Şimdi Ara

Macbook pro pil ömrüm hakkında ACİL !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
5.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar macbook pro 15" cihazımı geçen sene almıştım,tam tamına 1 sene oldu.Ama bu hafta bir sorun gözlemledim.Macbook pro'um şarjı çok çabuk bitiyor. Bazen ikişer ikişer azalıyor bazen tek tek ama hızlı bir şekilde . Yarım saatte yüzde 55 e düşebiliyor. Geçen hafta bu sorun yoktu...

bilgilerim :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batin216 -- 22 Mart 2015; 0:57:49 >

• Diğer bilgilerim !
  • Batin216 B kullanıcısına yanıt
    Siz herhalde bu cihazın ilk sahibi/kullanıcısı değilsiniz. Yoksa 1 (bir) yıl içinde 509 kere (tam) şarj etmenize pek imkan olmaz... Cihazınızın 2012 ortası çıkışlı olduğuna bakarsak, ve ortalama olarak da 2-2.5 yıl kullanıldığını varsayarsak da bu 500 döngü düşük olmamakla birlikte olabilecek bir sayı. Bu saatten sonra bataryanızda zayıflamalar olması kabul edilmesi gereken bir durum!...

Apple'ın bahsettiği "1000 döngü" aslında hiç zayıflama olmaksızın 1000 döngü değildir. Apple bu 1000 döngüyü, bataryanının %80 kapasiteye inmesine kadarki döngü sayısı olarak vermeye çalışmaktadır. Li-Po Bataryalar 300-350 döngüden sonra yavaş yavaş kapasitelerinden ödün vermeye başlar. Bu başlarda %1-2'ler mertebesinde iken sonra %5-10'lar mertebesine çıkar.

Siz cihazı tam şarj ediniz ve batarya durumuna bir de o zaman bakınız. Eğer hala %100 olmasa bile "%95 health" görüyorsanız çok da telaşlanmanıza gerek yok... Ancak "%80 health" görmekteyseniz, bataryanın yavaş yavaş "Abbas Yolcu" konumundadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: mafaky

Siz herhalde bu cihazın ilk sahibi/kullanıcısı değilsiniz. Yoksa 1 (bir) yıl içinde 509 kere (tam) şarj etmenize pek imkan olmaz... Cihazınızın 2012 ortası çıkışlı olduğuna bakarsak, ve ortalama olarak da 2-2.5 yıl kullanıldığını varsayarsak da bu 500 döngü düşük olmamakla birlikte olabilecek bir sayı. Bu saatten sonra bataryanızda zayıflamalar olması kabul edilmesi gereken bir durum!...

Apple'ın bahsettiği "1000 döngü" aslında hiç zayıflama olmaksızın 1000 döngü değildir. Apple bu 1000 döngüyü, bataryanının %80 kapasiteye inmesine kadarki döngü sayısı olarak vermeye çalışmaktadır. Li-Po Bataryalar 300-350 döngüden sonra yavaş yavaş kapasitelerinden ödün vermeye başlar. Bu başlarda %1-2'ler mertebesinde iken sonra %5-10'lar mertebesine çıkar.

Siz cihazı tam şarj ediniz ve batarya durumuna bir de o zaman bakınız. Eğer hala %100 olmasa bile "%95 health" görüyorsanız çok da telaşlanmanıza gerek yok... Ancak "%80 health" görmekteyseniz, bataryanın yavaş yavaş "Abbas Yolcu" konumundadır.

Ben ürünün ilk sahibiyim hocam,geçen sene yazın geç açılma problemi yüzünden apple store zorlu center 'a götürdüğümde pil ömrümün %98 ve iyi durumda olduğunu söylemişlerdi hatırlıyorum ama şuan bu durumda.

510 kere zaten şarj etmedim tam bir saçmalık,o sayı birden kendince artmış olabilir mi ?

• Batin216 B kullanıcısına yanıt
    Cihazınızın 2012 ortası (mid 2012) olduğu doğru mu?

Siz 1 yıldır kullandığınızı söylemektesiniz... Yani 2014 Şubat-Mart'ından buyana.

Cihazınızın TR'ye gelmesini Ekim-Kasım 2102 gibi varsayalım. Bu cihaz, hiç kullanılmadan kutusunda
    Kasım 2012-Şubat 2014, yani 15-16 ay beklemiş durumda o zaman.

Cihazın üretimi 2012 ortaları olduğuna göre, bataryasının üretimi en azından birkaç ay daha geridedir. Yani batarya, bugün itibariyle yaklaşık 3 yıllıktır ancak bu sürenin sadece 12 ayında şarj edilmiştir. 2 yıl hiç şarj-deşarj olmayan batarya zaten ömründen şu an tesbit edemeyeceğimiz bir miktarını "kaybeder".

O 509 döngü sayısı öyle durduğu yerde kendisi artamaz (ancak yazılımda bir hata oluşursa, o da belki???). Ama siz de bir yıl içinde (yani 365, hadi bilemediniz 400 günde) 509 kere şarj etmiş olamazsınız. Ettiyseniz hiç mi adaptörle kullanmadınız bu cihazı?

iOS'lu cihazlarda bu döngü sayısının olandan daha az görüldüğünü gözlemledim ama OS X'lerde bunun tersine hiç rastlamadım açıkçası...

Siz dediğim gibi bataryayı tam şarj edip sonra da değerlere bakın da, ondan sonrasını bu incelemenizi takiben konuşmaya çalışalım...

İyi akşamlar!

• mafaky kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam 2012 ortasına ama 2013 model bir macbook pro,geçen sene ocak ayından beri de bende. 1 2 ayda hiç kullanmadığımı söyleyebilirim.Şarjını tam bitirip şarja takıyorum yeşil olana kadar çıkartmıyorum.Ama işlerim olduğu ve şarjım bittiği zaman şarjdayken kullanıyorum. Dün full şarj ederek bilgilerini aldım aşağıda paylaşıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batin216 -- 22 Mart 2015; 15:16:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Batin216

Aynen hocam 2012 ortasına ama 2013 model bir macbook pro,geçen sene ocak ayından beri de bende. 1 2 ayda hiç kullanmadığımı söyleyebilirim.Şarjını tam bitirip şarja takıyorum yeşil olana kadar çıkartmıyorum.Ama işlerim olduğu ve şarjım bittiği zaman şarjdayken kullanıyorum. Dün full şarj ederek bilgilerini aldım aşağıda paylaşıyorum

Biraz da kafa yorgunluğu nedeniyle yukarıdaki mesajlarımda, elinizdeki o (mid 2012) 15" MBP için bazı yanlış (tarihsel olarak abartılı...) değerlendirmelerde bulunmuşum; Coconut Battery raporlamalarına dikkatle bakınca hatamı farkettim: özür dilerim...

Coconut Battery verilerine göre bu (mid 2012) 15" MBP:

07.01.2013 tarihinde üretilmiş. Yani üretildiği tarihten bu yana yaklaşık 2 yıl, 2.5 ay kadar süre geçmiş...

Bu cihazda kullanılan batarya ise 12.11.2012 tarihinde üretilmiş. Bu da normal bir durum, zaten.

Sizin cihazınız. donanımsal olarak CD/DVD-RW optik sürücüsü de barınıran, retina ekranı olmayan, 77.5 W-H kapasiteli Li-Po bataryaya sahip bir üründür; Apple normal batarya ömrünü (yani internet surf, mesajlaşma ve ofis vb. programlarla çalışmadaki süreyi) ortalama 7 saat olarak vermektedir.

Bu ürün benzerlerlerinin en son modelidir; zaten bundan sonra Apple rMBP'lara geçmiştir.

Siz bu MBP'yu son bir yıldır aktif olarak kullandığınızı söylüyorsunuz.

Ancak Coconut Battery kayıtları bu cihazın 510 defa şarj edildiğini gösteriyor; "döngü" sayısı 510!. (Bu arada hatırlatayım: Mac'lerde diyelim ki %100 dolu bataryayı %52'ye kadar indirdiniz ve sonra şarj ettiniz tekrardan %100'e. Sonra bir kez daha %55'e kadar indirdiniz ve tekrardan %100'e şarj ettiniz. Bu 2 şarj evresini Mac "1 döngü" olarak hesaplar, 2 değil!...)

Sizin bu laptopu son 365 gün değil de son 400 gün aktif olarak kullandığınızı varsayalım: ortalamada gün başına 1.25 şarj döngüsü oluşmuş ki bu bana göre imkansız bir değer. Ama bunun dışındaki kayıtlar bataryanızın %95'in üzerinde "sağlıklı olduğunu" göstermekte. Yine de yüzdenin "anlık" bir yüzde olduğunu hatırlamakta yarar var.

Şimdi durumdan iyice emin olmak için (biraz zamanınızı alacak olsa da..) sırayla şu incelemeleri yapınız:

1) Laptopu yine %100'e şarj ediniz.
    2) Şarj kablosunu çıkarmadan, sol üst köşedeki Elma simgesine tıklayıp açılacak menüde "BU Mac Hakkında"ya tıklayıp açılacak pencerede Sistem Raporu ---> Donanım ---> Güç seçeneğini seçin.
    Burada ilk bölümde Mac'ınızın bataryasının seceresi ve özellikleri çıkacaktır. (2. satırdaki üreticinin kodunu da ltf. not edin...). Bakın bakalım burada çıkan değerler (döngü sayısı dahil...) Coconut Battery'de çıkanlarla örtüşüyor mu? (Normalde birebir örtüşmesi lazım; özellikle döngü sayılarının...)
    3) Mümkünse internet bağlantınızı kablolu olarak yapın (sizde bu altyapı var...), Wi-Fi'yı kapatın, kullanmayacaksanız Bluetooth'u da kapatın. Ekran aydılığını %33'lere getirin ve otomatik aydınlık ayarlamasını da devre dışı bırakın (bkz. System Preferences ---> Display). (**)
    4) Şarj kablosunu çıkartın ve artık sadece batarya gücüyle çalışmaya geçin. Batarya tüketiminizi incelemeye başlayın; ne kadarlık sürelerde şarjınız %75'e, %50'ye ve %25'e düşecek? Mümkünse bu noktalarda birer Coconut Battery kaydı alıp bataryanın "sağlık yüzdesini" teyid edin.

Eğer 6-7 saat arasında bir kullanım süresi elde ediyorsanız bataryanız yeterince sağlıklı demektir. Eğer sadece 4-5 saat elde edebiliyorsanız, o zaman bataryanız hastalanmış ancak daha bir süre daha idare edebilecek durumda demektir. Eğer 3 saat tarzı bir sürede kalırsanız o zaman bataryanız öldü demektir.

(**) Ben imzamdaki 13" rMMP ile Apple'ın benim ürünüm için verdiği 7 saati tutturuyorum; batarya döngüsü ise 100. Aslında sizin laptop ve benimkisi hemen eş zamanlarda üretilmiş gibi ve ben de bu laptopu son bir yıldır aktif olarak kullanmaktayım...

Şansınız var yine de (en kötü olasılığı düşünürsek bile...): Sizin cihaz sadece bataryası değiştirilebilen en son MBP modelidir ve bu nispeten ucuza mal olan bir işlemdir. Daha sonraki rMBP'larda batarya sökülüp yerine yenisi takılmıyor maalesef: klavye ve trackpad'i de içeren üst bölümün altına fena halde yapıştırılmış olan batarya sökülemediğinden, bütün "üst parça" değiştiriliyor ve bu da TR'de son derece maliyetli...

Bir deneme yapmaya çalışın bakalım, ortaya ne çıkacak?

Hocam dediğiniz herşeyi tek tek okudum ve benim anlamadığım birkaç şey var,ben bu macbook'u 1,2 ay hiç kullanmadım mesela.Benim bu macbook'u 510 kere şarj etme imkanım hayatta olmadı.ürününde kutusunu ben kendim açtım,kutusu hala da mevcut.Ayrıca dün dediğiniz gibi %100 şarj edip hem güç seçeneğindeki bilgileri hemde coconut'daki bilgileri aldım. Aşağıda sizinle paylaşıyorum bir kontrol eder misiniz.

Mesela şuan size bu kadar yazı yazana kadar ( hiçbir program ve flash oynatıcı açık değil ) %2 şarj indi...

Şuan bir tane daha indi...

15 dakikada %6 şarj bitti ve ekran parlaklığı yarıda...

Cihazın döngüsü bence kendi kendine birden arttı ama nasıl arttı bilmiyorum. Bir keresinde cihazı 2 3 saat tam haldeyken şarjda unutmuştum... Ondan olabilir mi ?

Macbook pro pil ömrüm hakkında ACİL ! Macbook pro pil ömrüm hakkında ACİL !

• quote:

Orijinalden alıntı: Batin216

Hocam dediğiniz herşeyi tek tek okudum ve benim anlamadığım birkaç şey var,ben bu macbook'u 1,2 ay hiç kullanmadım mesela.Benim bu macbook'u 510 kere şarj etme imkanım hayatta olmadı.ürününde kutusunu ben kendim açtım,kutusu hala da mevcut.Ayrıca dün dediğiniz gibi %100 şarj edip hem güç seçeneğindeki bilgileri hemde coconut'daki bilgileri aldım. Aşağıda sizinle paylaşıyorum bir kontrol eder misiniz.

Mesela şuan size bu kadar yazı yazana kadar ( hiçbir program ve flash oynatıcı açık değil ) %2 şarj indi...

Şuan bir tane daha indi...

15 dakikada %6 şarj bitti ve ekran parlaklığı yarıda...

Cihazın döngüsü bence kendi kendine birden arttı ama nasıl arttı bilmiyorum. Bir keresinde cihazı 2 3 saat tam haldeyken şarjda unutmuştum... Ondan olabilir mi ?

Macbook pro pil ömrüm hakkında ACİL ! Macbook pro pil ömrüm hakkında ACİL !
    İyi akşamlar!...

Şimdi bir yanlış anlama olmasın? Siz bu MBP'yu ne zaman (tarih olarak) aldınız, ne zaman kullanmaya başladınız? Arada uzunca kullanmadığınız bir süreç oldu mu?

Sonuçta ortalama batarya kullanım ömrü 7 saat olan bir aletiniz var. Ama hem Apple'ın programı, hem Coconut Battery sizin 510 tam kere şarj ettiğinizi göstermekte.

Ya yazılımda bir sapıtma oluştu ve o 510 sayısı artarak karşınıza çıktı, ya da gerçekten o kadar şarj ettiniz... Optik sürücüsü olan bir cihaz olduğu için soruyorum: batarya gücü ile çalışırken, uzun süreler CD vs. kullandınız mı?

Merakınızı gidermek için söyliyeyim: Tam şarj olmuşken, cihazı 3-4 saatliğine değil, 3-4 günlüğüne bile şarjda bıraksanız birşey olmaz bataryaya. Ya da tam şarjlı haldeyken, adaptörle kullanmaya devam ederseniz. Zira laptop %100 şarj olan bataryanın şarj edilmesini kesiyor; adeta sistemden ayırıyor ve siz adaptörün sağladığı enerjiyle laptopu kullanıyorsunuz.

Bataryanın kullanıcı kodunda ne yazıyordu? (Orası çıkmamış...)

Benim önerdiğim gibi, uzun süreli teste tabi tutup bataryanızın ne kadar süre cihazı çalıştırdığını inceleyin; ancak ekran ayarları dediğim gibi olsun...

Son sorum: Cihazın garantisi bitti mi, yoksa daha hala 1-2 aylık süreniz var mı?

Tekrardan iyi akşamlar.

Yalnız dikkatimi çeken nokta şu oldu.

Arkadaş bir mesajında dediki sarj edip daha sonra çıkartıp kullanıyorum. Şarj etmek için tamamen pili bitmesini bekliyorum.

Basit olarak bakarsak pilin devir sayısının 510 olması normal. Gün içerisinde sırf internette sörf, facebook vs ise tüm gün sarj gider fakat ekstra yapılan bir is şarjin azalmasına sebep olur.

Yani demek isteyeceğim su ki arkadaş pili çok hoyrat kullanmış. Sürekli dibine kadar boşaltıp ağzına kadar doldurmuş. Yapılan işler sürekli aynı olmadığı ve yük altında pilin günde iki defa şarj olabileceğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

Kullanım şekline göre değerler normal geldi bana. Doldur boşalt yapıldığı için pilin yorulması normal değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ElwinVanDyke -- 25 Mart 2015; 7:44:17 >
  • Bu tahmininiz de olabilecek bir durum tabii ki. Eğer arkadaş, bütün zamanının laptopla çalışırken geçirmişse (sabah 8, akşam 22) o laptop hergün 2 kere olmasa bile belki 2 günde bir 3 kere tam şarj edilmiş olabilir. Öyle olup olmadığını bir Tanrı, bir kendisi bir de laptopun yazılımı bilebilir, ancak!...

Tamam da bu laptopu hiç mi şarj adaptörüyle kullanmayı düşünememiş?
    Apple store çalışanlarının söylemleri insanda bir şarj ile 3 gün gider gibi bir algı yaratıyor. Ben satın almaya gittiğimde;

pilin bitmesini bekleyip şarj edersin. Çok uzun süre dayanıyor vs

Gibi sözler ile karşılaştım ilk başta bende şarja takmadan kullandım saha sonrasında buradaki arkadaslardan en iyi yolun mecbur kalmadıkça şarja aletine bağlı şekilde kullanmak olduğunu öğrendim.

Arkadaşın durumu kuvvetle muhtemel kendi hatası gibi geldi bana. Tabiki kullanım koşulları açıklayıcı olacaktır.

Ekran görüntülerinde de sarj olmadığı gözüküyor yeni dolmuş fakat arkadaş sarjdan çıkarmış.

Bir dönem şarjda kullanmak pili dinlendirmek çözüm olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ElwinVanDyke -- 25 Mart 2015; 10:03:25 >
  • Apple'ın "benim yeni teknolojili Li-Po bataryalarımda batarya kapasitesi %80'lere düşene kadar bu bataryayı 1000 kere şarj edebilirsiniz..." tarzında gayr-ı resmi de sayılabilecek ifadeleri var. Örneğin bataryanızın kapasitesi 5.000 mAH; bu 4.000 mAH'e inene kadar (yani ne kadar şarj ederseniz edin 4.000 mAH'e kadar şarj tutabiliyorsa...) 1000 kere şarj edebilirseniz anlamında bir bildirim. Ama şarj edilme kapasitesini -20%'ye değil de -10%'a düşürecek şarj sayısı söylenemiyor. Bu bataryanın kimyasal durumuna göre 300 şarj da olabilir, 500 de, 750 de...

Benim de şu andaki tahminim bu arkadaşımızın bataryasının artık %80-85 şarj tutabilme sınırına gelmeye başladığıdır. Bu durumda haliyle (söz konusu model için) ortalama 7 saat olarak verilen ortalama batarya ömrü, artık 5 saatler mertebesine inecektir ve zamanla giderek azalacaktır.

Bilgilerime göre bu saatten sonra "bataryanın dinlendirilmesi" tarzı bir uygulamanın da fazlaca bir yardımı olamaz.

Arkadaş yine de biraz "şanslı" zira onun bataryasının değişimi daha kolay ve retina modellere göre çok daha ucuza olabiliyor (ama yine de epey maliyetli olacak TR koşullarında...).

Teknik bilgim pek yok o yüzden derinlemesine birsey diyemiyorum.

Ben kendi bilgisayarımda 11 saat görebiliyorum safari dışında uygulama kullanmadan. Onun dışında da 8 ile 9 saat götürüyor. Bakıldığında 5 saat az gibi gözükse de günün koşullarına göre diğer laptoplara kıyasla çok iyi.

Bütçe sıkıntısı yoksa değiştirmek en iyisi fakat en azından doların düşmesini beklemek daha faydalı olur sanırım.

Bilgilendirme için teşekkürler.
  • Siz 11 saati hangi Mac'le elde ediyorsunuz? Çalışırken ekran parlaklığı ne seviyede?
    Mid 2014 13" MacBook Pro Retina kullanıyorum. Klavye ışığı hiç açık değil, ekran parlaklığı % 40 - 50 seviyesinde bluetooth kapalı bir şekilde kullanıyorum şarj takılı değilse. Devir 8 sağlık % 100 durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ElwinVanDyke

Mid 2014 13" MacBook Pro Retina kullanıyorum. Klavye ışığı hiç açık değil, ekran parlaklığı % 40 - 50 seviyesinde bluetooth kapalı bir şekilde kullanıyorum şarj takılı değilse. Devir 8 sağlık % 100 durumda.
    Benim 273 cycle lie battery ömrüm %91.Ortalama bir kullanım ile 5-6 saat civarı gidiyor.(mbpr)
  • quote:

Orijinalden alıntı: L[A]hor

Bilginiz için:

1) Gerek duymuyorsanız klavye ışığı kapalı kalabilir ama bilin ki fazla bir harcaması olmayacaktır. Geceleri işe yarıyor. Ben kendi hesabıma hiç kapatmıyorum (ama %50'de tutuyorum...)
    2) Ekran parlaklığını %33 mertebesine kadar düşürebiliyorum. Ama tasarruf için bu yetmez: bir de ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlama özelliği var; onu da devre dışı bırakıyorum.
    3) Bende BT maalesef sürekli açık, zira mouse kullanmaktayım (Windows'tan ve ihtiyarlıktan gelen bir kalıtımsal acizlik...) ama trackpad'de de epeyce yol aldım.

Dediğim gibi, 13"/15" rMBP kullanıcıları bataryalarına iyice mukayyet olsunlar; bunların ömrü tükenince değiştirmek TR'de ciddi pahalıya patlıyor (daha önce anlattığım nedenlerle...). Tabi ki gelecekteki rMBP'larda aynı handikap var olmaya devam edecek. Apple bu rMBP'ların kasasını 1 belki 2 mm daha kalın tasarlasa belki bu durumla karşılaşılmayacaktı... Ne var ki adamlarda "incelik hastalığı" ince hastalık gibi yerleşmiş. Amerika'da bu batarya (ve üst takım) değişikliği $200'e oluyor ve oradaki kullanıcı için çok da acıtmayan bir tutar. Ama burada KDV'siyle birlikte $300'e çıkıyor...

Ha, bu arada benim bataryam şimdilik 102 döngüde %97.8 sağlıkta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 26 Mart 2015; 22:07:21 >

ah fed Yaktın bizi.

Şaka bir yana 4.000 liralık bir cihaz için 300 dolar makul bence. Bir de kullanım süresinin uzunluğu göz önüne alınırsa.

Klavye için de gece yazı yazmak çok keyifli oluyor. Klavyenin rahatlığı da işin içine girince :D:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ElwinVanDyke

ah fed Yaktın bizi.

Şaka bir yana 4.000 liralık bir cihaz için 300 dolar makul bence. Bir de kullanım süresinin uzunluğu göz önüne alınırsa.

Klavye için de gece yazı yazmak çok keyifli oluyor. Klavyenin rahatlığı da işin içine girince :D:D
    Hmm. Güzel konu!
    Faydalı Bilgiler

mesajım bulunsun
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.