Şimdi Ara

Mid Tower üst tarafa radyatör takılabilecek kasa önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bütçem 700-1000 tl civarı, içinde power supply olmayan, sistemin gözükecegi yan tarafı tamperli cam olan, ön tarafında mümkünse 3 adet RGB li fan bulunan ve en önemlisi tam kararını vermemiş olsamda sıvı sogutucu radyatörün kasanın üst tarafına sığabilecegi/takılabileceği bir kasa arıyorum.

Birkaç tane kasa bulmuş olsamda bazılarında ön tarafında sadece 2 RGB li fan bulunuyor, bazı kasalarda yukarı tarafa radyatör sığmayacağı bilgisi var. Marka meraklısı değilim. Eski kasam Cooler Master Haf 912 Combat oğluma vereceğim için artık kasanın içini daha güzel gösteren biraz daha büyük bir kasa arıyorum.

radyatör dedim ama ondada tekliflere açığım. 120mmx2 lik sıvı sogutmanın üst tarafa sıgabilecegi birşey olabilir :)

Yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler

• sanırım kimse öneride bulunmayacak :(

az önce istediğim gibi bir kasa buldum.

Aerocool Project 7 P7-C1 Pro 3 Adet RGB Led Fanlı

https://www.teknobiyotik.com/aerocool-p7-c1-pro-3-adet-rgb-led-fanli-full-cam-yan-panelli-usb-3-0-oyuncu-kasasi-ae-p7c1-pro.html

914 tl şu an belki dolar düşerse biraz daha düşebilir :)

yinede sizlerden başka fikirler bekliyorum.
  • TT View 22 alınır 500 küsüre, ön tarafa RGB fan seti takılır aerocool'un 300 küsür liraya vardı. Üste 240mm sıvı soğutma takabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rampage Spectrum kullanıyorum çok memnunum. bir bak istersen

• quote:

Orijinalden alıntı: Cyptek

Rampage Spectrum kullanıyorum çok memnunum. bir bak istersen

Kasanızı beğendim. İnternette Türkçe inceleme videosu yok maalesef. Çoğunlukla fanların görüntüsü paylaşılmış fakat yazılarda hem ön hem de üst tarafa sıvı soğutma radyatörleri takılabildiği yazılmış. Bu yönden istediğimi karşılıyor.

Benim aklıma takılan bir soru var. Sizin kasanızdaki fanların çevresinde led ışıklandırma bulunuyor. bazı fanlarda da sadece dönüş kısmında ledli gibi duruyor dış tarafında ışıklandırma olmuyor. Hepsi RGB li diye geçiyor fanların. hem iç hem fanın çerçevesinden ışık veren fan var mı acaba ?

son olarak power supply ile hdd arasında kablolar için yeterli alan var mı acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal81

Kasanızı beğendim. İnternette Türkçe inceleme videosu yok maalesef. Çoğunlukla fanların görüntüsü paylaşılmış fakat yazılarda hem ön hem de üst tarafa sıvı soğutma radyatörleri takılabildiği yazılmış. Bu yönden istediğimi karşılıyor.

Benim aklıma takılan bir soru var. Sizin kasanızdaki fanların çevresinde led ışıklandırma bulunuyor. bazı fanlarda da sadece dönüş kısmında ledli gibi duruyor dış tarafında ışıklandırma olmuyor. Hepsi RGB li diye geçiyor fanların. hem iç hem fanın çerçevesinden ışık veren fan var mı acaba ?

son olarak power supply ile hdd arasında kablolar için yeterli alan var mı acaba ?

Alıntıları Göster
    O dediğiniz dual RGB oluyor ilk nesil RGB fanların çoğunda mevcut değil o sistem. Olanlarda pahalı TT Corsair v.b iyi markalar 600 700tl arası. Aerocoolun var 350 civarı ama performansı hakkında bilgim yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal81

Alıntıları Göster
    üst panelinde şuan 240m lık sıvı soğutma radyatörü ile kullanıyorum. Kasadaki fanlar Rgb ring fan olarak geçiyor. Kasadaki tek sıkıntıyı dediğin gibi power supply boşluğunun az gelmesinden dolayı yaşadım. Full modüler bir power supply ım olduğu için gereksiz kabloları montajlamayarak sorunu çözdüm ama yinede kabloları sığdırmak zorladı. Modüler bir power supply ın yoksa kabloları sığdırmakta sorun yaşayabilirsin

• Radyatörü öne takarak (ki daha sağlıklı) aynı görselliği alabileceğin kasalar var hocam. Core V51'imi bu şekilde kullanıyorum ve 1000TL'ye kadar çıkacaksan çok fazla alternatif bulabilirsin.

Üst şart değilse öne takabileceğin Thermaltake ve türevi markaların kasalarına baksana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emre-Dylan

TT View 22 alınır 500 küsüre, ön tarafa RGB fan seti takılır aerocool'un 300 küsür liraya vardı. Üste 240mm sıvı soğutma takabilirsin.
    cevaplar için tşkler.

Önerdiğiniz kasayı inceledim. Bu kasa içinde malesef türkçe inceleme videosu pek yapılmamış. Fiyatı uygun tabii benim önerdiğime göre. hatta sanırım sizin önerdiğiniz Aerocool Orbit RC 3 x 12cm RGB Led Fanlara baktım 350 lira civarında. video arayamadım henüz incelemek için ama bulmaya çalışırım.

bu arada TT view 22 nin power suply ile hdd arasındaki mesafe yeterlimidir ?

son olarak benim önerdiğim kasa için düşünceleriniz nedir ? çok mu pahalı kalıyor acaba 900 tl olması...
  • quote:

Orijinalden alıntı: massacrer

Radyatörü öne takarak (ki daha sağlıklı) aynı görselliği alabileceğin kasalar var hocam. Core V51'imi bu şekilde kullanıyorum ve 1000TL'ye kadar çıkacaksan çok fazla alternatif bulabilirsin.

Üst şart değilse öne takabileceğin Thermaltake ve türevi markaların kasalarına baksana.
    teşekkürler cevap için.

aslında 1 haftadır inceliyorum bir çok video seyrettim. Radyatörün önde veya üste olması ile ilgili. Anladığıma göre önde olması çok büyük bir ısı düşüşü sağlamıyor. Fakat evet üste olmasına göre biraz daha faydalı olabileceği söyleniyor. Fakat maalesef çok büyük ısı düşmesi sağlamadığı yönünde videolar çekilmiş. ön taraftan düzgün çalışan kasanın içine üfleyen 3 fan ve üste takılan radyatör ve dışarı üfleyen örneğin (http://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-masterliquid-ml240r-240mm-adreslenebilir-rgb-led-sivi-sogutma-kiti.html ) 2x120 mm oluyor sanırım cooler-masterin rgb led li sogutması ve eksoz fanı ilede oldukça iyi sogutma elde edilebileceğini düşündüm.

Ayrıca kasanın içinde şöyle bir görüntü veriyor:

sanırım böyle bir görüntü elde etmek istiyorum :))
    bu yüzden ön tarafta RGB li fan olup iç tarafta da sıvı sogutmanın fanlarıyla böyle bir görüntü sağlayıp ışıklı mışıklı birşey elde etmeyi düşündüm.

fakat dediğim gibi 900-1000 liraya kadar çıkabileceksem fansız kasa tercihlerine açığım. önerileriniz varsa lütfen söyleyin.

Son olarak benim önerdiğim kasa iyi midir ? kötü özellikleri var mıdır ? tek bildigim power supply takıldıktan sonra kablo yeri sıkışık kalması.

şimdiden tşk ederim.

• kemal81 K kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam. Öne takmak pozitif yönde etki ediyor ama aşırı bir etkisi yok. Birkaç derece fark ettirecektir işlemci açısından. Lakin kasa içerisindeki havanın ısınmaması için yukarı güzel egzoz fanlar eklediğinde genel olarak sistemde ciddi fark görebilirsin. Misal benim kasamdaki GTX1080Ti oyunlarda kolay kolay 60°C'yi geçmiyor.

Ben kasa olarak bu mertebelerde Aerocool, Everest, vb kasalardan çok Corsair, Thermaltake, Phanteks, NZXT, vb markalara yönelirim. Neredeyse tüm bu markaların orta-üst ve üst segment kasalarının yan panelleri temperli cam artık. Bu noktadan sonrası görsel zevke kaldığı için çok net bir yönlendirme yapmak istemem. Özet olarak bu noktada naçizane tavsiyem görsel olarak gözüne en güzel gelen, iç hacmi en büyük ve hava giriş alanı fazla olan bir kasa seçmen. Eğer grafik kartını sıvı soğutma ile soğutmayacaksan iç hacim ve kasanın içine giren hava miktarı önemli olacak. Core V51 gibi ön ızgarası olan bir kasayı, önü camla kapatılmış bir kasaya tercih ederim.

Her ne kadar Aerocool markasının genel olarak ürün kalitesinden diğer markalar kadar memnun olmasam da Project 7 güzel bir kasaya benziyor. Önü ızgara ve hava girişi gayet güzel. 2x140mm ya da 3x120mm fan takılabiliyor. 360mm radyatör desteği var. Yine üst kısımda da 2x120mm fan ya da 240mm radyatör desteği var. 2 sürücü sağ panelin içine gizlenebiliyor ve PSU 90° döndürülerek çıkışlar direkt olarak arkaya verilecek şekilde monte edilebiliyor (tam emin olamadım). Kablo yönetimi açısından da majör bir problemi yoksa alınabilir sanki.

Bu iki kasa arasında ne fark var? Fiyat çok uygun geldi bana.
    https://www.akakce.com/kasa/en-ucuz-aerocool-p7-c1-pro-ae-p7c1-pro-fiyati,97268715.html

• quote:

Aynen hocam. Öne takmak pozitif yönde etki ediyor ama aşırı bir etkisi yok. Birkaç derece fark ettirecektir işlemci açısından. Lakin kasa içerisindeki havanın ısınmaması için yukarı güzel egzoz fanlar eklediğinde genel olarak sistemde ciddi fark görebilirsin. Misal benim kasamdaki GTX1080Ti oyunlarda kolay kolay 60°C'yi geçmiyor.

Ben kasa olarak bu mertebelerde Aerocool, Everest, vb kasalardan çok Corsair, Thermaltake, Phanteks, NZXT, vb markalara yönelirim. Neredeyse tüm bu markaların orta-üst ve üst segment kasalarının yan panelleri temperli cam artık. Bu noktadan sonrası görsel zevke kaldığı için çok net bir yönlendirme yapmak istemem. Özet olarak bu noktada naçizane tavsiyem görsel olarak gözüne en güzel gelen, iç hacmi en büyük ve hava giriş alanı fazla olan bir kasa seçmen. Eğer grafik kartını sıvı soğutma ile soğutmayacaksan iç hacim ve kasanın içine giren hava miktarı önemli olacak. Core V51 gibi ön ızgarası olan bir kasayı, önü camla kapatılmış bir kasaya tercih ederim.

Her ne kadar Aerocool markasının genel olarak ürün kalitesinden diğer markalar kadar memnun olmasam da Project 7 güzel bir kasaya benziyor. Önü ızgara ve hava girişi gayet güzel. 2x140mm ya da 3x120mm fan takılabiliyor. 360mm radyatör desteği var. Yine üst kısımda da 2x120mm fan ya da 240mm radyatör desteği var. 2 sürücü sağ panelin içine gizlenebiliyor ve PSU 90° döndürülerek çıkışlar direkt olarak arkaya verilecek şekilde monte edilebiliyor (tam emin olamadım). Kablo yönetimi açısından da majör bir problemi yoksa alınabilir sanki.

Bu iki kasa arasında ne fark var? Fiyat çok uygun geldi bana.
    https://www.akakce.com/kasa/en-ucuz-aerocool-p7-c1-pro-ae-p7c1-pro-fiyati,97268715.html
    Tşkler hocam cevap için :)

"Lakin kasa içerisindeki havanın ısınmaması için yukarı güzel egzoz fanlar eklediğinde genel olarak sistemde ciddi fark görebilirsin." burada dediğiniz gibi sıvı soğutmalı radyatör yukarı bakarken radyatöre takılı fanlar kasanın içindeki havayı alıp radyatörün içinden geçirip dışarı atıyor bildiğim kadarıyla. buradaki sıkıntı kasanın içindeki sıcak havayı radyatörden geçirip dışarı atması. Fakat izledigim videolarda çok büyük fark yaratmıyordu bu durum. 2-3 derece oynama gösteriyor. ekran kartını sıvı soğutmalı kullanmayacağım fakat sanırım çok büyük tehlikeli bir duruma denk gelmem diye düşünüyorum :)

Bunun dışında NZXT çok öneriliyor fakat nedense ben görsel olarak bir türlü beğenemedim kasayı. Belkide sorun bendedir. TT sevsemde internette inceleme videosu çok az bilgi edinemedim. PHANTEKS P400S önermişti bir arkadaş. Onu inceleyeceğim. neyse vaktim var biraz daha bakacağım anlaşılan video ve incelemelere :)

Bu arada gönderdiğiniz link benim begendiğim kasanın linki. fakat 320 tl yazılmış fiyatına... benim baktıgım yerde 920 tl civarındaydı. kodları aynı ama fiyat farkı inanılmaz. acaba fan mı yok içinde diyeceğim ama 3 fan 600 tl fark yaratır mı onuda bilemedim...

Radyatörün üzerine hava üflemek yerine, üzerinden hava çektirmek daha doğru bir soğutma yöntemi. Araçların ve bilimum endüstriyel uygulamalarda tasarımı böyle yapıyoruz/yaparlar. Bir de kasa küçüldükçe içerisindeki hava sıcaklığı artacak ve radyatör üzerinden daha sıcak hava geçecek. 2 ordan 2 buradan derken günün sonunda 4°C-5°C daha sıcak olmasın diye diyorum. Elbette kritik değil ama ne kadar serin o kadar iyidir iletkenlerde ;)

P400S küçük bir kasa. Bir de kullanan birkaç arkadaştan kablo yönetimi kötü ve montaj rahat değil diye geribildirim okuduğumu hatırlıyorum. Thermaltake konusunda açıkça diyebilirim ki subjektifim. Sanırım 20 küsür yıllık PC geçmişimde 16 yılı aşan süredir başka marka kasa kullanmayan birisi olarak istediğin kasayı sor onların ürün gamından müsait olunca uzun uzun anlatayım

Valla kasa aynıysa isterse hiç fan olmasın, aradaki 600TL gibi rakama istediğin düzeni kurarsın. Adreslenebilir LED'li fanların seti o paralara bulunuyor.

• quote:

Radyatörün üzerine hava üflemek yerine, üzerinden hava çektirmek daha doğru bir soğutma yöntemi. Araçların ve bilimum endüstriyel uygulamalarda tasarımı böyle yapıyoruz/yaparlar. Bir de kasa küçüldükçe içerisindeki hava sıcaklığı artacak ve radyatör üzerinden daha sıcak hava geçecek. 2 ordan 2 buradan derken günün sonunda 4°C-5°C daha sıcak olmasın diye diyorum. Elbette kritik değil ama ne kadar serin o kadar iyidir iletkenlerde ;)

P400S küçük bir kasa. Bir de kullanan birkaç arkadaştan kablo yönetimi kötü ve montaj rahat değil diye geribildirim okuduğumu hatırlıyorum. Thermaltake konusunda açıkça diyebilirim ki subjektifim. Sanırım 20 küsür yıllık PC geçmişimde 16 yılı aşan süredir başka marka kasa kullanmayan birisi olarak istediğin kasayı sor onların ürün gamından müsait olunca uzun uzun anlatayım

Valla kasa aynıysa isterse hiç fan olmasın, aradaki 600TL gibi rakama istediğin düzeni kurarsın. Adreslenebilir LED'li fanların seti o paralara bulunuyor.
    Hocam o zaman hemen şunu sorayım size denk gelmişken :)

bu videodaki-fotodaki 240mm radyatör üste takılmış durumda. altındaki fanlar kasadan hava çekip üstten dışarıya mı atıyor yoksa radyatörün içinden kasa dışındaki havayı mı çekiyor ? maalesef çok iyi anlamıyorum bu işlerden :)

P400S için düşüncelerinize sevindim çünkü benimde içime sinmemişti zaten :)

Son dediğiniz gibi eğer gönderdiğiniz kasa linki benim baktığım kasaysa gerçekten içinde fan olmasada olur 600 liraya istediğimiz rgb li fan alırız :)

Fanların takılış yönüne göre VRM üzerinden hava çekip radyatöre üflüyor. VRM özellikle overclock nedeniyle çok ısınan ve düzenli olarak 35°C üzerinde seyreden parçaların olduğu yer. Hem kasanın sıcak bölgesi hem de VRM ile ısıtılan bölgesi olduğu için radyatör üzerine sıcak hava üfleyecektir.

Kasa konusunda detaylı incele derim hocam Aerocool sitesinden. Ürünler altından kaç tane bu kodda ürün var listelersen zaten ortaya çıkacaktır. Kabaca baktığıma fanlar ve ilave bir PWM kartı dışında bir fark görmedim ben.
  • massacrer

hocam şimdi baktım 320 tl olan kasa başka bir kasa. sanırım eski bir kasası benim bahsettiğim kasa ile ilgisi yokmuş :(

https://www.youtube.com/watch?v=S9IhuKnkb5g

kasa bu fakat tabiki çok fazla bilgi bulamasamda başka inceleme videolarıda mevcut. Genel itibariyle beğenilmiş kasa.

yinede kasa değiştirmeyi düşünseniz, bir tarafı tamperli cam, üstte mümkünse 2 x usb 3 çıkışı, üst taraftada 240mm radyatör takılabilme desteği, ön taraftada 3 fan takılabilme özelliği olan bir kasa önerisi verirseniz pek sevineceğim :D
  • quote:

Radyatörü öne takarak (ki daha sağlıklı) aynı görselliği alabileceğin kasalar var hocam. Core V51'imi bu şekilde kullanıyorum ve 1000TL'ye kadar çıkacaksan çok fazla alternatif bulabilirsin.

Hocam dediğinizi düşündüm. Thermaltake kasalara bakıyorum.

Sizin bilginiz vardır diye düşünmekteyim.

Thermaltake View TG 32 ile Thermaltake View TG 31 arasında ne farklar var acaba ?

bunlar linkleri:

https://www.itopya.com/thermaltake-view-32-rgb-edition-4-temperli-cam-mid-tower-kasa/

https://www.itopya.com/thermaltake-view-31-temperli-cam-rgb-edition-cift-pencereli-mid-tower-kasa/

şimdiden teşekkür ederim.

İki kasa aslında birbirine çok benzer kasalar. Kasaların hacimleri birbirine yakın fakat View 31 biraz daha geniş radyatör ve fan imkanı sunuyor. Lakin View 32'de de entegre RGB led kontrol devre kartı var. İki kasa arasında net bir ayrımı yapmam mümkün değil. Zevkine uygun hangisi ise onu alabilirsin hocam. Ben ikisi arasında kalsam muhtemelen View 31 alırdım. Ama ikisi dışına çıkacak olsam mutlaka Core serisinden alırdım soğutma performansı için.

Not: View 31'i 1 yıla yakın süredir bir arkadaşım kullanıyor ve gayet memnun kasasından.
  • Merhaba,

Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass kasa kullanıyorum. Bahsettiğiniz üzere üst tarafına 240mm radyatör montajı sağlanabiliyor. Üstelik bu iş için sürgülü bir yapıda radyatör montaj aparatı mevcut. Ön tarafındaki fanlar RGB değil.

• Sanırım fiyatı 200-300 tl yukarı çekip bu kasayı almaya karar verdim arkadaşlar. Cooler Master MasterCase H500P Mesh modeli. İsteklerimi yeterince karşılıyor beğendim yani :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.