Yag film tabakasi ozellikle motor ustunde kanallar ile iletilen parcalarda ve turbo mili gibi kisimlarda, yag ile yikanan alt parcalara oran ile cok daha etkili koruma saglar.

Günümüz dizel araclarinda Euro6 emisyonunu tuturabilmek icin filtrasyon sistemlerini incelterek hem motor verimliligi hem de karbonmonoksit emisyonlari yani sira yukarida belirttigim sagliga zararli Sülfür Ve Fosfat partiküllerinin azalmasi icin hem daha ince yaga gore tasarimlara sahip motorlar hem de daha az film tabakasina sahip yaglar uretilmektedir.

Ornek Benim de hem VW Tsi da hem de Honda dizel de kullandigim Motul XClean FE 5w30 TBN:7.7 Parlama:230C 100°C Viscositesi : 11.4 degerelere sahip iken Tsi motorda benzin ve motor calisma sicakligi nedeniyle 15000km yerine 7.500km de degisim yapiyorum. Honda da ise 10.000km de degisim yapiyorum.

Ancak daha performansli 1.6 turbo motora sahip nispeten hararetli calisan aracimda kullandığım 0w40 Newlife TBN: ~ 11.7 parlama 224C 100C de 14.2 Viscosite degerine sahip. 10.000 de bir degisim yapiyorum.

TBN degeri zaman icerisinde azalir. Dogal olarak vizkozite de azalir. Kullanabilirsiniz ama erken devisim gerekebilir, ust kapaktan bir takim inceden sesler diymaniz buna isaret olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: forduna61

yağ MOBİL dir

Evet Motulden sonra en iyisi Mobil
  • canlee89 kullanıcısına yanıt
    Bilgi birikim ve deneyimle olur.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.