Şimdi Ara

MİMARLIK MI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ Mİ_??_ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
3
Favori
98.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Realistikwhite adlı üyenin yazdığı kendi görüşüdür ama resmen mimarlık şovuna dönmüş... Son cümleyi sakın dikkate alma arkadaşım... İnşaatın alanı sadece bina işlerinden ibaret değildir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: realistikwhite

ben 2009 össden 362.875 puan alarak odtü mimarlık tercih ettim.
    siz de bilirsinz ki inşaat müh puanı daha düşüktür ve bu yüzden 2sinden birini tercih edebilirdim. bu yzden söyleyeceklerimde daha gerçekçi olduğuma inanabilrsinz.. çünkü ben de zamanında çok araştırdım kendi hayatım için..

lise hayatım boyunca 'mimar' unvanına sahip olabilme ateşiyle yanıp tutuşmamın yanı sıra çok da araştırdım..
    akrabalarımın çoğu inşaat şirketmzde,, mimarından inşaat mühendisine makine mühendsinden içmimarına kadar görev almaktalar,, şirketin başında ise amcam ve babam yüksek mimarlar olarak yer almakta..

bu şirkette ve bu şirketn olayları içinde büyüdüm dyebilirim,, dolayısıyla biliyorum ki bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor, hele ki yüksek lisansını inş müh üzerine almşsa.. ancak bir mimarın yaptığını inşaat mühendisi üzernde yüksek lisans yapmış olmasına rağmen yapamıyor, çok süper olmadıktan sonra.. Benm kuzenlerm buna bir örnek.,

dahası, bir mimarın imzası olmadan hiçbir bina yapılamaz, tbi sorumluluk mimarın üzerine kalacağından çoğu mimar da inşaat mühendisinin hazırladığı projeleri kolay kolay imzalamaz.. bir projeden mimarın kazancı daha fazladır,, ayrıca bir mimarın iş bulması çok daha kolay..

daha dün tanık oldum, izmir polis moral eğitim merkezinde en üst katta lokanta vardır, orda kasanın başında inşaat mühendsliği bitirmş ve orda olduğuna şükretmekte bir amca vardır (: ve ben daha hiç tanık olmadım mimar olup da başka bir iş yapan,,

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olablir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

mimarlık sanattır tutku gerektirir zeka ve yetenek gerektirir, inşaat mühendsliği daha matematkseldir.. ben tüm örnekleri gözönünde bulundurarak mimarlık tercih ettim.. umarım size de bnm fikirlerim yardımcı olur..

AA üstelik mimarlar araba tasarımı da yaparlar mobilya tasarımı içn de iş imkanı bulurlar hatta lunaparklardaki araçların tasarımını bile yaparlar,, otoyolların düzenlenmesini de yaparlar.. ancak inşaat mühendsleri sadece bina inşaatında iş bulablrler (;

saçmalamışsın,ne mimarlar ne de inşaat müh.leri senin geniş çevrenden(!) yola çıkarak yaptığın tahminlerden(sallamalardan) ibaret değil..

• Böyle herkesten tavsiye almaktansa, işin içinde olan, okuyan yada mezun olmuş kişilerden bilgi almak lazım.
    Sadece şunu biliyorum mimarlığın eğitimi inşaat müh. e göre daha bir zor...

inşaat mühendisi sadece bina yapar demiş
  • Uçak Mühendisi ol Ayrıca inşaat okuyupta mimarlık üzerine yüksek lisans veya doktora yapılabilir biri yapılamaz demiş yukarıda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Duygusuz İfade -- 16 Ekim 2010; 20:09:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

Realistikwhite adlı üyenin yazdığı kendi görüşüdür ama resmen mimarlık şovuna dönmüş... Son cümleyi sakın dikkate alma arkadaşım... İnşaatın alanı sadece bina işlerinden ibaret değildir...

ihsan, arkadaş sağolsun yöneleceğim alanı düşünmek derdinden kurtuldum, sadece bina yapacağımışız

mimar-mühendis tartışması gereksiz uzuyor.
    ama şu var ki, kağıt üzerinde hak mimarda görünüyor olabilir. ama işi yapan kim? inşaat mühendisi.
    o hesaplamaları vs her şeyi yapmak bir kenara, mimarlar "ekonomi", "güvenli" kavramlarından önce "estetik" kavramını düşünüyor.

ekonomik ve güvenli bir bina yapmanın yolu inşaat mühendisi ve yapı mühendisliği yönetimini iyi kavramaktan geçiyor. bunun için inşaat mühendisi, geri kalan her şey için master card derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 16 Ekim 2010; 20:15:57 >

• GebereJackson,hashus ve öbür arkadaşlar bilgiler için sağolun.
  • İnşaat müh. alanı sadece bina işi değil. Beton elemanları fabrikalarında, tünel inşaatları, altyapı, çelik yapılar v.b çalışabilirler. Makine mühendisinide sadece sunu yapıyor diye adlandırmak yanlıs diğer mühendislikleride. Birçok alan var sanayide...
  • Bence Mimarlık. Okul süresi boyunca kız sorunu da çekmezsin:)

Şaka bir yana inşaat mühendisi olup karda kışta amelelere laf anlatmaya çalışmaktansa sıcacık ofisinde güzel güzel çizim yaparsın..
  • gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anndriy -- 22 Kasım 2015; 16:13:40 >
  • quote:

siz de bilirsinz ki inşaat müh puanı daha düşüktür ve bu yüzden 2sinden birini tercih edebilirdim. bu yzden söyleyeceklerimde daha gerçekçi olduğuma inanabilrsinz.. çünkü ben de zamanında çok araştırdım kendi hayatım için..

lise hayatım boyunca 'mimar' unvanına sahip olabilme ateşiyle yanıp tutuşmamın yanı sıra çok da araştırdım..
    akrabalarımın çoğu inşaat şirketmzde,, mimarından inşaat mühendisine makine mühendsinden içmimarına kadar görev almaktalar,, şirketin başında ise amcam ve babam yüksek mimarlar olarak yer almakta..

bu şirkette ve bu şirketn olayları içinde büyüdüm dyebilirim,, dolayısıyla biliyorum ki bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor, hele ki yüksek lisansını inş müh üzerine almşsa.. ancak bir mimarın yaptığını inşaat mühendisi üzernde yüksek lisans yapmış olmasına rağmen yapamıyor, çok süper olmadıktan sonra.. Benm kuzenlerm buna bir örnek.,

dahası, bir mimarın imzası olmadan hiçbir bina yapılamaz, tbi sorumluluk mimarın üzerine kalacağından çoğu mimar da inşaat mühendisinin hazırladığı projeleri kolay kolay imzalamaz.. bir projeden mimarın kazancı daha fazladır,, ayrıca bir mimarın iş bulması çok daha kolay..

daha dün tanık oldum, izmir polis moral eğitim merkezinde en üst katta lokanta vardır, orda kasanın başında inşaat mühendsliği bitirmş ve orda olduğuna şükretmekte bir amca vardır (: ve ben daha hiç tanık olmadım mimar olup da başka bir iş yapan,,

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olablir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

mimarlık sanattır tutku gerektirir zeka ve yetenek gerektirir, inşaat mühendsliği daha matematkseldir.. ben tüm örnekleri gözönünde bulundurarak mimarlık tercih ettim.. umarım size de bnm fikirlerim yardımcı olur..

AA üstelik mimarlar araba tasarımı da yaparlar mobilya tasarımı içn de iş imkanı bulurlar hatta lunaparklardaki araçların tasarımını bile yaparlar,, otoyolların düzenlenmesini de yaparlar.. ancak inşaat mühendsleri sadece bina inşaatında iş bulablrler (;

Çok saol bende 11.sınıfım itü mimarlık düşünüyorum.Sence odtü mü itü mü?Ben itüyü daha seviyorum.Sizce.
    Bende çok araştırıyordum mimarlığı gerçekten çok yardımcı oldunuz.

• Daha 1. sınıfta okuyan bir mimarlık öğrencisi kendi mesleğini tanımadan inşaat mühendisliği hakkında yorum yapmış.sadece matematik sadece fizik sadece bina falan denilmiş.
    Sizin o dediğiniz bölümler de bile başlı başına insanı çıldırtacak kadar hesap kitap vardır.Bunu söyleyen nasıl bir matematik fizik geçmişi var sorgulamak lazım.Ben bir inşaat mühendisi olarak çoğu mimardan çok daha iyi tasarım yapabildiğimi iddia edebilirim.
    Arkadaşın birisi lunaparktan yoldan köprüden bahsetmiş.O dediklerin mühendislik koludur.En ufağından bindiğin dönme dolap o çelik yapı hesabını senmi yapıyorsun.
    2 meslek dalıda farklı alanlardır.Bir inşaat mühendisi özel sektörde ve devlette mimara oranla daha fazla çalışma sahası vardır.Bir büroda bir şantiyede 1 mimar yeterli gelirken 2 3 mühendise ihtiyaç vardır.Çünkü..
    İnşaat mühendisliği meslek alanları; yürüdüğün yollar içtiğin sular barındığın binalar üzerinden geçtiğin köprüler evine giren suyun elektiriğin barajları HES yapıları,bindiğin gondolun çelik yapısı, evde kullandığın atık suyun içme suyunun iletimi taşınımı enerji hesaplarıyla ulaşması,oturduğun binanın zemin mekaniği,drenajı, arabayla üzerinden geçerken sadece asfalt sandığın bir sürü hesap gerektiren karayolları mühendisliği, her türlü ayakta durması istenen ahşap,kagir betonarme çelik yığma vs. yapısal statik hesabı,Stadyumlar...Marmaray projesi yeter sadece aradaki farka
    Bir 1500 metre köprü veya gökdeleni mimarın sadece hayalinde görür.
    İNŞAAT MÜHENDİSİ MİMARIN O HAYAL ETTİKLERİNİ GERÇEK HAYATA UYARLAYANDIR.AYAKTA DURMADIKTAN SONRA 1500 METRE GÖKDELEN KAĞITTA BİR ÇİZİMDEN İBARETTİR.

CİVİL ENGİNEER =İNŞAAT MÜHENDİSİ YANİ MEDENİYET MÜHENDİSİDİR.

MİMAR GÖZE HİTAP EDEN MÜHENDİS YÜREĞE İNENDİR.
    Saygılarımızla.....
    İnşaat Mühendisleri

• Buralar karışmış yahu Şaka bir yana,aynı ikilemdeyken insaat muh. seçtim.şu an en ufak bir problemim yok.teknik resim dersini aldıktan sonra anladım ki ben zaten mimarlığı kıvıramazmışım.
  • tüm yazıları okudum gerçekten de canım sıkıldı.bi süreden beri cevap yazmıyodum şimdi bunaldım gerçekten öss ye girecek arkadaşlara yardımcı olmak isterim.
    öss li genç mantığı puanı yüksek olsun tam tamına gideyim "ziyan olmasın puanımdır".kardeş pazardan domates almıyoruz şu mantık önce gidecek.şuna da kıl oluyorum yok efendim mimarlık estetikmiş,estetik ressamlarda beyler mimarlık dediğiniz düz çizgiden ibaret ben de teknik resim aldım autocad nedir biliriz,elle çizmeyi de biliriz.ayrıca inşaat müh okuyoz ama teknik resim öyle bela bi ders değil üni ortamının b.kunu çıkarıp derse çalışmassan derslere gitmez çizimleri yapmassan kalırsın tabi.öyle inekte değilim inşaat mat 50 bazıları 56 filan ama teknik resim 83.zor değildir öyle beceri filan t cetveli gönyeyle çalışıyon zaten senden elle kaptır,alet kullanmadan proje çiz diyen yok.zaten iş estetik olsa autocad miş şuymuş buymuş kar etmez.bi de şu var yok efendi solitwork müş yok sap 2000 miş 3d max mış cart CURT hepsinin mantığı aynı aşşa yukarı. programlar ve amaçları farklı olabilir ama bizler yeni çağın çocuklarıyız hemen kaparız zaten .

şuna da kıl oluyorum bizim hocalar mimarlara kıl mimarlar inşaatçılara falan filan ayıp ya.belgeseldeki kurtlar gibi aynı eti paylaştıklarından gözlerindeki hırs bence birbirlerine saldırmalarına neden oluyo.yav herkes işini yapsın kardeşim mimarsın çiz işte ameleliği müh çeker mantığı yok.haa doğrudur çizim,bina mimarın eseridir ama çizim dediğin ne yani internette proje dolu etrafınıza bakın aşşa yukarı bütün evler aynı kimi kandırıyolar anlamıyorum.türkiye burası baba sana harikalar yarat diyen yok atarlar önüne 5 milyar. 3 oda bi salon der parası olan adam. o adam dikdörtgen çiz 5 e böl anlamaz ki o estetik filan istemiyo yatacak geniş bi yer istiyo nerde yaşıyoz.iyi mimarlar da var ama onlar böyle şeylere girmez okulu da sadece yeryüzündeki binalara şekil vermek,kendi kişiliğini var edebilmekten geçer.nadir insanlar ama bi b.ok bilmeyen lafı şudur " binayı ben çizdim ustabaşları çalıştı oldu".

bu komplex deki insanlardan uzağım abi ben insanı severim.egoları oldu mu nefret ediyorum.eniştem mimar madem aileden örnek verecez öyle ama şunu söyliyim mimar yemen de dubai de cezayir de böyle arap zenginlerinin olduğu yerlerde çalışamaz.oturur evinde proje çizer. eğer, cesaretliyseniz inşaatçı olun.ama mimarın puanı yüksek diye para kazanmıyo.ayrıca mimar bi sefer diyelim 5 milyar alır inşaat müh o yapı neyse baraj mı artık köprümü binamı o bitene kadar 6ay 7 ay mimarın proje parasını 5 e katlar.mimar 5 milyarı alır yatırır bankaya 2 ay sonra aç kalır.iş eğer müh. liği batırmaksa alın size karşı tezler.size gelin inşaat mühendisi olun demiyorum ama bilin işi.ayrıca yurt dışında para çok beyler.yemen de müh 5 milyar alıyo rusya da 10 milyar alıyo.para biriktirin mütahitliğe girin derim.eniştem proje müdürü olcaz diye bi yerimiz yırttık filan diyo olamamış adam zaten herkes olamaz bazıları olacak türkiye bura gerçekçi olalım.nah olursunuz kolay değil o iş.milletin ağız kokusunu çekmek zor.işte asıl mesele şu, mütaitliğe yönelme imkanı mühendislikte.mühendis yurt dışına gider 2 senede aylık 5-6 milyardan atar köşeye 200 300 milyarı gelir türkiye ye paranın bi yerinede koyar eğer bakış açınız buysa.ben derim ki akıllı namuslu hak yemeyen insalar olun oraya buraya saçma sapan imza atıp hapislerde çürümeyin.paranızı kazanın ama unutmayın kazanırken kazandırın da.etrafınızdaki herkes kazansın sonra bi pok başı olamassınız daireniz küçülür.van daki olaylar kafanıza bir gün dank eder öteki dünyada, orda burda yıkılan camilerin minaresi biyerinize girer.diycem şu eğer paraysa hayat okuyun mütahit olun. para okumakta puan toplamakda değil.parayı çevirmesini bilmekten geçer .mimar ya da müh. sonu mütahitliğe gider.saygılar ....

• Siz Siz olun bu devirde pilot olun paranız varsa. Pişman olmassınız
  • İnşaat okuyorum.
    Hocalar çoğu kez açıklıyorlar.
    İkiside birbirini tamamlayan meslekler.
    Ama mimarligin daha zor oldugunu biliyorum.
    Çizime yetenegin ve istegin olmali yoksa kafayi yedirir bitene kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haykıran Bıngıldak -- 2 Ocak 2012; 3:50:32 >
  • quote:

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olabl ir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

"Mühendisin yaptığı işi mimarda yapar " . Ulan ne güldüm ya tamam kardeşim hayal gücünüz geniş ama bu kadar da abartmayın . Mimara bak sen nasılda gaza gelmiş , mühendisin yaptığı hesabı yapacağını idda ediyor .

Ek olarak : 3e kuralı vardır bilmem duydunuzmu emniyet ekonomi estetik . Dikkat ederseniz estetik en son gelir , mimarın yapacağı ( yapabilirse ) binadaki sıralama anca estetik ekonomi emniyet şeklinde olur ki bu bina çok can yakar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Superior -- 2 Ocak 2012; 4:22:38 >

• yurtdisindaki turk firmalarda calisacagim diyorsan insaat yaz, yoksa turkiyede kalirim bir is bulurum diyorsan sakin yazma, cok mezunu var, - makinede dusunebilirsin her yerde talep goren bir bolum.
  • quote:

...bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor...

İnşaat mühendisinin yaptığını mimar hem de "kolaylıkla" yaparmış! Hayale bak...
    Bu mimarların hayal gücü, dedikleri kadar varmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: cgh0gy-

quote:

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olabl ir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

"Mühendisin yaptığı işi mimarda yapar " . Ulan ne güldüm ya tamam kardeşim hayal gücünüz geniş ama bu kadar da abartmayın . Mimara bak sen nasılda gaza gelmiş , mühendisin yaptığı hesabı yapacağını idda ediyor .

Ek olarak : 3e kuralı vardır bilmem duydunuzmu emniyet ekonomi estetik . Dikkat ederseniz estetik en son gelir , mimarın yapacağı ( yapabilirse ) binadaki sıralama anca estetik ekonomi emniyet şeklinde olur ki bu bina çok can yakar

bu 3 kuralı kim koymuş hadi birileri dediyse de sıralamasını kim yapmış, günümüzde yapılan binalara,çevre düzenlemelerine bir bak da ondan sonra estetik en sonda mı gelir nerede gelir bir düşün

• on yıl sonra okuduğumda fikirlerimdeki değişimi görmek maksadıyla
    bunu uzun uzun yazmak durumundayım...

aynı zamanda uzun uzun yazıyorumki bi ders çıkar ey meslek seçimi aşamasındaki genç:)

millet yine taraftarlık meselesine çevirip belkide istemeden taraf olmak durumunda kalmış

şahsen şunu söyleyebilirim hayatımda meslek edinme derdi oluştuğu andan itibaren(ne olmak istiyosun sorusuyla ilk karşılaştığım gün) mimarlık isteyen biri olarak,

seçim aşamasına yani sınav dönemine geldiğimde mimarlığı çocukluğumdan beri istiyor olduğum halde bu ikilemde kalıp araştırmalar yapmak durumunda kalmıştım bende...
    (o yüzden bu iki meslekten birini düşünen bir bireyin günün birinde mutlaka bu soru ile karşı karşıya kalacağını düşündüğümden soruyu önemseyip bi cevap yazma zorunluluğu hissettim... zira YAKIN-İLİŞKİLİ-İÇ İÇE ve bu tip tartışmalara her daim açık FAKAT, FAKAT iki FARKLI meslek sözkonusu...)

şahsen sınav aşamasına geldiğimde zaten ailedeki yüzlerce inşaat mühendisinden fikirler alıyordum, manidardır ailedeki herkes inşaat mühendisi. mimar yok nerdeyse -uzak akrabalardaki bi iki kişiyi saymazsak-...(yüzlerce tabi abartı ancak her dört kişiden üçü inşaat mühendisi bizde:) (belkide ben, ulan ben farklıyım bunlardan tribinden mimarlık istedim hep onu bilmiyorum)

gazeteci bi abimiz vaktiyle ne olmak istiyosun dediğinde; hep mimar olmak istiyorum diyorumya o dönem soranlara, yine gözlerim parlayarak mimar olmak istiyorum dediğimde bana: "giyinmen ne kadar sürüyo" demişti dedim on dakka onbeş dakka, ooo baya uzun sürüyomuş demekki üzerine düşünüyosun baya. otuz saniyede giyinen adam mimar olmaz babacım, mimar olabilirsin demişti:)

bende oradan yola çıkarak gittim mimar oldum:))) anlatacağım o değil tabi bende oradan yola çıkarak aklımda "kimler mimar olmalıdır yada kimler mühendis olmalıdır" şeklinde düzenlenmiş bir soru ile attım kendimi sokağa
    çeşitli mimarlık bürolarına gidip bizzat sordum nedir farkları neden mimarsınız gibi, röportaj tadında...

-belediyedeki mimar "aman mimar olma benimde kızım bu yıl sınava girecek mimar olayım mı diye sordu, eczacılık yazdıracağım onada dedi"(zaten yaklaşık elli yaşlarında ve halen belediyede çalışmayı yeğleyen mimarın cevabına itimat olmaz diye düşünerek gülüp geçtim:)

-serbest çalışan ve müthiş bi büroya sahip başka bi mimar, cool bi havada oturduğu eşşek kadar büyük deri koltuktan (masadaki küllükte marlboro sigara sabit(para var hesabı)) "mimarlık iyidir ya" diyip sigarasından bi duman aldı felan ben tabi vay be şeklinde çıktım ortamdan..

-bi dönem çalıştığım bi şantiyede(şirketten alacağı parayı tahsil etmeye gelen), aslen inşaat mühendisi olan fakat mühendislik değilde ticaretle uğraşan(inşaat malzemesi satışı(paspayı veriyodu)) bi abi "ben mimarlığı o kadar iyi ifade edemem elbet ama inşaat mühendisliği(şantiyedekinden bahsediyor tabi) için şunu söyleyebilirim, "mühendislik demek şantiyedeki en derin yerdeki çividen, kule vincin tepesindeki vidaya kadar her an çıkan ve çıkabilecek olan her tür soruna anında çözüm üretebilmek demektir. eğer sorunlara çözüm bulmakta hızlı değilsen, kararsızsan hiçbirzaman iyi bir mühendis olamazsın" demişti böyle böyle daha birçok örnek v.s

sonuçta ben tabi yine net bir karara varabilmiş değildim
    çünkü henüz kendimi tanımıyordumki koskoca bir disiplini hatta iki ayrı disiplini algılayacak sonra ikisinden hangisi daha iyi(tabi bana göre) karar verecektim
    bu iş benim için çok büyük bi lokmaydı o zamanlar, şükür ki en azından bunun farkındaydım:) (kafamda tabi aslında bende değil eğitim sisteminde bi sıkıntı var felan gibi şeylerde sabit:)

gel zaman git zaman öss vakti geldi...
    sınavlarda(liseden gelen ortaöğretim başarı puanı okul sonuncusundan çok az farklı olduğundan) yıllarca üst üste ikisinede puan yettiremedim puanımın denk geldiği iki yıllık inşaat bölümünü yazmak durumunda kaldım(ilk tercihim kütahya tbmyo, orayıda sevdiğim bi kaç arkadaşım orda+tutmuşlar evi felan direk kurulu düzenleri var giderim hazır düzene, okurum gelirim hesabına yazdım yoksa en iyisine puanım yetiyodu iki yıllıklarda canım:)

ha neden restorasyon yazmadım mimarlığa geçişi var? diyebilirsin. bilmiyordum ki restorasyon eşit ağırlık puanı ile öğrenci alıyor, sonuçta mimarlığa geçişi olan bölüm sayısaldır diyerek sınava girdim ve sayısal puan yapmak niyetiylen çözdüm soruları, dolayısı ile eşit ağırlık puanı felan yoktu doğru düzgün... restorasyon olmayınca artık öss'ye girecek mecalde yok tabi dedim bari en azından inşaatla ilgili olsun yine sonuçta baba, aile mesleğidir kısmet buymuş felan diyerek yazdım inşaatı...

gittim başladım fakat olmadı sevemedim bi türlü baktımki inşaat iki yıllıkta olsa ordada sadece mimarlar eleştiriliyo sonra memleket genelinde zaten cehalet almış başını gidiyo ve fakat sadece hesap kitaptan sözediliyor:) şaka bi yana inşaat bölümündeki terminolojik ve sadece inşaatı imal etmek üzerine kurulu olan dil beni rahatsız ediyordu, ben çocukken hayalini kurduğum, estetik ağırlıklı, belki birazdaha sanat yönü olan bir meslek ile ancak hayatımı bitirebilirim diyordum hep(biryandanda tabi çocukluktan itibaren hep mimarlık istiyorum ben demenin sonra ailede çok sayıda mühendise karşılık mimar olmamasının, mimarlığa kattığı özelliğinde tesiri olduğunu belirtmek isterim)
    ikinci yılın ilk dönemide bittiğinde dedimki yok abi bu iş bana göre değil, yani bıraktığım derslerle beraber bitmesine bir yıl kala inşaat bölümünü bırakma kararı alıp össye gireceğim dedim bu defa yine iki yıllık olan restorasyon bölümüne gitmek için ki mimarlık bölümüne geçişi hedefliyordum...

girdim ve kazandım edirne tbmyo restorasyon bölümü kazandı belgesi gelince tabi yine bi heyecan yeni bişeye başlamanın verdiği felan..
    herne ise gittim elbette okulla beraber bir yandan dgsye hazırlanıyorum mimarlık bölümüne geçiş asıl amaç olduğundan, zaten dgsyi bilenler bilir bu sınav ile mimarlık kazanmak, inşaat mühendisliği yada başka herhangi bir bölümün-mühendisliğin iki yıllığından dört yıllığına geçişe göre çok basitti puan olarak...

okul bitti bi yıl boyunca hazırlandım dgs'ye sınava girmeme bir ay kala sistemi değiştirip inşaat mezunlarınada mimarlığa geçiş hakkı tanındı bu benim için öyle birşeydiki ifade etmek mümkün değil (en azından burda)...

puanlar fırlayacaktı ,hemde ilk kez karşılaşılacak bi durum olduğundan saçma sapan bi şekilde olacaktı bu puan artışı. hemde ben inşaat bölümünü bırakmıştım zaten mimarlık bölümüne geçiş yapabilmek üzere benim için extra manidar bi durumdu...
    neyse tabi vaktiyle össye bolca girmişliğin tecrübesi ile gayet iyi bir puan ile mimarlık bölümünü kazandım özel bir okulda tam burslu olarak ve eğitimim halen devam etmekte...

aslında hiçbifikrim yoktu özel okullarla ilgili sadece itü ve mimarsinan olmadı istanbul dışınada gitmek istemediğimden o okuluda eklemiştim tercihlere burslu diye o geldi
    hocalar falan çok iyi, şöyle ki; zaten hepsi çok köklü okullarda hocalık yapmakta sözleşmeli olarak bizede derse geliyolar yani hem itüde hem yıldız teknikte hem mimarsinanda aynı anda okuyo gibiyim...

aile şirketimizden ve okuduğum inşaat bölümünden, restorasyon bölümünden ve halen devam eden mimarlık bölümünden ve tabi daha evvelinden çeşitli şantiyelerdeki çalışma deneyimlerimden(yani bu işin ameleliliğinide yapmış biri olarak) meslek tercihi ile ilgili şunları söyleyebilirim tercih aşamasındaki arkadaşlara:

kesinlikle önemli olan mimar olmak yada mühendis olmak değil,
    isimlere takılıp kalmak yada basit hayranlıklar zaman kaybından başka birşey kazandırmayacaktır kimseye.
    evet mimarlık tutku işidir, sevmeyen hiçbirşeyle o kadar uğraşmaz para için felan ve daha birçok şey söyleyebilirim mimarlıkla ilgili. mimarlığı övebilirim saatlerce şöyledir, şöyle üstündür, eşi benzeri yoktur başka gibi...
    ve tabi mühendislikle de ilgili olarak aynı şekilde daha önceleride söylenmiş, yüzlerce aforizma sarfedebilirim burda (işin garibi mühendisler mühendisliği öveceğine mimarlığı karalama yoluna gider genelde, buda düşünmeye değerdir:)
    bunların hiçbirini tabiki yapmayacağım,
    zira meslek seçiminde önemli olan tek birşey vardır, eğer gerçekten artniyetsiz bir şekilde sadece meslek edinme derdinde isen bu soruyu sorarken, senin o mesleğe uygunluğunu düşünmelisin. hangi mesleğin diğerinden iyi olduğunu düşünmemelisin,soracağın soru bu olmamalı...

belki fantastik durumlara karşı zaafımız olduğundandır
    hepimiz bu hataya düşüyoruz o yaşlarda, hangisi daha iyi diye soruyor(o esnada ağızdan salya akıyodur zaten) kazanacağımız paraların ve hatta parayı harcayacağımız mecraların hayalini kuruyoruz(misal ben italyayı baştan aşağı gezcem mimar olursam diyodum, niyeyse:)
    ve tabi işin gerçekçi boyutunda eğer ciddi iseniz para kazanma konusunda kendiniz direk olaya dalarak denemelisiniz belki inşaatlarda çalışarak felan... çünkü bu deneyimi bırakınız birinin anlatmasıyla edinmeyi, parayla bile satmıyorlar...
    ha o vakit göreceksiniz ki olay çok farklıdır zaten mimarlık, mühendislik meselesi tamamen hikayedir.
    meslek edinme aşamasındaki gencin kafasındakilerle uzaktan yakından ilgili değildir iş hayatı...

eğer sorduğun soru bölümleri ve işhayatlarını tanımak maksatlı ise,
    sözlerime;
    girdiğim ilk proje dersinin sonunda, mimarsinanlı hocamızın söylediği ve benimde dibine kadar katıldığım bi sözü ile devam etmek istiyorum.
    "unutmayın arkadaşlar sonuçta mimarlık başkasının parasıyla iş yapmaktır, birisi birşey tasarlamanı ister ve sende tasarlarsın, o hayalinizdeki ben mimarım kafama göre takılırım, istediğimi yaparım düşüncelerinden kurtulun. parayı veren mutlaka düdüğü çalacaktır..."

maalesef durumun özeti budur... mimar yada inşaat,bilgisayar,makina,uçak mühendisi hiç farketmez en sonunda bu işler başkasının parası ile tasarım yapmak yada hesap yapmaktır...

bu mühendisler hesap yapan adamlardır mimarlar proje çizen insanlardır olayınada ayrı tavım zaten bunlar okulda böyledir doğru yada teoride böyledir haklısınız ancak pratikte... ne hesap yapan vardır ortada, ne tasarım üreten. Ya kazanılacak paradan cüzi bi miktar pay verip bir teknikere yaptırılır bu işler yada bilgisayar zaten yapıyordur bu işleri, bilgisayardan anlayan ilkokul mezunu dahi olsa bi adam bulunur yaptırılır hepsi, sonra bakıp imza atılır :)

eğer sadece hesap, fizik, matematik yada proje, maket diye sınırlarsanız ancak saçmalamış olursunuz... çünkü, bu meziyetmiş gibi bahsettiğiniz şeyleri yoldan çevireceğiniz birine dört yıl anlatsanız
    bunu okuduğunuzda kendiniz bile farkedeceksinizki hatta ben abartıyorum dört yıl felan fazla bir kaç ay yeterli olabilecektir...
    bi düşünsenize o öğrendiğiniz şeylerden aklınızda kalan ve işinize her an yarayan ve hiçbizaman unutmamam lazım dediğiniz şeyleri yazmaya kalksanız kaç sayfa yazı yazabilirsiniz... meziyet başka birşeydir...

mimarlık yada mühendislik bahsi geçen derslerde okutulan saçmalıklar değildir, işverenin talepleri doğrultusunda iş yürütmek ve bu yolda çıkacak aksaklıklara çözüm üretmektir(bu yeteneğe sahip olmayan inşaatta düz-vasıfsız amele dahi olamaz)... herhangi bir işyerinde bütün işler bu esasa göre yürür(amelesi,ustası,kalfası,teknikeri,mühendisi,mimarı hepsi bu maksatla bi aradadır)

sizin hesap dediğiniz, yada tasarım dediğiniz şeyler;her zaman ve her zaman parayı değil teğet geçmek, tam merkezinde bulundurmak zorundadır...
    (ki bunları birbirinden ayırıp, birini yüceltirken diğerini aşağıda görmek, ünvana yakışmayacak denli büyük saçmalıktır. ortada tasarım yoksa bu mühendis neyi hesaplar? yada neden mimarlar hesabınıda yapmış gibi, aldıkları kıytırık temel eğitim sayesinde kendini MİMAR SİNANla eşdeğer görüp eskiden mühendismi vardı dercesine binayı ben yapıyorum kardeşim tribine girer anlamam!)

ve sözkonusu bu para her zaman ve her zaman eğer müteahhit yada şirket sahibi değilseniz başkasının parasıdır

ağaoğlu denen adam lise mezunudur(çok gözönünde diye onu baz alıyorum)...(hatırlamayanları ayıktırayım; "yaptım olacak diyen" ve kendini "yaşam mimarı" olarak niteleyen adamdır ağaoğlu.(niyeyse ne bi mimar ne bi mühendis adı söylediğini duymadım TELEVİZYONda. "şu binamızı da mimar kemal tasarladı" veyahut "şu balkonunda ağaç olan binalar yokmu? onların ayakta durmasını sağlayan hesabı, yüksek mühendis ahmet yaptı" diye:)

bu işte sözkonusu her zaman ilk başta ve son olarak paradır gerisi teferruattır... parası olan adam yada tüzel kişi (bu devlet işide olabilir) gelir, para şu kadar, ben şöyle bişi istiyorum çıkarmı senden, altından kalkabilirmisin der... mimar projeyi çizer patronun yanına gider değişiklik varsa projede değiştirir gerekirse bunu maketle modeller felan ki milletin bi yol haritası olsun mimar olmayanlar yani onun gibi 3d düşünemeyenler, amelesi ustası ne yapacağını görsün bilsin, çeşit çeşit mühendis hesaba yatarki bina adamın istediği yerde ve istediği kadar dayanıklı olsun... ve yine bu mühendisler-mimarlar(şefler) ustabaşıların felan başında dururki uygulama ile proje eşit yürüsün saçmalık olmasın... (dikkat!! hiç baraj, normal ev binası, stil sahibi bir katedral, bilgisayar tasarımı, uçak yapımı, hatta savaş uçağı imalatı diye ayırmıyorum ben:)...

nihayet sözünü edip durduğum, son sözlerime gelmiş bulunuyorum..:)
    unutma!!! BU İŞ BİR SEKTÖRDÜR (ve yüksek inşaat mühendisi abimin söylediği kadarı ile, dünyanın otomotivden sonra gelen en büyük sektörüdür),

yani EVET PARA BURDA KESİNLİKLE HAKLISIN düşünmekte,kararsız kalmakta felan. yada benim gençliğimdeki düşündüğüm gibi (paradan tamamen izole bir biçimde)para değil abi mevzu, önemli olan ortaya bi eser bırakmak şeklinde düşünüyo olabilirsin mimarlığı, yada mühendisliği :) ama gelip çatacağın gerçeklik bundan başkası değildir, aç gözünü kanma bu masallara...
    şahsına ait paran olacak ki kendi binanı yapacaksın, (o beş katlı aile apartmanı değil sözünü ettiğim.) o hepimizin hayalini kurduğu eser diye nitelendirilebilecek şaheserden sözediyorum...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.