Şimdi Ara

Makedonya/Üsküp'te yaşıyorum soruları alayım. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
201
Cevap
20
Favori
37.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bizim burası gibi pahalı demek ki Türk parasına çevirince tabi teşekkürler
  • Benim dedeler Orizaredan gelmiş Kuman Türküyüz bizde
  • Vay be ben de üslüplüyüm orta gürelerden. Doğma büyüme istanbul babam falan ama
  • Vay be toprağım. 150-200 bin lira kadar param olsa Makedonya'ya yerleşirim ticaret ile uğraşırım. Ailem zaten Debre ve Skudrinje'li. Kafamın bir köşesinde devamlı Makedonya'ya gidip yerleşmek var. Toprak çekiyor diyebilirim benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erennn1s

Vay be toprağım. 150-200 bin lira kadar param olsa Makedonya'ya yerleşirim ticaret ile uğraşırım. Ailem zaten Debre ve Skudrinje'li. Kafamın bir köşesinde devamlı Makedonya'ya gidip yerleşmek var. Toprak çekiyor diyebilirim benim için.

hocam sıze bır şey soracagım bu makendonya ve arnavutlar ne kadar bu kadar fesat cimri bızım burda cok makedon ve arnavut arkadaşlarım var hepsi bırbırınden fesat yaw cok bencıl ler cimriler
  • makedonlar felan ingilizce biliyormu hocam
  • Torbeş nedemek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BanshEEEEEEEEE

quote:

Vay be toprağım. 150-200 bin lira kadar param olsa Makedonya'ya yerleşirim ticaret ile uğraşırım. Ailem zaten Debre ve Skudrinje'li. Kafamın bir köşesinde devamlı Makedonya'ya gidip yerleşmek var. Toprak çekiyor diyebilirim benim için.

hocam sıze bır şey soracagım bu makendonya ve arnavutlar ne kadar bu kadar fesat cimri bızım burda cok makedon ve arnavut arkadaşlarım var hepsi bırbırınden fesat yaw cok bencıl ler cimriler

Doğru tespit. Nedense fesatlık ve cimrilik baya baya var. Dedikodu falan hak getire. Kendi ailemdende biliyorum.

Ama cimriliği şöyle yorumlayabilirim, geldiklerinde hiçbirşeyleri yokmuş. Makedonya hükumeti o zaman yanlarına sadece geçinebilecekleri kadar para alabilmelerini söylemiş. Mal varlıklarına ve küp altınlarına el koymuş. Türkiye'ye geldiklerinde 5 kuruşsuz 0 dan başlamışlar. Emek vererek alın teriyle birşeyler yapabilmişler. Şimdi biz onların torunları olarak rahata alıştırıldık, zorluk çekmedik. Onlar cimri olmak zorundaydı ki birşeyler yapabilsinler. Bence başka bir açıklaması yok. Fesatlık genelde maddi kaynaklı olduğundan ben yine fesatlık için aynı bahaneleri öne sürebilirim.

• vay hemşo Gerçi çocukluktan beri hep bir memleketsizlik duygusu var bende nerelisin diye sorunca hocalar insanlar tam olarak istediğim cevabı veremiyorum. Arnavutum diyip geçiyorum yugoslavım diyorum bazen bazende üsküplü bazen sadece göçmenim diyorum bazen annem giresunlu babam arnavut diyorum bilmiyorum bunları yaşamış olan var mı işin aslı babam 3 yaşındayken gelmiş türkiyeye o bile bilmiyor oraları yinede merak ediyorum kökenimi üsküp/tekisa kasabası yazıyor babamın kimlikte üsküp makedonyaya mı geçmiş öyle bir şey olmuş birde şimdi makedon mu sayılıyorum ben baba tarafımdan arnavut muyum neyim hala çözemedim Sarı saçta yok nasıl arnavutsun diyorlar ama bir kere gittiğim bir doktor tam yugoslavlara benziyorsun demişti sevinmiştimBir gün gitmek istiyorum memleketine yarı türksem yarıda oralara aidim ingilizce konuşan çok var mı orada acaba bunu merak ediyorum birde. Bide dediğim gibi yukarıdaki ayrımı merak ediyorum.

Bu arada dedemin babasının ismi tahir sanki türk ismi gibi türklere daha mı yakın sayılıyoruz acaba şu tarih olayını çok merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bremen Bv-244 -- 28 Kasım 2016; 13:57:37 >

• şu konuda bahsettiğim gibi kadınlarla mı dolu orası

https://forum.donanimhaber.com/m_118043273/tm.htm

nekadar boş kadın gördüysem. koca adayı kovalayan nkadın gördüysem o ülkeden çıkıyor. tamam rusya bulgaristan vs buralardan da çıkıyor ama en azından onlar güzel. bunlar çirkin bi de. sebebi neydi ki ?
  • Tur hakkında bilgi verebilir misin hocam benimde böyle bir tatil yapasım var firma ile mi gittin fiyatlar nasıl kaç gün sürdü ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eloist

Tur hakkında bilgi verebilir misin hocam benimde böyle bir tatil yapasım var firma ile mi gittin fiyatlar nasıl kaç gün sürdü ?

Yaptığım bu tur ile ilgili detaylı bir konu açmıştım, ilk mesaj ve birkaç mesaj sonrası herşeyi detaylı paylaştım bir göz gezdirin derim, soru olursa cevaplarım:)

https://forum.donanimhaber.com/m_104666841/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: bazarov0734

şu konuda bahsettiğim gibi kadınlarla mı dolu orası

https://forum.donanimhaber.com/m_118043273/tm.htm

nekadar boş kadın gördüysem. koca adayı kovalayan nkadın gördüysem o ülkeden çıkıyor. tamam rusya bulgaristan vs buralardan da çıkıyor ama en azından onlar güzel. bunlar çirkin bi de. sebebi neydi ki ?

yanlışınız var :") makedon kızları balkanlardakk en güzel kızlardır.

bir gelip görseniz yorumlarınızı merak ediyorum :")
  • quote:

Orijinalden alıntı: Desert Rat

makedonlar felan ingilizce biliyormu hocam

hepsi ileri derecede i gilizce biliyor hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloody Hell

vay hemşo Gerçi çocukluktan beri hep bir memleketsizlik duygusu var bende nerelisin diye sorunca hocalar insanlar tam olarak istediğim cevabı veremiyorum. Arnavutum diyip geçiyorum yugoslavım diyorum bazen bazende üsküplü bazen sadece göçmenim diyorum bazen annem giresunlu babam arnavut diyorum bilmiyorum bunları yaşamış olan var mı işin aslı babam 3 yaşındayken gelmiş türkiyeye o bile bilmiyor oraları yinede merak ediyorum kökenimi üsküp/tekisa kasabası yazıyor babamın kimlikte üsküp makedonyaya mı geçmiş öyle bir şey olmuş birde şimdi makedon mu sayılıyorum ben baba tarafımdan arnavut muyum neyim hala çözemedim Sarı saçta yok nasıl arnavutsun diyorlar ama bir kere gittiğim bir doktor tam yugoslavlara benziyorsun demişti sevinmiştimBir gün gitmek istiyorum memleketine yarı türksem yarıda oralara aidim ingilizce konuşan çok var mı orada acaba bunu merak ediyorum birde. Bide dediğim gibi yukarıdaki ayrımı merak ediyorum.

Bu arada dedemin babasının ismi tahir sanki türk ismi gibi türklere daha mı yakın sayılıyoruz acaba şu tarih olayını çok merak ediyorum

dediklerinize göre üsküp'lü arnavutlardansınız hocam :")

bir gün üskübe gelirseniz muhakkak haber verin. beklerim :")

halkın büyük çoğunluğu iyi derecede ingilizce biliyor:")

• quote:

Orijinalden alıntı: BanshEEEEEEEEE

quote:

size kim böyle bir şey demişse yanlış bilgilendirmiş. makedonlar son derece kültürlü, hoş ve kibar insanlardır. 22 senedir bir fesatlıklarını görmedim. kardeş gibi anlaşıyoruz. keza arnavutlarda öyle..

arnavutlar sadece biraz inatçıdırlar. ama ne arnavut ne de makedonlar fesatçı ve cimri değildirler..

sizin kastettiğiniz şey; burada doğup, türkiye'de büyüyüp bahsettiğiniz huyları orada öğrendiyse o ayrı.burada doğmuş olabilirler ama nerede piştikleri önemli. :")

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihathalitt -- 2 Aralık 2016; 4:22:57 >

• makedonlar yunanlardan nefret ediyorlar diyorlar doğru mu?
  • Hocam oraya ailem ile gelip yerlesmem mumkun mu? Oturma ve calisma izni yada vatandaslik vs nasil aliniyor? Belli bir yatirim karsiligi bu izinler verilebiliyor mu bilginiz var mi?
  • Bende baba tarafindan arnavutum. Annem cerkez. 3 sene once annem babam ve kiz kardesim araba ile dogu avrupayi gezdiler. En cokta ohridte kaldilar cok begendiler, cok sevdiler. Bir suru dost edinmisler. Bende esimle gelmek istiyorum. Insanlari sicak sevecen. Fiyatlar uygunmus. Var mi tatil tavsiyeniz? Kalinacak yerler rota falan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

makedonlar yunanlardan nefret ediyorlar diyorlar doğru mu?

doğrudur. makedonlar yunanlardan, yunanlar da makedonlardan nefret eder.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.