Şimdi Ara

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.411
Cevap
71
Favori
66.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Corvette bayağı hızlı ilerledi, işe çok da soğumamışım.

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Dün akşam kaportada beyaz olan kısıma ilk kat boyasını attım, kuruyunca siyahı da atıp detayları tamamlayarak bitireceğiz. Gövdedeki krom şeritlere BMF (Bare Metal Foil) uygulaması olacak.

• Dün akşam 360 Modena'yı da çıkarttım. Her şeyi bitmiş, sadece kaporta kısmı kalmış haldeydi, boyasını atıp bunu da bitireceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 4 Aralık 2020; 12:10:5 >
  • Corvette'e beyaz boyayı attıktan sonra beyaz kalacak kısımları maskeliyoruz :

Maskeleme bitince siyah boyayı da attık :

• Boya kuruması için 1 gün bekledi, bantları söküyoruz, taşma, problem yok :

Decalleri de uyguluyoruz :

Şimdi sıra gövdedeki krom detaylarda, bu iş için Bare Metal Foil (BMF) en iyi malzeme. Uygun boyutlarda kesip detayın üzerini tamamen kaplayacak şekilde yapıştırıyorsunuz (etiket gibi kendiliğinden yapışıyor), sonra çubuklu kulak pamuğu ile üzerini ovduğunuzda detayın şeklini alarak yüzeye tamamen yerleşiyor. Ardından detayın kenarlarını takip ederek fazlalıkları maket bıçağı ile çok hafifçe çiziyoruz, fazlalıkları söktüğümüz zaman tam istenilen şekilde krom kaplama elde ediyoruz.

• Modena'nın da boyasını attık ve cam çerçevelerini boyadık :

• Hocam 1/18'lere geçerseniz daha iyi bence çünkü 1/24'lerin piyasası yok. Zor satarsınız bunları.

Bende Autoart ve BBR var 1/18 70 tane falan. Kyosho da var ama kalitesiz geliyor bana. Diecast koleksiyonu yapılırsa en kötü Autoart toplanmalı bence.

• Metalciadam335 M kullanıcısına yanıt

Satma amaçlı değil, kendim için hobi amaçlı yapıyorum. Bu güne kadar bitmiş 66 tane modelim var, büyük bir vitrin yaptıracağım hepsine.

• Corvette bitti, son montaj biraz sıkıntılı olsa da sonuç Revell için iyi sayılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 7 Aralık 2020; 8:55:42 >
  • Modena'ya devam

• Yıllardır yarım kalmış şekilde bekleyenler sırasıyla bitiyor. 360 Modena da tamam, boyası güzel oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 13 Aralık 2020; 1:26:21 >
  • Volkswagen T1 de bitti, bu da yarım kalmış şekilde yıllardır bekliyordu. Zorluk seviyesi 5, Revell'de en zor seviyeye tekabül ediyor. Fena olmadı.

• Sıradaki için dolaptan 68 Charger'ı çıkartıp ufaktan başladım. Güzel bir modele benziyor.

• @rst78

Tebrik ederim, ince ince uğraşıyorsunuz, çok hoş konu.Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek 

Ben çocukken, gazeteler kartondan ev, uzay gemisi v.s. maketleri verirdi, onları bile yaparken sinirlerim dayanmaz, yırtar atardım. Şimdi yaş kemale erdi, böyle maket işleriyle uğraşabilir miyim diye bazen kendimi sorguluyorum ama konuyu görünce halen yapamayacağımı fark ettim, bu kadar ince/detay işlerle uğraşamam sanırım.

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim.

Yaşlarımız sanırım birbirine yakın, çünkü çocukluk yıllarımda o karton maket gazete eklerinin peşinden ben de çok koşmuştum :) Onlar dışında kırtasiyeden uhu karton alıp üzerine kendim çizip planlayarak yaptığım maketlerim de vardı, eskiden beri hep sevdiğim bir uğraş olmuştur bu işler.

Konudaki tarz detaylı maketlerle ilk haşır neşir oluşum bir kere bayramlık paramla savaş jeti modeli almamla olmuştu (o zaman da pahalıydı bunlar haliyle), tabi yaş küçük, boyasını ıvırını zıvırını falan alamayıp sadece birleştirmekle yetinmiştim.

Bir de belki yine hatırlarsınız eskiden küçük kutularda FİLO maketler satılırdı. Yine görece pahalıydılar ama arada sırada harçlıkla alabiliyorduk, onların da hastasıydım. F1 araçları, uçak, helikopter falan çıkardı :

Artık iş güç sahibi olunca hakkını mümkün mertebe vererek niye uğraşmayayım diye düşünüp tekrar giriştim. Sabırlı olunabilirse iyi sonuçlar çıkaran güzel bir uğraş (arada ben de sabırsızlığın kurbanı olup batırabiliyorum Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek o da ayrı).

• Charger da çok güzel gidiyordu. Gidiyordu diyorum çünkü sonda facia yaşadım, hala moraller bozuk :)

Ön ızgarayla başladık, araların siyaha boyanması gerekiyor. Bu kadar ince boşluklara fırça ile boya yapmak imkansız. Burada devreye Tamiya'nın görseldeki ürünü giriyor. Normalde gövde panelleri arasını gerçekçi görünüm için siyah doldurmaya yarıyor ama bu tarz işlerde de çok iyi. Fırçayı dokundurmanız yeterli, tüm boşluklara kendiliğinden yayılan bir ürün :

Ardından motoru bitirdik, bunda da bu güne kadar hiç uğraşmadığım bir işe giriştim. Siyah iplikle buji kablolarını taklit etmeye çalıştım. Distribütörün üzerine zor da olsa yapıştılar. Yine motorun gerçek fotoğraflarına bakıp kendimce diğer kabloları da eklemeye çalıştım :

• Ardından kabine girişiyoruz :

Kapı içleri ve ön konsol :

Akü de pek sevimli oldu :)

• En can alıcı kısıma geldik, kaportanın boyası. Facia da maalesef burada, en olmaması gereken yerde gerçekleşti.

Astar ve boya gayet güzel oldu. Tavanda tozdan kaynaklı minik bir iz kaldı, ne de olsa tavanı siyaha boyayacağımız için kapanır diye önemsemedim.

İki farklı versiyon kaput mevcut, keyfime göre ikisini de kullanırım diye ikisini de boyadım. Gövdenin boyası da gayet güzel(di) Gövdedeki diğer detayları da ekledik :

Tavanı siyaha boyamak için maskeleme yaparak boyayı attık TS29 Semi Gloss Black (yarı mat siyah). Bir süre kuruduktan sonra bantları söktük ve sonuç çok güzel(di). :

• Aracın tabanında da genelde kullanmadığım bir tekniği uyguladım, eskitme yaptım. Bu tekniğe dry brush (kuru fırça) deniliyor. İlgili parçaya boyayı yaptıktan ve kuruduktan sonra geniş bir fırçayı metalik renge bulayıp fırça tamamen kuruyana kadar kağıt mendil vb. üzerine sürüyoruz. Fırçadaki boya tamamen kurumalı ve miktarı çok azalmalı. Sonra kuruyan fırçayı çok bastırmadan hızlıca parça üzerinde gezdiriyoruz, öncesi ve sonrası fotoğraflardan görüldüğü üzere detaylar üzerinde bir aşınma efekti oluşuyor. Detaylar belirginleşiyor :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 15 Aralık 2020; 16:59:8 >
  • Buraya kadar her şey çok güzeldi. Faciaya gelelim, her şey hazır sayılır artık cam çerçevelerine krom kaplamaya geçeyim dedim. Yine bmf malzemesi kullandım, ön cam çerçevesinden başladım. Alt tarafı ve yanları bitirdikten sonra üste geldim. Üst kısma yapıştırdığım folyonun fazlalıklarını kesip sökerken folyoyla beraber tavanın ön kısmından boya da kalktı. Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek 

Dedim neyse biraz iz kalacak olsa da tavanı tekrar boyar düzeltiriz. Maskeleme bandıyla modeli tekrar kaplayıp tavana tekrar siyah boya attım, tavanda kalkan boyanın yerinde hafif bir iz kaldı haliyle. Bununla kurtulduğuma şükür deyip maskeleme bantlarını sökmeye başladım. Bu sefer de maskeleme bantı aracın arka kısmından komple mavi boyayı ve arkadaki beyaz çizginin bir kısmını söktü kaldırdı Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Murphy kanunu, bir şey kötüye gittiyse daha da kötüye doğru devam ediyor. Kaş yapalım derken göz çıktı misali. Sabırsızlık ettim, en az bir gün daha beklemem lazımdı ki boyalar iyice sertleşip yerleşsin, güzelim model gitti.

Bu kusurlarla da bitirmek istemediğimden şimdilik rafa kalktı. Modelin aynısından yine sipariş verdim, kaportayı sil baştan yapacağız :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 15 Aralık 2020; 21:0:29 >
  • Türkiyede bir öğrencinin hobi ile uğraşması imkansız. Fiyatlara bak
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.