Şimdi Ara

Monster Notebook BIOS Rehberi 'UEFI & Legacy' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
569
Cevap
11
Favori
106.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir arkadaşımın probook marka (Clevo W251ESQ) notebokuna eufi boot kurup windows 8 kurdum açılış hızı gerçekten inanılmaz. Toshiba 5400rpm 750gb harddiski var yaklaşık 15-16 sn içerisinde açılıyor. SSD yada Hibrit disk olmadan bu açılış hızı çok iyi.

acaba bizim HM serisi modeller içinde uygun bios gelicekmi ?
  • Güzel ve öz bir yazı olmuş, Ömür Bey.

Öte yandan Windows 7 ile ilgili;

32-bitte UEFI desteği yok 64-bitte ise süreç Windows 8 ile aynı.
  • ben bir şey söylemek istiyorum, ben pc yi ilk aldıgımda yani hiç oyun yuklemeden. sadecedriverlar fln kurulu en guncelde. pc zaten 6-7 sn gibi komiik bi sürede acılıodu. suanda 2 3 tane oyunum var bu halde 20 21 snde acılıor. yanı sırf 4-5 sn daha erken acılsın diye böle bşe yapıp bu yuzden format atacagımı dusunmuorum. tabi bende sadece forcegt3 ssd var. ama mekanik disk kullananlar için baya ii bi iş olmuş. basarılı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: onuryaren

ben bir şey söylemek istiyorum, ben pc yi ilk aldıgımda yani hiç oyun yuklemeden. sadecedriverlar fln kurulu en guncelde. pc zaten 6-7 sn gibi komiik bi sürede acılıodu. suanda 2 3 tane oyunum var bu halde 20 21 snde acılıor. yanı sırf 4-5 sn daha erken acılsın diye böle bşe yapıp bu yuzden format atacagımı dusunmuorum. tabi bende sadece forcegt3 ssd var. ama mekanik disk kullananlar için baya ii bi iş olmuş. basarılı..

Oyunlarin bir etkisinin olacagini sanmiyorum. Onemli olan baslangictaki programlar diye biliyorum. Mscongifden gereksiz programlari kapatin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windows 8 ise msconfig kullanamazsiniz. CTRL+SHIFT+ESC ile task manager'a girin. Orada başlangıç bölümü göreceksiniz. orada hangi prosesin sistem açılışına ne kadar etki ettiğini ölçümleriyle görüp kapatabilirsiniz.
  • Arkadaşlar

Konu içeriği bios güncelleme maddeleri ve yükleme linkleri ile düzenlenmiştir.

Selamlar.
  • Bu uygulamayı W251'imde yaptım 13 - 14 sn. gibi bir sürede geliyo win ekranı. Ama bu işin sadece win8 için olması beni win8 kullanmaya mecbur bıraktı. 7 için olma ihtimali yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: omur@fokusshop.com

Arkadaşlar

Konu içeriği bios güncelleme maddeleri ve yükleme linkleri ile düzenlenmiştir.

Selamlar.

Ömür bey Mevcut anakartım (Asrock Z77 Extreme 4) için Windows 8 ve UEFI biosunu güncellediğimde ssd hariç HDD'leri görmedi ve çareyi eski bios'a dönmekte buldum. Bu bioslarda da aynı sorun oluşur mu? Bu biosları Windows 7'de deneme şansınız oldumu acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Ömür bey Mevcut anakartım (Asrock Z77 Extreme 4) için Windows 8 ve UEFI biosunu güncellediğimde ssd hariç HDD'leri görmedi ve çareyi eski bios'a dönmekte buldum. Bu bioslarda da aynı sorun oluşur mu? Bu biosları Windows 7'de deneme şansınız oldumu acaba?

Sn. apollonx

UEFI boot'un sabit disklerinizi görmemesi gibi bir durum yoktur. Durum sadece UEFI aktif hale geldikten sonra, windows kurulumu sırasında disk seçim ekranınde mevcut sab it disklerinizi göstermesidir.
    UEFI ilk aktif hale geldiği anda direk bios ekranında sabit disklerinizi malesef göremezsiniz. Çünkü diskleriniz henüz UEFI altında çalışmıyorlar.

Windows 7 altında testlerimizi bu hafta başında tamamlamış olacağız inşallah.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omur@fokusshop.com -- 23 Kasım 2012; 20:58:09 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Sn. apollonx

UEFI boot'un sabit disklerinizi görmemesi gibi bir durum yoktur. Durum sadece UEFI aktif hale geldikten sonra, windows kurulumu sırasında disk seçim ekranınde mevcut sab it disklerinizi göstermesidir.
    UEFI ilk aktif hale geldiği anda direk bios ekranında sabit disklerinizi malesef göremezsiniz. Çünkü diskleriniz henüz UEFI altında çalışmıyorlar.

Windows 7 altında testlerimizi bu hafta başında tamamlamış olacağız inşallah.

Selamlar.

Haklısınız UEFI ile alakalı bir durum olmaması lazım ama asrock extreme 4 ana başlığında da benim gibi bir sürü arkadaşta aynı sorunla karşılaşmış, sorun şu; bios güncellenince anakarta hdd bağlı ise açılıştaki bios ekranı donup kalıyor ve hiç bir türlü düzelmiyor, hdd'ler söküldüğünde ise SSD'den normal olarak windows 7'yi açıyor sorun yok. Asrock uefi için 5 tane bios çıkarmış ve 5'in de aynı sorun var ve hdd varken kesinlike açmıyor ilk bios ekranında donup kalıyor. Sanırım asrock'un bioslarında bir sorun var ve inşallah aynı sorun monster'da olmaz. Windows 7 denemelerinizi bekliyorum

• arkadaşlar yardıma ihtiyacım var usb belleği ön yüklenebilir yaptım dosyaları belleğe klasör halinde attım ancak flaslanacak dosyaları bi türlü açamıyorum nerde yanlış yapıyorum böyle bir dosya bulunmuyor yazıyor

düzeltme: sorun çözüldü arkadaşlar win mileniumla boot edince yapamamıştım ancak usb belleği win 98 ile boot edince halloldu

bios desteği için ömür beye teşekkürler açılış ciddi anlamda fark etti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phradrel41 -- 24 Kasım 2012; 15:56:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: phradrel41

arkadaşlar yardıma ihtiyacım var usb belleği ön yüklenebilir yaptım dosyaları belleğe klasör halinde attım ancak flaslanacak dosyaları bi türlü açamıyorum nerde yanlış yapıyorum böyle bir dosya bulunmuyor yazıyor

düzeltme: sorun çözüldü arkadaşlar win mileniumla boot edince yapamamıştım ancak usb belleği win 98 ile boot edince halloldu

bios desteği için ömür beye teşekkürler açılış ciddi anlamda fark etti

Sn. phradrel41

Biosu çalıştırabilmeniz bizide sevindirdi.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omur@fokusshop.com -- 25 Kasım 2012; 15:02:38 >

• Biosum güncel olarak gelmişti. Uefi bios için denilenleri yaptım ve windows 8'i kurdum. Açılış hızı muhteşem oldu. Teşekkürler.

Edit : windows 8 driverlarını bir türlü sorunsuz kuramadım ya.

Karşılaştığıım hatalar :

Hotkey programı control panel durmadan hata veriyor. Performans veya user modları arasında değişiklik yapacağım vakit durduk yere program yanıt vermeyi kesiyor kapanıyor.

Klavye ışığı kısayolları çalışmıyor. Çalışsa da program hata verip kapandıktan sonra çalışmıyor bir sonraki rese kadar.

Bluetooth açık olsa da kapalı olsa da bluetooth ışığı sürekli yanıyor.

Touch pad fonksiyonları çalışıyor ama aşağı-yukarı kaydırma kısmı çalışmıyor.

Windows 8 'den çok memnun kaldım her şey on numara olmuş ama bu driver sorunları delirtti beni arkadaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metallurgy -- 25 Kasım 2012; 21:01:21 >

• Ömür Bey selamlar. Benim üç tane sorum olacaktı;

1- P170EM notebook kullanıyorum. Fakat realtek wireless ağ kartı modemimle problemleri var. Wireless modunu elle "n" den "g" ye geçirince biraz daha normal çalışıyor ama "n" modunda sürekli kopmalar yaşıyorum. Cihazı alalı daha bir ay olmadı. Mümkünse, elinizde mevcut veya getirme durumunuz varsa intel 6230 veya killer 1202- 2200 kartlarından birini sipariş etmek istiyorum.

2- Siz uzmansıznız bios konularında. Bizim makinenin ayarlarını değiştirip fanın tasarruf modun da daha geç çalışmasını veya daha yavaş ama sürekli çalışmasını sağlayabilir misiniz? Yada bunu biz yapabilir miyiz?

3- Adaptörden sürekli bir şekilde elektronik cızırtı geliyor. Fakat wattmetre ile ölçüyorum bu ses yüksek geüç çekmediği durumlarda dahi oluyor. Ortalama 20-25 watt en düşük çektiği güç ancak ses hiç eksilmiyor ki yüklenince sisteme ses daha da artıyor. Sessiz ortamda fanlar susunca bir şeyler okurken bu sesi hep duyuyorum. Acaba tüm fsp marka 220 watt adaptörler böyle mi? Birde test yaparken (windows performans testi), hoparlörlerden cızırtı gibi tuhaf sesler geliyor. Eski asus notebookumun anakartından test yaparken gelirdi. Ama bahsettiğim ses içeriden yani ses kartı üzerinden geliyor. Nedeni ne olabilir yada normalde hep böyle mi çalışır bu modeller?

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 25 Kasım 2012; 19:13:29 >

• Ömür Bey , Big foot boot zımbırtısını nasıl kapatabilirim , bir kaç ayarda disable yapmama rağmen iki kere monster yazısı cıktıktan sonra pc açılıyor, tekte nasıl açabilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: metallurgy

Biosum güncel olarak gelmişti. Uefi bios için denilenleri yaptım ve windows 8'i kurdum. Açılış hızı muhteşem oldu. Teşekkürler.

Edit : windows 8 driverlarını bir türlü sorunsuz kuramadım ya.

Karşılaştığıım hatalar :

Hotkey programı control panel durmadan hata veriyor. Performans veya user modları arasında değişiklik yapacağım vakit durduk yere program yanıt vermeyi kesiyor kapanıyor.

Klavye ışığı kısayolları çalışmıyor. Çalışsa da program hata verip kapandıktan sonra çalışmıyor bir sonraki rese kadar.

Bluetooth açık olsa da kapalı olsa da bluetooth ışığı sürekli yanıyor.

Touch pad fonksiyonları çalışıyor ama aşağı-yukarı kaydırma kısmı çalışmıyor.

Windows 8 'den çok memnun kaldım her şey on numara olmuş ama bu driver sorunları delirtti beni arkadaş.

Sn. metallurgy

Bu hafta içinde güncel windows 8 driverlarınıwww.monsternotebook.com.tr resmi web sitemiz üzerinden paylaşacağız inşallah

Selamlar.

• quote:

Bu hafta içinde güncel windows 8 driverlarınıwww.monsternotebook.com.tr resmi web sitemiz üzerinden paylaşacağız inşallah

Selamlar.

Ben driverları aşağıdaki linkten uygun modeli seçerek indirip test ettim. Ama maalesef başarılı bir kurulum gerçekleştiremedim. Belki driverları kurarken kurulum sıralarını filan karıştırdım bilemiyorum ama 2-3 kez silip tekrardan kursam da dediğim hatalardan kurtulamadım. Driverları siteye koyarken p150/170em modellerinde test ederseniz memnun olurum.

http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download.asp

• quote:

Orijinalden alıntı: hellmare

Ömür Bey selamlar. Benim üç tane sorum olacaktı;

1- P170EM notebook kullanıyorum. Fakat realtek wireless ağ kartı modemimle problemleri var. Wireless modunu elle "n" den "g" ye geçirince biraz daha normal çalışıyor ama "n" modunda sürekli kopmalar yaşıyorum. Cihazı alalı daha bir ay olmadı. Mümkünse, elinizde mevcut veya getirme durumunuz varsa intel 6230 veya killer 1202- 2200 kartlarından birini sipariş etmek istiyorum.

2- Siz uzmansıznız bios konularında. Bizim makinenin ayarlarını değiştirip fanın tasarruf modun da daha geç çalışmasını veya daha yavaş ama sürekli çalışmasını sağlayabilir misiniz? Yada bunu biz yapabilir miyiz?

3- Adaptörden sürekli bir şekilde elektronik cızırtı geliyor. Fakat wattmetre ile ölçüyorum bu ses yüksek geüç çekmediği durumlarda dahi oluyor. Ortalama 20-25 watt en düşük çektiği güç ancak ses hiç eksilmiyor ki yüklenince sisteme ses daha da artıyor. Sessiz ortamda fanlar susunca bir şeyler okurken bu sesi hep duyuyorum. Acaba tüm fsp marka 220 watt adaptörler böyle mi? Birde test yaparken (windows performans testi), hoparlörlerden cızırtı gibi tuhaf sesler geliyor. Eski asus notebookumun anakartından test yaparken gelirdi. Ama bahsettiğim ses içeriden yani ses kartı üzerinden geliyor. Nedeni ne olabilir yada normalde hep böyle mi çalışır bu modeller?

Saygılar...

Sn. hellmare

Cihazlarımızdaki Wireless modelleri RTL8723AE 802.11n model kartlardır ve Bluetooth Combo özelliklidir. Wireless kartınızdaki yaşadığınız kopma problemleri için firmamızı arayarak destek alabilir, gerek kart değişimleri için temsilci arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki cihazlarımızda Nvidia Optimus ve AMD tarafında da Enduro sistemi var. İşlemci soğutumu artık eskisi gibi sadece işletim sistemi yüküne göre başlayamıyor. Çünkü kullandığınız işlemcinin bir GPU özelliği var. Hal böle olunca işletim sistemi yükünden bağımsız bir görüntü aktarım yükü hesaba katılmalı. Bu sistemde, mevcut bios optimizeleride buna göre ayarlanmış olup işlemcinizi daha etkin bir soğutma sağlaması için yapılmış bir ayardır. Lütfen bu ayarı küçümsemeyin. İşlemciniz bu yük altındayken ekran kartınız çalışmadığından, onun soğutma ünitesi pasif kalmaktadır bilginiz olsun Gerek testlerle bunu minimuma çekmeye çalışabiliriz önümüzdeki günlerde.

Kullandığınız adaptör 220 Watt ve yaklaşık 11 Amperlik güç aktarımı sağlayabilmektedir. Cihazınızın bekleme esnasında ortalama çektiği amper yaklaşık olarak batarya çıkarılırsa 5-6 amper seviyelerinde dir. Pil kendiliğinden 2-3 amper şarj için adaptör fast charge olarak enerji çeker toplamda cihazınızın maksimum enerji tüketimi budur. Bu kadar enerji ile adaptörünüz içerisindeki akım sesleri gayet normal olabilir. Hemen hemen her adaptörden standart olarak akım sesleri duyarız ancak sizinkilerde bunlardan farklı olmadığını dile getirmek istiyorum. Şayet çok anormal olduğunu düşünüyorsanız adaptörünüzü servisimize getirebilir ve testinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sistem testi sırasında, işletim sistemi otomatik olarak güç ayarlarınızı yüksek performansa çekmektedir. Bu esnada anakart üzerindeki amper seviyesi yükselecektir yani tüm donanımlara alabileceği maksimum güç verilmiş olacaktır. Günümüz anakartlarında eski usül güney ve kuzey ayrı chipsetler artık yok ve kullandığınız anakartında tüm anakart görevlerini dağıttığı bir chipset olan HM77 var. Olasi testlerinizde bu yongaların ses çıkartması yüksek ihtimallidir. Ancak bu kesinlikle bir arıza değildir. Bunu neden söylediğimi soracak olursanız bu yonga hoperlör sistemine oldukça yakındır ve sizi hoperlörlerinizden geliyor diye yanıltabilir.

Verdiğim açıklamalardan sonra yorum ve değerlendirmeyi size bırakıyorum.

Selamlar.

• Cevap için teşekkürler Ömür Bey. Bana bıraktığınız değerlendirmeleri yapıp kısaca yorumuma son sorularıma geçeyim o zaman :)

1- Hafta içi ağ kartı işini arayıp hallederim dediğiniz gibi.

2- Fanların durması için tüm ayarları tasarruf moduna getirdim. Hatta optimus ayarlarından otomatik geçişi kapatıp hd 4000'i varsayılan ayarladım. intel'in grafik ayar panelinden güç menüsü altındaki ayarlar kısmından her durumda maximum pil ayarlarını seçtim. clevo "control center" ayarlarınıda power saving yaptım. Bunların dışında yapabileceğin(m)iz yada kapatılacak bir yer daha var mı? (modbios gibi)

3- Adaptörden yük altında ses gelmesinden değil maximum tasarruf altındayken bile ses gelmesinden bahsediyorum. Şimdiye kadar 7-8 tane notebook kullanmışımdır ama hiç birinden eski tverde ki çınlama gibi bir ses gelmiyordu. Onlarda da dediğiniz gibi ses çıkıyordur ama benim duyabileceğim kadar değildi. Bu donanımsal bir arıza olmayabilir ama şunu merak ediyorum bu ses çıkaran hangi parçalar ise artık ferit-bobin gibi parçalar mı yoksa transformatörler mi bilemiyorum fakat siz biliyorsunuzdur. Şimdi bu parçalara reçine benzeri bir şeyler dökülse ses kesilir mi? Ve son olarak siz tamir servisine gidince, masaüstündeyken ve pili %100 dolu iken çalışan bir notebook'un adaptörüne yakından dinleyerek bakma şansınız var mı? Bu çınlama sadece bende mi var acaba yoksa her fsp adaptörünüz bu sesi çıkarıyor mu?

Saygılar....

• quote:

Orijinalden alıntı: hellmare

Cevap için teşekkürler Ömür Bey. Bana bıraktığınız değerlendirmeleri yapıp kısaca yorumuma son sorularıma geçeyim o zaman :)

1- Hafta içi ağ kartı işini arayıp hallederim dediğiniz gibi.

2- Fanların durması için tüm ayarları tasarruf moduna getirdim. Hatta optimus ayarlarından otomatik geçişi kapatıp hd 4000'i varsayılan ayarladım. intel'in grafik ayar panelinden güç menüsü altındaki ayarlar kısmından her durumda maximum pil ayarlarını seçtim. clevo "control center" ayarlarınıda power saving yaptım. Bunların dışında yapabileceğin(m)iz yada kapatılacak bir yer daha var mı? (modbios gibi)

3- Adaptörden yük altında ses gelmesinden değil maximum tasarruf altındayken bile ses gelmesinden bahsediyorum. Şimdiye kadar 7-8 tane notebook kullanmışımdır ama hiç birinden eski tverde ki çınlama gibi bir ses gelmiyordu. Onlarda da dediğiniz gibi ses çıkıyordur ama benim duyabileceğim kadar değildi. Bu donanımsal bir arıza olmayabilir ama şunu merak ediyorum bu ses çıkaran hangi parçalar ise artık ferit-bobin gibi parçalar mı yoksa transformatörler mi bilemiyorum fakat siz biliyorsunuzdur. Şimdi bu parçalara reçine benzeri bir şeyler dökülse ses kesilir mi? Ve son olarak siz tamir servisine gidince, masaüstündeyken ve pili %100 dolu iken çalışan bir notebook'un adaptörüne yakından dinleyerek bakma şansınız var mı? Bu çınlama sadece bende mi var acaba yoksa her fsp adaptörünüz bu sesi çıkarıyor mu?

Saygılar....

Sn. hellmare

Fanlar için herhangi bir ayara daha gerek yoktur. Gerek gördüğümüzde biz yeni bios sürümleri ile yeni ayarlamaları önümüzdeki günlerde yapacağız inşallah.

FSP adaptörleri bizde showroomda ki demo ürünlerimizde kullanıyoruz. Bahsi geçen çınlama sesini de sizin için test ederim gün içerisinde.

Selamlar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.