Şimdi Ara

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
83
Cevap
4
Favori
14.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iyi günler. ben de tulpar t7 v16.1 aldım ve aşırı ısınma var gibi geldi. total war attila ve total war warhammer 2 de cpu sıcaklığı 95 lere , ac origin de 98 dereceye çıktı. tabi oyunların hepsinde grafik olabilecek en yüksek değerlerdeydi.
    bende servisi aradım.
    ilk konuştuğum eleman normal olduğunu söyledi. daha sonra iki defa farklı servis elemanları ile konuştum. onlar ise normal olmadığını ve servise göndermemi söylediler. bende yolladım ve değişim istedim.
    bugün incelemeye alındı ve beni aradıklarında laptopu alırken opsiyon olarak gelen cool master ultra n8 model soğutucuyu almak istesem gönderebilecek misiniz diye sordum. konuştuğum eleman gerek kalmayacağını, yeni gelen cihazda ısınma sorunu yaşamayacağımı söyledi.
    peki dedim. ancak, bu işlemci sanırım hep ısınacak. güçlü bi işlemci olduğu için soğutma sistemi yetersiz kalıyor. ve galiba bende soğutucu alarak kullanacağım. soğutucunun internette bulduğum incelemelerinde 10 dereceye varan etkileri olduğunu öğrendim. tabi her soğutucu değil. cool master n8 ultra modeli.

size bir sorum olacak. undervolt işlemini hangi uygulamayla yaptınız. ve stabil çalışma durumunu nasıl tespit ettiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mvkrmz -- 8 Eylül 2018; 12:48:9 >

• mvkrmz M kullanıcısına yanıt
    evet işlemci için yabancı forumlarda da aynı şeyler yazıyor ısınmayla ilgili, xtu ile undervolt yapmayın pc yi donduruyor kafasına göre oyunlar sorun çıkarmasa da kendi sorun çıkarıyor throttlestop kulanıyorum ben hem daha çok seçenek mevcut xtu dan. Stabilitesini bendeki 2 oyunla denedim diğer oyunlar sorun çıkarmıyor daha büyük undervoltla ama rocket league ve grim dawn hemen pc yi donduruyor beğenmezse :) siz de overclock/undervolt sevmeyen oyunlarınızı/programları bulun sadece 1-2 dk da belli eder sorun verene göre ayarlayın undervoltu. Isınma sorununuzu çözerlerse bize de yazın yaptıkları işlemi biz de gönderelim gerçekten bir çözümü varsa
  • quote:

Orijinalden alıntı: goksenin1

evet işlemci için yabancı forumlarda da aynı şeyler yazıyor ısınmayla ilgili, xtu ile undervolt yapmayın pc yi donduruyor kafasına göre oyunlar sorun çıkarmasa da kendi sorun çıkarıyor throttlestop kulanıyorum ben hem daha çok seçenek mevcut xtu dan. Stabilitesini bendeki 2 oyunla denedim diğer oyunlar sorun çıkarmıyor daha büyük undervoltla ama rocket league ve grim dawn hemen pc yi donduruyor beğenmezse :) siz de overclock/undervolt sevmeyen oyunlarınızı/programları bulun sadece 1-2 dk da belli eder sorun verene göre ayarlayın undervoltu. Isınma sorununuzu çözerlerse bize de yazın yaptıkları işlemi biz de gönderelim gerçekten bir çözümü varsa
    eski cihaza ne yaparlar bilmem ama yenisini gönderecekler. throttlestop kullanımı ile ilgili bi kaç video izledim ama hep farklı şekillerde yapılmış işlemler. o yüzden undervoltu nasıl yapacağımı pek kestiremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mvkrmz

iyi günler. ben de tulpar t7 v16.1 aldım ve aşırı ısınma var gibi geldi. total war attila ve total war warhammer 2 de cpu sıcaklığı 95 lere , ac origin de 98 dereceye çıktı. tabi oyunların hepsinde grafik olabilecek en yüksek değerlerdeydi.
    bende servisi aradım.
    ilk konuştuğum eleman normal olduğunu söyledi. daha sonra iki defa farklı servis elemanları ile konuştum. onlar ise normal olmadığını ve servise göndermemi söylediler. bende yolladım ve değişim istedim.
    bugün incelemeye alındı ve beni aradıklarında laptopu alırken opsiyon olarak gelen cool master ultra n8 model soğutucuyu almak istesem gönderebilecek misiniz diye sordum. konuştuğum eleman gerek kalmayacağını, yeni gelen cihazda ısınma sorunu yaşamayacağımı söyledi.
    peki dedim. ancak, bu işlemci sanırım hep ısınacak. güçlü bi işlemci olduğu için soğutma sistemi yetersiz kalıyor. ve galiba bende soğutucu alarak kullanacağım. soğutucunun internette bulduğum incelemelerinde 10 dereceye varan etkileri olduğunu öğrendim. tabi her soğutucu değil. cool master n8 ultra modeli.

size bir sorum olacak. undervolt işlemini hangi uygulamayla yaptınız. ve stabil çalışma durumunu nasıl tespit ettiniz?
    İyi günler

Aynı süreci ben de yaşadım. Öncelikle teknik servisi arayıp konuştum,sıcaklıklar 95 dereceyi geçiyorsa normal değildir dedi. Teamviewer'la bağlanıp ayarlara baktı oyunu açtı sıcaklık 99 da çıktı. Siz bunu teknik servise getirin dedi görüştüğüm eleman.

İstanbula gelip Kadıköy monster teknik servisine götürdüm. Orada kayıttaki elemana servis için kayıt açtırırken arkadan daha bilgili olduğunu düşündüğüm bir eleman daha geldi değerlere baktı. Bunun normal olduğunu, bu işlemci sıcaklığının bu serinin tamamında böyle olduğunu söyledi. Daha alalı 15 gün olmadığından iade alabileceklerini veya istediğim taktirde aynı modelle değişim yacabileceklerini söylediler ancak bu yaptığım değişim sonunda yeni alacağım cihazın da aynı şekilde ısınacağını söyledi. Bunu işlemcinin 6 çekirdekli 8. jenerasyon i7 8750 H kullanan diğer laptoplarda da benzer şekillerde olduğunu belirtti.

Ben ikna olmayıp aynı modelde başka bir bilgisayar görmek istediğimi söyledim. Mağazaya gidip görebileceğimi söylediler. Bilgisayarımı alıp servisten mağazaya gidip başka bir tulpar T7v16.1 inceledim. Direkt olarak Cinebench r15 i ve hwinfoyu açtım ve açar açmaz sıcaklık 95 üstüne fırladı ve throttle'a girdi.

Değişim yapsam da sıcaklıkların yine aynı olacağına ikna olarak evime döndüm.

O günden bu yana Throttlestop ile -147.5 mV undervolt yaparak kullanıyorum aleti, hiçbir sıkıntı yok. PUBG'de işlemci sıcaklığı 80-85 derece arasında değişiyor. High performance modunda kullanıyorum ve işlemci sürekli 3.9 GHZ 6 çekirdek çalışıyor. Uzun zamandır kullanıyorum saatlerce pubg ve far cry 5 oynadım hiçbir stabilite sorunu yaşamadım bu voltajda.

Far Cry 5 bildiğiniz gibi işlemciyi aşırı zorlayan bir oyun ve onda maksimum 92-93 dereceyi görüyorum saatlerce oynarsam ve işlemci throttle'a girmiyor. Ekran kartında da max 79 gördüm.

Servisten yeni cihazınızı teknik servisten aldıktan sonra sıcaklıkları yazarsanız sevinirim. Muhtemelen gelen cihaz da aynı seviyede ısınacak. Eğer yine ısınırsa ve iade düşünmüyorsanız throttlestop kullanımı konusunda yardımcı olabilirim size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mèrt -- 8 Eylül 2018; 22:38:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mèrt

İyi günler

Aynı süreci ben de yaşadım. Öncelikle teknik servisi arayıp konuştum,sıcaklıklar 95 dereceyi geçiyorsa normal değildir dedi. Teamviewer'la bağlanıp ayarlara baktı oyunu açtı sıcaklık 99 da çıktı. Siz bunu teknik servise getirin dedi görüştüğüm eleman.

İstanbula gelip Kadıköy monster teknik servisine götürdüm. Orada kayıttaki elemana servis için kayıt açtırırken arkadan daha bilgili olduğunu düşündüğüm bir eleman daha geldi değerlere baktı. Bunun normal olduğunu, bu işlemci sıcaklığının bu serinin tamamında böyle olduğunu söyledi. Daha alalı 15 gün olmadığından iade alabileceklerini veya istediğim taktirde aynı modelle değişim yacabileceklerini söylediler ancak bu yaptığım değişim sonunda yeni alacağım cihazın da aynı şekilde ısınacağını söyledi. Bunu işlemcinin 6 çekirdekli 8. jenerasyon i7 8750 H kullanan diğer laptoplarda da benzer şekillerde olduğunu belirtti.

Ben ikna olmayıp aynı modelde başka bir bilgisayar görmek istediğimi söyledim. Mağazaya gidip görebileceğimi söylediler. Bilgisayarımı alıp servisten mağazaya gidip başka bir tulpar T7v16.1 inceledim. Direkt olarak Cinebench r15 i ve hwinfoyu açtım ve açar açmaz sıcaklık 95 üstüne fırladı ve throttle'a girdi.

Değişim yapsam da sıcaklıkların yine aynı olacağına ikna olarak evime döndüm.

O günden bu yana Throttlestop ile -147.5 mV undervolt yaparak kullanıyorum aleti, hiçbir sıkıntı yok. PUBG'de işlemci sıcaklığı 80-85 derece arasında değişiyor. High performance modunda kullanıyorum ve işlemci sürekli 3.9 GHZ 6 çekirdek çalışıyor. Uzun zamandır kullanıyorum saatlerce pubg ve far cry 5 oynadım hiçbir stabilite sorunu yaşamadım bu voltajda.

Far Cry 5 bildiğiniz gibi işlemciyi aşırı zorlayan bir oyun ve onda maksimum 92-93 dereceyi görüyorum saatlerce oynarsam ve işlemci throttle'a girmiyor. Ekran kartında da max 79 gördüm.

Servisten yeni cihazınızı teknik servisten aldıktan sonra sıcaklıkları yazarsanız sevinirim. Muhtemelen gelen cihaz da aynı seviyede ısınacak. Eğer yine ısınırsa ve iade düşünmüyorsanız throttlestop kullanımı konusunda yardımcı olabilirim size.

Alıntıları Göster
    işte içimi çok rahatlatan bir cevap. açıkçası yeni gelen cihazında sıcaklık değerleri yüksek olacak gibi geliyor. o yüzden undervolt konusunda yardımınıza çok ihtiyacım olacak. programın kullanımını çok izledim ancak her videoda farklı yapılan bazı işlemler var. kafam karıştı o yüzden. sizin uyguladığınız şekli ayrıntılı olarak paylaşabilirseniz çok memnun kalırım.

• Bunun sebebi cihazdaki işlemcinin çok güçlü olması ve monster kasaların çok ince olup ısıyı atamaması. Ortamın sıcaklığı gibi etkiler de var. Ben bunu işlemci max çalışma kapasitesini pil ayarlarından %95 yaparak çözdüm. Şimdi 90 bile görmüyor max 85 sanırım. Tavsiye ederim arkadaşlar. İşlemciye oyunlarda gereksiz bir yük biniyor ve bunu düşürmeniz fps açısından hiçbir şey fark ettirmiyor. Hatta daha az ısınarak daha çok verim alırsınız.
  • fuzz123 F kullanıcısına yanıt
    Turbo boostu kapattiktan sonra bu islemciyi almanin pek bir anlamı kalmıyor. Bazi oyunlarda performans dusmese de bircok oyunda düşecektir ki bu bence kabul edilemez. Turbo boostu kapatmak yerine undervolt yaparsaniz zaten 6 cekirdegin tamamını 3.9 ghz'de kullanabiliyorsunuz kabul edilebilir isi değerleriyle.
  • aynen termal throttle bile olsa işlemci yine hızını 3.80 den aşağı düşürmüyor 6 çekirdek %100 yük altındayken sadece power limit throttle olmasın ona dikkat edin turbo boost power max ın 45 olan değerini 60 ın üstüne çıkarın xtu ya da throttlestop la
  • Mèrt M kullanıcısına yanıt
    Hocam bu throttlestop ayarları nasıl olmalı? Detaylı bilgi verebilir misiniz? Bende i7 4710hq var. Normal hızı 2.50 ghz, turbo ile 3,5 ghz'e çıkıyor fakat 95 dereceleri görüyor. O yüzden bugüne kadar pil ayarlarından turbo boostu devre dışı bırakarak kullanıyordum ve sıcaklıklar 75 derecenin üstüne çıkmıyor ama bu şekilde de performans kaybı oluyor. Mesela csgo gibi işlemci odaklı bir oyunda yaklaşık olarak 70-80 fps kaybediyorum. Ben hem turbo boost'u kapatmadan hem de performans ve ısınma problemi olmadan nasıl kullanabilirim işlemciyi? Yani mesela programda gösterilen işlemcinin default voltaj değerini yüzde kaç azaltmalıyım?
  • merhaba 3 haftadır bu modeli kullanıyorum bende t7v16 pubg cs go orta ultra ayar farketmez ıslemcı sıcaklıgı 96-100 arası oynanmıyor oyun klavye yanıyor pc çok sıcak ortamlada alakası yok klimayı 18 e getiriyorum içerisi buz oluyor yine aynı sogutu alsamda faydası olacagını duusnmuyorum ıslemcı guc seceneklerınden maxımum ıslemcıyı 100den 90 a 80 e cekınde duzelıyor durum ama donma oluyor fps dusuyor gıbı o yontem bana mantıklı gelmedi bunun bir çözümü yokmu forumda konuyu açan arkadaşım bana yardımcı olurmusun bir yöntem denemişsin galiba 80-85 e düşmüş ondan bahsedermisin bana 9 bine mal oldu cihaz alırken ama boşa gitmiş gibi hissediyorum 1 haftadır pubg girmiyorum bile yardımcı olursan çok sevinirim
    O günden bu yana Throttlestop ile -147.5 mV undervolt yaparak kullanıyorum aleti, hiçbir sıkıntı yok. kardeşim undewolt yaptım dedin ya o işlemi nasıl yapacağim ? gerekirse tw den bağlanıp bana yaparmısın rica etsem
  • quote:

Orijinalden alıntı: 123alpapo123

merhaba 3 haftadır bu modeli kullanıyorum bende t7v16 pubg cs go orta ultra ayar farketmez ıslemcı sıcaklıgı 96-100 arası oynanmıyor oyun klavye yanıyor pc çok sıcak ortamlada alakası yok klimayı 18 e getiriyorum içerisi buz oluyor yine aynı sogutu alsamda faydası olacagını duusnmuyorum ıslemcı guc seceneklerınden maxımum ıslemcıyı 100den 90 a 80 e cekınde duzelıyor durum ama donma oluyor fps dusuyor gıbı o yontem bana mantıklı gelmedi bunun bir çözümü yokmu forumda konuyu açan arkadaşım bana yardımcı olurmusun bir yöntem denemişsin galiba 80-85 e düşmüş ondan bahsedermisin bana 9 bine mal oldu cihaz alırken ama boşa gitmiş gibi hissediyorum 1 haftadır pubg girmiyorum bile yardımcı olursan çok sevinirim
    dostum ben sorunu Mèrt sayesinde çözdüm. undervolt yapmayı kendisi tarif etti. sıcaklık değerlerin tamamen işlemci ile alakalı. ben voltajı -180 e kadar çekebildim. tabi defalarca test yaparak bu değeri buldum. şu anda ısınma sorunu kalmadı.

farcry 5 de ultra ayarlarda 75-80 derece arası

pubg de ultra da 75-80 derece arası

ac origins ise sıkıntılı bir oyun. ona rağmen 85 dereceyi nadiren geçiyor ama hiç thermal throttling olmuyor.

bu arada turba fan açık değilken bu değerleri alıyorum. açık olsa daha da düşer.

undervolt işlemini yapmak için trhottle stop uygulamasını kullandık.

uygulamayı netten ücretsiz olarak indirebilirsin. ,

uygulamayı açtığında karşına şöyle bi ekran gelecek.

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!

bu ekranda hiç bir yere dokunmada "FIRV" yazan işaretlediğim yere tıklayacaksın.

ardından şu pencere açılacak.

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!

bu pencerede ilk olarak kırmızı 1 ile işaretlediğim "Cpu Core" kısmı seçilidir.

bu kısımda voltage kısmına dokunmuyorsun. bir altında işaretlediğim "offset voltage" değerini okları kullanarak istediğin değere getiriyorsun.

ikinci olarak "Cpu Cahce" kısmına tıklıyorsun. burada da aynı şekilde "offset voltage" değerini istediğin değere getiriyorsun.

Cpu Core ve Cpu Cahce için ayarladığın değerlerin aynı olması gerekiyor.

burda bi ayrıntı daha var. sen uygulamayı ilk açtığında "Range" kısmı 125 işaretli olarak gelir. bu durumda Offset voltage değeri -125 den aşağı inmez.
    daha da aşağı indirmek için range kısmından 250 yi seçebilirsin.

bu söylediklerim dışında başka her hangi bir değerde değişiklik yapmıyorsun.

yaptığın değişikliklerin uygulanması için sağ altta işaretlediğim

"Ok-Save Voltages İmmediately" kısmını seçip, önce "Apply" ardından "Ok" deyip uygulamayı aşağı alıyorsun.

şimdi önemli bi nokta var. voltajı birden aşırı düşürmemen gerekiyor. mesela -110 la başlayabilirsin.
    eğer stabilite testinde sıkıntı çıkmazsa değeri biraz daha aşağı alıp tekrar deneyerek en uygun voltaj değerini bulacaksın.

eğer test esnasında mavi ekran verirse pc baştan açılır.
    throttle stop windows başlarken açılan bir uygulama olmadığı için pc orjinal voltaj değerleri ile başlar. sende voltajı bi önce ki sorunsuz test yaptığın değere alıp deneyebilirsin. yine sorun çıkmazsa bu değerde kullanırsın.

stabilite testini prime 95 uygulaması ile yapabilirsin. bu uygulamayıda nette bulabilirsin . ya da voltajı düşürdükten sonra bi süre oyun oynayarak da deneyebilirsin. özellikle işlemciyi aşırı ısıtan oyunları. ben prime 95 ile de ac origins ile de denemiştim.

Not: bu işlemleri yapmayı "Mèrt" ten öğrenim. kensine çok teşekkür ediyorum. eğer yanlış veya eksik yazdığım bir yer varsa lütfen düzelt Mèrt kardeşim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mvkrmz -- 16 Eylül 2018; 12:22:2 >

Çok güzel anlatmissin eline saglik. Eklemek istediğim tek sey eger olur da fazla undervolt yaparsaniz ve bilgisayar yeniden basladiktan sonra throttlestopu yeniden acinca direkt mavi ekran verirse throttlestopu acmadan klasordeki .ini uzantili dosyayı silip acabilirsiniz programi.
  • punisher99 kullanıcısına yanıt
    4. Jenerasyon i7 lerin undervolt kapasitesi düşük. -30 mv larla başlayıp -80 mv a doğru cikabilirsiniz ancak muhtemelen mavi ekran verecektir o seviyelerde. İslem yukarıdaki islemle aynı ancak -100 den sonra cok büyük olasilikla mavi ekran verecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mèrt

Turbo boostu kapattiktan sonra bu islemciyi almanin pek bir anlamı kalmıyor. Bazi oyunlarda performans dusmese de bircok oyunda düşecektir ki bu bence kabul edilemez. Turbo boostu kapatmak yerine undervolt yaparsaniz zaten 6 cekirdegin tamamını 3.9 ghz'de kullanabiliyorsunuz kabul edilebilir isi değerleriyle.
    İşlemci kullanımı kısıtlanınca turbo boost kapanmıyor diye biliyorum çünkü onu kullanması için yüzde 100'e çıkmaya gerek var mı? Bu konuda çok emin değilim bu yüzden üstünde durmuyorum. Undervolt garanti dışı bırakabilir diye hatırlıyorum control center'da mı başka bir yerde mi yazıyordu emin değilim. Kullandığım yöntem bende ne fps düşüşü yarattı ne de başka bir şey. Ben deneyimimi paylaştım isteyen deneyebilir diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuzz123

İşlemci kullanımı kısıtlanınca turbo boost kapanmıyor diye biliyorum çünkü onu kullanması için yüzde 100'e çıkmaya gerek var mı? Bu konuda çok emin değilim bu yüzden üstünde durmuyorum. Undervolt garanti dışı bırakabilir diye hatırlıyorum control center'da mı başka bir yerde mi yazıyordu emin değilim. Kullandığım yöntem bende ne fps düşüşü yarattı ne de başka bir şey. Ben deneyimimi paylaştım isteyen deneyebilir diye.

Alıntıları Göster
    undervolt u servise sorduğumda garanti dışı bırakması ile ilgili bir şey söylemediler. sadece "gerek yok" dendi. eğer garanti dışı bıraksaydı bunu belirtirlerdi diye düşünüyorum. kaldı ki yaptığımız işlem kalıcı bir şey değil. programı açarsam çalışıyor açmazsam hiç bir etkisi yok. tabi kimseye undervolt yapmanın laptobuna zarar vermeyeceğinin garantisini veremem. ama kendim kullanıyorum ve işlemci güç durumu düşürmekten daha fazla verim aldım.

mesela işlemci güç durumunu %90 a düşürdüğümde sıcaklık 2 3 derece azaldı ama aynı öncekine göre ac origins ultra ayarda hiç kasma yapmazken 55 60 fps lerden 30 35 fpslere düştü ve kasmalar başladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: mvkrmz

undervolt u servise sorduğumda garanti dışı bırakması ile ilgili bir şey söylemediler. sadece "gerek yok" dendi. eğer garanti dışı bıraksaydı bunu belirtirlerdi diye düşünüyorum. kaldı ki yaptığımız işlem kalıcı bir şey değil. programı açarsam çalışıyor açmazsam hiç bir etkisi yok. tabi kimseye undervolt yapmanın laptobuna zarar vermeyeceğinin garantisini veremem. ama kendim kullanıyorum ve işlemci güç durumu düşürmekten daha fazla verim aldım.

mesela işlemci güç durumunu %90 a düşürdüğümde sıcaklık 2 3 derece azaldı ama aynı öncekine göre ac origins ultra ayarda hiç kasma yapmazken 55 60 fps lerden 30 35 fpslere düştü ve kasmalar başladı.

Alıntıları Göster
    Anladım. Belki de benim oynadığım oyunlarla alakalı bilemiyorum ancak ben şimdilik bu şekilde çözdüm. Açıklama için teşekkürler. Sizin yöntemi de boş olduğum bir zamanda deneyeceğim.

kardeşim çok teşekkür ederim değerleri ikisindede -125 yaptım sımdılık boyle deneyecegım sıcaklık degerını çok düzgün anlatmışssın sana ve merte teşekkür ediyorum -125 de bır degısıklık olmazsa daha da sola götüremiyorum range kısmından mı ayarlamam gereko zmanda
  • 123alpapo123 1 kullanıcısına yanıt
    Evet. Range kısmını 250 ye alırsan - 250 ye kadar götürebilirsin. Umarım en uygun değeri bulursun.
  • CoolerMaster Maker Nano ile macunu yeniledim. Eski macun iyice kurumuştu ki cihaz 5 aylık bile değil. Sıcaklıklar dramatik olarak düştü. (UnderVolt -134 mV).

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!ğ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mèrt -- 4 Ocak 2019; 16:23:13 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.