Şimdi Ara

Mid - Basmı Mid- Range mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
1
Favori
33.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle Selamın Aleyküm Arkadaşlar ben aracıma ses sistemi yaptırmak istiyorum kafamda 1750 tlye kadar bütçe var şimdi ben bu bütçeyle 1 adet teyp 4 adet Hoparlör 2 adet Tweeter 1 adet Subwofer 1 adet ise anfi almak istiyorum Şimdi ben 2 takım yani 4 adet Midbas takımımı yoksa 2 takım 4 adet Midrange takımımı alsam çok daha iyi ve kaliteli ses alırım Kaç watt ve hangi markayı önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müzik zevki olarak ise Yabancı hit Türkçe pop Remix ve Elektronik müzik dinlemeyi seviyorum

• Midrange Alman daha doğru olur zaten sisteminde bass olucak bass ihtiyacını sadece bagajdaki bass karşılıcak. 5 kanal amfi öneririm veya 2 adet 4kanalla bu iş çözülür. Tek amfidede olur bu sistem ama zorlarsın amfiyi bide tam güç alamassın. İlk tek Amfi dene isteklerini karşılıyosa ona göre devam edersin.
  • Alacağınız mid takımındaki, tizz hoparlörler, tizz ihtiyacınızı karşılayacaktır, ayrıca tiz twitıra gerek duymazsınız.
    Ben cadence mid aldım, tizler yüksek ve iyi.. şu anda pahalı,,, tavsiye olarak yarı fiyatına işinizi görecek mid takımı var, diğer konularda görebilirsiniz..

4 adet mid hoparlör , bahsedildiği üzere bir anfiyi bass ile zorlar,,
    ön kapılar 16cm ise ön tarafa mid takımı, arkaya woofer ve 4 çıkışlı bir adet anfi ile ,,, ön tarafta mid tiz sesleri arkadan bass sesi yeterli,,, bence, aracın içinde her ses dolu dolu olsun fazlası ile olsun derseniz,, yukarda bahsedildiği gibi,, ön tarafa bir çift mid, arka tarafa bir çift mid bunlar için 4 kanal anfi ve bass hoparlör için bass anfi,,,,

mid kavramı , 2 farklı biçimde satışa sunuluyor,
    1- > tiz ve bass hoparlör takım olarak satılıyor, tiz ve bas hoparlör için ufak bir kutusu olur, tize tizz verir bassa bass verir, duruma göre full modda veya woofer varsa mid modda kullanılıyor. full range coax hoparlöre göre bass ve tizz hoparlör ayrı ayrı olduğundan, ses daha ayrıntılı olur. bass derken yani mid hoparlör.

2- > sadece tiz olmadan satılan mid hoparlör, sadece orta sesleri yüksek seviyelerde vermek için mid modda kullanılır, buna ek olarak yüksek güçte tiz hoparlör bağlanır, bu set için en az 90w rms anfi veya bir takım köprü modda 150w ile beslenir.

full range ise coax olarakta geçebilir,, bass ve tiz aynı hoparlör üstündedir, ayrıca bass tizz crossover kutusu yoktur, bass mid ve tiz sesleri düşük güçteki sistemler 30w - 50w arası, dinlenebilen, yani bir adet oto teybi 4 hoparlör genel sistemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 31 Mart 2019; 12:14:52 >

• Anladım arkadaşlar bilgilendirme için teşekkürler fiyatlara biraz baktımda bu paraya midrange set kurmak zormuş o yüzden bana bu bütçeye göre set önerir misiniz marka ve watt olarak

• Bende bu ara sistem bakıyorum da aklıma bir şey takıldı. Mid ile mid bass ayrı hoparlör mu oluyor.
  • aceryeni A kullanıcısına yanıt
    MİD hoparlör var,
    Mid takımı hoparlör var,
    bu ikisi arasıdaki tercih isteğinize göre değişir.

mid takımı ;
    içinde hem tiz twitır hoparlörü hemde bassMid hoparlörü bulunur,
    düşük güçte olan mid takımları 40-60 watt, sadece teybe bağlanıp, bass mid tiz tüm sesler alınır.
    fakat düşük güçte mid takımı veya 50-60w üzeri mid takımlarına anfi bağlanmak istenirse ve anfide 25-38cm WOOFER kullanılacaksa, mid takımı anfiden bass filtre HPF konumunda kullanılır ve mid takımı mid tiz,,, woofer ise sadece bass verir.
    yani mid takımını bu şekilde iki olasılıkta kullanabiliyoruz,, veya anfide WOOFER bağlı değilse, mid takımına full konumda ses verilip, bass mid tiz sesler mid takımında kullanılır, ana üniteye göre daha yüksek ses alınır.

Mid bass veya mid hoparlör,,
    tiz tiwitır olmadan satılan tek çift hopalördür,
    tiz mid ve bass sesi ayrı ayrı yüksek olarak almak isteyen kullanıcılar genelde tercih eder,
    orta sesin içinde azda olsa bass sesleri vardır, onun için mid bass denmiş olabilir,
    yoksa wooferdan sadece güp güp bass, mid hoparlörden konuşmacı sesi ve tizden ince sesler gelirse, aradaki 200hz - 600hz arası sesler nerden çıkacak, ses eksik olur,,

bu güçlü mid hoparlörler yanına, güçlü tizz hoparlör üniteleri gerekir,,

sizin istediğiniz ses türüne ve sesin şiddet türüne göre değişir, bunları ve arabadaki ihtiyaçları daha net belirtirseniz , sonuçlar daha kesin olur

yanlış düşünüyorda olabilirim, normal seste kullanım için mid hoparlör ayrı tizz hoparlör ayrı almak yerine, içinde tizi ve basmid olan coax eski tip hoparlör de tercih edilebilir veya içinde midbass tiz hoparlör ve filtre takımı olan mid takımı tercih edilebilir

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim ayrıntılı açıklamanız için.
    Bende opel corsa var. Araç ne büyük ne küçük ortada kalmış birşey :)
    Ben tonları ayrı ayrı duyacak bir sistem istiyorum. Çok ses çıkarmasi mühim değil.
    Maddi olarak çok iyi şeyler alacak durumum yok. Böyle giriş ile orta seviye arası bir şeyler olursa çok güzel olur.

Hazir sizi bulmuşken bu soruların da cevabını alabilirsem çok iyi olur hocam
    1- mid takımı almayı düşünüyorum. Anfi bağlamadan orjinal hoparlörunden daha kaliteli ve bir nebze de olsa yüksek ses alabilir miyim. Yoksa ha orjinal hoparlör ha mid aynı mı olur. Yoksa orjinal hoparlörden daha da az ses verebilir mi? Önce mid alayım sonra da anfi alırım.

2- teyp orjinal olduğu için anfi çıkışı yok. bağlantı yöntemi olarak ya aparat ile çevirici kullanacaz ya da Bazı anfi lerde highevel imput çıkışları oluyor. Anfiye burdan bağlantı yapsak teyp e bir sorun oluşturur mu. Bazı yerlerde teype zarar verebileceğini söylüyorlar. Bir de hangi şekilde baglarsak daha kaliteli ses alırız.

3-
    MA AUDİO MA-60.2 16 CM 2 YOLLU 100 WATT MİD TAKIMI 350,39 TL yerine 164,80 TL
    https://urun.n11.com/hoparlor/ma-audio-ma-602-16-cm-2-yollu-100-watt-mid-takimi-P296349886
    Bu mid nasıldir. Fiyat performans ürünü diyorlar. Benim araça önereceğiniz mid varsa daha da güzel olur.
    Yardımlarınız için şimdiden sağolun.

• aceryeni A kullanıcısına yanıt
    Öneriler arasında buda var

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-megavox-300-watt-16cm-mid-takimi-sinirli-sayida-kapida-odeme-im-628010207/detay?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Behsedilende buna eş gibi tekrar bakmak gerek,,

Teybinizin çıkış rms sine yakın orjinal coax hoparlör daha uygun olur,
    Tiwitirli coax, alpine pioner gibi ,,,,
    Mid takımı önermiş olabiliriz, fakat iyi olur veya ses azalır teybin ses çıkış türüne bağlı,, bende mid takiminda ses azalmasi oldu, fakat tizz olarak netlik ön plana çıktı,,
    13cm 40 rms Pioneer 20 volume ise, aynı sesi 150w cadence için 24 volume yapmam gerekiyor.

Kendinden hoparlör girişli anfi daha uygun,, olmayan anfi için dediğiniz gibi ayrıca çevirici almanız gerekir,,
    Cevirici için mesela , 20 tl lik ürün yerine 40 tl lik ürün tercih edin,

İlerde anfide olacaksa yukarıdaki yazdıklarıma ek olarak Mid takımı almaniz daha uygun,, veya 50 rms üzeri coax , alpine pioner sony gibi orjinal ürünler > en son bi arkadaş için daha göz attıklarim ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 7 Nisan 2019; 0:51:56 >

• Arkadaşlar eve tesısat yapmak istiyorum. Bufurım ve amfım olacak fakat üç yollu yada beş yollu hoparlormu alayım, mıdrancemi alayım, yoksa mid basmı alayım. Kalita bir sesi hangisi verir
  • Merhabalar gerekli açıklamaları daha önce yapmıştım konuya bakarak faydalanmanızı öneririm.
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/143127061

• sed sistemlerinde neden çeşit çeşit hoparlör kullanıyorlar veya sistemi çeşit çeşit hoparlörler ile oluşturuyorlar,,,

arkaya pioneer 6/9 oval coax,, kapıları soundmagus c173 koymuştum,, müzik ön ve arkadan farklı geliyor

zaten sanmıyorum ki ön mid takımı, arka coax uyum sağlasın
    sistemi böyle yapmak yerine

tüm hoparlörler aynı marka model olsa daha iyi değil mi
  • Hepsi aynı olsa, en ideali.
    Fakat bu seferde , bagaj ve kapı iç hacmi değişik olduğu için ses yine farklı olacaktır.
  • mid bass nedir,, mid range den farkı,, örnek olarak link verebilir misiniz,,
  • quote:

Orijinalden alıntı: S20FE

mid bass nedir,, mid range den farkı,, örnek olarak link verebilir misiniz,,
    Midranege mid frekans ve üstünü çalabilen hoparlördür midbas ise mid frekans ve altını çalabilen hoparlördür.

Midrangeler genelde 200hz ile 12kz arası frekansları çalabiliyor. Mid ve tiz sesleri verir.

Midbaslar genelde 70hz ile 8khz arası frekansları çalabiliyor. Bas ve mid sesleri verir.

Tweeterlar genelde 8khz ile 30khz arası frekansları çalabiliyor. Sadece tiz sesleri verir.

Subwooferlar genelde 100hz ile 20hz arası frekansları çalabiliyor. Sadece bas sesleri verir.

Bu değerler marka modele göre az çok değişiklik gösterebilir. Kaliteli bir sistemde hem midbas hem midrange bulunması önerilir. Piyasada genelde ses kalitesine önem verilmediği için en çok midrange görebilirsiniz. Ses kalitesine önem verenler component takımları kullanırlar. Elimden geldiğince açık anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur.

• Merhabalar, polo aracimda on kapilarda ve direkte orjinal hoparlor ve tizler var. Soundmax 4 ch amp a 2 orj hoparloru ve 1 bass bagli. Bass lar kesinlikle yeterli fakat onlerden daha net kaliteli ses almak istiyorum. Sizce on kapilardakileri ne ile degistirmeliyim. Cok kararisz kaldim midrange mi yoksa midbass mi..
    Focal giris seviyesi en fazla cikabilcegim maliyet.midrange de belirledigim bir urun yok
  • Ses kalitesi açısından komponent öneririm

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.