Şimdi Ara

MediaTek'in gerçek 8 çekirdekli mobil işlemcisi test edildi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • cekirdek sayisi cidden gereksiz bir ayrinti bakiniz apple 2 cekirdekli a7 ile cogu 4 cekirdekli islemcinin eline verdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: bkadem

Mediatek tarafında test 720P ekranda Qualcomm tarafında ise 1080P çözünürlükte yapılıyor. Bir kere test adil değil. Ama yinede 4 çekirdekli Qualcomm 8 çekirdekli Mediatek'i geçiyor. Kaldıki Qualcomm tarafında da 720P kullanılsaydı aradaki fark bayaa açılacaktı. Gördüğüm kadarıyla Mediatek'in bu işlemcisi 1.9 GHZ'de çalışan Qualcomm'un S600 ile eşdeğer performans veriyor. Yani S4 ile :) Mediatek'i kutlamak gerek aslında. Adamlar ilk 3'e girecek işlemci üretewbiliyorlar. Tek handikap ise kullandıkları gpunun ( mali 450 )'nin opengl es 3.0'ı desteklememesi. Bu da yeni çıkacak kaliteli oyunlarda çok fazla detayın görünmeyeceği anlamına geliyor.

Zaten kaç firma varki cpu gpu üreten dostum ? Qualcom , exynos , a7 , media tek .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

Zaten kaç firma varki cpu gpu üreten dostum ? Qualcom , exynos , a7 , media tek .

Exynos ve A7 firmalarını ilk defa duydum. Piyasa sandığımızdan daha büyükmüş, vay...
  • Ne kadar gereksiz yorum var arkadaş! Gerçi haberin kendisi taraflı zaten, yorumlardan ne beklersiniz!..
    2 bin liralık telefonu 250 dolarlık platformla karşılaştırıyorsunuz, sonra da sanki aynı fiyat seviyesinde iki cihazı karşılaştırıyormuş gibi yorumlar yapıyorsunuz! Üstelik benchmark uygulamalarına her fırsatta çamur atan, satınalma değerlendirmelerinde benchmark sonuçlarını da dikkate alan kullanıcılara "aptal" muamelesi yapan Donanımhaber.com editörleri, bu yorumları "benchmark sonuçları" üzerinden yapıyor...
    1. s800 de mtk6592 gibi çok çekirdekli, 4'ün 8'in önemi yok, yazılım optimizasyonu diyorsanız aynı problem s800 için, exynos için, tüm çok çekirdekli işlemdiler için geçerli.
    2. Adamlar 8 çekirdek koymuşlar ve işlemci 8 çekirdeğe rağmen s800'den hem daha az ısınıyor, hem de güç tüketimi olarak 4 çekirdekli s800'den daha başarılı. Zaten çok ısınacağından, pilin bir gün bile dayanmayacağından bahseden yorumlar yazan memleketim insanını ciddiye almaya bile gerek yok.
    3. mtk6592 işlemci örnekleri piyasaya çıkalı aylar oldu, bu işlemciyi taşıyan telefonlar birkaç haftadır piyasada, youtube'da aylardır kullanıcı incelemeleri yer alıyor. Neden bu sitede bu kadar zamandır haber olmadığı konusu beni ilgilendirmiyor, vardır bir reklam veren-sponsor bağlantısı deyip geçiyorum, zaten haberleri de yabancı sitelerden takip ediyorum. Ancak inceleme videolarında görüldüğü kadarıyla işlemci ve GPU, full HD çözünürlükte çok akıcı bir arayüz ve oyun deneyimi sunuyor. 300 dolara böyle bir cihaz alınabiliyorsa yemişim tek çekirdek verimliliğini, çok çekirdek uygulama optimizasyonunu, benchmark sonuçlarını...
    4. Donanımhaber.com editörlerinin genel olarak çin markalarına, ucuz teknolojiye, telefonlarda çok operatör desteğine vs. karşı takındıkları alaycı-snob tavırlarına ayrıca ayar oluyorum. Konuya en objektif bakması gerekenler sizlersiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

Ne kadar gereksiz yorum var arkadaş! Gerçi haberin kendisi taraflı zaten, yorumlardan ne beklersiniz!..
    2 bin liralık telefonu 250 dolarlık platformla karşılaştırıyorsunuz, sonra da sanki aynı fiyat seviyesinde iki cihazı karşılaştırıyormuş gibi yorumlar yapıyorsunuz! Üstelik benchmark uygulamalarına her fırsatta çamur atan, satınalma değerlendirmelerinde benchmark sonuçlarını da dikkate alan kullanıcılara "aptal" muamelesi yapan Donanımhaber.com editörleri, bu yorumları "benchmark sonuçları" üzerinden yapıyor...
    1. s800 de mtk6592 gibi çok çekirdekli, 4'ün 8'in önemi yok, yazılım optimizasyonu diyorsanız aynı problem s800 için, exynos için, tüm çok çekirdekli işlemdiler için geçerli.
    2. Adamlar 8 çekirdek koymuşlar ve işlemci 8 çekirdeğe rağmen s800'den hem daha az ısınıyor, hem de güç tüketimi olarak 4 çekirdekli s800'den daha başarılı. Zaten çok ısınacağından, pilin bir gün bile dayanmayacağından bahseden yorumlar yazan memleketim insanını ciddiye almaya bile gerek yok.
    3. mtk6592 işlemci örnekleri piyasaya çıkalı aylar oldu, bu işlemciyi taşıyan telefonlar birkaç haftadır piyasada, youtube'da aylardır kullanıcı incelemeleri yer alıyor. Neden bu sitede bu kadar zamandır haber olmadığı konusu beni ilgilendirmiyor, vardır bir reklam veren-sponsor bağlantısı deyip geçiyorum, zaten haberleri de yabancı sitelerden takip ediyorum. Ancak inceleme videolarında görüldüğü kadarıyla işlemci ve GPU, full HD çözünürlükte çok akıcı bir arayüz ve oyun deneyimi sunuyor. 300 dolara böyle bir cihaz alınabiliyorsa yemişim tek çekirdek verimliliğini, çok çekirdek uygulama optimizasyonunu, benchmark sonuçlarını...
    4. Donanımhaber.com editörlerinin genel olarak çin markalarına, ucuz teknolojiye, telefonlarda çok operatör desteğine vs. karşı takındıkları alaycı-snob tavırlarına ayrıca ayar oluyorum. Konuya en objektif bakması gerekenler sizlersiniz...

Merhaba,

Yorumunuz baştan sona yanlışlarla dolu.

- Haberde fiyat seviyesinde bir karşılaştırma söz konusu değil. Kaldı ki MediaTek'in işlemcileri illa ucuz telefonda olacak diye bir kaide de yok. Sony ve HTC gibi firmaların MTK kullanma planları var.

- İnsanın zikri neyse fikride o'dur derler ya hani, bu mesajda böyle bir yaklaşım söz konusu. Aptal kelimesi tamamiyle size ait. Biz hep dediğimiz gibi yeni bir telefon alırken sadece benchmark sonuçlarına bakılmaması gerektiğiniz savunuyoruz. Bu haberimiz bir telefon haberi değil, bir donanımın performans değerlendirmesi, yeni bir tasarımın piyasada hangi noktada olduğunun analizi. Bu işlemcinin kullanıldığı herhangi bir telefonu değerlendirmiyoruz. MediaTek'in iddialı açıklamaları var ve durumun ne seviyede olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kaldı ki daha düşük performansın, uygulamaların optimize edilmediğinden ve frekansın daha düşük olmasından kaynaklandığını da açık açık dile getiriyoruz.

- Qualcomm'un Snapdragon 800 işlemcisiyle kıyaslamasını yapan biz değiliz bizzat MediaTek'in kendisi.
    http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/MediaTek-dunyanin-ilk-gercek-8-cekirdekli-mobil-islemcisini-resmen-duyurdu.htm

- İşlemcinin aylardır piyasada olduğunu söylemişsiniz ama işlemcinin resmi lansmanı geçen hafta yapıldığını belirtmemişsiniz.

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/MediaTek-dunyanin-ilk-gercek-8-cekirdekli-mobil-islemcisini-resmen-duyurdu.htm

- Çinli telefonlara bizden daha fazla ilgi gösteren, üreticiler konu olan başka yayın var mı emin değilim. Hatta en son örnek olarak Mobilite'nin son bölümünde uzun uzun Çinli Gionee Elife E7'yi konuşuyor, dünya devi firmaların bu firma gibi donanım seçememesini değerlendiriyoruz. Hatta aynı Mobilite'de Türkiye'de ilk defa Çinli OPPO firmasının ürünlerini incelemek için yoğun çaba sarf ettiğimizi de anlatıyoruz.

http://www.donanimhaber.com/mobilite/haberleri/Mobilite-Snapdragon-805-Galaxy-S5-haberleri-8-cekirdekli-gercek-mobil-islemci-en-hizli-Android-telefon-ve-dahasi.htm

Eleştriye sonuna kadar açığım, ama dikkat ederseniz sizin ki eleştrinin ötesinde bambaşka bir şey olmuş. "Aptallık" iddiası ile başlayıp, "memleket insanı" gibi alaycı bir ifade kullanmış sonrasında da en basit karalama yöntemi olan reklam-sponsor ilişkisi gibi bir uslüp ile devam etmişsiniz.

Yorumunuzu gözden geçirerek gerekli düzeltmeleri yapacağınızı umuyorum.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Ben mobil cihazlarda 8 çekirdek kullanımının ciddi şekilde balon olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir mimari, enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve yüksek frekansta çalışan 2, maksimum 4 çekirdek marketlerdeki uygulamalarım %99'9 uygulamayı rahat çalıştırır. Eğer bir mobil cihaz için oyun üreten firma bu kadar donanım imkanına oyun optimize edemiyorsa bu üreticilerin değil, oyunu üreten firmanın suçudur. Belki de danışıklı dövüştür bilemeyiz. (oyunların hep daha yüksek donanım istemesi ile yeni cihaz ihtiyacı doğurması sağlanıyor)

Nitekin piyasadaki çirkin oyunları düşünmezseniz değil 4 çekirdek, tek çekirdek bile iyi grafikli oyunlarda yeterlidir. Android kullanıyorum, seviyorum da fakat bu konuda Apple'ın üreticilere dayattığı donanımı takdir ediyorum. Eğer aynı üretici 2 çekirdeğe senin hayvani boyutlardaki donanımından daha sağlam uygulama basıyorsa oturup bir düşün. Tek sebebi vardır, o da hem donanım hem telefon üreticilerinin böyle istemesindendir. Apple'ın düşük donanım ile performans vermesinin tek sebebi ise IOS ve platformunda bu tarz oyunlara pabuç bırakmamasıdır. Haliyle uygulama üreticisi gücünün yettiği ve şaibeye açık android ile işbirliğine gidiyor. Kaybeden son kullanıcı oluyor.

• @fx57;

Yanlış? Bakalım!

Mediatek firmasının fiyat odaklı giriş-orta sınıf için işlemci üreten bir firma olduğu gerçeği akılda tutularak, piyasanın en pahalı çözümlerini üreten Qualcomm firmasının amiral gemi modeli ile yapılan karşılaştırmasında, fiyat/performans konusunun varlığını yok saymak bizler gibi ortalama üzeri teknokültüre sahip insanların yapacağı ("kasten yapacağı" diyerek "düzeltiyorum") bir hata değil kabul edersiniz ki...

"...fikri neyse ziri odur..." yorumunuza söyleyecek sözüm yok, bence talihsiz bir cümle olmuş. Azınlık sayıdaki okurunuzda bile böyle bir izlenim yarattıysanız, bu, okurunuzun kabahati değildir bence. Örneğin muhtelif videolarda benchmark uygulamaları konusunda alaycı tavırlarla yapılan yorumlar herhangi bir benchmark uygulama geliştiricisi yada hissedarı olmayan, aslında ne söylenmeye çalışıldığını çok iyi anlayan ancak yanlış üslup nedeniyle ve ayrıca yorumun %100 doğruluğuna inanmamam nedeniyle beni ziyadesiyle irite ediyor, keza aksini iddia etseniz de Çin markalarına (sadece isimlerinin telafuzlarına bile) karşı bazı arkadaşlarınızın yüzlerinin aldığı ifade de...

Kıyaslamayı sizin yapmadığınızı biliyorum elbet. Zaten aksini iddia etmedim, sonuçları taraflı yorumladığınızı düşündüğümü söyledim. Düşünmem, yada düşünmeniz, "doğru" yada "yanlış" olarak nitelendirilemez, çok çok "katılınabilir" yada "katılınmaz"...

İnceleme için neden birilerinin size ürün örneği göndermesini, yada resmi lansman tarihini (hatta resmi lansmanın 1-1.5 ay sonrasını) beklediğinizi ben bilemem. En eski üyelerinden olduğum ve severek takip ettiğim donanimhaber.com teknoloji portalının da sınıfındaki bazı meslekdaşları gibi en azından çok pahalı olmayan birkaç merak konusu ürünü paraya kıyıp edinmesini ve incelemesini isterdim...

Mobiliteyi izledim, firma isminin telafuzuyla ilgili olan ve s800 AC işlemcisini "nasıl da olup buldukları" konusundaki yorumlarınızdan duyduğum rahatsızlığı tekrar belirtmek istiyorum. Teknoloji programı yapılıyorsa belirli bir seviye tutturulması gerektiğini düşünüyorum, bu kendi görüşümdür, stand-up tarzı haber sunumlarını benimserseniz bile bu da sizin görüşünüzdür, bunlar doğru yada yanlış diye nitelendirilemezler...

Abartmayın lütfen, benim"ki" eleştiri dışında bambaşka birşey olmadı, seviyeli ama sitemkâr bir eleştiriydi sadece. Kaldı ki eleştirinin büyük kısmı size değil, yorumculara idi. Sizin eleştiriye açık (en azından diğer meslekdaşlarınızdan daha fazla açık) biri olduğunuzu biliyorum, birikimlerinizi ve duruşunuzu da beğeniyorum kendi adıma.
    "Memleketim insanı" polemiğine girmemize gerek yok, o cümlemin ardında çok şeyler var. Reklam-sponsor ilişkisini karalamak için söylemedim, bu polemiğe de girmem, zira siz de kendi içinizden reklam-sponsor ilişkisinin haber-incelemelerinizde bazen etkili olduğu gerçeğini kalben inkâr edemezsiniz.

Son not olarak, taslak uygulamanız müthiş; cevabımı yazdıktan sonra gönder tuşu patlayınca üzülmüştüm, taslağın kaydedildiğini görünce atını tekrar bulmuş gariban gibi sevindim. Bu hizmetiniz için ayrıca teşekkürler.

Saygılarımla...

• sertacarslan kullanıcısına yanıt
    Cevap gelince iyi çark etmişsin. Kendi yazdıklarından "irite" olmuş olacaksın ki, cevabının yarısında alakasız konulardan dem vurmuşsun.

Önce tekme-tokat giriş, sonra cevap gelince "aslında ben şöyle dediydim" diyerek konuyu kapat. Bir de kalp okuma özelliğin varmış ki, evlere şenlik. Oturduğum yerden "irite" oldum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

Cevap gelince iyi çark etmişsin. Kendi yazdıklarından "irite" olmuş olacaksın ki, cevabının yarısında alakasız konulardan dem vurmuşsun.

Önce tekme-tokat giriş, sonra cevap gelince "aslında ben şöyle dediydim" diyerek konuyu kapat. Bir de kalp okuma özelliğin varmış ki, evlere şenlik. Oturduğum yerden "irite" oldum.

Algı meselesi... Herkes okuduğunu aynı organıyla yorumlamıyor tabi...

Edit : Yorumumu senin geribildiriminle(?) tekrar okudum, "memleketim insanı" diyerek şöyle bir tebessüm edip tekrar işime döndüm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertacarslan -- 2 Aralık 2013; 14:36:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeLiCe_DoLuCa

Çok saçma geldi. Her işi yapabilme gücünü kendi bünyesinde toplayabilen, güçlü bir çekirdek; her zaman daha az iş yapabilen ya da daha az yetenekli bir sürü çekirdeğin bir araya gelmiş halinden iyidir.

Bu devirde tasarruf ve ucuzluk olsun diye A7 çekirdeği kullanıyorsun, ama 8 tane?

Bu devirde az enerji tüketsin diye A7 çekirdekleri kullanıyorsun ama yüksek hızlara çıkarıyorsun?

Performansa yükleniyorsun ancak aynı bant üzerinden veri toplamaya çalışan 8 tane çekirdek var? 4 tane A9 çekirdeği bile mevcut bant genişliğine fazla gelip dar boğaza girmeye başladığı için A15 tasarımı yapmak zorunda kaldılar, A7ler'i tıkıştırmak neden? NEON 128 bit olmasa tam bir darboğaz işlemcisi olur..

Çok çekirdekte gerçek enerji tasarrufu asenkron teknloji ile yapılır. Quallcomm bununla bugün rakiplerini alt ediyor. Bütün işlemciler farklı hızlarda çalışabiliyor ya da diğerlerinden bağımsız olarak uykuya dalabiliyor. Her biri kendi vontajından, işleminden sorumlu. A7, A9, A15 işlemcilerinde ise böyle bir durum yok. Bir çekirdeğe an itibariyle 500MHz yeterliyken, sırf uyanık olan bir diğer çekirdek ihtiyaç duydu diye uyanık bütün çekirdekler aynı anda 1200MHz'e fırlayabiliyor. Bunun 8 çekirdekte olduğunu düşünün.. Neden?

Daha bilgisayarlarda yaygınlaşmadan, hatta en baba oyunlar bile çift çekirdekli yeni işlemcilerle çalışırken, Apple'ın 64 bite geçip çift çekirdekte kalmasını takdir ettim an itibariyle.

Kısaca Nvidia'nın Tegra 3'te kullandığı 5. çekirdek; Samsung'un BigLittle'da kullandığı +4 A7 çekirdeği kadar saçma olmuş. Nvidia, çekirdeklerinden sadece birini 50MHz'e düşecek kadar kalibre edip toplam zar boyutunu düşürebilir ve ısınmanın önüne geçebilirdi. Samsung da aynı şekilde sadece bir A15 çekirdeği ile 4 A7'nin yapacağı işi aynı enerji ile yapıp yine zar boyutunu düşürebilirdi. Olay göz boyamaktan öteye geçemedi. Sonra Moto X geldi, özel olarak optimize edilmiş Dalvik kütüphanesi ve çift çekirdeği ile hepsini geçti.

Bu durumda MediaTek'in benim gözümde tek yaptığı ikinci el kıvamına gelmiş işlemcileri değerlendirmektir. Yoksa 2-3 tane A15 ya da 2 tane Krait 400 de aynı işi görürdü. Gerekli şekilde kalibre edildikleri zaman da 50-70MHz'e kadar hızlarını düşürüp pil tasarrufu da sağlarlardı. Üstelik bir veri yolu bandına 8 çekirdek hücum etmek yerine tek ya da çift,yüksek nitelikli çekirdek hücum ederdi. Dar boğaz da olmazdı.

Kısaca bana yeni bir şey yok gibi geldi. İkinci el dükkanında kalan fazla işlemcileri bir araya getirmişler gibi daha çok. Gövde gösterisi olarak da Quallcomm'un S800'ü ile karşılaştırılmış. %20'ye varan şebeke sinyali gücü tasarrufu konusunu karşılaştırsınlar o zaman? Bir işlemci sadece fizik testleri yapmıyor ya da Pi sayısının 10000000. hanesini hesaplamıyor.

Sadece tasarruf değil, mimari anlamında da A15'e benzer ve aynı zamanda güç tasarrufu sağlayabilen A7 olduğundan 8 tane A7 çekirdek kullanıldı. A9, hem performans hem de enerji tüketimi açısından artık çok eskide kaldı. A15'in güç tüketimi göz önüne alındığında, A7 ve fazla çekirdek kullanılması gayet mantıklı bir çözüm. Yüksek hızlara çıkış işlemciye binen yüke göre olacağı için daha fazla çekirdek daha az hız ile aynı zamanda daha az enerji harcayarak çözüme gidilecek(tabi yazılımsal anlamda bu destek sağlandığında). Diğer yandan 2/4 çekirdek A15 ile daha yüksek frekansta çalışan işlemci 8 çekirdek A7 ile daha düşük frekansta çalışacağından daha az ısınacaktır.

MediaTek'in gerçek 8 çekirdekli mobil işlemcisi test edildiMediaTek'in gerçek 8 çekirdekli mobil işlemcisi test edildiMediaTek'in gerçek 8 çekirdekli mobil işlemcisi test edildi

Resimlere göz atacak olursanız, bant genişliği zaten ARM mimarisinde yer alan bir durum bu noktada MediaTek'in herhangi bir oynaması yok. Zaten A9'da 64 bit dual olması dar boğaz sebeplerinden bir tanesi. A7 ve A9'da ise AMBA 4 ACE kullanılarak bu sıkıntı giderilmiş. Bu noktada A9 tercih etmek yerine A7 tercih etmesi çok daha avantajlı olacaktır, A9 2010'dan gelen AMBA3 AXI Dual 64 bit mevcut durumu zar zor karşılarken neden 128 bit AMBA 4 ACE sahibi A7 tercih edilmesin? A15 zaten aynı teknolojiye sahip; ancak güç tüketim konusunda sıkıntılı.

Asenkron çalışma konusunda haklısınız; ancak sistem, bir anda(işlem yapılmaksızın) işlemciyi 1200 MHz'ye çıkartıyorsa, o noktada yazılımsal anlamda bir problem vardır malum biz bu işlemcileri genel itibariyle Android ile kullanacağız ve Android stabilite konusunda 4.1+ ile bir şeyler elde etmeye başladı(bana göre). Optimizasyon konusunda firmalar daha özenli çalışırlarsa bir anda 1200 mhz'ye fırlayan bir çekirdeğiniz olmaz dolayısıyla daha az enerji tüketen 8 tane A7 ile daha uzun şarj ömrü sağlarsınız.

İş sadece zar boyutunu küçültmekle olmuyor Nvidia Tegra 3 işlemcileri 32 nm çıkardı ve pazarda da tedarik konusunda sıkıntı olmadığından talep gördü, keza aynı yıl Qualcomm 28 nm geçiş sürecinde üretim problemleri yaşadığından pazarda MSM8290 vb model işlemcilerine fazla yer bulamadı. 2011 yılı sonlarından 2012 yılı ortalarına kadar çıkan Nexuslar da dahil olmak üzere birçok cihaz Qualcomm dışında chipsetle çıktı. Yani iş sizin dediğiniz gibi bir anda zar boyutunu küçültmekle olmuyor, mevcut üretim tesisleri altyapısı/kapasitesi de bu noktada önemli rol oynuyor. Şimdi o zaman üretilen işlemciler WP ile satılıyor. Microsoft, Qualcomm'un 28 nm'ye geçiş sürecinde ürettiği elde kalan işlemcileri kullanıyor, tabiki daha düşük ücret ile edindiğinden Microsoft'un işine geliyor ve kullanıcılar da stabil diyerek alıyorlar. Olayın perde arkası bu kısacası.

Firmaların en çok yaptıklarından biri de zar boyutunu küçültüp frekansı yükseltmek ki bu noktada da ısınmanın azalması söz konusu olmuyor. Dolayısıyla zarı küçült-frekansı artır mantığı da bir yere kadar çözüm getirebilir.

Bu noktada en önemli olay yazılım stabilitesi yoksa 4/8 çekirdek, 3,5 GHz vs hepsi boş. Stabil olmayan yazılımda kullanılan donanım israf bana göre. Apple bunu çok güzel özetliyor zira 64 bit mimarisi ile de rakiplerinden hem stabilite de hem de teknolojide en az 1 sene önde başlıyor.

Daha fazlası için bkz.

http://www.arm.com/products/processors/technologies/neon.php
    http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Microcontroller_Bus_Architecture#Advanced_Peripheral_Bus_.28APB.29
    http://www.arm.com/products/processors/cortex-a/cortex-a15.php
    http://www.arm.com/products/processors/cortex-a/cortex-a9.php
    http://www.arm.com/products/processors/cortex-a/cortex-a7.php

Dikkat edemediğim noktalar olmuş olabilir, hatam varsa lütfen düzeltiniz.

Son olarak Erdi Bey'e de bilgilendirici haberi nedeniyle teşekkür ederim.

• mediatek bütçe dostu f/p ürünlerde yer alıyor bizim çok bilmişlerde yanar o tel çekirdek çitlicezmi herkesin sizin kadar parası yok mediatek bulunmaz nimet adamlar bizim ucuz telefon kullanmamız için caba gösteriyor sizde oturduğun yerden giydiriyosunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: morpheus_1905

mediatek bütçe dostu f/p ürünlerde yer alıyor bizim çok bilmişlerde yanar o tel çekirdek çitlicezmi herkesin sizin kadar parası yok mediatek bulunmaz nimet adamlar bizim ucuz telefon kullanmamız için caba gösteriyor sizde oturduğun yerden giydiriyosunuz

Note 3 Iphone 5S hepsinin parça maliyeti en fazla 250$ ... İşlemcideki maliyet çok büyük etken değil birkaç dolar fazla yada ucuz olmuş tüketici için farketmez ama büyük firmalar için milyonlarca satanlar için daha fazla kar demektir. Performans için idare edebilir yaklaşık olsun diyorlar . Bunu yaparken de eşit şartlar altında yapmaması tam bir pazarlama taktiği şişirmedir.

Yani istense Iphone 5S Note 3 gibi telefonlar çok ucuza satılabilir. Aşırı maliyetlere reklamlara para ayıracaklarına maliyetten düşürmeye baksalar daha güzel olur.

Nereye kadar ?

• quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

Exynos ve A7 firmalarını ilk defa duydum. Piyasa sandığımızdan daha büyükmüş, vay...

Alay etmenize ne gerek var anlamadım ? Apple ile samsungu kastettiğimi anlamadınızmı şimdi ? Bayılıyorsunuz polemik yaratmaya.

• vaov
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.C.o.R.P.i.o.N.

sen buna mobil işlemci demişin ama bu bildiğin i7

Yakinda 8gb ramli telefon cikarsa sasirmam

• şimdi arkadaşlar bir sorum olacak size Mtk'nın gpusu 700 mhz snapdrogonunki 500 mhz bu durumda mantıken oyun performansı daha iyi olması gerekiyor ama işlemci olarak mtk o kadar iyi değil (kötülemek gibi olmasın) sonuçç olarak grafik performansı hangisinde daha iyi ?
  • "Neredeyse tum testlerde note 3 gecmis" deniyor ama oyle olmadigi goruluyor ayrıca bu işlemci kendi sitesinde bile 8 cekirdegini rakibin 4 cekirdegi ile karsilastirdigi halde gecemeyip bunu basarı gibi gosteriyor cok sasirdim biri aciklarsa sevinirim
  • çok gerekli mi diye sordum kendime şimdi
  • "Neredeyse tum testlerde note 3 gecmis" deniyor ama oyle olmadigi goruluyor ayrıca bu işlemci kendi sitesinde bile 8 cekirdegini rakibin 4 cekirdegi ile karsilastirdigi halde gecemeyip bunu basarı gibi gosteriyor cok sasirdim biri aciklarsa sevinirim

• Bir köşede muhtemelen 25-30$ civarında bir fiyatı olan MTK6592, diğer köşede çıplak fiyatı 61$, artı ıvırı zıvırıyla 75$'a yaklaşan fiyatıyla Snapdragon 800.

Bir köşede en düşük 160$'lık Xiaomi Hongmi 2'ye kadar girebilen MTK6592, diğer köşede minimum 327$'lık Xiaomi Mi3'le gelen Snapdragon 800. (Genel olarak 250-300$ civarında kümelenen MTK6592'li telefonlara karşı 500-600$ civarında kümelenen Snapdragon 800'lü telefonlar.)

Bir köşede 1.9 DMIPS/Mhz'lik; tek bir Cortex-A15'in 5'te 1'i kadar yer kaplayıp, 5'ye 1'i kadar enerji tüketirken 3'te 1'i kadar performans veren Cortex-A7 çekirdeğinden 8 tane. Diğer köşede Cortex-A15'le kıyaslanabilecek Krait 400 çekirdeğinden 4 tane.

Bir köşede tek çekirdekte 1.7Ghz'de 3230 DMIPS işlem gücünde MTK6592, diğer köşede tek çekirdekte 2.3Ghz'de 7590 DMIPS işlem gücünde Snapdragon 800.

Bir köşede 41.8 GFLOPS gücünde Mali-450 MP4 700Mhz GPU'lu MTK6592, diğer köşede 129.6 GFLOPS gücünde Adreno 330 450 Mhz GPU'lu Snapdragon 800.

Bir de bütün bu farkları görmeyip, tek gördüğü fark HD ekrana karşı FHD olan arkadaşlar...

Dışarda 500-600$, Türkiye'de 1600-2300TL'yi telefona ayıracak olanlar zaten MTK6592 ile ilgilenmez.

Ancak dışarda 250-300$, Türkiye'de Huawei Honor 3x gelirse belki 750-800TL verebilecek olanlar için Qualcomm'un bu fiyatlarda daha iyi bir alternatifi var mıdır?

8 çekirdek şu anda gerekli değil, ama bu sayede adının konuşulmasını sağladı. Daha çok MTK6589 ve MTK6589T'ye göre 4 kat civarında daha kuvvetli GPU'su ile yine aşağı yukarı aynı fiyatlarda satılabilmesi önemli.

MTK6592'nin burdaki 1.7 Ghz versiyonundan başka bir de 2Ghz versiyonu var. Bu yılın 2. çeyreğinde 2.3Ghz'lik bir versiyonun daha çıkabileceği dedikodusu var.

Mediatek tek çekirdek performansı açısından 2Ghz ya da 2.3Ghz hızında 4 tane Cortex-A7 çekirdekli, 70-80GFLOPS gücünde Mali-6XX serisinden bir GPU ile bir SoC geliştirip MTK6592 fiyatına çıkarabilirse o zaman çok daha iyi olur.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.