Şimdi Ara

Mantık Devreleri 1e ve 2ye tümleme toplama devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
2.777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ufak bi devre tasarımı yapmam gerekiyor fakat işin içinden çıkamadım. 4 bitlik 2 tane sayıyı 1e tümleyen ile toplama devresini tasarlamam gerekli devrenin çizimini aşağıda paylaştım 7483 entegre kullanmamız isteniliyor. 8 giriş olacak (4er bitlik 2 sayı girilecek). 1 tane kontrol olacak ve bu 0 iken toplama 1 iken çıkarma yapacak. 4 tane led cıkan sonucu simgeleyecek (ör. 5-3=2 => 0010 şeklinde) 5. led ise sonucun "-" mi "+" mı oldugunu soyleyecek bize. Devrede görünen 8 tane özel veya kapısı, 5 tane led ve 8 +1 de kontrol 9 giriş kullanılıyor. işin içinden bir türlü çıkamadim. Aynı şekilde 2ye tümleyen şeklinde de bir devre daha tasarlamam gerekli. O devrede 2 tane 7483 entegre kullanılmalı (Tasarımı mevcuttur). Yardım ve açıklamalarınızı bekliyorum

1e tümleyen ile toplama devresi

2ye tümleyen ile toplama devresi

1e ve 2ye tümleme mantığını anlatan birde not paylaşıyorum normal kalemle yaparken ki durumda bir sıkıntı yok kısa yoluyla anlatmışlar ama devrede bunu yaptırabilmem gerekli :(

http://www.yildiz.edu.tr/~bataslar/Ders_Notlari_Hafta7.pdf (11. slayttan itibaren)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suhagunduz -- 11 Aralık 2013; 1:48:35 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.