Şimdi Ara

MİMARLIK MI İNŞAAT MI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
1
Favori
5.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • koskoca forumda bi mimar adayı bulamadık şu zorlukları fln anlatacak.....
  • Evet bence de.
  • UP DEDİKKKK APPP
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi changeable092 -- 18 Eylül 2014; 4:48:25 >
  • yerimizi alalım mimarlıkda benim hayalimdir gelecek sene sınava giriyorum tek istediğim şey mimarlık
  • Beyler ufaktan hayalgucu+sanatsal bir yönünüz varsa mimarlik yazin ama işlem mantik hesap kitap islerinde iyiyseniz muhendislik yazin. Ben baya bi arastirdim bunu cikardim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TEK KONU ALTINDA BİR ÇOK MERAK EDİLENİ KONUŞALIM MİMARLIK HAKKINDA.SADECE 1HAFTA KALDI AMA GELECEĞİMİZİ BELİRLEYECEĞİZ...

KEŞKE OKUYANLARDAN DA YARDIM ALABİLSEK
  • Tamam hadi sorun ne sorucaksınız
  • Şantiyedeki çalışanlar tabelasında statü bakımından mimarlar daha üste yazılıyor bu konu hakkında tek bildiğim bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GebereJackson

Tamam hadi sorun ne sorucaksınız

ustam zormudur?

üstesinden gelinirmi?

hani başarısız da olsak atlatabilirmiyiz?

en kötü senaryoları düşünmekteyim.
    (isteyip yapamayan istemeyip yapabildiğini farkeden vardır)

• quote:

hocam ne şartlar altında çalışıyorsunuz hangi okulda okudunuz okuması zormuydu nekadar para alıyorsunuz.tam olarak ne yapıyorsunuz yani bize anlatılan gibi sadece resim mi çiziyorsunuz(tamam saçma ama böyle :D) bunları açıklarsanız sevinirim.imza yetkiniz nekadar gerekli bir iş ortamında mimarlığın üstünlüğü ne ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi attakkann1 -- 29 Temmuz 2012; 1:26:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hunter749

quote:

ustam zormudur?

üstesinden gelinirmi?

Bu anlattıklarım kesinlikle abartı değildir, bazen anlamayanlar oluyor, abarttığımızı zannediyorlar ama zordur cidden çok zordur.

Çok fazla çalışırsınız, çok uykusuz kalırsınız, teslim zamanları günde 2-3 saat uykuyla çizim yapmak zorunda kalırsınız. Yaptıklarınız beğenilmez, onlarca saat harcayıp yaptığınız maketleri jüride kırarlar parçalarlar, çiziminizin üstünü çizerler olmaz derler git bunu tekrar yap gel derler. Ama eğer seversen üstesinden rahatlıkla gelirsin bunu kesin olarak söyleyebilirim. İlk sene ağlayanlar oldu yanlış meslek seçtim yapamıyorum diye ama sonradan alıştılar başarılı bir şekilde mezun oldular.

Bazen çizim yeteneğim yok yapabilir miyim diyenler oluyor, yapabilirsin, çizim yeteneği gelişebilen bir şeydir. Önemli olan tasarım yeteneğine sahip olmak, çizim yeteneği sadece süreci hızlandırır.

Ama inşaat mühendisliği de zordur, okuyan arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla. Orada okuyanlardan bilgi alsanız daha sağlıklı olur gerçi ama çok daha sayısal bir bölümdür. Biz de statik, mukavemet, betonarme dersleri görüyoruz mesela ama onların 10'da 1'i değil belki, orda gördüklerime göre iyi ki inşaat mühendisi olmadım dedim beceremezdim çünkü.

• quote:

quote:

quote:

ustam zormudur?

üstesinden gelinirmi?

Bu anlattıklarım kesinlikle abartı değildir, bazen anlamayanlar oluyor, abarttığımızı zannediyorlar ama zordur cidden çok zordur.

Çok fazla çalışırsınız, çok uykusuz kalırsınız, teslim zamanları günde 2-3 saat uykuyla çizim yapmak zorunda kalırsınız. Yaptıklarınız beğenilmez, onlarca saat harcayıp yaptığınız maketleri jüride kırarlar parçalarlar, çiziminizin üstünü çizerler olmaz derler git bunu tekrar yap gel derler. Ama eğer seversen üstesinden rahatlıkla gelirsin bunu kesin olarak söyleyebilirim. İlk sene ağlayanlar oldu yanlış meslek seçtim yapamıyorum diye ama sonradan alıştılar başarılı bir şekilde mezun oldular.

Bazen çizim yeteneğim yok yapabilir miyim diyenler oluyor, yapabilirsin, çizim yeteneği gelişebilen bir şeydir. Önemli olan tasarım yeteneğine sahip olmak, çizim yeteneği sadece süreci hızlandırır.

Ama inşaat mühendisliği de zordur, okuyan arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla. Orada okuyanlardan bilgi alsanız daha sağlıklı olur gerçi ama çok daha sayısal bir bölümdür. Biz de statik, mukavemet, betonarme dersleri görüyoruz mesela ama onların 10'da 1'i değil belki, orda gördüklerime göre iyi ki inşaat mühendisi olmadım dedim beceremezdim çünkü.

usta, yapıp yapayacağımı gidince mi görebilirim? yoksa bi tavsiyen varmı?

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi changeable092 -- 18 Eylül 2014; 4:49:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: attakkann1

quote:

hocam ne şartlar altında çalışıyorsunuz hangi okulda okudunuz okuması zormuydu nekadar para alıyorsunuz.tam olarak ne yapıyorsunuz yani bize anlatılan gibi sadece resim mi çiziyorsunuz(tamam saçma ama böyle :D) bunları açıklarsanız sevinirim.imza yetkiniz nekadar gerekli bir iş ortamında mimarlığın üstünlüğü ne ?

Çoğu mimar çok kötü şartlar altında çalıştığından yakınır. Cidden de öyledir ama bu işverene ve mimarın KENDİSİNE bağlıdır. İlk başlarda zorluk çekersin çünkü 4 senede mimarlık kesinlikle öğrenilmez, zaten her mimarın kafasında ilerde kendi ofisini açma düşüncesi vardır, bu yüzden o hedefe ulaşana kadar zorlu şartlara katlanırsın. İster büroda devam eder projeci olursun ister şantiyede uygulamacı olursun. İkisinin de kendine göre güzel yanları vardır.

Maltepe Üniv bitirdim şimdi de İtüde yüksek lisans yapıyorum zorluğunu diğer mesajda anlattım. Yeni mezun bi mimar en iyi ihtimalle 1500-2000 lira arası alır ama tecrübe kazandıkça aldığı ücret de artar. Ama yine söylüyorum mimarın KENDİSİNE bağlıdır.

Resim çizmek değil, hatta çizim yapmak değil tasarım yapıyoruz. Mimar bir yapının her yönüyle tasarımını yapar. Hem estetik hem teknik olarak. Tasarım yapmayı sadece binanın şekli olarak algılamayın, girişini çıkışını, yangın merdivenini, bina içi sirkülasyonunu, tuvaletin yerini, yatağın yerini, tesisatını düşünün. Ama tabii ki bunlar için yardım alır, örneğin taşıyıcı sistem konusunda inşaat mühendisi devreye girer, tesisat konusunda makine mühendisi gibi... Yani bir ekip düşünün, başındaki kişi mimardır işte. Bir hocamız da orkestra şefi benzetmesi yapmıştı işte siz kafanızda canlandırın. İmza yetkisi bu yüzden anlayacağınız üzere 1. öncelikli.

• quote:

quote:

quote:

ustam zormudur?

üstesinden gelinirmi?

birde devlette iş imakanı nasıldır nekadar para alırlar memur mesaisimi çalışırlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi attakkann1 -- 29 Temmuz 2012; 1:40:24 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

ustam zormudur?

üstesinden gelinirmi?

usta, yapıp yapayacağımı gidince mi görebilirim? yoksa bi tavsiyen varmı?

Valla buna net bir şey söyleyemem yani çok zor ama sen ufak da olsa bir şeyler tasarlayabileceğini düşünüyorsan çok fazla gelişiyorsun zaten. 1. sınıfla 4. sınıf arasında dağlar kadar fark oluyor. (1. sınıfta 2 oda çizerken 4. sınıfta hastaneler alışveriş merkezleri gökdelenler çiziyorsun.) Üstüne koya koya ilerliyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: changeable092

peki mezun olduktan sonra iş bulması kolay mı? hemen kendi büromuzu açamıyoruzdur heralde

Yani mimar işsiz kalmaz pek, okulda da o mantığı yerleştirince kafana, ilk başlarda paraya bile bakmayabilirsin yeter ki iş öğreneyim tecrübe kazanayım diye.

Direk kendi büronu istersen açarsın ama tecrübe ve çevre sahibi olmak çok önemlidir. Kimse yeni mezun olmuş bi mimara gel benim evimi, ofisimi tasarla diye gelmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: attakkann1
    birde devlette iş imakanı nasıldır nekadar para alırlar memur mesaisimi çalışırlar ?

Valla devlette çalışmayı pek düşünmediğim için açıkçası çok da bilgim yok o konuda...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: changeable092

peki mezun olduktan sonra iş bulması kolay mı? hemen kendi büromuzu açamıyoruzdur heralde

Yani mimar işsiz kalmaz pek, okulda da o mantığı yerleştirince kafana, ilk başlarda paraya bile bakmayabilirsin yeter ki iş öğreneyim tecrübe kazanayım diye.

Direk kendi büronu istersen açarsın ama tecrübe ve çevre sahibi olmak çok önemlidir. Kimse yeni mezun olmuş bi mimara gel benim evimi, ofisimi tasarla diye gelmez.

çevre için eş dost akraba müteahhit desem. güler misin ben çok duydum böyle diyenleri diye

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.