Şimdi Ara

MİMARLIK MI İNŞAAT MI? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
1
Favori
5.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi changeable092 -- 18 Eylül 2014; 4:49:55 >
  • İstanbul Aydın üniversitesinin rehberlik hocasıyla konuştum. İnşaatın alanı daha geniş, inşaatı öneririrm dedi ama bilemiyorum. Zaman azaldı napıcam ya. :(
  • yeni mezun olduğunda bir mimar bir inşaat mühendisine göre bir çok yönden avantajlıdır. ama mesleğin ilerleyen safhaları kişinin kendisine bağlıdır. çoğu mimari cebinden çıkartacak inşaat mühendisleri de vardır, hiç bir inşaat mühendisini rakip olarak kabul etmeyecek mimarlar da...

niteliksiz olarak mezun da olsa işsiz kalan bir mimar henüz görmedim. ama 1000 liranın altında çalışan çok sayıda yeni mezun inşaat mühendisiyle tanıştım.

mimarlık mezunu kişi kendisini geliştirdiği takdirde meslek kariyerinde çok hızlı yükselebilir. inşaat mühendisliğinin bu yönüyle ilgili bilgi sahibi değilim. çalışma şartları 3 aşağı 5 yukarı böyle. yani mimarların çalışma şartları ve çoğu zaman maddi kazançları inşaat mühendislerine göre daha iyidir.

okumasına gelince. inşaat mühendisi mühendislik bölümü oluşuynun hakkını verecek niteliktedir. matematik ve fizik konuları derinlemesine görülür. ama mimarlıkta çok fazla sayısal ders yoktur. az da olsa sayısal dersler vardır. bizim fakülte için konuşuyorum inşaat mühendisleri matematiği 4 ya da 5 dönem görüyorlardı. biz ise 2 dönem. ki o iki dönem de çok içi boştu diyebilirim. mimarlığı zorluğu ise projeleri ve tasarım odaklı dersleri olabilir. ki bu kişiden kişiye değişir. iyi resim yapabiliyor olmak yalnızca 1. sınıf için avantaj sağlayabilir. yapamıyor olmak yalnızca 1. sınıf için dezavantaj olur sonrasında öyle ya da böyle teknik resme bilginiz olacak zaten. 1mm ile 10 cm arasında milimetrik görüşlere sahip olacaksınız. ölçülerle kafayı bozacaksınız ilk sene mesela. o hengamenin içinde teknik resim yeteneği kazanmamak mümkün değil açıkçası. o yüzden öyle şeylerden korkmanın lüzumu yok. proje dersleriniz olacak bir derse yeri geldiğinde 4-5 hoca girecek hepsinin görüşleri farklı olacak hepsini memnun etmek zorunda kalacaksınız. çıkmazlara düşeceksiniz. millet sınav dönemi acı çekerken siz her jürinizde acı çekeceksiniz. ama tüm bunlara rağmen okuması çok eğlenceli bir bölümdür. her şeyden az az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekir mesele. birazcık inşaat mühendisliği birazcık makine tesisat bilgisi bol miktarda tasarım bilgisi, bol miktarda insan ihtiyaçları bilgisi edineceksiniz. inşaat mühendisi tamamlanmış tasarımın sağlamlığı için hesaplar yaparken siz hem sağlamlığını hem güzelliğini hem ekonomisini azar azar düşünecek ve sizin arkanızdan görev alacak diğer branşların çalışma konularını hazırlamış olacaksınız. yani aslında yapı sektörünün 1 numaralı adamı mimarlar olacak kişiler olur. bir mekanı tasarlarken o mekanın her ihtiyacını düşünerek çalışacaksınız. o yüzden çok komplike bir meslektir mimarlık. ve mezun olduğunuzda tüm insanlardan farklı bir yerde olduğunuzu göreceksiniz. bu yüzdendir ki mimarlık burnu havada derler. öyledir bir gram yalan yok :)

• quote:

Orijinalden alıntı: huxi20

yeni mezun olduğunda bir mimar bir inşaat mühendisine göre bir çok yönden avantajlıdır. ama mesleğin ilerleyen safhaları kişinin kendisine bağlıdır. çoğu mimari cebinden çıkartacak inşaat mühendisleri de vardır, hiç bir inşaat mühendisini rakip olarak kabul etmeyecek mimarlar da...

niteliksiz olarak mezun da olsa işsiz kalan bir mimar henüz görmedim. ama 1000 liranın altında çalışan çok sayıda yeni mezun inşaat mühendisiyle tanıştım.

mimarlık mezunu kişi kendisini geliştirdiği takdirde meslek kariyerinde çok hızlı yükselebilir. inşaat mühendisliğinin bu yönüyle ilgili bilgi sahibi değilim. çalışma şartları 3 aşağı 5 yukarı böyle. yani mimarların çalışma şartları ve çoğu zaman maddi kazançları inşaat mühendislerine göre daha iyidir.

okumasına gelince. inşaat mühendisi mühendislik bölümü oluşuynun hakkını verecek niteliktedir. matematik ve fizik konuları derinlemesine görülür. ama mimarlıkta çok fazla sayısal ders yoktur. az da olsa sayısal dersler vardır. bizim fakülte için konuşuyorum inşaat mühendisleri matematiği 4 ya da 5 dönem görüyorlardı. biz ise 2 dönem. ki o iki dönem de çok içi boştu diyebilirim. mimarlığı zorluğu ise projeleri ve tasarım odaklı dersleri olabilir. ki bu kişiden kişiye değişir. iyi resim yapabiliyor olmak yalnızca 1. sınıf için avantaj sağlayabilir. yapamıyor olmak yalnızca 1. sınıf için dezavantaj olur sonrasında öyle ya da böyle teknik resme bilginiz olacak zaten. 1mm ile 10 cm arasında milimetrik görüşlere sahip olacaksınız. ölçülerle kafayı bozacaksınız ilk sene mesela. o hengamenin içinde teknik resim yeteneği kazanmamak mümkün değil açıkçası. o yüzden öyle şeylerden korkmanın lüzumu yok. proje dersleriniz olacak bir derse yeri geldiğinde 4-5 hoca girecek hepsinin görüşleri farklı olacak hepsini memnun etmek zorunda kalacaksınız. çıkmazlara düşeceksiniz. millet sınav dönemi acı çekerken siz her jürinizde acı çekeceksiniz. ama tüm bunlara rağmen okuması çok eğlenceli bir bölümdür. her şeyden az az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekir mesele. birazcık inşaat mühendisliği birazcık makine tesisat bilgisi bol miktarda tasarım bilgisi, bol miktarda insan ihtiyaçları bilgisi edineceksiniz. inşaat mühendisi tamamlanmış tasarımın sağlamlığı için hesaplar yaparken siz hem sağlamlığını hem güzelliğini hem ekonomisini azar azar düşünecek ve sizin arkanızdan görev alacak diğer branşların çalışma konularını hazırlamış olacaksınız. yani aslında yapı sektörünün 1 numaralı adamı mimarlar olacak kişiler olur. bir mekanı tasarlarken o mekanın her ihtiyacını düşünerek çalışacaksınız. o yüzden çok komplike bir meslektir mimarlık. ve mezun olduğunuzda tüm insanlardan farklı bir yerde olduğunuzu göreceksiniz. bu yüzdendir ki mimarlık burnu havada derler. öyledir bir gram yalan yok :)

ustam çok güzel anlatmışsın. ben resmin sanatsallığını sevmem hani karakalem fln...

fakat maketlerle, mimarlıkta kullanılan programlar, 3boyut olaylarına ilgisiz değilim.

sen daha iyi bilirsn, kendin ortaya bir şey koydun mu ürettin mi bu sna haz, mutluluk verir...

fkt şu sabahlamalar.... jüri.... zorluklar çok mu zorr

korkuyoruz mimar aday adayları olarak

• mimar olursan büyük şehirlerde büyük işlerde çalışırsın
    inşaat mühendisi olursan her yerde her işte çalışabilirsin

bence BMC
  • mimarlık için 2 seçeneğim var.biri odtü diğeri itü.odtü acaba ingilizce eğitim verdiği için zor mudur ve mimarlıkta ingilizce ne kadar gereklidir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hunter749

quote:

yeni mezun olduğunda bir mimar bir inşaat mühendisine göre bir çok yönden avantajlıdır. ama mesleğin ilerleyen safhaları kişinin kendisine bağlıdır. çoğu mimari cebinden çıkartacak inşaat mühendisleri de vardır, hiç bir inşaat mühendisini rakip olarak kabul etmeyecek mimarlar da...

ustam çok güzel anlatmışsın. ben resmin sanatsallığını sevmem hani karakalem fln...

fakat maketlerle, mimarlıkta kullanılan programlar, 3boyut olaylarına ilgisiz değilim.

sen daha iyi bilirsn, kendin ortaya bir şey koydun mu ürettin mi bu sna haz, mutluluk verir...

fkt şu sabahlamalar.... jüri.... zorluklar çok mu zorr

korkuyoruz mimar aday adayları olarak

inan bana zor bir bölüm. ama jüri sabahı yapıştırıcı kokusu ve uykusuzluk sebebiyle attığın yersiz kahkahalar bile çektiğin çileye karşılık gelir. bir şeyler oluşturmuş olmanın verdiği haz ise bu mesleğin en çekici kısmı zaten:)

odtü ve itüyle ilgili yazan arkadaş içinse şunu diyorum. ingilizceye karşı bir isteksizliğin varsa o üniversiteler eğitim tamamen türkçe olsa bile gitmemelisin. bu biraz vizyon meselesi. o seviyede ingilizce bilmek zaten kalem tutmayı bilmek kadar sıradan bir şey

mimarlıkta ingilizce gerekli midir? sırf yabancı kaynaklardan yeterince yararlanabilmek için bile gereklidir. ben bunun eksikliğini şu an çok fazla hissediyorum. türkiyenin neredeyse en dandik hazırlık okutulan üniversitesinden zar zor geçtim ingilizce hazırlık sınıfını. ama meslek hayatını türkiyede sürdüreceksen yabancı kaynaklar dışında çok da bir eksikliği olmaz ingilizcenin. ufkunu açmak kendini geliştirmek istediğin sürece yerli kaynaklar ve ülkemizde yapılan işler sana çok yetersiz gelmeye başlayacak zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: karun52

mimarlık için 2 seçeneğim var.biri odtü diğeri itü.odtü acaba ingilizce eğitim verdiği için zor mudur ve mimarlıkta ingilizce ne kadar gereklidir?

odtüye puanın tutuyorsa bir dakika bile durma okulun binası, kampüsü, hocaları, verilen eğitimin niteliği ve özgünlüğü ile bence türkiyede mimarlık okunabilecek en güzel yer
  • quote:

quote:

mimarlık için 2 seçeneğim var.biri odtü diğeri itü.odtü acaba ingilizce eğitim verdiği için zor mudur ve mimarlıkta ingilizce ne kadar gereklidir?

odtüye puanın tutuyorsa bir dakika bile durma okulun binası, kampüsü, hocaları, verilen eğitimin niteliği ve özgünlüğü ile bence türkiyede mimarlık okunabilecek en güzel yer

valla doğrusu ben o kdr önem vermyrm

yazmayı düşündğm yer

1) geçen yıl ilk kez öğrenci aldı

ve 2)güzel sanatlar fakültesnde.

3)kontenjan 35. az sanırım.

iyimidir kötümüdür?

• quote:

quote:

itü ingilizce mimarlık 8 bin mi yoksa odtü mimarlık 10 bin mi? ( sıralamam 6 bin)

bir kaç kişi işin üniden çok şehir seçmek olduğunu söyledi ve itü de okunduğu takdirde piyasanın göbeğinde olunacağını. çok daha fazla olanak olacağını söyledi.

hak vermiyorda değilim. yani ankara ölü memmur kenti gibi istanbul ise bin bir çeşit yapı bir bir çeşit firma düşünce. yani yerde önemli gibi ancak nereyi tercih etmeliyim tam bilmiyorum.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi changeable092 -- 18 Eylül 2014; 4:14:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonic93

Mimarlığa gidersen etrafında kızlar olur,entel sohbetler yaparsın.İnşaata gidersen sabaha kadar batak oynarsın aradaki farkı sen bul işte.

bundan güzel açıklma olamaz helal olsun gerçek bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hunter749

quote:

Orijinalden alıntı: sethpe

bende ikisi arasında kaldım ama sanırsam başa inşaat tutmassa diye alta mimarlık yazıcam

mimarlık inşaata göre daha iyi gibi algılanıyor, biliniyor neyse işte.
    önemli olan nedenleri....

ben inşaat mühendiliği bölümü öğrencisiyim kafan sayısala çalışıyosa inşaat mühendisliğini çok rahat okursun zevklidir de ama sosyal yönü zayıftır hayal gücün genişse çizimin de güzelse mimarlık tercih et
  • quote:

Orijinalden alıntı: GebereJackson

quote:

Orijinalden alıntı: mrshayberr

quote:

Orijinalden alıntı: GebereJackson

Tamam hadi sorun ne sorucaksınız

Birader ben inşaat mühendisliği düşünüyorum ama mimarlık da çok zayıfda olsa aklımın bir köşesinde var aslında.. Sana şunu sormak istiyorum statü para olarak değilde üniversitede okuması ve mezun olduktan sonra çalışma şartı, meslekte ilerleyebilme fırsatı ve buna yakın açılardan en belirgin ve en ağır basan fark nedir yani inşaat hangi yönden mimarlığa göre bir adım önde mimarlık hangi yönden inşaata göre bir adım önde? Sormak istediğim sadece mesleklerin sağladığı avantajları ve yarattığı farkları anlayabilmek için...

En belirgin fark inşaat mühendisinin yapacağı işin sabit olmasıdır. Yani mimar farklı alanlara kayar, ilerde kendi ofisini açar, iyi de becerirse işi iyi para kazanır ama inşaat mühendisi sabit kalır. He tabii ki ilerler, ilk başta küçük projelerde çalışırken kendini geliştirdikçe çok daha büyük projelerde görev alabilir daha çok para kazanabilir ama mesleki açıdan ilerleme, kademe atlama olayında mimarlık daha önde. Üniversitedeki ortamlarına girmedim inşaatçıların o yüzden bi karşılaştırma yapamam ama ikisi de zor şartlar altında çalışıyor diyebilirim. İnşaatçılar genelde şantiyelerde görev alırlar, ofiste çalışanları da mevcut ama geneli şantiyecidir, mimarların da geneli projecidir ofiste çalışır, bir kısmı da şantiyede çalışmayı tercih eder. Ofisi olan bir mimar proje kendisinin olduğu için ofiste geçirdiği zaman kadar şantiyede de kalabilir.

inşaat müh çalışma şartları zordur ancak alan çok genişdir alt yapı üst yapı karayolu barajlar demiryolu liste devam eder ayrıntıya girersek aslında herşey kendini geliştirmenden geçiyor bence artık bir kuru diploma da yeterli değil bir iş başvurusu yaparken bir kaç programa hakim olarak başvuru yapmak lazım bilgisayar uygulamaları çok önemli

• quote:

quote:

Taşkışla kampüsü de bence turkiyenin en güzel kampuslerinden biri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.