Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (689. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.708
Cevap
203
Favori
1.874.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 687688689690691
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.6.2024)
Giriş
  • Sence bence diye birşey olmaz. Ne onerilirse o kullanılır, sen Edge kullan ect kullan Esp kullan sorun yok itiraz da yok. Ama Ford'un önerisini inkâr etmek yanlış demek komik ve saçma.
    Bunları en baştan beridir yazdım ama anlama sorunu var belli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yksln kullanıcısına yanıt
    sizin de anlamak istemediğiniz kısım, sonranan eklenen dpf için farklı kullanım klavuzu cıkartmamaları. bizde üreticinin dediğini kullanmayı biliriz merak etme dostum. sakin ol, arkana yaslan.

tek sıkıntımız 2012 yılında euro 5 yapılan motorlar. o anlama sorunu olan sensin.

her parçası aynı olan psa grubu 1.4hdi dv4 kesinlikle acea c2 kullan diyor, ford kullanım klavuzu bile cıkartmıyor. sonra böyle insanlara gel laf anlat. tutturmuş 2009da basılmış kullanım klavuznda şu yazıyor. bizde biliyoruz ne yazdığını. bizde biliyoruz 200 liralık yağ yerine 90 liralık yağı koymayı. hey allam ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 10 Nisan 2020; 23:44:48 >
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Tamam o zaman merak etmiyorum içim rahatladı şimdi :) ondan sonrası kolay çözülür. Sıkma canını..
    Klavuz ve onaylar anlaşıldı ise sorun halledilir...

• Merhabalar, Skoda Fabia 3 1.0 TSİ için hangi viskoziteli yağı kullanmak gerekiyor? Kullanım kitabında viskozite aralığı yazmıyor, sadece onay belirtmişler.

• metalok kullanıcısına yanıt
    Ruhsatta Motor kodunun 4 harfi nedir?

• NextMove kullanıcısına yanıt
    Selam,

CHZ7

Tip: Polo V 1.0 TSI (81 kW) (2017 - )
    MOTOR , CHZC
    YAĞLAYICI KAPASITESI 4 LITRE (SERVIS IKMALI)
    TERCIH EDILIR, ESNEK (MAKS.)
    DEĞIŞIM 30000 KM/ 24 AYLAR
    SPECIFIC 508 00 509 00 0W-20
    100% synthetic lubricant - Fuel Economy &...
    Motul Specific VW 508 509 0w20 Motor Yağı 5lt 359,99 TL

urun.n11.com
    Motul Specific Vw 508 509 0w20 Motor Yağı 5lt - n11.com
    https://urun.n11.com/motor-yagi/motul-specific-vw-508-509-0w20-motor-yagi-5lt-P404278892

• quote:

Orijinalden alıntı: NextMove

Tip: Polo V 1.0 TSI (81 kW) (2017 - )
    MOTOR , CHZC
    YAĞLAYICI KAPASITESI 4 LITRE (SERVIS IKMALI)
    TERCIH EDILIR, ESNEK (MAKS.)
    DEĞIŞIM 30000 KM/ 24 AYLAR
    SPECIFIC 508 00 509 00 0W-20
    100% synthetic lubricant - Fuel Economy &...
    Motul Specific VW 508 509 0w20 Motor Yağı 5lt 359,99 TL

https://urun.n11.com/motor-yagi/motul-specific-vw-508-509-0w20-motor-yagi-5lt-P404278892
    Araç 2017 model, 16000 km'de. Yağ değişim uyarısı veriyor. Siz 24 ay veya 30.000 km demişsiniz. İlk değişimde servis hangi yağı koydu acaba? 1.0 turbolulara 5w30 koyanlar da var.

Benim yağ sitesinden aldığım KM aralığı bilgisi, İsterseniz kitapçığa bakın 16.000km olan bir araç için 0w20 yerine 5w30 kullanmanız gereksiz bir kalınlaştırma olur, kitapçıkta VW 508.00 onayı isteniyorsa 0w20 uygun aracınıza, 150.000km’den sonra 5w30’a geçmeyi değerlendirirsinİz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 13 Nisan 2020; 0:21:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: metalok

Araç 2017 model, 16000 km'de. Yağ değişim uyarısı veriyor. Siz 24 ay veya 30.000 km demişsiniz. İlk değişimde servis hangi yağı koydu acaba? 1.0 turbolulara 5w30 koyanlar da var.

Alıntıları Göster
    yazıktır günahtır,
    5w30 olur mu
    VW 508 00 / 509 00 teknik özellikli motorlar, yeni bir türdür.
    Bunlar, en son teknolojiye sahip yağların kullanılması için geliştirilmiştir.
    bu motorlar için özel olarak tasarlanmış, ultra düşük viskoziteli, turbo uyumlu yağlar kullanılmalıdır.
    0w20 top tec 6200 öneririm.
    ilk 10 yıl ve 150 bin km ye gelene kadar 0w20 den şaşmayın.

www.epttavm.com
    ePttAVM - LIQUI MOLY 0W20 MOTOR YAĞI TOP TEC 6200 5 L (20789)
    https://www.epttavm.com/item/70885993_liqui-moly-0w20-motor-yagi-top-tec-6200-5-l-20789?

www.motul.com
    SPECIFIC 508 00 509 00 0W-20 - Motul
    https://www.motul.com/tr/tr/products/specific-508-00-509-00-0w20

www.mapodo.de
    Castrol Edge Titanium 0W-20 LL IV 1L (VW 508 00 / 509 00)
    https://www.mapodo.de/en/castrol-edge-titanium-0w-20-ll-iv-1l-vw-508-00-509-00

10 yaşından sonra da hemen 5w30 a geçmezsiniz, ozaman 0w30 daha ideal olur.

www.motul.com
    SPECIFIC 504 00 507 00 0W-30 - Motul
    https://www.motul.com/tr/tr/products/specific-504-00-507-00-0w30

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 13 Nisan 2020; 10:40:58 >

• quote:

Merhabalar, Skoda Fabia 3 1.0 TSİ için hangi viskoziteli yağı kullanmak gerekiyor? Kullanım kitabında viskozite aralığı yazmıyor, sadece onay belirtmişler.
    Onayları buraya yazarmısın??

• bugun n11de yağlara bakarken şöyle bir satıcı gördüm:
    www.n11.com
    Mobil-Oil - n11.com
    https://www.n11.com/magaza/mobil-oil

bu gerçek mi acaba ?
    www.cleanpex.com.tr
    Kurumsal
    https://www.cleanpex.com.tr/hakkimizda

• quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

W32 patelo
    Farklı ve gerçek bir minyatür olmuş
    Bu 16 silindir Bugatti motorun bir de minyatür saati yapılmış gerçekten çalışıyor ve fiyatı da 280.000 usd gibi lüks araçlardan pahalı ancak sanat eserlerine paha biçilemez , bu nedenle ileride belki açık artırmalarda çok daha yüksek fiyatla alıcı bulabilir .Bir de yakıt göstergesi var 60 saat gidiyormuş

Tasarım bence 10 numara

• vezir kullanıcısına yanıt
    Çok ince yağ lazım buna 😁😉

• lordford50 kullanıcısına yanıt
    yksln kullanıcısına yanıt
    Mersin'de vw 508 509 onaylarını karşılayan 0w20 yağ bulamadım. Sanırım servisler bile 5w30 koyuyor. Yağ distribütörlerin de bile bu yağ yok siz düşünün gerisini... İnternetten sipariş vereceğim.
    Araç kullanım kılavuzunda 508/509 mu yazıyor

• yksln kullanıcısına yanıt
    Araç kılavuzunda vw 508 yazıyor.
    N11'den MOTUL SPECIFIC 0W20 sipariş ettim.
  • quote:

Araç kılavuzunda vw 508 yazıyor.
    N11'den MOTUL SPECIFIC 0W20 sipariş ettim.
    O onay varsa doğru, motul iyidir.
    Bazı Fabia modellerinin klavuzunda onay vw504 falan oluyor o yüzden sordum.

• 3 ay önce 1.3 multijet euro 4 albea bir araç aldım. aracimin km 300bin de bu yüzden ilk etapta yüksek km ler için üretilen yağ serilerini yöneldim. mobil 5w50, valvoline 5w40 max life high milage gibi.

çok detaylı araştırmalar yapmadan farklı forumlarda valvoline kaliteli bir yağ olarak bahsedilmesi üzerine Türkiye de satışlarını yapan firmadan telefon ile bilgi alarak da karar kılıp valvoline yağı alıp aracıma koydum.

aracimin motoru ısındığı zaman çalışma sesi ve tepkileri çok güzel, hatta sanayiye gittiğimde ustalar hayran kalıyor.
    fakat motor soğukken özellikle sabah ilk calistirmalarda motor gürültülü ve lifter sesine benzetigim şekilde tikirtili çalışıyor ve ara ara yağ basıncı düşük uyarısı alıyorum. (farklı markalarda yağ filtresini de değiştirerek test ettim)

bu noktadan yola çıkarak motor yağı konusunda farklı bilgiler olduğuna her 5w-40 aynı olmadığına kanaat getirerek aracımın kendine özgü karakteristik (yüksek km, sabah lifter sesine benzetme, motor ısınınca düzelmesi vs) durumuna en uygun yağı bulup bu yağ ile yoluma devam etmeyi düşünüyorum.
    hatta kışın daha uygun bir yağ ile yaz kış değiştirerek kullanmak daha mantıklı gibi bir fikre ulaşıyorum.

tüm arastirmalarimdan vardığım sonuç motor yağında vizkozite değerleri ile hths değerleri önemli.

tüm bunların sonrasında birde aracın kitapçığı fiat-9-5535.N2 değerini karşılayan motor yağlarını kullanmam gerektiğini belirtiyor.

bu durumda izlediğim yol fiat-9-5535.N2 normunu karşılayan, yağlar içerisinden 40c derecede en düşük vizkozite değerini taşıyıp 100c de en yüksek değeri veren ve mümkünse hths değeri en yüksek motor yağını bulmaya çalışıyorum.

hths değeri yüksek yağlar yakıt tasarrufu konusunda uzak. ama koruma gücü daha iyi?

bu noktada da yüksek km li araçlar için önerilen motor yaglarinin 40c vizkozite değerleri hep yüksek değerli.

şimdi aklımda kalan sorular şu sekilde

fiat-9-5535.N2 normlarının bulunduğu motor yağları 40c vizkozite değerleri 14 ile 15 arasında. Bu değerlerin altında bir yağ kullanmak aracıma zarar verir mi?

hths değeri yüksek ama vizkozite değerleri düşük bir yağ yine de yakıt tasarrufu sağlamaz mı?

yüksek km araçlar için özel yağlar gerçekten önemsenmesi gereken bir durum mu ve bu yağları diğerlerinden ayıran özellik nedir?

son olarak youtube da yağ testleri yapılan videolarda (sanırım Rus birisinin) shell hx 8 akiskanlik konusunda da aşınma konusunda da diğer ürünlerden çok başarılı görünüyor. motul, liquimoly gibi ürünler bu ygin arkasında kalıyor fake olabilirim. shel helix hx 8 hakkında bilgi bulamıyorum hths değeri? gibi

uzun bir yazı oldu kusura bakmayın cevaplar benim için gerçekten önemli

• express kullanıcısına yanıt
    Aslında hataya yaklaşımınız doğru, ben de kendi fikirlerimi söyleyim,

1. Aracınız kaç km’de olursa olsun çok performanslı sürüşler vs yapılmıyor ise günümüz teknolojisinin yağ ve motorları doğru zaman ve iyi yağ ile yapıldı ise kalınlaştırmaya pek gerek kalmıyor. Benimde 300.000 civarında emektar bir aracım var o da euro4 olmasına ve dpfsiz olmasına rağmen her 7500-8000km de ACEA c2/c3 0w30 Yağ kullanıyorum. Eğer şikayet edilecek kadar 2000Km de 1L civarı bir yağ tüketimi var ise o zaman problem olabilir.

2. YouTube testleri genellikle yağların bir özelliğini tek bir koşulda test eder. Benim için dikkate almaya değer değiller.

3. Asıl değerlendirme kriterimiz Sentetik testler olabilir. 40C’de en düşük viskozite değerine sahip ve HTHS değeri 3.5 olması ve Kül oranının dpfsiz araçta 1 civarında (altında) olması tercihim olur. Çok seri kullanılıyor ise o zaman 100C viskozite değeriNdeki 1-2cst fazlalık önem kazanır. Seri kullanılmıyor ise yakıt tüketimini arttırmaktan pek ileri gitmez.

4. Aracın üretim tarihi 2005-2008 arası o dönemde basılan standartlar üzerine daha yeni standartlar çıkabilir, şöyle düşünün o zaman daha dpf araçlara yeni takılıyordu ve düşük SAPS ve düşük SAE sentetik yağlar bu kadar (çeşitlenmemişti)gelişmemişti...

5. Araç 300.000km’de bu zamana kadar bir çok yağ galerisinde hafif yağ yoğunlaşmaları olmuş ve bir yerlerde kurumlar olmuş olabilir, daha kalın yağ ile bu daralan ince galerilerden yağ geçişini zorluyorsunuz. Motorun sekmanlarında aşınma olup olmadığını daha ince yağ yakıp yapmadığını bilmiyoruz.
    6. Yine yaşımdan ötürü karter sökülüp yağ süzgecinin temizlenmesi de iyi bir seçenek olabilir.

7.Bu motoru Opel Astra 1.3cdti adı altında birebir satıyor dexos2 onayı ile Mobil1 5w30 kullanılıyor.

8. Tavsiyem olarak Motul xclean Efe 5w30 kullanabilirsiniz, ya da 5w30 güvenemem derseniz mobil 1 0w40 ESP/fs kullanabilirsiniz. Bunların sentetik değerlerine bakın. Güvenemem demeyin, onaya çok takılmayın. Hepsi iyi yağlar, şu şekilde söyleyeyim yağ basıncı düşük demek, motor yağsız çalışıyor demek her çalıştırmada 1 dk yağsız çalışacağına varsın biraz ince olsun ama yağ basıncı tam olsun.

9. Madde 6 yı uygulasanız da uygulamasanıza yağ değişiminden önce “ liquimoly pro line engine flush 500ml” ile çalıştırın.

10. Yağ basıncı uyarısı veren bir aracı kaderine terk etmeyin.

Not kalın yağdan ince yağ geçişinde motorun içinde kalan 1lt e kadar yağ zamanla eksilebilir. Bu normaldir süreklilik arz ederse o aracın ince yağ tüketiminden söz edebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 20 Nisan 2020; 8:4:44 >

• 
Sayfa: önceki 687688689690691
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.