Şimdi Ara

Metro Exodus (2019) [ANA KONU] (12. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.776
Cevap
16
Favori
96.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet hocam, Ray Tracing harici ultra oynatabilir ama RT için kesinlikle Turing şart.

Not: Turing mimarisindeki RT donanımını geliştiren firma "Bu özelliğin Pascal mimarili kartlara yazılımsal olarak uygulanması için engel yok" demiş ama yine de 1060'ta o güç yok ve 4 Titan V'nin anca çalıştırabileceği RT özelliğini geçtim 1060'ı 1080Ti bile açamaz.

Not 2: Teorik olarak DX 12 kartlarında RT çalıştırılabilir ancak kas gücü yetersizliği yüzünden tüketici kartlarında kullanılamıyor. Nvidia bunu Turing'e eklediği donanım ile çözmüş AMD ne yapar bilemiyoruz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben parayı veriyorum hediye olarak bana atıyor. Sattığı itemlardan kazandığı paralarla alıyor. Bir çok ucuza key satan sitelerde böyle yapıyor aslında daha kolay nakte çeviriyorsun.
  • Oyunu ön sipariş yaparım sorun değil ama İntel Pentium G4560 + 1050Ti performansını görmeden oyunu şimdiden almak pek mantıklı gelmiyor. Fakat sistemi çok güçlü olan arkadaşlar kesinlikle bu fiyata kaçırmasın 89TL bedava diyebilirim keşke her oyun 89TL den çıksa bizde boşuna başka yerlere yönelmesek..

Ben fazla detaycı değilim çözünürlük 1080p nin altında açmadığı sürece sıkıntı yok. Çözünürlük düşünce hiç bir anlamı olmuyor. (kendi fikrim)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anti Fanboy

Evet hocam, Ray Tracing harici ultra oynatabilir ama RT için kesinlikle Turing şart.

Not: Turing mimarisindeki RT donanımını geliştiren firma "Bu özelliğin Pascal mimarili kartlara yazılımsal olarak uygulanması için engel yok" demiş ama yine de 1060'ta o güç yok ve 4 Titan V'nin anca çalıştırabileceği RT özelliğini geçtim 1060'ı 1080Ti bile açamaz.

Not 2: Teorik olarak DX 12 kartlarında RT çalıştırılabilir ancak kas gücü yetersizliği yüzünden tüketici kartlarında kullanılamıyor. Nvidia bunu Turing'e eklediği donanım ile çözmüş AMD ne yapar bilemiyoruz.
    Herhalde bu özellikte witcher 3 de olan hairworks ayarı gibi olacak. Açınca oynatabilen kart sayısı olmayacak neredeyse.

• RTX serisi hariç kesinlikle hayal hocam. 4 Tane Titan V ile anca açılabilmiş. Sadece RTX kartlarda özel bir donanım var onun sayesinde RTX kartlarda açmak mümkün olacak.

Bilmeyenler için Ray Tracing:https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Işın_izleme

• Bende gold edition temin ederek beklemeye gectim. Gamesatis uzerinden satin aldim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • metro exodus'un yorumlarında ki gavurlara bak hele

hepsi 60 dolar standart , gold için 85 dolar pahalı diye ağlaşıyorlar

bir haberleri olsa biz standart editionlar için 300 para birim , gold editionlar için en az 400-500 para birimi ödüyoruz krize girerler herhalde.Hey yavrum hey

Metro Exodus (2019) [ANA KONU]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anti Fanboy

RTX serisi hariç kesinlikle hayal hocam. 4 Tane Titan V ile anca açılabilmiş. Sadece RTX kartlarda özel bir donanım var onun sayesinde RTX kartlarda açmak mümkün olacak.

Bilmeyenler için Ray Tracing:https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Işın_izleme
    Bakalım yeni kart aldırmayı başaracak kadar fark yaratacak mı bu Ray Tracing ? Şimdiye kadar ki tüm nvidia oyun teknolojileri, gereksiz yere çok fazla fps düşürüyordu ve bu düşmenin karşılığında aldığımız görüntü, normalinden çokta farklı değildi.

• yansıma için yeni kart mı alacağız ? hele ki Türkiye de. tessellation gibi bir yenilik gelmedi yıllardır. birinde saçlar sallanır diğerinde yansıma artar.

yok kalsın. yeni mimariye geçiş kartlarını almam hayatta
  • Arkadaşlar fiyat politikası nedeniyle oyunu satın almayı düşünüyorum, ama şöyle bir problem var korku öğeleri yüksek olan oyunları oynayamıyorum tırsak yapımdan ötürü. Sizce bunu oynayabilir miyim var mı fazla korku öğesi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Celal de Souza

Arkadaşlar fiyat politikası nedeniyle oyunu satın almayı düşünüyorum, ama şöyle bir problem var korku öğeleri yüksek olan oyunları oynayamıyorum tırsak yapımdan ötürü. Sizce bunu oynayabilir miyim var mı fazla korku öğesi?
    Var ama dozunda öyle abartı değil.Sıkıntı yaşamazsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KARTALIZMA

Hala dil desteği sağlanıyormuş. Tam liste hazır olduğunda güncelleyeceklermiş.

Kesin yok demiyorlar.

Alıntıları Göster
    Türkçe çok zor. Anormal satış yapmaları lazım. Veya belki de bir change.org kampanyası tarzı şeyler düzenlemeliyiz.

• Metro Exodus'un RT demosu

Buna göre karar verin,bence değer (bu kurda 10xx ten geçilmez ama yeni alınacaksa veya 5xx-6xx gibi eski serilerden geçilecekse düşünülebilir bence) zaten hali hazırda sistemimde yok o yüzden RTX bekliyorum.

Bu arada bu özelliği Nvidia "Game Changer" olarak tanıttı yani PhysX gibi çöpe gideceğini zannetmiyorum. Ya efsane ya da kestane olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anti Fanboy -- 17 Ağustos 2018; 7:19:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: XanthiN

Türkçe çok zor. Anormal satış yapmaları lazım. Veya belki de bir change.org kampanyası tarzı şeyler düzenlemeliyiz.

Alıntıları Göster
    Hocam düzenleyebilir misiniz ?
  • Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Bunlar hep para tuzağı aslında. Oyun yapımcılarıyla ekran kartı üreticileri arasında bizlerin bilmediği gizli anlaşmalar var. Ekran kartı sattırmak için yapılan işler bunlar. Şu grafikleri ve yansımaları isteseler mevcut kartların çalıştırmasını oyun yapımcıları sağlarlar ama ondan sonra Nvidia ve Amd gibi firmalar nasıl para kazanacak.

Crysis 1 biliyorsunuzdur. Onda bir harita modu var. O modun videosunu izleseniz burada bulunan herkesin ağzı açık kalır. Abi bu gerçek görüntü oyun grafiği filan değil diyen çok kişi çıkar.

Modu yapan Crysis 1 grafik motorunu ve o motor içindeki ışık ve gölgeleri öyle bir ayarlamıştı modu indirdikten sonra 10 dakika ekrana baka kalıyorsun. O modun grafikleri yanında bu grafikler hiçbir şey. O modun tek eksiği ufak bir ada yapmış o kişi o ada da oynuyorsun ve 10 dakika filan için de tüm adayı temizlemiş oluyorsun. Ben o modu ilk gördüğüm de indirmeden önce şüphe bile etmiştim. Fake olabilir diye. Ama indirip oynayınca şok geçirmiştim. Hatta bu modu yapan eleman keşke biraz zaman ayırıp tüm oyun haritasını bu hale getirseydi diye düşündüm.

Ayrıca bazı eski oyunlar var 1-2 önceki nesil kartlarla çalışan şuan ki kartlarla çalışan bazı oyunları grafik olarak ezer geçer.

• Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Öyle olaylar çok oldu tabi hocam ama bu sefer böyle bir çakallığın yapılması için Nvidia CEO'sunun evren tarihindeki en beyinsiz,gerizekalı,aptal,bilgisiz,yeteneksiz varlık (bakın insan demiyorum varlık) olması lazım. İki sebebi var.

1. Adamların mining sebebiyle elinde patlayan çok fazla 10xx kartı var,dediğiniz gibi bir çakallıkta o kartlar sonsuza kadar onların elinde kalır kimseye satamazlar.

2. RTX kartlara bu işi çok daha hızlı yapacak bir donanım ekleniyor,dediğiniz gibi yazılımla halledilebilse adamlar driveri verir geçerlerdi. Fermi kartlara bile yazılımla DX12 vermiş firmadan bahsediyoruz.

Ayrıca dediğiniz durum doğruysa kesinlikle RTX alıp geçilmeli çünkü rahat bi 3-4 nesil Ray Tracing olayının dayatıldığını göreceğiz,hatta adamlar birden "RT destekli oyunları sadece RTX kartlar oynatabilir" derse tüm GTX serisi çöp olur. Ha ticari olarak aptalca bir hata olur çünkü Nvidia uzun yıllar yazılım desteği sunan bir firma olarak tanınıyor,bu imajı kaybolur ama belli olmaz bu dünyada ne manyaklıklar gördük malum.

Forumda teknoloji konusunda çok sağlam networkleri olan ve aylar önceden bilgi sızdıran turbo-powwer hocamız var yıllardır Nvidia ekran kartlarının ana konusunu yönetir, ona göre Nvidia bu işi çok ciddiye almış hatta tanıtımda RTX serisini "Game Changer" olarak göstermiş. Bu işin hiç PhysX gibi sonuçlanacağını zannetmiyorum.

• Anti Fanboy A kullanıcısına yanıt
    Bakalım nasıl sonuçlanacak bu işler.

Bu arada Steam başlığı var orada Metro oyunun da RTX desteği olacak ama onu kapatıp oyunu en yüksek ayarlarda oynamak mümkün olacak diyen arkadaşlar var. Metro için en azından o ayarın kapatıla bilen bir ayar olacağı bu sebeple RTX destekli olmayan ekran kartlarıyla oyunun en yüksek ayarda çalıştırılabileceği söylenmiş.

Bu arada RTX destekli piyasaya çıkacak olan ilk kart GTX 2080 olacak deniyor. Netten baktım da. Ama aynı kart iki model olarak çıkacakmış. Birin de RTX desteği olacak diğerin de RTX olmayacakmış. Bu arada RTX destekli kartları herkes alamayacak çünkü çok palı olacak deniyor.

Bir de bir kaç yerde RTX sonradan yazılımla verilmeye çalışılabileceği şeklinde bir yazı okudum ama çok kesin denmemiş.

Yalnız bu gidişler bir kaç sene sonra Türkiye de yaşayan bizlerin oyun çalıştırabilecek seviyede kart alması zorlaşacak. Fiyatlar çok artıyor. Kuru yüksekliğinden ziyade dolar olarak da fiyatlar çok yükselmeye başladı.

2010 öncesi en kral sayılabilecek masaüstü bilgisayarı 2.000-2500 TL toplamak mümkündü. Şimdi sadece en üst seviye ekran kartı tek başına bu fiyatlarda hatta daha palı.

2008 senesin de eski bilgisayarımı aldığım da piyasada bulunan en üst seviye ekran kartı nvidia 8800 serisiydi. 2007 ekim ayında alacaktım bilgisayarı ama Asus EN8800 GT az getirildiği için piyasa yoktu o sebeple ancak 2008 şubat ayında alabilmiştim bilgisayarı.

O zaman o bilgisayara 2.500 TL civarı para dökmüştük. Asus Formula II anakart (en üst seviye anakarttı) intel core 2 duo e8700 işlemci (bir üstün bir altı işlemci) Asus EN8800 GT (aynı kartın o dönemde biraz daha iyisi çıkmıştı onu alamadık)

Bir 600-700 TL daha harcasak en üst seviye masaüstü bilgisayarı 3.100-3.200 TL almış olacaktık.

Şimdi o seviyede bilgisayar almaya kalksan nereden baksan 10 bin TL hatta daha fazla tutar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Noctivagant -- 17 Ağustos 2018; 11:29:21 >

• Önsiparisle aldik umarim oyun guzel olur ve yerustunde gececekmis genellikle bu konuda biraz cekincem var acikcasi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 123 TL ye gold edition siparişini geçtim sonuna kadar hakediyor parasını.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noctivagant

Bakalım nasıl sonuçlanacak bu işler.

Bu arada Steam başlığı var orada Metro oyunun da RTX desteği olacak ama onu kapatıp oyunu en yüksek ayarlarda oynamak mümkün olacak diyen arkadaşlar var. Metro için en azından o ayarın kapatıla bilen bir ayar olacağı bu sebeple RTX destekli olmayan ekran kartlarıyla oyunun en yüksek ayarda çalıştırılabileceği söylenmiş.

Bu arada RTX destekli piyasaya çıkacak olan ilk kart GTX 2080 olacak deniyor. Netten baktım da. Ama aynı kart iki model olarak çıkacakmış. Birin de RTX desteği olacak diğerin de RTX olmayacakmış. Bu arada RTX destekli kartları herkes alamayacak çünkü çok palı olacak deniyor.

Bir de bir kaç yerde RTX sonradan yazılımla verilmeye çalışılabileceği şeklinde bir yazı okudum ama çok kesin denmemiş.

Yalnız bu gidişler bir kaç sene sonra Türkiye de yaşayan bizlerin oyun çalıştırabilecek seviyede kart alması zorlaşacak. Fiyatlar çok artıyor. Kuru yüksekliğinden ziyade dolar olarak da fiyatlar çok yükselmeye başladı.

2010 öncesi en kral sayılabilecek masaüstü bilgisayarı 2.000-2500 TL toplamak mümkündü. Şimdi sadece en üst seviye ekran kartı tek başına bu fiyatlarda hatta daha palı.

2008 senesin de eski bilgisayarımı aldığım da piyasada bulunan en üst seviye ekran kartı nvidia 8800 serisiydi. 2007 ekim ayında alacaktım bilgisayarı ama Asus EN8800 GT az getirildiği için piyasa yoktu o sebeple ancak 2008 şubat ayında alabilmiştim bilgisayarı.

O zaman o bilgisayara 2.500 TL civarı para dökmüştük. Asus Formula II anakart (en üst seviye anakarttı) intel core 2 duo e8700 işlemci (bir üstün bir altı işlemci) Asus EN8800 GT (aynı kartın o dönemde biraz daha iyisi çıkmıştı onu alamadık)

Bir 600-700 TL daha harcasak en üst seviye masaüstü bilgisayarı 3.100-3.200 TL almış olacaktık.

Şimdi o seviyede bilgisayar almaya kalksan nereden baksan 10 bin TL hatta daha fazla tutar.
    rtx bence pek stabil çalışmayacak gibi.Özellikle 1000 serisi kartları olanlar açtıklarında düşen performansı görünce gözleri yaşaracak gibi.Ne desek boş bakalım çıksada görsek.En azından oyun çıkmadan yeni kartları görmüş olacağız.

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.