Şimdi Ara

Millet kafayı yemiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akıllı tek bir insan bile yok mu ? Eminim ben akıllı değilimdir,kişiliğim defoludur ve binbir türlü psikolojik sorunum vardır

• üstü kapalı içerikli konular açmayı bırak hocam, net bir şekilde ifade etsen kendini bir şeyler yazmak mümkün olacak ama neredee

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben böyleyim hocam.Zamanla açılıyorum ve kendimi ifade ediş şeklim biraz tuhaf

Mesele psikolojik ve kişilik açısından tatmin olunacak insan azlığı.Üstüne iyi gözüküp çok kötü niyetli olanlar da eklenince iyice bayıcı oluyor bu bütün sosyalleşme meselesi

• Zodion Z kullanıcısına yanıt

hocam bahsettiğin düzeyde kaliteli olan insanlara gerçek hayatta denk gelmek gerçekten çok zor ve zaman alıcı bir durum. insanları tanıyana kadar zaten yıllar geçiyor..

bence internetten bu tarz kişilerin tespitini yapmak, sohbet etmek ve devamını getirmek, sonrasında gerçek hayata yönelik kendimizden azar azar parçalar paylaşıp gidişata göre buluşmak veya buluşmamak en doğrusu olur. gerçek hayatta yıllar geçse de tanıyamayacağım güzel insanları internette çok daha kısa sürede bulabilmenin haklı sevincini yaşıyorum mesela. tavsiyem de bu yönde olur, aklıma başka bir şey gelmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B849B3DA4 -- 4 Ekim 2021; 22:30:23 >
  • çürümek istemiyorum hocam

• İnternetin yararı bu evet.Her şey hızlı gelişiyor.Hızlı inşa olup hızlı yıkılıyor.Sağlam iletişim kurabilecek insan bulmak zor.Ve işlerin yolunda gitmemesi de hayat hakkındaki görüşlerini,bakışını çok fena etkiliyor

İnsanlar kötü demek kolay.Herkes kendisinin haklı olduğunu söyler.Ama kim gerçekten haklı bunu bilmek zor

Diyeceğim ki haklı olmak diye bir şey yok sadece uygun insan vardır.Ama insanlar her zaman şikayet edip kendisi haklıymış gibi davranır.O yüzden olduğunu varsayıcam mecburen

doğru söylüyorsun, nesnel düzeyde geçerli bir şeyden bahsetmek zaten pek mümkün değil. yaş kaçtı bu arada?

• 20'ler

intihar konusuna bakış açın nedir hocam, ek olarak sartre ve camus okuduysan fikirlerini duymak isterim

• Bazen düşünüyorum.Mesela bir dakika önce düşünüyordum o fikir çok yoğun olmasa da

Ben camusdan ziyade sartreye daha yakın gibiyim.Kendi anlamımı kendi yaptıklarımla oluşturuyorum.Ama bir yandan da oldukça zıtım.Çünkü kötü-inanç denilebilecek şeyler benim için norm gibi.Yani yapamadığım şeyler ne yapayım ben de öyleyim,başka şeyler yaparım diye beni mutlu etmiyor.Başkalarının yapabildiği şeyler cezbedici

Ancak toplumsal kötü-inanca karşı bağışıklığım var denebilir

• kafayi yemis olmayi aptal olmaya tercih ederim

ama bazi akilli insanlarin akillarini kullanis sekli aptalca onlari akillidan saymiyorum

• ahlakı, moniteist bakış açısındaki din ve tanrı anlayışından tamamen ayırıp temellendirebilir misin?

• Subjektif bir temellendirme yapabilirim.Kendi ahlakımı temellendirebilirim ama diğerlerinin ahlakı için bunu garanti edemem

Ahlak algım sarsıntılı olsa bile tanrıya dönmem çok zor bu saatten sonra

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 4 Ekim 2021; 23:33:24 >

nihilist misin?

• Dapeux D kullanıcısına yanıt

nihilizmden nefret ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 4 Ekim 2021; 23:41:25 >

herkes için geçerli bir ahlak sistemi yoksa her şey boşuna demek değil midir? optimist olmak mümkün değil bu konuda, tanrısız bir ahlaki düzen düşünemiyorum.. mümkün değil.

sırf bu yüzden teizme biraz sıcak bakıyor gibiyim. ahlak konusunda başka hiçbir görüş tatmin edici açıklama yapamıyor. herkes için geçerli ahlaki kurallar yoksa diye düşününce ipin ucu gidiyor bende, hayat gerçekten anlamsız kalıyor hem de hiç şüphesiz olacak biçimde.

subjektif ahlak anlayışıyla yaşamak çok güç olurdu benim için. düşünsene, holokost hitler'in yanına kâr kalmış olacak. belki de "kalmamalı" şeklindeki kabullenişim sebebiyle ikinci paragraftaki şekilde düşünüyorum. hm, bilemedim.

Ben de aynı şekilde.

• Genel şeyleri çok umursamamakla alakalı.Kendi arzularımı,doğrularımı dolayısıyla kendi ahlakımı umursuyorum

Atıyorum kırmızı çizgimi geçen birilerinin yaptıklarının doğruluğunu yanlışlığını sorgulamam,soğurum

Ben felsefe yapma sürecinde varlıkla,zamanla ve doğru ile ilgili büyük sorun ve anlatılardan git gide özelleştim.Bu alakasız ya da keyfi gelişmedi.Gene mantığın kendisinden çıkarsadığım bir durum

Bu yüzden öznelle nesnel benim gözümde aynı epistemeolojik değerde ve tutarlılıktadır

Bu noktada felsefe hem genel hem özel niteliğe bürünmüş oluyor

Yanında kar kalma meselesi ise gene kişisel kavga ile alakalı.Çünkü şu an kar kalması olgunun kendisine karşı çıkıyorsun.Bu da felsefi bir tavırdır.Dolayısıyla gene amaçlılığı kendinde sağlıyorsun

Belki epistemeoloji sağlamlığı,veri işlem kapasitesini vesaire kuramazsın ama amacı ve anlamı kurmak mümkün mikro düzlemde

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.