Şimdi Ara

MOTUL MOTOR YAĞI NASIL ? (1.6 TDI) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
141
Cevap
4
Favori
154.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Orijinal olarak güvendiğiniz yağı nereden alıyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ashkar1453

Merhaba seat leon 1.0 115 hp benzinli dsg aracım için motulun hangi yağını önerirsiniz?
    https://www.motul.com/tr/tr/products/8100-x-clean-5w30--2

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaslar merhaba.2012 A3 1.6 Tdi aracim var 131 bin km.Ilk kez farkli bir yag kullanmak iatiyorum.Garanti bittikten sonra titanium fsd(castrol) kullanmaya basladim.

Bu sefer motul dusunuyorum.Specific olani mi tercih edeyim? X clean mi?

Sizce kullanayim mi? Liqui moly ve mobil 1 den iyi midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !sTaNbLuE -- 7 Temmuz 2019; 11:48:44 >
  • !sTaNbLuE ! kullanıcısına yanıt
    Fabrika önerisinde aracin motor yağ kodlari var eger aracinda o kodlar varsa 505.00 507.00 gibi motul specific 5w30 kullanabilirsin düşük kükürt düşük sülfat düşük fosfor dfp için saglikli olur şahsen bende motul kullaniyorum da parlama noktasi yüksek oldugından dolayi motul e geciş yaptim..kisacasi motul sitesinde girip uygun yaği ordada bulabilirsn.

• quote:

Orijinalden alıntı: SEHZADE63

Fabrika önerisinde aracin motor yağ kodlari var eger aracinda o kodlar varsa 505.00 507.00 gibi motul specific 5w30 kullanabilirsin düşük kükürt düşük sülfat düşük fosfor dfp için saglikli olur şahsen bende motul kullaniyorum da parlama noktasi yüksek oldugından dolayi motul e geciş yaptim..kisacasi motul sitesinde girip uygun yaği ordada bulabilirsn.
    Evet Motul 8100 Xclean + ve Specific 504.ve 507 normlarini karsiliyor sitesinden baktim.Parlama noktasi yuksek olmasinin faydasi var mi? Liqui moly ve motul dan hangisini onerirsiniz?

• !sTaNbLuE ! kullanıcısına yanıt
    Motul derim digerleri biraz daha düşük

• quote:

Motul derim digerleri biraz daha düşük
    Motul’un parlama noktası hem Liqui Moly’den hem Mobil 1 ESP’den daha düşük, Castrol Edge’le aynı sayılır

• FthGTI F kullanıcısına yanıt
    205-210 diye görmüştüm edge LL.?

• quote:

205-210 diye görmüştüm edge LL.?
    Doğru ama castrol parlama testini astm d93 kriterleri ile yaptırıyor bu kapalı kapta yapılan bir test bu sebeple hava ile temas olmadığı için astm d92’ye göre 25-30 derece düşük çıkıyor, aynı testi astm 92’de yaptıraalar 235-240 aralığında çıkacaktır , çünkü açık kapta yapılıyor.

• Merhaba infiniti fx35 LPG'li aracım var.infiniti 5/30 yağ öneriyor motul 8100 eco nergy almayı düşünüyorum.motulun sitesinde LPG uyumlu olarak 8100 eco nergy modelini gösteriliyor.hangi yağı tavsiye edersiniz ?

• maybel M kullanıcısına yanıt
    Eco yağ alabilirsin kuşgun olmasin..

• SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Bence liqui moly almalısın almanyada bazı servisler long life III ve bunu kullanıyorlarmış... bende kullandım gayet başarılı ama 4 lt yok kendi sitesinden albilirsi. 275tlhttps://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

• Arkadaşlar jetta 2011 tdi 1,6 için x clean efe kullanmak uygun mu? Bir sorun olur mu?
  • humerus06 kullanıcısına yanıt
    Bu dediğin durumda rolü daha çok olan motorun yeniliğidir.
    Tabi yağın faydasıda illaki var aşındırmaz ise kararmaz.
  • Merhaba,
    2012 model Renault Megane 3 1.5 dci kullanıcısıyım.Daha önceki bakımda aracıma Mobil 5w30 yağ koymuştum fakat çok ilgili olmadığım için net modelini bilmiyorum.Bu sefer biraz araştırarak forumdanda edindiğim bilgiler sayesinde Motul specific 5w30 yağı kullandım.Bir önceki bakımdan bu yana 13000 km geçtiğinden mi bilmiyorum motor çok sesli çalışıyordu.Motul yağı koyduktan sonra yaklaşık 200km yol yaptım ve şuan motor çok sessiz çalışmakta ve araç acayip rahatladı diyebilirim.İlgisi varmı bilmiyorum ama motoru kapatırken titreme yapıyordu şuan onuda yapmıyor.

• Dogukan08 D kullanıcısına yanıt
    Yağ değişiminde genelde motor çalışmasında iyileşme görülür.

Aynı vizkozitede olsa da yağ markasına göre motorun çalışması değişebiliyor. 13 bin km sonra Mobil'deki çalışma ile kıyaslayın, memnunsanız ve Motul yağ motorunuzun değerlerini karşılıyorsa devam edebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canocan_07

Yağ değişiminde genelde motor çalışmasında iyileşme görülür.

Aynı vizkozitede olsa da yağ markasına göre motorun çalışması değişebiliyor. 13 bin km sonra Mobil'deki çalışma ile kıyaslayın, memnunsanız ve Motul yağ motorunuzun değerlerini karşılıyorsa devam edebilirsiniz.
    Castrol edge den magnetec e mobil esp den 3000 ne geçiş yaptım hiç dediğin farkı hissetmedim ama mobil esp den motul xclass8100 e geçince bariz farketti acayip şaşırdım

• Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Her zaman aynı etki görülemeyebilir zaten. Bu nedenle "kesinlik" vermedim.

Örneğin diğer aracımda aynı vizkozitede Molygen ile X-cess arasında bariz fark yok, Motul'da bir tık ivmelenme daha iyi ve sessizlik var. 10 bin km'de Motul'da eksiltme yapmazken Molygen'de 250 ml kadar eksiltme oldu. Sürekli kullandığım aracımda 30 bin km oldu hiç farklı yağ denemedim. X-Cess ile devam ediyorum.

Ayrıca bu tarz karşılaştırmaları fark edebilmek için aracı iyi tanımak ve hassas kulak gerekir. Biraz da kıl olmak lazım. Yoksa Elf ile Liqui Moly arasında bile fark görülemeyebilir.

İş yerindeki bir arkadaş bu konuda bana pek inanmıyordu. Hepsi psikolojik diyordu. Yetkili servis bakımından sonra izlenimlerini anlattı, şimdi ben dalga geçiyorum "psikolojiktir" diye.

Hava filtresinin (yağlı/yağsız vs) rafta bekleyip beklememesi bile motor çalışmasına doğrudan etki eder.

Biz biraz titiz kullanıcılar olarak çoğunluğun aksine aracımıza nasıl daha iyi bakabiliriz derdine düştüğümüz için normale göre epey kıllatabiliyoruz.

Örneğin; aracımı ağır bakıma sokacağım için parça topluyorum. NTN rulman varken gidip NSK rulman, GMB varken SKF falan alıyorum. Az önce kayışlara bakarken Conti mi yoksa Bando mu diye teknik döküman arıyordum. Kayış işte al geç dimi.

• arkadaşlar merhaba. golf 2012 1.6 tdi 105 hp için motulun sayfasına girdiğimde 150k km altına spesific 0w-30 , 150k km üzerindeyse 5w30 öneriyor. tavsiyeleriniz nedir

• r1ppin kullanıcısına yanıt

ucuz olanı kullan

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.