Şimdi Ara

Mehter Marşlarının Osmanlıya ait olmaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
Giriş
Mesaj
 • Herkes ceddin dedelerin vs taa fatihten kanuniden buyana söylenen eserler olduğunu düşünmekte,ancak bu marşlar osmanlının son zamanlarında ve cumhuriyet zamanı yazılmış marşlardır. Zaten devşirme kanuniden beri bozuk yeniçerilerin bu tür milliyetçi marşlar söylemesinide beklemek mümkün değil. Yeniçerilerden öyle nefret edilmişki tek bir eski eser bile kalmamış yeniçerilerden günümüze. Bu arada mehter marşları söylenirken bu eserlerin yazan ve besteleyen ismail hakkı beylerin isminin anılmaması çok çok ayıptır
 • evet çok ayıp çooook


  peki bu ismail hakkı nereye ait ki o da israile mi
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspsexer -- 28 Haziran 2022; 0:42:1 >
 • Osmanlıya ait değil demek yanlış olur.Osmanlinin son dönemlerine ait demek daha mantıklı
 • pspsexer kullanıcısına yanıt

  İsraile ait olsa heryerde adı zikredilirdi merak etme. Bizim memlekette eser sahiplerinin adını bilen zikreden yok.

 • NeyzenEfendi kullanıcısına yanıt

  İttihat ve terakki tarafından yazdırılmış şiirdir. Bestelenmesi ve marş yapılmasıda cumhuriyet dönemini bulmuştur. Fetih marşıda arif nihat asyaya ait 1950 li yıllardaki şiirdir. Genç osmanda 1950 yıllarda derlenmiş anadolu türküsüdür kaşık havasıdır osman pehlivan olarak bilinir padişah osmanla zerre alakası yoktur. İşin özü gerçek osmanlı marşları yok oldu gitti. Birtek hucum marşının eski kökleri olduğu söyleniyor. Ha keza osmanlıya ait olduğu söylenen menkıbelerinde eski osmanlıyla alakası yok.

 • telsiz yok telefon yok mehter o dönem koşullarında ordunun hareket etmesini kolaylaştıran bir araçtı, tıpkı sancak gibi. şarkılı türkülü bir özelliği yok yani.

 • Orjinal devleti aliyye mehter marsi budurhttps://www.youtube.com/watch?v=I9FbicDRp5E&feature=youtu.be
  Donemin ruhunu anlayabilirsiniz, enverin bestelettirdikleri meyhane muzigi gibi, en fazla doblocu dayi muzigi olur. Gunumuze ulasmis tek mars bu
 • tam bir ortaçağ muziği. biraz değiştirip zırhları cekip haclı seferine bile cıkarsın şasırtmaz

 • Rajeesh kullanıcısına yanıt
  Kecskes ortacag muzigi yapan macar asilli bir grup oldugu icin kullanilan ensturmanlarin da bunda payi var. Bana da Nordic esintiler tasidigini hissettirdi. Aslinda sadece bununla da sinirli degil mehter marslari, Viyana kusatmasinda avrupali muzisyenler bir cogunun notalarini yazili olarak kayda gecmis. Ama British museum’da. Belki gunun birinde revize edilir.
 • Aynen öyle hatta Osmanlı yeniçeriler den o kadar falso yemiş ki yeniçeri ocağını kaldirmis hatta demiş ki yeniçeriye ait tek bir şey bu ülkede kalmasın diye mehter takımı da kapatılıyor ve bando takımını kurulmuştur. Fakat bizim çok akıllı insanımız halen Osmanlı gösterilerinde Mehter takımı getirmektedir . Yeniçeriyle övünmektedir.
  Yeniçeriler genç osmani öldürmeseydi belki tekrardan yükselişe geçebilirdik.
  Neyse
 • İzmir marşı aşırmadır.

  Gençlik marşı aşırmadır (isveç den)

  10. yıl marşı aşırmadır.

  vs.vs.

 • CoMMaNDeRCX kullanıcısına yanıt
  Kayzer'in İstanbul ziyaretinde çekilmiş görüntüler var mehteran takımı ile karşılanma kareleri var.Cumhuriyet döneminde mehter besteleri de vardır ama ittihat ve terakki döneminde de kullanılmış sadece şiir olarak kalmamış
 • yanlış bilgi vermişsin osmanlının son zamanları falan demişsin..

  Yeniçeri ocağının bir parçası Olan Mehterin, hangi tarihte kurulduğu kesin olarak tespit edilememekle birlikte bunun, 14. yüzyılda I. Murat (Hüdavendigar) döneminde Çandarlı Kara Halil Paşa'nın tavsiyesiyle bir ocak halinde kurulduğu söylenebilir[kaynak belirtilmeli]. Bazı kaynaklarda bu kuruluşun 1365 yılında olduğu söyleniyorsa da büyük bir ihtimalle bunun 1362 yılında olduğudur. Özelikle Orhan Gazi’nin Alevî-Bektaşilikle ilgilendiği bilinmektedir. Orhan Gazi yeniçeri teşkilatı kurulacağı zaman Hacı Bektaş dergahına gelir. Yeni kuracağı yeniçeri ocağı için dua ister.
 • 
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.