Şimdi Ara

Madem tanrı bize irade verdi, o zaman neden dünyadayız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İrade anlamı: bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü, yetisi

Ben dünyaya gelmek istemezdim eğer seçenek olsaydı, dolayısıyla irade mirade yok.

Varsa cevabı olan ayetlerlerle cevap versin ama bukmeden carpirtmadan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• belki hatırlamıyorsundur, evet 'yarat' demişsindir? ne biliyosun?

kendi iradenle varolmadığını kanıtlayabilir misin?
  • Din dışı bile düşünsek; var olmak cidden büyük bir lütuf. İnsanin hayatta üzgün ve mutsuz yaşadığı an sayısı mutlu ve huzurlu yaşadığı an sayısına göre çok düşük. Engelli ve felç kalan kişiler bile, bir süre depresyon yaşadıktan sonra normal insanların mutluluk seviyelerine geri dönüyorlar. Bu şekilde düşünürsek çocuk yapıp ürememiz de mantıklı. Aynı şekilde bunu Allah'ın yaratması için de düşünebiliriz. Nankör insanın "Neden bizi izinsiz şekilde yarattın?" sorusu yerine "Allah'ım bana bu nimetleri verdiğin için sonsuz kere şükrederim" demesi gerek. İrade konusunda ise İslam, bağdaşırci özgür iradeyi savunur. Yani her şey yazılıp çizilmiştir ama senin belli koşullar altında özgür iraden vardır.

• Yazmiyim yazmiyim diyorum ama her yol da hegele mi çıkar yahu. Titriyorum şu an, Allahım ne güzel bir kul yaratmışsın sen!
  • Ayet ile cevap verseniz daha mantıklı olurdu

• eşom21 kullanıcısına yanıt
    Ne kadar belli koşularmış onlar ?

• Yok öyle bir ayet.

Ben Müslümanum ama farklı bakarım.

Bunun irade kavramıyla çelişip çelişmediği ayrı bir koşuldur. Ben mesela bebeklerin, delilerin cennete gideceğine inanmam.
    İnsan iradesi oluştuktan sonra gerçek anlamda Allah'ın dini ile sınanırsak dini anlamda iradeli oluruz bana göre. Yani sınanmayan insanların da iradesinin olduğunu düşünmem. Onlar da hayvanlar gibidir sınanmıyorlardır. Dini irade ile insan türünün iradesi farklı kavramlardır bana göre.

Zamanında ben de çok kafa yormuştum senin yazdıklarına en tutarlı açıklamam bu oldu. Kur'an bu konuda net bir hüküm belirtmez, bu benim kendi düşüncemdir.
  • Bir karar yüzünden bi sürü insan yanacaksa aynı noktada buluşmalıyız. Sen bu bana göre şöyledir, şuna göre böyledir diyorsan kendi kendine çürütmüş oluyorsun zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • eşom21 kullanıcısına yanıt
    türeme, sonuçları bakımından değil, aklen tutarsızlık taşıdığından dolayı tartışmaya açık. yoksa karda kayıp düşen bir kadına veya yolda bulduğun bir bebeğe-çocuğa yardım etmeyen kimse yok zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 23 Şubat 2019; 19:34:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomthejeer

belki hatırlamıyorsundur, evet 'yarat' demişsindir? ne biliyosun?

kendi iradenle varolmadığını kanıtlayabilir misin?
    yalnız hiç kimse hatırlamıyor. belki de uydurmadır.
  • mesajdır...

kanıt olayı çok ilginç bir şey. yani kişinin ateist deist teist agnos olmasına göre değişiyor.

..................

tamam yani kadına benziyor ağzı burnu şekilli, göğüsleri var, belden altının dizaynı bana hiç benzemiyor. benzemiyor, benzemiyor da bunun 'kadın' olduğunun ispatı nerede?

..................

ne yapsın ki kadın 'kadın' olduğunu bana ispatlasın?

bu açıdan atesit olarak yaratıcıyı ispat ararken 'kadın' denen nesneden ispat aramak, yaratıcı(n) vasfı olan kadının, seni cehenneme atarım demesiyle sonuçlanabilir. demedi demeyin.

.................

bir dost.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 23 Şubat 2019; 20:28:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pallad

yalnız hiç kimse hatırlamıyor. belki de uydurmadır.

Alıntıları Göster
    Hiç kimse hatırlamıyor değil. 8 milyar insana tek tek sordun mu?

Ben hatırlıyorum. Bana soruldu. Ben de kabul ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

mesajdır...

kanıt olayı çok ilginç bir şey. yani kişinin ateist deist teist agnos olmasına göre değişiyor.

..................

tamam yani kadına benziyor ağzı burnu şekilli, göğüsleri var, belden altının dizaynı bana hiç benzemiyor. benzemiyor, benzemiyor da bunun 'kadın' olduğunun ispatı nerede?

..................

ne yapsın ki kadın 'kadın' olduğunu bana ispatlasın?

bu açıdan atesit olarak yaratıcıyı ispat ararken 'kadın' denen nesneden ispat aramak, yaratıcı(n) vasfı olan kadının, seni cehenneme atarım demesiyle sonuçlanabilir. demedi demeyin.

.................

bir dost.
    Kadın kromozom analizi testi yaptırır getirir.

Kromozomları 44 + XX dir.

Uterusu ve vageni vardır. Kadınlık hormonları vardır. Üreyebilir.

İşte bu onun kadın olduğunun kanıtıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tomthejeer -- 23 Şubat 2019; 20:29:52 >

• tomthejeer kullanıcısına yanıt
    ilgi için teşekkürler.

hep bu şekilde mi kanıtlamış kadın olduğunu? esasen bu şekli ile asla kanıtlayamazdı değil mi? düşünelim. ben 44+xy yim bitti. 70 yıl sonra insanlık puf. niye acaba?

........................

neandartel insan da genetik testi falan yapıyordu, arada check-up yapmadan mümkünü yok duramazlardı deme sakın. bu bilinebilirlik son asrın bilgisi.

........................

artı yaratıcı vasfı ile değerlendirmek lazım ki asıl konu bu.
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    aynen f=mv2/r nin de bir şeyi kanıtlamadığı gibi değil mi?? ya da e= ... hüzün dolu tespitler inleyen nameler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 23 Şubat 2019; 20:53:55 >
  • kafanız karışık gibi. düşüncelerinizi toparlayıp anlaşılabilir şekilde yazarsanız olumlu anlamda iletişim kurabileceğiz.

evet kadın olduğunun kanıtı budur. bilime göre kadın 2 insan cinsiyetinden biridir. 44 + XX olmak üzere 46 kromozoma sahip, yeterli hormonlarla anatomik olarak 'normal' gelişegelmiş, üreme fonksiyonları olmuş/olan/olacak olan insanlara denir.

bu testlere sahip, anatomik açıdan da pozitif tüm bireyler kadındır.

neandertallere neden gittiniz anlamadım? o zamanlar kromozom analizi yapılamıyor diye bugün kanıtlanabilir bir bilgi niçin görmezden gelinsin. kaldı ki zamanın şartlarına göre konuşmalıyız.

siz ve ben MÖ 5000 lerde, fırat'ın kıyısında bu konuşmayı yapıyor olsaydık; 'bebek doğurabilen insanlara kadın denir' derdim ve bu o zamanın kanıtı olurdu. artısı veya eksisini aramaya gerek yok.
    ilgi ve cevap için teşekkürler.

yeni imzam ile uyum ve anlaşı sürecindeyim. süreçler sancılı olur haliyle.

bir nevi alt yazı geçiyorum denebilir.
  • quote:

ilgi ve cevap için teşekkürler.

yeni imzam ile uyum ve anlaşı sürecindeyim. süreçler sancılı olur haliyle.

bir nevi alt yazı geçiyorum denebilir.
    kimsenin kafasında tanrı aramıyorum, taş bana ise...
    uyum süreci geçiren benim. yanlış anlaşıldım gibi.
  • quote:

uyum süreci geçiren benim. yanlış anlaşıldım gibi.
    başkalarında tanrı izi mi sürüyorsunuz, sormam mümkün gelirse?
    hayat bir mucize midir? yoksa bir fırtına sonrası eski, sakin, huzurlu haline kavuşan bir okyanus mu?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.