Şimdi Ara

Milli gelirimizin büyük bir kısmının savunmaya ayrılmasını doğru buluyormusunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Milli gelirimizin büyük bir kısmının savunmaya ayrılmasını doğru buluyormusunuz?

(En Son Oy Tarihi: 29.3.2010)
Giriş
  • Son mali bütçede en büyük pay Milli Eğitim Bakanlğına ayrıldı ama genel itibariyle savunma her zaman aslan payını aldı. Fikirleriniz nelerdir?

• Milli savunma önemli tabii.Daha çok pay bile ayrılabilir.
    Önemli olan, milli savunmanın gerçekten milli olması.
    yani ayrılan bu bütce, İsrail ve ABD yapımı silahlara veriliyor.
    O silahlar fiziken bizim elimizde gibi görünse de günümüzde silahların elektronik aksamı düşünülünce, silahı satan ülke isterse size o silahı kullandırmayabiliyor.
    Yani para verip aldığınız şey bir anda oyuncak hükmünde oluyor...
  • Bir şık daha koyulabilir.
    "Milli savunma önemli ancak eğitim, kültür, dil ya da benzeri ortak değerlere önem verilmedikçe milli savunmanın önemi kalmaz" ayarında.
  • Ekonomik sosyal kulturel bağimsizlılıgını sağlayamayan ulkeler bole savunmaya para ayirir bence
  • terör oldukça evet
    zaten onun için batıyoruzya
  • Yorumlara devam güzel şeyler çıkıyor ortaya
  • PKK olmasaydı bu kadar büyük pay almazdı.
  • tabi ki doğru keşke daha fazla ayırabilsek

ancak silahlarımızı diğer ülkelerden almamız tabi ki doğru değil hele de teknoloji bu kadar ilerlemişken ve silahların yazılımları adamların elindeyken savaş anında paramızla aldığımız silahlar kendi üzerimizde rahatça kullanılabilir

Tabi kendi silahımızı üretmemiz şuan için zor ekonomik bağımsızlığımızı kazanmamız lazım 300milyar$ borç ile bu biraz zaman alacak ama hayırlısı
  • ama anketin gidişatına baktığımızda hayırcılarda az değil!
  • Lise 2 deyken Milli Güvenlik Hocamız kendisi Hava Kuvvetleri Yüzbaşı'ydı ve bize şöyle demişti.(Sene 2002)
    "Şu an elimizde bulunan uçaklarımızın çoğuyla Amerikan uçaklarını vuramayız.Sebebi ise aldığımız uçakların yazılımının Amerika-İngiltere koalisyonuna ait olmasıdır.Türk Pilot Amerikan uçağını hedef alıp ateş etse bomba hareket etmez.Çünkü uçağın yazılımı karşı taraftaki uçağın Amerika'ya ait olduğunu tanır.Çözüm için Rusya ve Çin'den de uçak almamız gerekir."

Arkadaşlar ben bir orduyu araştırırken daha çok Deniz Kuvvetleriyle ilgileniyorum.
    Türk Deniz Kuvvetleri ve İngiliz Deniz Kuvvetlerinin sitelerine girip ellerinde bulundurdukları savaş gemilerinin resimlerine bakın.
    Aradaki farkı gördüğünüzde Türkiye'nin Savunma Sanayisine harcaması gereken paranın aslında daha fazla olduğunu anlayacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saltuk -- 23 Eylül 2005, 17:36:16 >

• quote:

Orjinalden alıntı: jakoben

Lise 2 deyken Milli Güvenlik Hocamız kendisi Hava Kuvvetleri Yüzbaşı'ydı ve bize şöyle demişti.(Sene 2002)
    "Şu an elimizde bulunan uçaklarımızın çoğuyla Amerikan uçaklarını vuramayız.Sebebi ise aldığımız uçakların yazılımının Amerika-İngiltere koalisyonuna ait olmasıdır.Türk Pilot Amerikan uçağını hedef alıp ateş etse bomba hareket etmez.Çünkü uçağın yazılımı karşı taraftaki uçağın Amerika'ya ait olduğunu tanır.Çözüm için Rusya ve Çin'den de uçak almamız gerekir."

Arkadaşlar ben bir orduyu araştırırken daha çok Deniz Kuvvetleriyle ilgileniyorum.
    Türk Deniz Kuvvetleri ve İngiliz Deniz Kuvvetlerinin sitelerine girip ellerinde bulundurdukları savaş gemilerinin resimlerine bakın.
    Aradaki farkı gördüğünüzde Türkiye'nin Savunma Sanayisine harcaması gereken paranın aslında daha fazla olduğunu anlayacaksınız.

kıbrıs savaşında türk ucakları türk gemisini vurmuştu yanlış hatırlamıyorsam

• Aslında düşmanlarımıza, jeopolitik ve jeostratejik konumumuza baktığımızda bu silahlanmanın şart olduğunu düşünebiliriz. Fakat gözardı edilmemesi gereken başka bir nokta ise şudur. Devletleri ayakta tutan 3 şey vardır. 1. Güçlü bir ekonomi 2. Güçlü bir savunma 3. güçlü bir sosyal yapı işte tam bu noktada konu kavramsal bir tartışmaya dönüyor ve hangisine ağırlık verilmeli diye düşünmeye başlıyor insan...
  • quote:

Orjinalden alıntı: respectrespect

ama anketin gidişatına baktığımızda hayırcılarda az değil!

hayırcılar eminim subay eşlerine kızdıkları içindir.haklılarda
    istediklerinde istediklere yere gidiyorlar.arabaları hazır.
    bir cayı 10 kuruşa içiyorlar.
    milli savunmaya ayrılan parayla sadece silah alınmıyor
  • bırakın ordunun sağladığı imkanlar ucuz ve uygun olsun.askeriyede hizmet etmek gerçekten çok stresli meslek
  • Askerlik hakikaten zor meslek ama sağlanan imkanlar hiç bir kurumda yok!
  • evet doğru buluyorum. ülkemizin coğrafi konumu gereği herkesin gözü bu topraklarda.eğer bir güvenlik zaafı yaşarsak inanın eğitimi falan düşünecek halimiz kalmaz.ilk önce vatan toprakları güvenli olmalı ki biz normal yaşantımıza devam edelim. unutmayın ki ordumuz sadece dış tehditlere karşı korumuyor bizi deprem zamanını hatırlayın sivil yönetimin gösterdiği organize eksikliğini asker gidermişti.ayrıca savunma harcamalarının daha da artması gerektiğini düşünüyorum. mesela neden bizim bir uçak gemimiz yok. her tarafımızda deniz var. bence bir veya birden fazla uçak gemimiz olmalı. tayvan ın bile uçak gemisi var bizim yok. şimdi bazı arkadaşlar tayvan ın ne kadar gelişmiş olduğunu falan söyleyebilirler. ama bizde büyük bir ülkeyiz. ben şuna da inanmıyorum işte biz amerikan uçağını vuramayız ingiliz uçağını vuramayız falan gibi . ordumuz bunların önlemini çoktan almıştır merak etmeyin.

• EĞER ORDUMUZ BU KADAR PARAYI ALIP GÜÇLENMESEYDİ ŞU ANDA SEN BU TOPİĞİ BİLE AÇAMAZDIN
  • bence en az savunma kadar üniversitelere, bilim ve teknolojiye, ar-ge çalışmalarına da ağırlık verilmeli,
    milyonlarca dolar para verip JSF vs. uçakları dışarıdan almak, savunma anlayışı uygun değil.
    nitekim aselsan, roketsan, havelsan vs. kurumlar ordu adına ar-ge çalışmaları yürütüyor ve takdir edilecek çalışmalara imza atabiliyorlar...
  • Ne bu şiddet bu celal!!!
    quote:

Orjinalden alıntı: joseph_tr

EĞER ORDUMUZ BU KADAR PARAYI ALIP GÜÇLENMESEYDİ ŞU ANDA SEN BU TOPİĞİ BİLE AÇAMAZDIN
  • Onca pay ayrılıyor bu orduya... Avrupanın en güçlü ordusu bizde... Onca yıllık soy, güç, anlatılanlar, tarihimiz... Madem herşey bu durumda, biz niye bu durumdayız.?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.