Şimdi Ara

Mercedes ve AUDİ Almanya'da Çalışan Türk Mühendislerle Görüştüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
6
Favori
15.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar 2 sene önce kazanmıştım ben de üniversiteyi. Kardeşim de bu sene 4k sıralama yaptı. O yüzden akrabalarla mühendislerle görüşmesi gerekti. Almanya'da yaşayan 2 mühendis tanıdığımızla bu sabah görüştüm. Birisi Mercedes'de diğeri AUDİ'de çalışıyor. Aklımda kalanları direkt olarak aktaracağım. (birisi elektirk elektronik diğeri makine mühendisi)

Zorunlu Edit

Arkadaşlar hatta bir arkadaşları Almanya'da Yüksek lisans yapmış Türkiye'de işe almamışlar sen bizim aradığımız özelliklerin fazlasına sahipsin verebileceğimiz maaş 5 bin TL bizim sana vereceğimiz işlerle sen sıkılırsın gerek yok demişler.

Peki Almanya'ya nasıl gittiler?
    Öncelikle Türkiye'de bulunan üniversiteler yurt dışında tanınmıyor biz iki kardeş İTÜ mezunuyuz ama bir yararını görmedik. Türkiye'de bulunan üniversiteler yurt dışında tanınır değiller. O yüzden yüksek lisans yaptık. Ortalamalarımız 3.2 ve 2.6 idi. 10 üniversiteye başvurduk yüksek lisans için kardeşim (2.6 ortalamaya sahip olan) 3 üniversiteden kabul aldı ben 7 üniversiteden kabul aldım.

Edit: Almanya'ya gitmek için ya okulda yaptıklarınızın sağlam olması lazım yani iyi bir okul hayatı geçirmeniz lazım sadece not ortalaması değil not ortalaması belli bir yere kadar. Ya yüksek lisans, ya avrupa'da staj ya da dediğimiz gibi dolu bir okul hayatı. Bunlar olmadan gidenler var mı? Elbette var ama yukarıda yazanlar daha geçerli.

İş Başvurusu Nasıl Oldu?

Sizden kabul mektubu yazmanızı istiyorlar. Bu önemsiz bir nokta gibi görünse de sizinle neden çalışmalalılar. Neden onlarla çalışmak istiyorsunuz gibi şeyler.

Neden Amerika'da yüksek lisans yapmadınız?
    Amerika'da yüksek lisans pahalı yıllık 10 bin dolar gibi bir şey istiyorlar. O yüzden avrupa daha makul geldi.

Dil Konusunu Nasıl Aştınız?
    Almanca ve İngilizce öğrendik. IELTS, TOEFL gibi dil sınavlarına girdik. Sadece ingilizce yetmiyor Almanlar Almancaya özen gösteriyor. Hatta görüşmelerde ingilizce iş görüşmesi yapsak daha rahat olabiliriz dediğimde hayır almanca olacak diye direttiler.

Maaş Konusu
    Yeni başlayan bir mühendisl ortalama 2500-3000 EURO maaş alıyor. 5000 EURO maaşı ancak yöneticiler alabiliyor. Bu bahsettiğim maaşları veren şirketler otomotiv devi olan şirketler.

Evet arkadaşar durum bundan ibaret sorunuz varsa sorun ben iletiyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barıscaa -- 4 Ağustos 2020; 12:58:27 >

• Alakası yok. Avrupa'da maaşlar kesinlikle bu kadar yüksek değil. İnanılmaz bir gelir vergisi var. 20.000 euro alan birisinin brütünün 35-40K arası olması lazım. Şirketler bu kadar vermez mühendise ( C-level yönetici kısmı hariç ). Başlığın doğruluğunu bilemem ancak siz kesinlikle sallıyorsunuz. Ayrıca yazılımcılar için ortalama brüt maaş 60.000 - 80.000 Avrupa'da. Bunu brüte vurunca yaklaşık 3.5-4.5 civarına tekabül ediyor.
  • ulan siz manyaksınız adam niye yalan söylesin? yalan olduğu belliymiş inanın ülke gelişmiyorsa sizin gibiler yüzünden bu halde yargısız infaz.
  • yanlışın var mOruQ şehrin anahtarını veriyorlar
  • barıscaa kullanıcısına yanıt
    Sabretmek Erdemdir Hocam Sabret
    Ayrıca Konu Faydalı Teşekkür Ederim
    Mühendisliğe gidip yüksek maaş hayallerinin hayal ettikleri kadar olmadığını kendilerine yediremiyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hilal Bıyıklı Bozkurt

Sabretmek Erdemdir Hocam Sabret
    Ayrıca Konu Faydalı Teşekkür Ederim
    hayır hocam inanın insanın tahammülü kalmıyor adamla görüşmüşüm burda yazmak istemiyor da olabilirdim. ama ben yararlanmışsam siz de yararlanın diye düşündüm boş boş kafalar gelip yorum yapıyor. sonra neden vatadaş ülkeden gitmek istiyor. bu kafa ilerde çalışanına da değer vermez hiçbir halt da olmaz
  • Yüksek lisans yapmadan Türkiye'de 2,6 ortalama ile kalsaydı muhtemelen şu an asgari ücretle çalışıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Julyanis09

Mühendisliğe gidip yüksek maaş hayallerinin hayal ettikleri kadar olmadığını kendilerine yediremiyorlar
    ben de mühendislik okuyorum ama bunun farkındayım. hatta abi dedim türkler öyle sanmıyor gidip 10 bin euro ile başlayacaklarını sanıyorlar diyorum. elbette ekstrem örnekler vardır diyor ama ortalam bu şekilde ama EURO ile TL'yi kıyaslamayacaksın diyor. EURO değerli ve alım gücün yüksek diye de ekledi.
  • Oradaki mühendis vb. Yüksek meslek maaşlarının en az 20 bin Euro olmasını beklemek aptallık olur. Bizim gibi maaş uçurumları yok çünkü
  • Peki hocam 2500 3000 euro ile gecinmek nasilmis kira gıda sosyal yasam vs
  • kendini geliştiren en az 20k euro
  • 316931 3 kullanıcısına yanıt
    Hocam yaşam rahatmış ya paylaşımlı yaşıyorsun ya da evli oluyorsun diyorlar. Kira 800-900-1000 EURO arası değişiyormuş ama yaşam kaliteliymiş. Türkiye'ye geldiğimde sinirleniyorum. Dönmek istiyor muyum evet vatan toprağı ailem burada ama daha rahat bir yaşam mevcut. Kira hariç kalan parayla da her şeyi yapabilecek durumda oluyorsun dedi. Sağlık sistemi de iyiymiş bu arada Amerika gibi değilmiş
  • Alakası yok. Avrupa'da maaşlar kesinlikle bu kadar yüksek değil. İnanılmaz bir gelir vergisi var. 20.000 euro alan birisinin brütünün 35-40K arası olması lazım. Şirketler bu kadar vermez mühendise ( C-level yönetici kısmı hariç ). Başlığın doğruluğunu bilemem ancak siz kesinlikle sallıyorsunuz. Ayrıca yazılımcılar için ortalama brüt maaş 60.000 - 80.000 Avrupa'da. Bunu brüte vurunca yaklaşık 3.5-4.5 civarına tekabül ediyor.
    Anladim hocam tesekkurler bir de turkiyeden hic is basvurusu yapmislarmi ya da is teklifi almislar mi
  • 316931 3 kullanıcısına yanıt
    bunu sormadım sorunca sizi editlerim takipte kalın konuyu lütfen hocam. ama yapan arkadaşları olmuş Türk şirketlere. Fazla bir maaş verememişler 4-5-6 bin TL arasında olmuş maaş teklifleri.
  • faydalı bir konu
  • up
  • Hocam hangi üniversitelerden mezun olmuşlar Türkiye'de ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2CE6EA6FE

Yüksek lisans yapmadan Türkiye'de 2,6 ortalama ile kalsaydı muhtemelen şu an asgari ücretle çalışıyordu.
    Savunma'da 7k altında maaş yok şu an. İtü mezunu adam rahat işe girebilir, ortalamanın ise hiçbir önemi yok ülkede.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.