Şimdi Ara

Merkezi ısıtma problemi !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
33.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kömür ile ısıtmalı merkezi sistem bir binanın en üst katında (5) oturuyorum. Bir ay önce petek radyatörler hiç ısınmıyordu sistem çalıştığı halde. Havasını aldım üst kısımları ısındı altlar soğuk kaldı bir müddet sonra üstün sıcaklığı da gitti. Radyatörler temizlenmesi gerekiyor dediler tek tek söktük temizledik 1 ay gayet güzek ısındım. ancak aynı problem ile yine karşı karşıyayım. Dün mutfak ve banyo peteği yanmıyordu havasını aldım düzeldi bugün eve geldiğimde hiç bir petek yanmıyordu. Havasını aldım hala yanmıyor. Hatta kapının girşindeki daireye giren ilk boruda yavaş yavaş soğudu ve şimdi buz gibi. Bunun nedeni ne olabilir? Petek radyatör temizliği nasıl ve hangi aralıkta yapılmalı? Hava alma işleminde dikkat edilecek hususlar nelerdir ? Çok teşekkür ederim

• Yönetime bilgi verin aşağıdaki kazan normal yanıyorsa , sirkülasyon pompasını değiştirsinler. Kısık yakıyorlarsa sıcak su size ulaşmıyor..Kazanın yanma derecesini artıracaklar....Bu arada ..tesisat suyuna kireç çözücü atılacak....bu kadar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Aralık 2009; 4:58:58 >
  • merkezi isitma sisteminde en zoru ust katlarda oturmak. benim de basima geldi ve kimse tinlamadi bile. herkes biz gayet isiniyoruz, ust katlar biraz bole olur zaten deyip gectiler. herkes anlayisli ama cozum getiren yok

-hava alma, petek temizleme kirec cozucu olayini bir rutine baglayarak yaparsaniz bir miktar rahat edersiniz.

-sistemdeki genel havayi almayi saglayan otomatik purjor sistemleri var. sisteminizde takili degilse hergun hava almaniz bile gerekebilir, takilmasi icin baski yapin. hatta siz de taktirabilirsiniz fiyati 20 lira gibi bisey.

-kendi evinizse iklim sinifiniz da uygunsa kaliteli bi klima ile isinmaniza destek yapin. kiradaysaniz tez elden baska ev bakmaya baslayin. malesef tek kesin cozum bu

• quote:

Orijinalden alıntı: zzoorroo

Arkadaşlar merhaba,

Kömür ile ısıtmalı merkezi sistem bir binanın en üst katında (5) oturuyorum. Bir ay önce petek radyatörler hiç ısınmıyordu sistem çalıştığı halde. Havasını aldım üst kısımları ısındı altlar soğuk kaldı bir müddet sonra üstün sıcaklığı da gitti. Radyatörler temizlenmesi gerekiyor dediler tek tek söktük temizledik 1 ay gayet güzek ısındım. ancak aynı problem ile yine karşı karşıyayım. Dün mutfak ve banyo peteği yanmıyordu havasını aldım düzeldi bugün eve geldiğimde hiç bir petek yanmıyordu. Havasını aldım hala yanmıyor. Hatta kapının girşindeki daireye giren ilk boruda yavaş yavaş soğudu ve şimdi buz gibi. Bunun nedeni ne olabilir? Petek radyatör temizliği nasıl ve hangi aralıkta yapılmalı? Hava alma işleminde dikkat edilecek hususlar nelerdir ? Çok teşekkür ederim

Selamlar,
    Taşkafa arkadaşımızda bilgiler vermiş ben biraz daha ilaveler yapmak istiyorum.
    Merkezi sistemlerde temizlik bu kadar sık olmamalı, devir daim üstünde filitreler olmalı. ayrıca bu kadar fazla hava yapmasıda normal değil genleşme tankının görev yapmadığı veya bir yerden su kaçağı olduğu ilk akla gelen hususlar.Zira bu kadar çok hava aldığınıza göre bu duurm söz konusu.
    Diğer yanadan su olduğu halde peteklerin alt kısmının soğuk olması hususu bir devir daim sorunundan olabilir. Bu petek içlerin kirliliği kadar sirkilasyon motorundan da kaynaklanabilir. Petek içleri temizlenmasinin faydası olur ama bir ay sonra aynı sorunun tekrarı aslında çözümün bu olmadığı farklı bir nedeni olduğunuda gösteriyor.
    Tüm bunları ehli bir ustanın veya firmanın kontrol etmesi gerekli. Radyatör içi temizliğini 5 senede bir yapmak yeterli olur diye düşünüyorum.
    Birde şu durum söz konusudur, bazan bazı daireler olması gerekenden fazla petek ilavesi yaptırıyorlar buda aslında sistemdeki su miktarının artması anlamına gelir, durum böyle olunca, genleşme tankı yetersiz kalabilir ve nispeten yüksek ısılardaki genleşmeden oluşan fazla su tahliye edilir, ancak daha alt ısılarda su hacmi düşeceğinden , genleşme tankı bunu karşılayamazsa ilk olarak üst peteklerinde ısınma sorunu başlayacakdır.
    Bu husus özellikle genleşme tankı teloransı az olan işletmelerde önemlidir. Bu tür ilave yapan daireler durum ayrıca kat yönetmeliği kanununa da ihlal etmiş olduklarından, dava bile edilebilirler. Buda aklınızda bulunsun. Ayrıca merkezi sistem tesisat şemalarınıda ekte veriyorum. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 10 Aralık 2009; 11:33:33 >

• Konuyu tekrar canlandıralım, aynı sıkıntıyı yaşayan var mı ? Biz doğalgaz merkezi sistem kalorifer tesisatında aynı problemi yaşıyoruz. En üst kattayız ve her gün hava almak gerekiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konuyu hortlatmış olacağım ama çaresiz kaldım.

şırnakta görev yapıyorum usta vs konusunda yetersiz kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.

5katlı dairenin 5. katında oturuyorum. kömürlü bir kalorifer sistemimiz mevcut. 2 ay kadar güzelce yanan sorun yaratmadan cayır cayır yanan peteklerim,kazancının kazan suyunu değiştirmesiyle kabusa dönüştü.

peteklerim soğuk. kimi zaman 2 petek ılık 3 petek soğuk şeklinde oluyor. dairenin kontrol merkezinden su boşaltmak suretiyle sıcak suyu çekiyorum,peteklerin havasını alıyorum cayır cayır yanıyor fakat sonrasında tekrar soğumaya başlıyor. ev içinde devir daim yapamıyor, dairemdeki kontrol merkezindenki kazandan gelen borular alev,ama petek sistemine ait borularım soğuk kalıyor.

5gundur her yanış öncesi sonrası ritüel haline geldi.

soğuk suyu kovayal boşaltıyorum sıcak suyu çekene kadar.

peteklerin havasını alıyorum.

petekler cayır cayır fakat sonrasında devir daim oto devam etmiyor.

peteklerim tıkalı değil,mauel devir daimde full randuman alıyorum,

havalarını alıyorum. ama kendi işlevlerini yerine getirmiyorlar.

kafayı yemek üzereyim, yardımcı olursanız çok memnun olacağım teşekkür ederim.

• Bizim de 8 daireli apartmanın 8 inde de böyle. 2 odam sıcacık 3 oda buz gibi. Bugün soğuk suyunu aldık ısındı tekrar soğudu

• Aynı sorun bende de var hemde arakat olmasına rağmen. Gelen usta hava alıyor, temizlik yapıyor başka da birşey bildikleri yok. Sorunun çözümü de yok sanırım en iyisi bireysel merkezi sistem mi bir daha hayatta bulaşmam, pişmanlıktan başka birşey değil

• Benimde eski evim merkezi kömürlüydü.
    Hiç ısınamıyorduk son kat maalesef böyle oluyor.

Sonra şikayet ede ede pompa değişti ve sorun düzelmişti.

Evi satıp kurtuldum.
    Kombili bireysel ev gibisi yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Berzalin B kullanıcısına yanıt
    Tırişka T kullanıcısına yanıt

merkezi sistem pompası kapasitesi arttırılacak eğer ilgilenen yoksa kollektörün oraya ek pompa koyacaksın mis gibi ısınacaksın.

@Tırişka

• Kollektör neresi hortumları dağıldığı yer mi

• Tırişka T kullanıcısına yanıt

Evet kollektorün girişine veya çıkışına takılabilir. Bu resimde Pompanın olduğu yerde ısıpay ölçer vardı ama kullanılmıyormuş montajı basit oldu. Bu mekana bağlanır. Giriş veya çıkış farketmez, yönüne uygun bağlanmalı. Fakat bi sorun çıkıyor. Şöyleki sirkülasyon arttığı için filitre daha çabuk tıkanıyor o yüzden çok kirli tesisatta filitreyi atmak gerekebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebu abdillah -- 5 Ocak 2021; 0:15:54 >

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt

Hocam ilginiz için teşekkürler ama 1.katta oturuyorum ve yan dairemede sorun yok, sorun bir tek bende ve çapraz komşumda. 10 yıllık bina ve ilk kez bu yıl aşağı kazan dairesine bakım yapılınca oldu ne olduysa. Kollektöre en yakın petek yanıyor cayır cayır ama diğerleri çok nadir gidip geliyor kafasına göre ılık olarak . Peteği söktük sıcak su geliyor peteği takınca petek de ısınıyor ama yarım saat sonra buz.

• yan dairenin hattı alt kattan farklı çıkış olabilir, o hattın pompası vs farklı olabilir, burdan bişey demek zor. eğer ana girişe sıcak su geliyor fakat peteklere erişmiyorsa filitre tıkalı veya sizin hattın pompası zayıf olabilir, bişey diyemiyom yani

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt

Ustam bizim boru 32lik miş. 8 daire.bizimki giriş kat. Bizimki dubleks aşağı kat ısınmıyor ana boruya yakın yerde sıkıntı yok. Yinede işe yarar mı bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tırişka -- 7 Ocak 2021; 21:57:20 >

filitreden hala bahsetmiyorsun. filitren temiz mi bakıldı mı. filitre kirli ise pompa ne yapsın

• Bu temiz çünkü peteğin altındaki göze hortum taktık fışkırdı su ama sonra tekrar petek soğudu. Sirkülasyonda sorun var

Bide bu dediğin pompa ek elektrik külfeti getirir çok yakar

petekten su gelmesi ölçü değildir. filitre tıkalı olsa bile petekten su gelir. dönüş borusunu kapatıp öyle denemiş olsanız o olabilir, yazmadığına göre dönüş borusunu kapatmadan denemişsiniz. fışkırarak gelen su; filitrenin olmadığı dönüş tarafından gelmiş olabilir(kollektördeki dönüş vanası veya bütün peteklerin dönüş vanasını kapatıp deneyeceksin)

ek pompa kademeli olursa 60wattlık bi pompa 50watt yaksa(üzerindeki değerin yüzde 15-25 arası az yakar)

50watt*24saat:1200watt (1,2kw)

1,2kw*30gün: 36kw

36KW*0,80kuruş:28,8 tl

30gün 24 saat çalışırsa

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.