Şimdi Ara

MAKİNE NİYE RESET ATIYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARKADAŞLAR MAKİİNE 2-3 SAAT ÇALIŞTIKTAN SONRA KENDİ KENDİNE RESET ATIYOR SEBEBİ NE OLABİLİR
    BEN SICAKLIK OLABİLECİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
    ÇÜNKÜ SİSTEMDE HERHENGİ BİR ANARMOLLİK YOK
    KASANIN KAPAKLARINI AÇTIM DAHA HİÇ RESET ATMADI

• belki olabilir ama unutmaki kasanın açık olması illaki soğuyacak anlamına gelmiyo..yani sonuçta içindeki hava sirkülasyonunu iptal ettiğinden dolayı içerde dönen yapay rüzgarıda iptal ediyosun..
  • Büyük ihtimalle CPU ısınmasından meydana gelmiş olabilir, eğer çok ısınıyorsa kaliteli bir fan+termal macunla bu ısıdan kurtulabilirsin.
  • bir ihtimal virüs olabilir bende de aynı sorun oluyordu kendi kendini resetliyordu bence termik macunla alakalı bir de kasanın içini fazla tozlu bırakma bu da bir etken olabilir
  • Bunun bir çok nedeni olabilir
    Isınma sorunu olabilir (eğer kasanın içinde hem içeri hava alan,hem de varen iyi fan varsa yani hava akışı iyiyse kasayı açmana gerek yok.Ama öyle değilse açmak büyük fayda sğlar.Benim ki açık mesela)

Arkadaşın dediği gibi virüs olabilir,Windows arızalı da olabilir

Ram lerde yapar bu sorunu.Zamanında benim ramlerde adresleme sorunu vardı ve yapıyordu.

Psu nun yetmemsi de yapabilir.

Yani belki daha başka nedenleri de olabilir bunun.O yüzden sen bu deidklerimi en azından dene.Kasayı aç.Ramleri test et.Sorun yoksa format at.Hala devam ediyorsa Psu değiştir vs vs
  • anakart ın bozuk olması da olabilir ama kasayı açtım olmuyo diyosan anakart değil demek ki
  • Açılışta Bios ekranına gir(PC başlarken delete e basarak) karşına çıkan ekranda 'PC health status' gibi bir bölüm olması gerekiyor oradan CPU ve Mainboard sıcaklığını kontrol et. Anlattıklarından yola çıkarsak muhtemelen cpu nun fazla ısınmasından oluyordur makina o/c olarak çalışmıyorsa tabii.
    Sorunsuz günler dilerim
  • 1..kasanın kapağını açman sistemin sıcaklığını düşürmeyi sağlamaz AKSİNE bu şekilde kasadaki hava sirkülasyonunu ortadan kaldırdığımız için sıcak hava hareketsiz kalacak ve sistem ısısı daha yüksek olacaktır... TAVSİYE EDİLEN KASANIN ÖNÜNDEN HAVA GİRİŞİNİ SAĞLAYAN BİR FAN VE KASANIN ARKA KISMINDAN HAVANIN DIŞARI ATILDIĞI BİR FAN İLE KASADAKİ HAVA SİRKÜLASYONUNU MAXİMUM DÜZEYE ÇIKARMAKTIR...

2...Kasanın kapağı açık olduğu sürece kasa içerisine daha fazla toz girecek ve işlemci fanı ile ekran kartının varsa fanını ve soğutucu yaprakları tıkayarak fandan gelen havanın temasını engelleyecektir...

bence işlemci fanını sök ve temizle ARDINDAN TERMAL MACUN SÜRERSEN DAHA İYİ OLUR...

3...SORUN ANLATTIKLARIMDAN OLMAYABİLİR GÜVENLİ MODDA VİRÜS PROGRAMI VE AD-AWARE VB. PROGRAMLARLA Bİ TARAT...

................................................KOLAY GELSİN................................................

• büyük ihtimalle islemcinin fazla isinmasindandir... bence sen kapaklari ac.. kesinlikle iyi geliyor.. benim yasadigim yerde genelde hava sicakligi golgede 40 derece felan gunduz bazen daha da artiyor... benim pc de senin gibi reset atti ki... iki fana sahip iyi de calisiyorlar.. ama sicklarda yeterli gelmiyor... yandaki kapaklari cikardim o gun bugun bir ay oldu gunde 15-17 saat acik hic kapatmam kesintisiz.. oyun felan da oynuyor yegenler.. ama tek reset atmadi... hatta vantilator tarzi biseyle de kasanin icini sicak oldumu serniletebilirsin.. sicakligi takip edebilmek icin speedfan diye bir program var indir kur ordan taip et... hem anakartin hem ekran kartinin hem de islemci ve hdd nin sicakliklarini kontrol edebilirsin... kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi granddevil -- 9 Ağustos 2005, 2:20:49 >
  • bence de işlemci veya ekran kartının fazla ısınmasından kaynaklanıyor olabilir..... overclock yapıyorsan hemen kaldırmalısın.... veya daha küçük bir ihtimal voltajlarla ilgili bir sorundan kaynaklandığı gibi powersupply da yetersiz geliyor olabilir....
  • gir biosa bak ısı değerleri ne alemde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King Arthur -- 9 Ağustos 2005, 20:26:14 >
  • ısıdan olabilir
    ram uyuşmazlığı olabilir
  • Kasanın kapaklarını açınca atmıyorsa sıcaklıktır herhalde.
    Senin yine iyiymiş benim de aynı neden olduğu belli değil hehe :)
  • Powersupply olma ihtimali çok yüksek.Powersuplly yetersiz kaldığında bu tür sorunlar çıkıyor.Ben daha önce böyle bir sorun yaşamıştım,markalı bir powersupply aldım ve sorun düzeldi.Yüksek ihtimalle powersupply dir,tabii arkadaşların saydığı ihtimaller de olabilir.Tanıdık bir bilgisayarcıdan veya arkadaşından ödünç olarak bir powersupply al birkaç gün dene.
  • Dostum,
    1. Güçle alakalı olabir.. Powersupply değiştirerek dene.

2. Isınmayla alakalı olabilir.. Kasanın içinin (Ekran kartı+Ram+İşlemci) sıcaklıklarını düşürme alternatifleri dene.

3. Virüs olabilir..

Saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bulentunsal06

1..kasanın kapağını açman sistemin sıcaklığını düşürmeyi sağlamaz AKSİNE bu şekilde kasadaki hava sirkülasyonunu ortadan kaldırdığımız için sıcak hava hareketsiz kalacak ve sistem ısısı daha yüksek olacaktır... TAVSİYE EDİLEN KASANIN ÖNÜNDEN HAVA GİRİŞİNİ SAĞLAYAN BİR FAN VE KASANIN ARKA KISMINDAN HAVANIN DIŞARI ATILDIĞI BİR FAN İLE KASADAKİ HAVA SİRKÜLASYONUNU MAXİMUM DÜZEYE ÇIKARMAKTIR...

2...Kasanın kapağı açık olduğu sürece kasa içerisine daha fazla toz girecek ve işlemci fanı ile ekran kartının varsa fanını ve soğutucu yaprakları tıkayarak fandan gelen havanın temasını engelleyecektir...

bence işlemci fanını sök ve temizle ARDINDAN TERMAL MACUN SÜRERSEN DAHA İYİ OLUR...

3...SORUN ANLATTIKLARIMDAN OLMAYABİLİR GÜVENLİ MODDA VİRÜS PROGRAMI VE AD-AWARE VB. PROGRAMLARLA Bİ TARAT...

................................................KOLAY GELSİN................................................

ben ksanaın kaoağını açınca daha soğuk oluyor.Tabi kasanda 4-5 fan varsa açma ama yoksa açmak iyidir.Ayrıca hava harketsiz değildir ki sıcak hava orada takılıp kalsın.

• ARKADAŞIM SENİN KASADAKİ SORUN BÜYÜK BİR İHTİMAL POWERSUPPLY DEN VEYA RAM DENDİR
    HİÇBİR ZAMAN İŞLEMCİ FAZLA ISINIYOR DİYE RESET ÇEKMEZ,AKSİNE BİLGİSAYAR YAVAŞLAR VE KİTLENİR.SENİN YAPACAĞIN İŞLEM SIRASIYLA ÖNCE POWERSUPPLYİ DEĞİŞTİRİP BİR DENE.AYNI SORUNU VERİRSE RAM DEĞİŞ.KESİN ÇÖZÜMDÜR.
  • taşı kuyuya atmış kaçmış arkadaş
  • quote:

Orijinalinden alıntı: g@laxy

ARKADAŞLAR MAKİİNE 2-3 SAAT ÇALIŞTIKTAN SONRA KENDİ KENDİNE RESET ATIYOR SEBEBİ NE OLABİLİR
    BEN SICAKLIK OLABİLECİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
    ÇÜNKÜ SİSTEMDE HERHENGİ BİR ANARMOLLİK YOK
    KASANIN KAPAKLARINI AÇTIM DAHA HİÇ RESET ATMADI

ekran kartın çabuk ısınıyor - değiştirmelisin
  • quote:

Orijinalinden alıntı: x_magic_x

Dostum,
    1. Güçle alakalı olabir.. Powersupply değiştirerek dene.

aynı sorunu powersupply degişerek hallettim..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.