Şimdi Ara

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
4
Favori
14.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tulpar T7v16.1.2 model Monster marka notebook satın aldım. İlk gün CS GO yükledim performans iyiydi, sıcaklık 80-90 civarıydı. Ertesi gün işlemciyi yoran Far Cry 5 yükledim ve sıcaklıklar direkt 95 üstüne çıktı. Sıcaklık yüzünden 3.9 ghz olan frekans düşüp oyunda fps düşüşlerine neden oluyor. Daha 2 günlük bilgisayarın 100 derecede çalışması normal karşılanacak bir şey olmasa gerek. Sırf ısınma sorunu yüzünden Acer Helios 300 ve Asus rog strixten vazgeçip Monster aldım ancak bu karşılaştığım manzara sonrası şok oldum.

Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!

• t5 v17.1 aldım ben de daha 2 ay geçmeden işlemci 97-98 ekran kartı 92-94 dereceyi görür oldu ben de arctic mx-4 sipariş ettim bakalım gelsin bir faydası olacak mı yazarım
  • goksenin1 kullanıcısına yanıt
    Perşembe günü Kadıköy'e gidip iade edeceğim. Bu kabul edilemez bir şey bence. Macun değişimi garantiyi etkilemiyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mèrt -- 28 Ağustos 2018; 19:33:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mèrt M kullanıcısına yanıt
    Yani iade edin tabi o laptop oyun oynatmaz şimdiden başlamadıysa bir iki ay içinde kapanmaya da başlar oyunun ortasında. Garanti bozulmuyor zarar vermezsek sanırım macun yenileme işleminde zaten monster kendi video paylaşıyor nasıl macun yenilenir bakımı yapılır diye laptoplarının. İlk ay laptobum iyiydi benim de 77-85 arasıydı ekran kartı ve işlemci maximum değerler, 2. ay birden sıcaklıklar tavan yaptı geçen hafta fanı temizledim biraz farketti işlemci 98 den 91 e ekran kartı 92 den 85 e düştü maksimum load da ama hala sınırlarda(ekran kartı 78 de performans/voltaj düşürmeye başlıyor 92 de throttle oluyor işlemci de 95 de throttle oluyor) bakalım mx-4 gelsin umutluyum şimdilik zaten sürdükleri macun 1-2 ay dayanmayacaksa ha bire servise göndermenin de anlamı yok laptobu macun yeniletmek için
  • quote:

Orijinalden alıntı: goksenin1

Yani iade edin tabi o laptop oyun oynatmaz şimdiden başlamadıysa bir iki ay içinde kapanmaya da başlar oyunun ortasında. Garanti bozulmuyor zarar vermezsek sanırım macun yenileme işleminde zaten monster kendi video paylaşıyor nasıl macun yenilenir bakımı yapılır diye laptoplarının. İlk ay laptobum iyiydi benim de 77-85 arasıydı ekran kartı ve işlemci maximum değerler, 2. ay birden sıcaklıklar tavan yaptı geçen hafta fanı temizledim biraz farketti işlemci 98 den 91 e ekran kartı 92 den 85 e düştü maksimum load da ama hala sınırlarda(ekran kartı 78 de performans/voltaj düşürmeye başlıyor 92 de throttle oluyor işlemci de 95 de throttle oluyor) bakalım mx-4 gelsin umutluyum şimdilik zaten sürdükleri macun 1-2 ay dayanmayacaksa ha bire servise göndermenin de anlamı yok laptobu macun yeniletmek için
    Servisle görüştünüz mü hiç, bu değerlerin normal olduğunu mu söylüyorlar?
  • Monster Tulpar T7v16 oyunda 100 derece!

5 Dk far cry 5 oynadıktan sonra bütün çekirdekler termal throttle'da. 99 dereceye ulaşıyor. Bu nasıl bir dizayn, nasıl bir soğutma sistemi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mèrt -- 29 Ağustos 2018; 16:22:21 >
  • İşlemciyi Throttlestop ile -135 mV undervoltladım. Hem performans arttı hem de sıcaklıklar normale döndü. %100 işlemci kullanan Cinebench R15 te bile sıcaklıklar 90 ı aşmıyor ve hiç throttle'a girmiyor. Ayrıca 1000 olan Cinebench r15 skoru 1230'a çıktı ve oyunlarda fps arttı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mèrt

İşlemciyi Throttlestop ile -135 mV undervoltladım. Hem performans arttı hem de sıcaklıklar normale döndü. %100 işlemci kullanan Cinebench R15 te bile sıcaklıklar 90 ı aşmıyor ve hiç throttle'a girmiyor. Ayrıca 1000 olan Cinebench r15 skoru 1230'a çıktı ve oyunlarda fps arttı.
    -135 stabilse şahane ben -115 kullanabiliyorum yoksa crash veriyor bazı oyunlar ama şimdi cinebench yaptım ben de 96 dereceyi gördü cpu 1233 score vermesine rağmen bu yıl içinde gönderebilirse macunu nanokatolog deniycem düşmezse sıcaklıklar ben de servise gönderecem bu gidişle
  • quote:

Orijinalden alıntı: goksenin1

-135 stabilse şahane ben -115 kullanabiliyorum yoksa crash veriyor bazı oyunlar ama şimdi cinebench yaptım ben de 96 dereceyi gördü cpu 1233 score vermesine rağmen bu yıl içinde gönderebilirse macunu nanokatolog deniycem düşmezse sıcaklıklar ben de servise gönderecem bu gidişle

Alıntıları Göster
    135 te stabil ancak 1 saatlik full HD ultra ayarda far cry 5 sonrası sadece bir çekirdek 92 dereceyi gördü.Defaulta alıp servise götüreceğim yine de, bakalım ne diyecekler.

• Bugün kadıköye gidip teknik servisle görüştüm, 100 dereceye kadar ısınmasının kapanmadığı sürece normal olduğunu söylediler. Dilediğim takdirde iade veya değişim hakkımın olduğunu ancak değişim yapsam yeni cihazda da aynı sıcaklık değerlerini göreceğim söylendi. Mağazada başka bir tulpar t7v16'yı inceledim, hwinfo64 ten sıcaklık değerlerini takip edip cinebench benchmark testine soktum ve benim cihazım gibi direkt olarak throttle'a girdi, 99 dereceyi gördü i7 8750H işlemcisi.

Değişim veya iade talep etmedim, undervoltla kullanacağım cihazı. Bu cihazı alacak kişiler işlemcinin soba gibi ısınacağından emin olabilirler. Bu işlemci genel olarak hemen her markanın kasasında ısınan bir işlemci ileri soğutma teknikleri uygulamadığınız taktirde. Bu Tulpar T7V16 modelinde de default voltajda 6 çekirdek 3.9 GHZ' de kullanmanız mümkün değil. Alırken bunu göz önünde bulundurup alın.
  • Evet işlemci çok güçlü 6 çekirdek ilk defa laptoplarda bu seriyle ısınacak da throttle o gücü mahvediyor yüksek cpu gerektiren işlemlerde o zaman ne anladık kaldırdığı kadar yapsalarmış daha iyi olurdu diye düşünüyor insan bakalım artık sık sık termal macun, fan temizliği, throttlestopla kullanabiliriz belki
  • Ben olsam iade ederdim hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Beels

Ben olsam iade ederdim hocam.
    İade etmeyi düşündüm ancak bu fiyata başka alternatif de yok. Bu fiyata İ7 8750H GTX 1060'lı olarak sadece Dell G515 var bu fiyata onun da ekran kartı maxQ, ekranı 60 HZ ve o da ısınıyor. Bu özelliklerde MSI ise 11.500 den başlıyor.
  • quote:

İade etmeyi düşündüm ancak bu fiyata başka alternatif de yok. Bu fiyata İ7 8750H GTX 1060'lı olarak sadece Dell G515 var bu fiyata onun da ekran kartı maxQ, ekranı 60 HZ ve o da ısınıyor. Bu özelliklerde MSI ise 11.500 den başlıyor.

Alıntıları Göster
    MSI'da aynı şekilde ısınıyor

• Dengeli mod'da denedin mi hiç? fps açısından fark olmuyor neredeyse ama düşük frekansta çalışıp işlemciyi rahatlatıyor gerçekten. Boştayken falan özellikle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sarohan

Dengeli mod'da denedin mi hiç? fps açısından fark olmuyor neredeyse ama düşük frekansta çalışıp işlemciyi rahatlatıyor gerçekten. Boştayken falan özellikle.
    Windows pil ayarları kısmında Best performans yerine better performance seçili.
  • quote:

Windows pil ayarları kısmında Best performans yerine better performance seçili.

Alıntıları Göster
    Güç seçeneklerinden yüksek performans yerine dengeli'ye al.
  • quote:

Güç seçeneklerinden yüksek performans yerine dengeli'ye al.

Alıntıları Göster
    Dengeli+ Better performance' ta zaten. Hiç high performance profili oluşturmadım bile.
  • quote:

Dengeli+ Better performance' ta zaten. Hiç high performance profili oluşturmadım bile.

Alıntıları Göster
    MSI afterburner ile kayıt altına alıp kısa video paylaşma imkanın varsa iyi olur. Sadece fps,gpu,cpu kullanımı değilde sıcaklık değerleri çekirdek hızlarını ve diğer detayları da gösterecek şekilde ayarlaman lazım.

Şu adamın videolarında ki gibi.
  • quote:

MSI afterburner ile kayıt altına alıp kısa video paylaşma imkanın varsa iyi olur. Sadece fps,gpu,cpu kullanımı değilde sıcaklık değerleri çekirdek hızlarını ve diğer detayları da gösterecek şekilde ayarlaman lazım.

Şu adamın videolarında ki gibi.

Alıntıları Göster
    Çekirdekler sürekli 99 derecede değil. Bir/birkaç çekirdek 99 a ulaşırken diğerleri 89 civarlarında kalıyor ve 99 Luk çekirdekler 80 lere düşüyor bu sırada diğer çekirdekler 99 oluyor.

Frekans açısından problem yok genel anlamda 3.6-3.9 arasında değişiyor ısınmasına rağmen. Bu aşırı ısınma/throttle olayı pubg, cod gibi oyunlarda olmuyor zaten. Sadece prime95 stres testi ve far cry 5 gibi oyunlarda oluyor. Bir de benchmarklar tabi.

İşlemci çok iyi performans sergiliyor açıkçası internetteki benchmark programlarını ve oyun testlerinde alınan performansın fazlasını bile alıyorum diyebilirim ısınmaya rağmen.

İade etmememin bir nedeni de bu, şu anlık ısınması performans açısından bir problem teşkil etmiyor şu anlık hatta undervoltsuz kullanıma döndüm ve bütün çekirdekler 100 dereceyi görüyor.

Teknik servis garanti suresince isinma nedeniyle bir problem oluşursa zaten direkt anakart değişim yapacağını belirtti.

Gpu ise 80 dereceyi geçmiyor.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.