Şimdi Ara

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den, Roblox ve Instagram açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli Eğitim Bakanı Tekin'den, Roblox ve Instagram açıklaması
    Türkiye, 2 Ağustos tarihinde dünya çapında bir milyardan fazla bireysel kullanıcısı olan Instagram’a erişim engellendi. Instagram için erişim engeli devam ederken yasaklı platformlar arasına 7 Ağustos’ta oyun platformu Roblox eklendi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise Roblox'un ve Instagram'ın Türkiye'de erişime kapatılmasına ilişkin açıklama yaptı.

“Dijital faşizme hep birlikte dur demeliyiz.”

Milli Eğitim Bakanı Tekin, günümüz dijital dünyasında çocukların güvenliği ve sağlıklı gelişiminin her zamankinden daha büyük bir önem taşıdığını söylerken okulların, öğretmenlerin ve eğitim öğretim ortamlarının yanında sosyal medya mecralarının da çocukların gelişiminde etkili olduğunu belirtti. Tekin, dijital bağımlılığın önüne geçilmesi için çeşitli önlemler aldıklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Tekin’in açıklamasının tam hali şu şekilde:

"Son yıllarda, sosyal medya platformları ve çevrim içi oyunlar, çocuklarımızın zamanının büyük bir kısmını almaktadır. Bu platformlar, öğrencilerimizin sosyal, akademik ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek içeriklere ev sahipliği yapabilmektedir.

Özellikle Instagram ve Roblox gibi popüler platformlar, çocuklarımızın dijital bağımlılığa sürüklenmesine ve dijital faşizm olarak adlandırabileceğimiz kontrolsüz içeriklerle karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Hiç kuşku yok ki, dijital medya platformlarının evrensel hukuka, iç hukuka ve geleceğe dair sorumluluklarımıza saygı duyması elzemdir. Unutmayalım ki, evlatlarımızı sosyal medya araçlarının dijital faşizminden korumak hepimizin ortak sorumluluğudur. Dijital faşizme hep birlikte dur demeliyiz."

Ayrıca Bkz.Adalet Bakanı Tunç açıkladı: Roblox neden engellendi?

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-tekinden-roblox-ve-instagram-platformlarina-iliskin-aciklama/3299356

• Çevrenize bir bakın ve gördüklerinizle kıyaslayın Roblox çocukların maruz kalacağı en masum şey olabilir. Şiddetin, saygısızlığın ve uyuşturucu bağımlılığının içinde yaşıyoruz. Yüksek vergiler nedeniyle hiçbir orta gelirlinin bir hobi edinmesi çocuklarıyla zaman geçirerek bu hobileri gerçekleştirme şansı kalmadı.

Ayrıca dijital bağımlılıkla yasaklayarak mücadele edilmez. Ailelerin bilinçlendirilmesi gerekir. Çocuğunun eline tablet, telefon atıp TV'de çer çöp programları izleyen ebeveynler, çocuğuna yemek yedirmek için saçma bir video açıp onu izletirken ağzını açıp besleyen ebeveyn, çocuğunu disipline edemediği için ağladıkça her istediğini önüne koyan ebeveyn... sabaha kadar sayabilirim.

İnsanların aileleriyle birlikte üretken zaman geçirmeleri için hobileri olması lazım. Milletin tek tük almaya gücünün yettiği hobi araçlarını bile engellendi. Kaçakçılar bir şekilde getirip kat be kat yüksek fiyatlara satarak sıfır vergiyle ticaret çeviriyor.
    Amerikalı aya gider ordan Mars yolculuğu yapmaya çalışır. Elin Rus’u aya köpek gönderir. Çinli yapay güneş yapar, bizdekiler de böyle işlerle uğraşır. İnsan bakıyor şöyle 50,60 yaşını gelmişsin ömrünün yarısından fazlasını tamamlamışsın ama ortada hiçbir şey yok. Yazık bunca yaşanılan yıllara.
    Yasaklanması kesinlikle yanlış. Fakat bir ortaokul öğretmeni olarak söylüyorum; telefon bağımlılığı had safhada, internet bağımlılığı had safhada, oyun bağımlılığı had safhada. Burada asıl iş ebeveynlere düşüyor. Küçücük çocukların ellerinde akıllı telefonlar var. Her anlarını telefonla geçiriyorlar. Çocukluğumuzda oynadığımız oyunları oynayıp sosyalleşemiyorlar. 2 kelimeyi bir araya getirip sohbet edemiyorlar.
    Mesela 2 sene önce bir öğrencinin telefonu derste kullandığını gördüm oyun için ve tutanak ile idareye teslim ettim. Annesini aradım. Anne telefonu bir daha vermeyeceğini söyledi. Ertesi gün yine elindeydi çocuğun. Bu uç bir örnek olabilir. Fakat teknolojiyi düzgün kullanmayı öğretmeniz gerekiyor. Çağa uygun teknoloji eğitimi verilmeli bence. Yasaklar bazen pekiştiriyor yanlış davranışları.
  • Şu adamın ülkede bakanlık yapıyor olması geldiğimiz durumun en net özeti..

• Türkiye'nin rezil PİSA puanlarından bahsedelim birazda bakanım. Nasıl toparlamayı düşünüyor acaba bu rezil sırayı? Yoksa fetöcüler mi puan veriyor ondan mı vasat ülkelerle aynı eğitim sıralamasındayız?

• Amerikalı aya gider ordan Mars yolculuğu yapmaya çalışır. Elin Rus’u aya köpek gönderir. Çinli yapay güneş yapar, bizdekiler de böyle işlerle uğraşır. İnsan bakıyor şöyle 50,60 yaşını gelmişsin ömrünün yarısından fazlasını tamamlamışsın ama ortada hiçbir şey yok. Yazık bunca yaşanılan yıllara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Portraitclub -- 9 Ağustos 2024; 12:0:27 >
  • Yeni hedef şaşırtma konumuz "dijital faşizm" de bulunduğuna göre sorun yok, ilerleyebiliriz.

• Türkçesi:

Orta Çağ zihniyetli bir toplum inşa edebilmek için 7 gün 24 saat çalışıyor, elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ama maalesef günümüz çocuklarının çoğu hiç laf dinlemiyor!..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çevrenize bir bakın ve gördüklerinizle kıyaslayın Roblox çocukların maruz kalacağı en masum şey olabilir. Şiddetin, saygısızlığın ve uyuşturucu bağımlılığının içinde yaşıyoruz. Yüksek vergiler nedeniyle hiçbir orta gelirlinin bir hobi edinmesi çocuklarıyla zaman geçirerek bu hobileri gerçekleştirme şansı kalmadı.

Ayrıca dijital bağımlılıkla yasaklayarak mücadele edilmez. Ailelerin bilinçlendirilmesi gerekir. Çocuğunun eline tablet, telefon atıp TV'de çer çöp programları izleyen ebeveynler, çocuğuna yemek yedirmek için saçma bir video açıp onu izletirken ağzını açıp besleyen ebeveyn, çocuğunu disipline edemediği için ağladıkça her istediğini önüne koyan ebeveyn... sabaha kadar sayabilirim.

İnsanların aileleriyle birlikte üretken zaman geçirmeleri için hobileri olması lazım. Milletin tek tük almaya gücünün yettiği hobi araçlarını bile engellendi. Kaçakçılar bir şekilde getirip kat be kat yüksek fiyatlara satarak sıfır vergiyle ticaret çeviriyor.

• Eğitimde faşizmi ne yapacağız değerli eğitim bakanı bey. Mesela mulakatı neden kaldırmıyorsunuz? Eğitimde her alanda dünyada sonlarda olmamız hakkında yorumunuz var mı? En son konuşacak adam gelmiş bunları diyor ya cidden simülasyon mu bizim cezamız mı...

• “Dijital faşizm” den sonrasını okumadım.

Tamamen bomboş bir açıklama.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Tipi kes çay demle

• Kardeşim çocuğu olmayan bilmez. YouTube da çocuk kanalı açıyorum çocuğa yarım saat baksın diye. Bi bakıyorum 15 dakka sonra çok saçma sapan hallowen gibi kötü korkutucu şeyler çıkarıyor algoritmalar. Her seferinde engelliyorum yine geliyor. Bunlar bilinçli yapılan şeyler Kesinlikle. Nesil çok kötü geliyor. Nesli bozmak için herşeyi yapıyor bu yahudi lobisi.

• Dijital faşizm diyince ardı ardına gelen yasaklar canlandı benim aklımda. Kelime seçimi ironik olmuş.

• Yasaklanması kesinlikle yanlış. Fakat bir ortaokul öğretmeni olarak söylüyorum; telefon bağımlılığı had safhada, internet bağımlılığı had safhada, oyun bağımlılığı had safhada. Burada asıl iş ebeveynlere düşüyor. Küçücük çocukların ellerinde akıllı telefonlar var. Her anlarını telefonla geçiriyorlar. Çocukluğumuzda oynadığımız oyunları oynayıp sosyalleşemiyorlar. 2 kelimeyi bir araya getirip sohbet edemiyorlar.
    Mesela 2 sene önce bir öğrencinin telefonu derste kullandığını gördüm oyun için ve tutanak ile idareye teslim ettim. Annesini aradım. Anne telefonu bir daha vermeyeceğini söyledi. Ertesi gün yine elindeydi çocuğun. Bu uç bir örnek olabilir. Fakat teknolojiyi düzgün kullanmayı öğretmeniz gerekiyor. Çağa uygun teknoloji eğitimi verilmeli bence. Yasaklar bazen pekiştiriyor yanlış davranışları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykuttt1987 -- 9 Ağustos 2024; 12:45:50 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • aykuttt1987 kullanıcısına yanıt

Hocam burada ailelerin kolaya kaçıp çocuğa telefon tableti erken yaşta vermesi asıl sorun bence. Roblox yasaklanır hepsi Minecrafta geçer değişen birşey olmaz.

O da yasaklanır başka bir oyuna. Yasaklarla bitmez yani bu, ailelerin dikkat etmesi gerekiyor. Roblox'un engellenmesi çoğu kişiye sorun olmadı, çünkü zaten ağırlıklı

7-12 yaş arasına hitap eden bir oyun. Ama yetişkinlerin de kullandığı servisler çocuklar bahane edilip yasaklanırsa o zaman yetişkin kendi kararını verebilecek insanlar

da engellenmeye başlamış olur. Discord için böyle bir söylenti vardı mesela. Biz uzaktan çalışıp Discord üzerinden iş yapıyoruz, böyle bir saçmalık olmaz umarım.

• Kendi eşinin eğitim ile alakası yok bi ara atamayla müdür oluyor ve bir okulda müdür şuanda eşi. Eğitimci olmayan insan müdürlük yapıyor bide gelmiş açıklama yapıyor. Herşeye kılıf uyduruyor bunlar. Ne öğrenci ne öğretmen nede veli seviyor bunu. Böyle yapmaya devam edin herşeyi kapatın 16-17 yaşındaki gençler iki seneye oy kullanacak kirarlar o masayı oy kullanırken.

• Bi ben açıklama yapmadım ben de yarın açıklama yapayım bari.

• kapatılmaları doğru karar.

• çocukların, gençlerin hükümetten nefret ettiği başka bir dönem olmamıştır heralde.

• Aslında iyi bir eğitim alan, aile terbiyesi de alan bir birey hiçbir şeyden etkilenmez. Demek ki sorun bizim ülkemizde.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.