Şimdi Ara

MARVEL Filmleri, Vizyon Tarihleri, Sinematik Evreni, Marvel Tarihçesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.366
Cevap
102
Favori
67.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 ay
 • Cevaplayan Üyeler 287
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 193
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 15 saat 39 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 98
 • Favoriye Eklediklerim 102
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • MARVEL (193 mesaj) Mickey Goldmill (80 mesaj) burak4242 (79 mesaj) Sokratik Adam (62 mesaj) metroid (61 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (96 mesaj) Mobil (379 mesaj) Tablet (41 mesaj) Mini (54 mesaj) Uygulama (5 mesaj)
 • @
37 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Sinema >> Yabancı Filmler >> MARVEL Filmleri, Vizyon Tarihleri, Sinematik Evreni, Marvel Tarihçesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2164 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  MARVEL FİLMLERİ

  - Marvel Comics Film Hakları Kime Ait ? Hangi Karakterler Marvel Sinema Evreni’nde Gözükebilir ?

  - Marvel Spider-Man ve X-Men’in Film Haklarını Neden Sony ve Fox’a Sattı ?

  - Marvel ve Sony Spider-Man Konusunda Anlaştı!

  - Marvel Filmleri Hasılatları İlk 10

  - Marvel Filmleri Fotoğraf Arşivi
  1998:
  Blade


  2000:
  X-Men


  2002:
  Blade II
  Spider-Man


  2003:
  Daredevil
  X2: X-Men United
  Hulk


  2004:
  The Punisher
  Spider-Man 2
  Blade III: Trinity


  2005:
  Elektra
  Man-Thing
  Fantastic Four


  2006:
  X-Men: The Last Stand


  2007:
  Ghost Rider
  Spider-Man 3
  Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer


  2008:
  Punisher: War Zone


  2009:
  X-Men Origins: Wolverine


  2011:
  X-Men: First Class


  2012:
  Ghost Rider: Spirit of Vengeance
  The Amazing Spider-Man


  2013:
  The Wolverine


  2014:
  The Amazing Spider-Man 2
  X-Men: Days of Future Past


  2015:
  The Fantastic Four


  2016:
  Deadpool
  X-Men: Apocalypse


  2017:
  Logan  MARVEL CINEMATIC UNIVERSE


  1. AŞAMA: AVENGERS'IN TOPLANMASI  2008:
  Iron Man
  Incredible Hulk


  2010:
  Iron Man 2


  2011:
  Thor
  Captain America: The First Avenger


  2012:
  The Avengers

  2. AŞAMA  2013:
  Iron Man 3  Thor: The Dark World


  2014:
  Captain America: The Winter Soldier
  Guardians of the Galaxy

  Marvel's Phase 1 & 2 - A Look Back
  2015:
  Avengers: Age of Ultron
  Ant-Man

  3. AŞAMA

  2016:
  Captain America: Civil War
  Doctor Strange


  2017:
  Guardians of the Galaxy 2
  Spider-Man: Homecoming
  Thor: Ragnarok


  2018:
  Black Panther
  Avengers: Infinity War
  Ant-Man and the Wasp


  2019:
  Captain Marvel
  Avengers: Endgame (3 Mayıs)  Marvel Comics Film Hakları Kime Ait ? Hangi Karakterler Marvel Sinema Evreni’nde Gözükebilir ?
  2010’lu yıllarda Marvel, Hollywood içindeki en değerli markalardan biri. Iron Man, Avengers, Captain America, Thor, X-Men, Spider-Man… Tüm bu karakterler, Marvel çizgi romanlarından geliyor, ve yapımcılarına milyarlarca dolar kazandıran süper kahraman filmlerin geleceği de, oldukça parlak gözüküyor.

  Fakat, Marvel filmlerindeki tek aktör, bu karakterlerin “yaratıcısı” ve “sahibi” Marvel Comics şirketi değil.

  Bunun nedeni, Marvel’ın 2000’li yılların hemen öncesinde, bazı karakterlerinin film haklarını, farklı şirketlere satmış olması. Bu karakterler, çizgi romanlarda, oyunlarda, animasyonlarda ve farklı mecralarda hala “Marvel karakteri” olmakla birlikte, film olarak başka şirketlere aitler.

  Bu durum, şu şemayla aslında son derece güzel bir şekilde resmedilmiş:  *Güncelleme: Sony ve Marvel, uzun süren görüşmelerin ardından, 10 Şubat 2015 tarihinde Spider-Man'in Marvel Sinema Evreni'nde gözükebilmesini sağlayacak bir anlaşmayı resmileştirdiler. Teknik olarak Spider-Man film hakları hala Sony'ye ait, fakat Spider-Man artık Marvel Sinema Evreni'nin bir parçası olarak karşımıza çıkacak.

  Biraz daha kapsamlı açıklamalar için aşağıdaki bilgiler de faydalı olacaktır:

  Yukarıdaki görselde en fazla karaktere sahip olduğunu gördüğünüz Marvel Studios, Marvel’ın kendi film çekme şirketi. Dolayısıyla, Marvel’ın film haklarını kimseye satmadığı karakterler, veya bir şekilde hakları Marvel’a geri dönen karakterler (buna değineceğiz) bu stüdyo tarafından çekiliyor. Marvel Cinematic Universe olarak adlandırılan olgu, Marvel Studios tarafından, yani Marvel’ın kendisi tarafından yaratılıyor, ve Marvel haklarına sahip olduğu tüm karakterleri bu sinema evreninde kullanabiliyor.

  Ama, bazı çok popüler karakterler, örneğin Spider-Man, Wolverine, X-Men’in geri kalanı, vs. bunlar film hakkı olarak Marvel’a ait değiller.

  Yanlış anlaşılmasın, bunlar hala teknik olarak “Marvel karakterleri”, çizgi romanlarda hep birlikte gözüküyorlar, birlikte maceralar yaşıyorlar - fakat Marvel’ın bunların filmini çekme hakkı yok.

  Bu konuya biraz örnek vermek gerekirse, “Captain America film hakları Marvel’da olan bir Marvel karakteri” olarak gösterilebilecekken, Spider-Man için, ”film hakları Sony’de olan bir Marvel karakteri” ve Wolverine için “film hakları Fox’da olan bir Marvel karakteri” denebilir.

  Peki, yukarıdaki şemayı biraz açalım. Bu karakterlerden hangileri, hangi şirketlere ait ?  X-Men ve tüm alt / yan karakterleri (Wolverine, Cyclops, Profesör Xavier, Magneto vs.)

  Fantastic Four ve tüm alt / yan karakterleri (Dr. Doom, Silver Surfer, Galactus)  Spider-Man ve tüm yan karakterleri.

  *Güncelleme: Sony ve Marvel, uzun süren görüşmelerin ardından, 10 Şubat 2015 tarihinde Spider-Man'in Marvel Sinema Evreni'nde gözükebilmesini sağlayacak bir anlaşmayı resmileştirdiler. Teknik olarak Spider-Man film hakları hala Sony'ye ait, fakat Spider-Man artık Marvel Sinema Evreni'nin bir parçası olarak karşımıza çıkacak.  - Iron Man

  - Captain America

  - Thor

  - Avengers
  ve tüm alt karakterleri

  - Dr. Strange

  - Ant Man

  - Hulk*

  - Punisher*

  - Daredevil*

  - Blade*

  - Ghost Rider*


  - ve Marvel’ın haklarını satmadığı (= diğer şirketlerde adını görmediğiniz) tüm karakterler

  * Yanında bu işareti gördüğünüz karakterler, daha önceden Marvel Studios dışında filmleri çekilen, fakat yapılan anlaşmaların koşulları gereği hakları yeniden Marvel’a dönen karakterleri ifade ediyor.  Aslında, “kimin kime ait olduğu” yönünde söylenebilecekler bunlardan ibaret. Ama tabi Marvel’a ait olan karakterlerin haklarının farklı şirketlere dağılması, ilginç sorular ve sorunlar da yaratıyor. Bu karakterlerin ileride bir arada görünüp görünemeyeceği, Scarlet Witch ve Quicksilver gibi karakterlerin nasıl hem Fox, hem Marvel tarafından kullanılabildiği gibi soruların cevabını almak için, aşağıdaki notları da okumanızı tavsiye ederim.

  Fox Hakkında Notlar

  1 - Fox’un kendine ait sinema evreni şimdilik sadece X-Men filmleriyle sınırlı, ama yeni Fantastic Four filminin de aynı evrende geçeceği dedikoduları internette dolaşıyor. Her ne kadar çekimleri yakında başlayacak olan Fantastic Four filminin şimdilik X-Men ile pek bir bağlantısı olmayacağı söylense de, bu iki serinin ileride buluşma olasılığı mevcut.  Yeni Fantastic Four Film Kadrosu


  2 - Marvel için filmlerini bir adım daha ileri götürmek açısından, Fox en ciddi sıkıntı kaynaklarından birisi. Marvel’ın tek problemi Wolverine, Deadpool ve X-Men gibi son derece popüler karakterleri filmlerinde kullanamamak değil, aynı zamanda evrenleri için çok önemli olan “mutant” konseptini de kullanamıyorlar.

  3 - Fantastic Four konusunda ise şöyle bir problem var: Her ne kadar FF popülarite açısından X-Men, Spider-Man, Avengers gibi markaların artık çok gerisinde de olsa, FF’in çok ciddi ve Marvel açısından çok önemli bir yan karakter arşivi var. Örneğin, teknik olarak FF düşmanları olan Galactus ve Dr. Doom, yalnızca bu takımla sınırlı değil, Avengers ile de sık sık karşı karşıya gelen figürler. Evrenin en önemli kötü karakterlerinin yanı sıra, Silver Surfer, Marvel kozmik evreninin en önemli öğelerinden biri.

  Bunları kullanamamak, Marvel açısından sıkıntı yaratan bir durum.  4 - Bu karakterlerin ileride bir araya gelme olasılığı, oldukça düşük gözüküyor. Fox’un, tıpkı Marvel’ın Avengers etrafında şekillenen evreni gibi, kendine ait bir sinema evreni olması bir yana, herhangi bir finansal sıkıntı içinde olmaması da bu karakterlerin geri satın alınmasını, veya doğal yollarla Marvel’a geçmesini çok düşük bir ihtimal haline getiriyor. Üstelik, şirketlerin (örneğin Scarlet Witch - Quicksilver durumunda olduğu gibi) birlikte çalışmaya yönelik herhangi bir isteklerinin olmaması da, Wolverine’li veya Deadpool’lu bir Avengers filmini öngörülebilir gelecekte imkansız hale getiriyor.

  5 - Scarlet Witch - Quicksilver durumu da elbette ilginç bir durum. Bu şirketler arasındaki anlaşmaların maddelerini tam olarak bilmemiz imkansız olmakla birlikte, Marvel ve Fox arasındaki anlaşmada, “mutant” konseptinin önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Scarlet Witch ve Quicksilver çizgi romanlarda, Magneto’nun çocukları olan iki mutant. İlk olarak X-Men takımının düşmanları olarak karşımıza çıkıyorlar, daha sonra ise Avengers’a katılıyorlar - yani, hem Avengers ailesine, hem de X-Men ailesine dahiller.  Bu doğrultuda, her iki şirket de bu karakterleri haklı olarak kullanabiliyor, çünkü X-Men ailesi Fox’a, Avengers ailesi Marvel Studios’a ait. Ama, X-Men filmlerini yapan Fox’un, Quicksilver ve Scarlet Witch’in Avengers üyeliği ile ilgili herhangi bir şey söylemesi yasak olduğu gibi, Marvel da onların Magneto’nun çocukları olduğu konusunda, veya mutant oldukları konusunda, herhangi bir şey söyleme hakkına sahip değil - yani tamamen farklı bir köken hikayesi yaratması gerekiyor.

  Sony Hakkında Notlar

  Güncelleme: Sony ve Marvel, uzun süren görüşmelerin ardından, 10 Şubat 2015 tarihinde Spider-Man'in Marvel Sinema Evreni'nde gözükebilmesini sağlayacak bir anlaşmayı resmileştirdiler. Teknik olarak Spider-Man film hakları hala Sony'ye ait, fakat Spider-Man artık Marvel Sinema Evreni'nin bir parçası olarak karşımıza çıkacak.

  1 - Sony, sadece Spider-Man’e sahip olduğu için, elbette Marvel açısından Fox kadar ciddi bir problem kaynağı değil. Fakat yine de, Spider-Man’in geleneksel olarak Marvel’ın en popüler karakteri olduğu unutulmamalı.  2 - Sadece tek bir karaktere sahip olmalarına karşın, Sony de “sinema evreni” furyasının dışında kalmak istemiyor. Bu doğrultuda, önümüzdeki yıllarda The Amazing Spider-Man filmleriyle başlayan “evrenin”, Venom, Sinister Six gibi karakterleri / konseptleri de dahil ederek, bir “sinema evrenine” dönüşeceğini biliyoruz.  3 - Aynı şekilde, Sony - Marvel ilişkisi de bir soru işareti. Avengers filmi öncesinde, Sony ve Marvel’ın bir şekilde anlaşarak Spider-Man’ı Avengers konseptine - basit bir cameo ile olsa bile - bağlayabilecekleri konuşuluyordu, aynı şeyler şimdi Avengers 2 filmi öncesinde de konuşuluyor ve umuluyor. Fakat stüdyolardan yapılan açıklamalar, büyük ölçüde böyle bir şeyin yakın zamanda olmayacağını gösteriyor(du).

  Bu dedikodular, 10 Şubat 2015 tarihindeki açıklamayla resmiyet kazanmış durumda. Spider-Man'in film hakları Sony'ye ait, fakat Spider-Man artık resmi olarak Marvel Sinema Evreni'nin bir parçası olarak görülebilir.

  4 - Bir de, ilginç olarak Fox - Sony ilişkisi gündeme gelmiş durumda. Son Spider-Man filmi The Amazing Spider-Man 2’nin credits sonrası sahnelerinde X-Men’den sahneler görülmüş olması, bu iki şirket arasında bir ortaklık olup olmayacağı sorusunu gündeme getirmiş durumda - ama gelen bilgiler, bunun önceden yapılmış, ufak çaplı bir anlaşma olduğuna, iki sinema evreninin bir araya gelmesi gibi bir durum olmadığına işaret ediyor.

  5 - Bugüne kadar yapılmış Spider-Man filmleri, yani Tobey Maguire'lı Spider-Man serisi ve Andrew Garfield'ın başrolünü oynadığı iki Amazing Spider-Man filmi, Marvel Sinema Evreni'nde geçmiyor ve bu evrenle herhangi bir bağlantıları yok.

  Bir başka deyişle, 2015 yılından sonra yapılacak Spider-Man filmleri, MCU'nun bir parçası olarak karşımıza çıkacak.

  Marvel Studios Hakkında Notlar  Marvel Studios Başkanı Kevin Feige


  1 - Özellikle çizgi romanlarla ilgilenmeyen pek çok Marvel meraklısı için, Marvel’ın neden X-Men, Fantastic Four ve Spider-Man gibi değerli karakterlerini başka firmalara sattığı anlaşılmaz bir durum olabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

  2 - Marvel’ın film haklarını satarken yaptığı anlaşmalar, belli bir süre film yapılmadığında karakterin haklarının yeniden Marvel’a dönmesine yol açıyor. O yüzden, daha önce başka şirketler tarafından filmleri çekilen Daredevil, Ghost Rider, Hulk, Blade ve Punisher gibi karakterler, çeşitli yollarla Marvel’a dönebiliyor. Elbette bu, karakterlerin önceki filmlerin Marvel Cinematic Universe içinde geçtiği anlamına gelmiyor.

  3 - Sık sorulan sorulardan biri, Fox ve Sony tarafından yapılan filmlerde de şu “intro” sahnesinin gözükmesi. Bu intro, filmin Marvel Studios tarafından çekildiğini göstermiyor, yalnızca Marvel çizgi romanlarından uyarlandığını gösteriyor.

  Dolayısıyla, bu girişi gördüğünüz her film, Marvel tarafından çekilmiş demek değil. Durumun bu olması için, ikinci videoda olduğu gibi, “Marvel Studios” ibaresi yer almalı - ama her Marvel Studios filminde de spesifik olarak "Studios ibaresini görmeyebilirsiniz.

  Kıscası, bu giriş görüntüleri, film haklarının kime ait olduğu konusunda size bir fikir verecek kesin kaynaklar olarak görülmemeli.

  Marvel Karakterlerinden uyarlanmış herhangi bir film.  Marvel Studios Filmi  Iron Man 3 Filminden sonra çıkan Sinematik Evren Filmleri
  Marvel Spider-Man ve X-Men’in Film Haklarını Neden Sony ve Fox’a Sattı ?
  Wolverine ve Spider-Man gibi son derece popüler karakterlerin Avengers takımında ve diğer Marvel filmlerinde gözükmemesinin sebebinin, bu karakterlerinin film haklarının başka şirketlerde olmasından kaynaklandığını öğrenen okurlarımızın, en sık sordukları sorulardan biri, başlıkta gördüğünüz soru oluyor: Neden ?

  Marvel neden böyle saçma bir şey yaptı ? Neden X-Men ve Spider-Man gibi, belki de en meşhur karakterlerinin filmlerini yapma hakkını başka firmalara sattı ? Nasıl böyle bir hata / saçmalık / aptallık yapabildiler ?

  Bu soruların sorulması - özellikle de “saçmalık”, “aptallık” gibi kelimelerle sorulması - aslında Marvel’ı her zaman bugün olduğu şirket gibi düşünmemizden kaynaklanan bir durum. Günümüzde Marvel, Disney gibi bir medya devi tarafından satın alınmış, Hollywood içinde bir marka haline gelmiş, her çektikleri süper kahraman filminden en az yarım milyar dolar hasılat elde eden son derece önemli bir kuruluş - ve süper kahraman filmlerinin başarısını, Avengers, Spider-Man, X-Men gibi markaların değerini düşündüğünüzde, Marvel’ın bir noktada bunların bazılarını (belki de, potansiyel olarak en değerlilerini) Sony ve Fox’a satmış olması, hakikaten bir aptallık gibi gözüküyor.

  Fakat, bu durumun gerçekleştiği yıllara, yani 90’ların ortasından, 2000’li yılların başına kadar olan döneme, biraz daha sağlıklı bir şekilde baktığımızda, verilen kararların aslında zorunlu, hatta oldukça mantıklı kararlar olduğunu görüyoruz.

  Doğrudan Marvel’a yoğunlaşmadan önce, çok kısaca da olsa, bugünün en değerli film türleri arasında yer alan süper kahramanlar hakkında önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Süper kahraman filmleri, 90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başındaki Blade ve X-Men gibi örneklere kadar, dünya genelinde fazla ciddiye alınmayan bir türdü. Elbette, DC Comics karakterleri Batman ve Superman, çizgi romanlardan çok filmleriyle tanınıyor, bu karakterlerin filmleri her zaman sağlam bir izleyici kitlesi çekiyordu, ama bu iki örnek dışında, dünya genelinde süper kahraman filmleri için pek fazla bir talep yoktu. Batman ve Superman’i bir kenara bıraktığınızda, 1998 yılında vizyona giren Blade’den önce kayda değer bir maddi başarı kazanmış, izleyiciler tarafından beğenilmiş bir çizgi roman / süper kahraman filmi düşünebiliyor musunuz ?  Süper kahraman türünün bugünkü popülaritesi ile en ufak bir alakası olmadığı bu yıllarda, Marvel da her zaman büyük ölçüde çizgi romanlara odaklı bir şirketti - tabi ki bu endüstri içinde çok büyük bir rolleri vardı, ama bir medya devi falan değillerdi, dolayısıyla hiçbir zaman - zaten popüler olmayan - süper kahraman filmlerini çekecek bir altyapı hazırlamayı düşünmemişlerdi, bir “stüdyo kurmak” düşüncesi gündemde bile değildi. Bu düşünce, yine, 2000’li yıllarda, süper kahraman filmlerinin artık başarılı olabildiğini ve ciddi kar getirebildiğini anladıktan sonra oluşan bir fikirdi.

  Yani, DC Comics gibi bir medya devi tarafından (henüz) satın alınmamış olan Marvel Comics şirketinin, kendi filmlerini yapmak gibi bir imkanı olmadığı gibi, çizgi romandan uyarlanan filmlerin zaten popüler olmadığı bir ortamda, böyle bir imkan yaratmayı da düşünmeleri beklenemezdi. Dolayısıyla, film haklarını satmak, her şeyden önce Marvel’ın kendi yapamayacağı bir şeyi başkalarına yaptırarak, para kazanması anlamına geliyordu.

  Bugün Marvel’ın Avengers’ın film haklarını satışa çıkarttığını düşünün. Sizce kaç firma, kaç medya devi bu haklar için Marvel’ın kapısında sıraya girer ? Ama 1970’lerden başlayıp, 1990’ların sonuna kadar süren bir dönemde, Marvel birileri kendi filmlerini sinemaya aktarsın diye bekliyor, Stan Lee Kaliforniya’da insanları Marvel filmleri yapmaya ikna etmeye çalışıyor, fakat ne Lee, ne de genel olarak şirket, bunu yapacak hiçbir şirket bulamıyordu.  90’lardan… Korkunç bir şekilde hatırlanan Howard the Duck filmi


  Bu genel durumu aradan çıkarttıktan sonra, asıl önemli konuya geçelim. Tam olarak bu film haklarının satıldığı döneme bakacak olursak, Marvel ne durumdaydı ?

  1995 – 2000 yılları arasındaki dönem, belki de Marvel Comics tarihinin en zorlu dönemiydi. 1990’ların başındaki çizgi roman patlaması (“çizgi roman satış balonu”) bir anda patlamış, ülke genelinde pek çok çizgi roman dükkanı bir anda kapanmış, Marvel - bırakın maddi sıkıntı içinde olmayı – doğrudan iflasını ilan etmişti.

  Şirketin o dönemde yaşadığı sıkıntılar ve bunların maddi boyutu, elbette başlı başına bir yazının konusu olabilir, ama ben şunu söylemekle yetineyim: Bugün filmlerinden milyar dolarlar kazanan Marvel şirketi, o dönemde masraflardan kısmak için ofisteki su şişelerini kaldırıyor, eski sanatçılarına yapılan her türlü ödemeyi tekrar tekrar gözden geçiriyordu. Öyle ki, Howard the Duck karakterinin yaratıcısı Steve Gerber’e bir mail atılmış, kendisine yıllar önce yapılan bir ödemede elli üç (evet, elli üç!) dolar fazla ödendiği belirtilmiş, ve bu paranın iade edilmesi istenmişti.

  Bu koşullar altında, film haklarının başka şirketlere satılması, hatta doğrudan başka şirketler gelip Marvel’ın karakterlerine film çekmek istesinler diye uğraşılması pek çok açıdan çok mantıklı bir stratejiydi.

  Baktığınız zaman;

  0 - Marvel’ın kendi filmlerini çekmesine imkan ihtimal yoktu. Şirket zaten tamamen batmış, satın aldıkları suların hesabını yapan bir duruma düşmüştü. Bu durumda bir süper kahraman filmi çekecek maddi bütçe asla yaratılamayacağı gibi, zaten Marvel’da süper kahraman filmi çekebilecek bir alt-yapı, bu işten anlayan çalışanları ve daha pek çok teknik imkanı da yoktu.

  1 -Film haklarının satılması, sinemada fazla başarı elde etmemiş olmalarına karşın, sonuç olarak dünyaca ünlü karakterler olan Spider-Man, Fantastic Four, X-Men ve benzeri figürler nedeniyle, Marvel’a ciddi bir gelir getirecekti. Dolayısıyla, haklar satıldığı anda, Marvel maddi açıdan oldukça rahatlayacaktı.

  Örneğin, Marvel Spider-Man’ın film haklarını, Sony’ye tam on milyon dolar karşılığında satmıştı. Bu rakamı, bugünün koşullarıyla (yani tek bir Avengers filminde bir milyar dolar kâr eden Marvel’a göre) düşünürseniz işin önemli noktasını kaçırmanız çok normal. Ama masraflarını azaltmak için su satın almayı bırakan, elli üç doların hesabını yapan bir şirket için, ne demek olduğunu hayal edebiliyor musunuz ?

  2 - Filmler, Marvel’a daha sonradan da gelir sağlayacaktı. Filmlerin başarısız olması Marvel’a bir şey kaybettirmeyeceği gibi, başarılı olmaları da Marvel için ekstra gelir anlamına gelecekti, çünkü lisans anlaşmaları şirketin filmin elde ettiği gelirden pay almasını içeriyordu. Dolayısıyla, Marvel kendi çekmesine imkan olmayan filmleri, başka şirketler çektiğinde, hiçbir masraf etmeden daha da fazla para kazanacaktı.  Günümüzde, X-Men ve Spider-Man film haklarını başka şirketlere satmış olması çoğunlukla Marvel için bir pişmanlık kaynağı olarak görülüyor. Ama hala, bu filmlerin gelirlerinden pay alıyorlar, ki bu da onları fazla üzen bir durum olamaz.

  3 - Tüm bunların üzerine, Marvel’ın yıllardır kendi karakterlerini film “yaptırma” çabasının altında yatan sebep, yani çizgi romanların popülaritesi de vardı. Filmler, doğal olarak karakterlerin asıl çıkış noktaları olan çizgi romanlara ilgiyi arttıracak, bu da satışlara yansıyacaktı.

  Kendi çizgi romanlarını daha popüler hale getirmek için bunların filminin çekilmesini sağlamak, Marvel’ın yıllardır uyguladığı bir stratejiydi - ki aynı stratejinin günümüzde de devam ettiğini rahatlıkla görebiliyoruz. The Amazing Spider-Man 2 filminin vizyona girmesiyle, Spider-Man serisinde Peter Parker’ın geri dönmesinin tam olarak aynı zamana denk gelmesinin bir tesadüf olduğunu düşünemeyiz, öyle değil mi ?

  Kısacası, film haklarını başka şirketlere satan Marvel Comics, bugün bildiğimiz Marvel değildi. Süper kahraman filmlerinin çok büyük bir risk olduğu dönemde karar almaya çalışıyorlar, kendi filmlerini çekmek bir olasılık, hatta bir “hayal” bile değilken hareket ediyorlardı. Elbette - gelişen görsel efektler ve sinemanın potansiyelinin sürekli artıyor olması nedeniyle, Marvel’ın bu filmlerin geleceği konusunda daha ileri görüşlü olması beklenebilirdi - ama bu dönemde, kendi filmlerini çekebilecek teknik imkanları, adamları ve paraları olmadığı gibi, her türlü paraya da ciddi şekilde ihtiyaçları vardı.

  Yukarıda sıraladığım nedenler, bu maddi zorluklar içinde, Marvel için son derece önemli gelir kaynaklarıydı, ve kendi filmlerini çekmek gibi bir düşünceleri ve imkanları da olmadığı da düşünülürse, alındıkları dönemler için, bunlar oldukça mantıklı (ve belki de zorunlu) kararlardı.


  Marvel ve Sony Spider-Man Konusunda Anlaştı!  Uzun süredir devam eden söylentilerin ardından, Marvel ve Sony Spider-Man karakterini Marvel Sinema Evreni'ne dahil etme yönünde ilk resmi adımı attılar, ve Marvel'ın yaptığı açıklamayla Spider-Man'ın Marvel Sinema Evreni'nde gözükeceğini duyurdular.

  Marvel'ın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, Spider-Man ilk olarak (henüz adı verilmeyen) bir Marvel filminde gözükecek ve Marvel Sinema Evreni'nin başındaki isim olarak tanımlayabileceğimiz Kevin Feige bir sonraki Spider-Man filminin yapımcıları arasında yer alacak.

  Daha sonraki Spider-Man - MCU interaksiyonları ise zamanla netleşecek.

  Karakterin şu ana kadar yapılan filmleri ne olacak, Andrew Garfield rolü üstlenmeyi sürdürecek mi, bunlar henüz netleşmiş değil. Fakat yapılan açıklamada şöyle bir ifade kullanılmış:

  "Under the deal, the new Spider-Man will first appear in a Marvel film from Marvel's Cinematic Universe (MCU)."

  Burada kalın olarak belirttiğim kısım, muhtemelen yeni bir Spider-Man göreceğimiz anlamına geliyor.

  Önemli bir detay, Marvel'ın Spider-Man'in haklarını geri almıyor oluşunda yatıyor. Spider-Man hala Sony'ye ait, ve yapılan açıklamaya göre hem filmin dağıtımında, hem de "yaratım sürecinde" son sözü Sony söyleyecek. Yapılan açıklamanın dili de çok önemli, zira Marvel haberi "Spider-Man'ı Marvel Sinema Evreni'ne getiriyoruz!" gibi bir cümleyle sunmaktan ziyade, "Sony Marvel Studios'u Spider-Man'ın inanılmaz dünyasına getiriyor!" diyerek sunmayı tercih etmiş.

  Bu, Spider-Man'ın haklarının Sony'de olduğunu hatırlatmak yönünde önemli bir hamle, fakat bana sorarsanız bu durum artık Spider-Man'ı oldukça sağlam bir şekilde Marvel Sinema Evreni'ne bağlıyor.


  Marvel Filmleri Hasılatları İlk 10

  1 The Avengers - $1,518.6

  2 Avengers: Age of Ultron - $1,368.9

  3 Iron Man 3 - $1,215.4

  4 Spider-Man 3 - $890.9

  5 Spider-Man - $821.7

  6 Spider-Man 2 - $783.8

  7 Guardians of the Galaxy - $774.2

  8 The Amazing Spider-Man - $757.9

  9 X-Men: Days of Future Past - $748.1

  10 Captain America: The Winter Soldier - $714.8  Marvel Filmleri Fotoğraf Arşivi  Marvel Filmleri Sevenleri İçin Birkaç İmza Hazırladım  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/69/7c/6c/697c6c559405749c768d96560f13606b.jpg[/image][/link][/center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][color=#FF0000][size=1][b]MARVEL FİLMLERİ[/b][/size][/color][/link][/center]  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/28/1d/f3/281df3251522d79223c538dc86ff06c6.jpg[/image][/link][/center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][color=#FF0000][size=1][b]MARVEL FİLMLERİ[/b][/size][/color][/link][/center]  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/27/f3/24/27f324902abe3f114cd5582753de3d39.jpg[/image][/link][/center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][color=#FF0000][size=1][b]MARVEL FİLMLERİ[/b][/size][/color][/link][/center]  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/0f/b3/b9/0fb3b9de47bb07a02bc97692fe40e389.jpg[/image][/link][/center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][color=#FF0000][size=1][b]MARVEL FİLMLERİ[/b][/size][/color][/link][/center]  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/86/4b/e3/864be3b5317de443ec6bc09224982464.png[/image][/link][/center][center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_91885060/tm.htm][color=#FF0000][size=1][b]MARVEL FİLMLERİ[/b][/size][/color][/link][/center]  Marvel Filmleri Ana Konuları & IMDb (2012 ve sonrası)

  The Amazing Spider-Man | IMDb
  The Wolverine | IMDb
  The Amazing Spider-Man 2 | IMDb
  X-Men: Days of Future Past | IMDb
  The Fantastic Four | IMDb
  Deadpool | IMDb
  X-Men: Apocalypse | IMDb
  Gambit | IMDb
  Sinister Six | IMDb
  The Fantastic Four 2 | IMDb
  Untitled Wolverine Sequel | IMDb

  MARVEL CINEMATIC UNIVERSE

  The Avengers | IMDb
  Iron Man 3 | IMDb
  Thor: The Dark World | IMDb
  Captain America: The Winter Soldier | IMDb
  Guardians of the Galaxy | IMDb
  The Avengers: Age of Ultron | IMDb
  Ant-Man | IMDb
  Captain America: Civil War | IMDb
  Doctor Strange | IMDb
  Guardians of the Galaxy 2 | IMDb
  Spider-Man | IMDb
  Thor: Ragnarok | IMDb
  Black Panther | IMDb
  Avengers: Infinity War - Part I | IMDb
  Captain Marvel | IMDb
  Inhumans | IMDb
  Avengers: Infinity War - Part II | IMDb  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MARVEL -- 8 Aralık 2018; 19:51:23 >  _____________________________


  The purpose of life is to end.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Güzel olmuş.Eline sağlık ama hiç resim olmasa daha iyi olabilirdi.Bilmediğim yok neredeyse
  _____________________________

  Jim Carrey Fan Club
  Sessizce gitmek en iyisi
 • Yarbay
  2164 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Teşekkürler. Konu çok sade kalmasın diye ekledim resimleri.
  |
  |
  Jim Carrey kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________


  The purpose of life is to end.
 • Binbaşı
  1177 Mesaj
  _____________________________
 • Yarbay
  3822 Mesaj
  Çok sağol hocam yararlı bir konu
  |
  |
  _____________________________
  "İstikbal göklerdedir." M.K. Atatürk


  "Başka zeki uygarlıklar Breaking Bad den daha iyi dizi yapabilir mi?"
 • Binbaşı
  1857 Mesaj
  izlemediğim tek film Man-Thing , imdb notunun 4.1 olmasından dolayı :)
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2164 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Onların tarihleri henüz yok ama.
  |
  |
  Shadow in the Dark kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________


  The purpose of life is to end.
 • Binbaşı
  1177 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: TheMARVEL

  Onların tarihleri henüz yok ama.

  cap 3 avenger 3 ve spid 4 tarihleri açıklandfı
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  333 Mesaj
  wolwerine geçen ki kıytırık senaryo gibiyse çıkarmasınlar dayı moralimiz bozulmasun
  |
  |
  _____________________________
  [image][/image]
 • Yarbay
  4157 Mesaj
  Güzel konu  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2164 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Avengers 3 ün vizyon tarihi kesin değil.
  |
  |
  Shadow in the Dark kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________


  The purpose of life is to end.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Link ekle bence, tıkladık mı ayrıntısına kadar görelim. :) Eline sağlık.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4952 Mesaj
  İyi oldu şu x-men filmlerinin tarihlerini toparlamak istiyordum dursun mesajım.
  |
  |
  _____________________________
  Psn : Myhtic
  No problem.Everything's fine
 • Yarbay
  2164 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Filmlerin ana konularının linklerinimi ekliyim alta ?
  _____________________________


  The purpose of life is to end.
 • DH Yönetici
  5398 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: TheMARVEL

  Filmlerin ana konularının linklerinimi ekliyim alta ?

  Ekleyebilirsin + olarak IMDB linki de eklemen iyi olur.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3565 Mesaj

  Blade'i görünce duygulandım  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  TheMARVEL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  9423 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: TheMARVEL

  Filmlerin ana konularının linklerinimi ekliyim alta ?


  Güzel düşünülmüş bir konu ama daha sade olabilirdi. Sırasıyla IMDB linki eklemen yeterli olur.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  I let you miles away...
 • Binbaşı
  1177 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: TheMARVEL

  Filmlerin ana konularının linklerinimi ekliyim alta ?

  isimleri link olarak yaz
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5462 Mesaj
  fantastik dörtlüyü hiç sevmemiştim ben..oyuncular iyi seçilmişti ama senaryo çok ezik yapılmıştı...

  şimdi yeni kadro yapmışlar ama yeni isimler çok kötü..aynı soyada sahip abla-erkek kardeşten abla beyaz kardeş siyah nasıl olacak merak ediyorum
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  379 Mesaj
  guzel olmus eline saygi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Ekonomi
Gülüş Tasarımı
kripto para haberleri
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.