Yarbay
11 Mart 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 240 (Bu ay: 5)
Gönderileri

Elimde EagleTec marka minyatür bir "travel nano router" var. Bu aleti bir VDSL modemin LAN portundan kablolu (Cat-5/6 Ethernet) bağlantıyla kablosuz bir access point olarak kullanacağım. Üretici firma artık tarihe karışmış; bu aleti yıllar önce Hong Kong'a gittiğimde beğenip almıştım.


Şimdi bahsettiğim gibi bağlantıyı yaptığımda elimdeki Macbook Pro late 2012 13.3" laptop hiçbir sorun olmadan oluşan kablosuz yayını görüyor ve internete bağlanıyor. Eldeki yine 6-7 yıllık ve OS olarak Windows 7 Basic kullanan bir laptopta da hiçbir sıkıntı yok. Velakin geçen yılın üretimi, Win 10 Home kullanan yepyeni bir Lenovo laptop wireless yayını görüyor ama kesinlikle internete bağlanamıyor.


Bu Lenovo laptopta bahsettiğim EagleTec travel routerla uyumlu olmayan bir sürücü olmaması problemin nedeni olabilir mi?

Başlık o kadar uzun ki ilk 10 sayfayı taradıktan sonra pes etmeye karar vermek zorunda kaldım.


Powerline Adapter üreticileri kullanım için şu 2 noktayı işaret ediyorlar:


1) 2 cihaz aynı fazdaki elektrik prizlerine takılmış olmalı. Ki bu normal, ona bir itirazım yok

2) Bu cihazlar çoklu (grup) prizlere takılarak kullanılmamalı.


Bu ikinci koşulun çok geçerli olduğunu zannetmiyorum; aksi yapılmış durumlarda rahatça kullananlar var.


Şimdi soracağım durum biraz değişik:


Bir arkadaşımın evinde ADSL/VDSL'den FiberNet'e (FTTH/G-PON) dönüşümü yapıldı. Fakat "Fiber Modem" denilen Home Gateway Z tipi bir ev içi düzeninde Z'nin bir ucunda, diğer ucunda da salon var. Anlayacağınız, salonda wi-fi sinyali görülemiyor bile. Malum wi-fi yayını köşeleri dönmekte pek başarılı değil. Salonda ne mobil telefonlar ne de bir laptop interneti çekemiyor!


Sonra farkettim ki evde iki ayrı konumda iki tane Digitürk settop box var. Bunlardan birisi Fiber Modem'in yanıbaşında, diğeri de salonda ve her ikisi de hem çanaktan Coaksiyel kabloyla hem de internet üzerinden çalışıyor. Fiber modemden yakınındaki Digitürk'e bir Cat5/6 bağlantısı yapılmış; modemin bir diğer ethernet portundan Digitürk'çülerin verdiği bir powerline adaptöre bir kablo gidiyor, adaptör de bir çoklu (grup) prize takılmış. Salonda da 2. powerline adaptör yine bir çoklu (grup) prize takılı ve de bundan çıkan Cat5/6 kablo salondaki Digitürk'e bağlı.


Yani arada hariçten bir Cat.5/6 kablo çekilmeden powerline adaptörlerle elektrik şebekesi üzerinden bir network kurulmuş ve rahatça çalışmakta.


Şimdi ben buraya (hemen hemen aynı çoklu/grup prizleri) kullanarak 2. bir takım powerline adaptör takabilir miyim? Buradaki amaç, Fiber modemden salona internet sinyalini ayrıca getirmek ve salondaki laptop ve mobil telefonları kablosuz erişime kavuşturabilmek.


Bilgisi/deneyimi olanların önerilerine açığım. Tşkler.

İstanbul Etiler Maya Sitesinde oturmaktayım. Sitemiz, 13 Blok ve 96 Daire'den oluşmaktadır. (Ancak hukuki anlamda da zaten "site" değiliz, 13 blok, 13 ayrı bağımsız parsel var...) Site, 1976 yılından beri yerleşimli; binalarımız sağlamdır, bakımlı sayılır ama iç tesisat haliyle o yıllardan kalmadır! Bir de bizim Site'nin bir köşesinde, aynı Belediye yolunu kullandığımız 4 Bloklu Günhan Sitesi vardır.


Geçtiğimiz Şeker Bayramı öncesinde, önce Turk.Net ekibi gelmiş ve bize özel kablo çekmek istediklerini iletmiş. Bizim Site biraz başıboştur; ortak bir Yöneticimiz veya Site Müdürü yoktur. Sadece 4 Blok kendi aralarında anlaşıp kendilerine bir Müdür tuttular. Turk.Net bu müdüre çatınca olumsuz cevap almışlar. Onlar da "buradan bize ekmek çıkmaz nasıl olsa..." diye gidip şanslarını komşu Günhan Sitesinde deneyip onları ikna etmişler...


Bu arada Site genelinde TürkSat'ın kablo TV tesisatı var.


Ancak Şeker Bayramı'na 7-8 gün kala, Türk Telekom'un bir taşeron ekibi paldır küldür Site'ye daldılar ve "durun yahu, ne oluyorsunuz?" demeye vakit kalmadan bizim 13 Blok'a fiber kabloları çektiler (T-5 tipi saha dolabı zaten Site girişine 180 mt. kadar uzaklıkta... isteyenler oldukça kayıpsız VDSL2 hizmeti de almaktaydı!), binaların kapı girişine de (1 tanesi hariç...) siyah renkli IFDK (Bina İçi Fiber Dağıtım kutularını) taktılar ve iç tesisatı bizlerin çekmesi için bir miktar OBK bıraktılar.


Şimdi Site'de 96 daire var ama bunların zaten 5-6 tanesi boş ve ne zaman dolacakları belirsiz... Geri kalanların 3-4 tanesi TürkSat KabloNet kullanıcısı. Daha sonrakilerin en az 30-35 tanesi iyice yaşlı kişiler, internetle hatta mobil telefonla fazla ilişkileri yok. Bir de pandemi ve yaz tatili nedeniyle bazı daireler İstanbul'dan uzun süreliğine kaybolmuş durumda... Özetle, fiber internete acil ve yoğun bir talep yok.


Neyse biz 20 daire kadar dahili tesisatları çektirdik, yarımız "ileride fibere geçerim..." diye bir girişimde bulunmadı, şimdilik 10 kadar abone fibere geçtik...


Yani, bizim Sitemiz T. Telekom açısından çok bereketli bir yerleşim değil. Ama eksik olmasınlar bizi "adam yerine" koyup fiberi kapımıza kadar getirdiler ama umduklarını kim bilir ne zaman bulacaklardır??? 


Durum vaziyeti böyle iken Kurban Bayramı öncesinde Superonline keşif heyeti arz-ı endam etmişler. Bunlar da Sitemize altyapı getireceklermiş (Kablo Çekimi, sağa sola OFDK takılması gibi...). İstemeyiz kardeşim, gerek yok, potansiyel yok, Superonline'a daha fazla para verecek adam yok (olanlar zaten T.Telekom Fibernete geçti ya da geçecekler sonbaharda...). Yapacakları yatırıma yazık, boşuna gayret...


Site'de iyi niyetli bir teknisyen var; ortaklaşa kullandığımız. O gelen Superonline'cılara durumu anlatmış, Gelenler bu bilgiye teşekkür edeceklerine, "biz istediğimiz yere, istediğimiz zaman kablo çekeriz!" deyip adamı bir de güzelce terslemişler...


Ben oturduğumuz binanın Yöneticisiyim, eşim de yandaki binanın. Superonline kapımıza kadar fiber kabloyu getirdiğinle kalır; bu kabloyu biz kapıdan içeriye sokturmayız, binaya OFDK koydurtmayız, Belediye kaldırımı zannettikleri yerleri çoğu bizim "tapulu" arazimizdir; oralara da koydurtmayız.


Bu Superonline'nın dünyadan haberi yok. Bunların "altyapı planlamasını" yapan bölümüne erişimi bileniniz varsa lütfen bildirsin ki peşinen tavrımızı koyabilelim. Onlar da akıllarını başlarına alsınlar, bir ikinci adım atmadan!

Kusura bakılmasın, biraz uzunca bir mesaj olacak ancak tam anlaşılması için de böylesi gerekli.


Kendimin topladığı bir masaüstü var. Eski mini Silverstone kasayı kullanmıştım.


Kasada Gigabyte’ın bir mATX on-board bir ana kartı üzerinde Intel i3 Core (LGA1150 soket) CPU ve 8GB (DDR3) RAM var. Sistem, 240GB bir SSD içinde kurulu. DVD-RW var. Kasanın ön panelde 4xUSB2.0, arka tarafta 2xUSB2.0 ve 4xUSB3.0 var. Ve de Anakarttaki PCI Sokete 3xUSB2.0’lı takılı bir Extension Kartı mevcut; bu FSP’den de besleniyor. 500W bir FSP Power Supply alete güç veriyor; fazlasıyla yeterli (Kasada bulunan 2 adet 3.5” HDD ile…) olmalı.


Windows10 OS yüklü. Alet makul sürede açılıp kapanıyor. Internete bağlanma durumu normal. Aygıt Yöneticisinde “problemli aygıt gösterimi” yok. Avast Security (bedava versiyon) yüklü.


Ana kartın (arkadaki) USB2.0 soketleri Harici Wi-Fi Adaptöre ve Logitech’in klavye/mouse ortak kablosuz alıcısına tahsisli…


Sorun diğer USB’lerde  (11 adet: (4 ön panel+3 ext. kart=7)xUSB2.0 & 4xUSB3.0)!!!


Şimdi kısaltma için:


(1)  = Birkaç adet değişik USB2.0 ve 3.0 Flash Bellekler  (hepsi NTFS)

(2)  = Sandisk 64GB bir Flash Bellek   (NTFS, boyut olarak biraz büyücek)

(3)  = 10 portlu bir USB Hub (6xUSB2.0 ve 4xUSB3.0); 2A’lik adaptör ile. Bu sürekli olarak, PCI’daki 3xUSB2.0’lık extension karta takılı. Hub’da sürekli  5 adet hepsi adaptörlü olan 3.5” harici HDD takılı! Hepsi okunabiliyor! 

(4)   = Değişik tipte 2.5” harici  HDD’ler 4 adet  (hepsi adaptörsüz; USB2.0 veya 3.0 çıkışları olan)

(5)  Adaptörlü 3.5” Harici HDD  (USB2.0/3.0 olabilir…)


Çalışma durumunda gözlenenler:


1)  (1)’dekilerden aynı anda bir ya da iki hatta üç tanesi aletteki (extension kart dahil…) tüm USB2.0/3.0  (3//4)  yuvalarına ve de 10’lu Hub’a (Hub’da sürekli bağlı 5 adet 3.5” HDD var, hepsi adaptörlü…) bağlanabiliyor ve okunabiliyor…

2)  (2)’deki Flash Bellek nereye bağlanırsa bağlansın okunamıyor. Mac’a bağlandığında normal okunabiliyor.

3)  (3)’e bağlı olanların dışında herhangi bir 2.5” (adaptörsüz) harici HDD veya 2.5” (adaptörsüz) harici SSD veya 3.5” (adaptörlü) hariciHDD bağlandığında hiçbiri okunamıyor, yani PC bunları “göremiyor”!!!

4)  Yukarıdaki durum arkadaki tüm USB3.0 portlar ve Ext. Kartın portları için de geçerli. (Ext. Kart’a Logitech'in alıcısı takılırsa fonksiyon görüyor…)

5)  (3)’teki 5 adet adaptörlü HDD sökülüp yerlerine başka harici HDD/SSD’ler takıldığında hiçbiri okunamıyor (yani PC bunların hiçbirini”görmüyor”).

6)  Ön paneldeki USB2.0’lara harici bir HDD/SSD tek tek  veya birkaç tane takıldığında hiçbiri okunamıyor (yani PC bunların hiçbirini “göremiyor”; ancak 2-3 hafta öncesinde görebiliyordu! O günden bugüne hatırladığım kadarıyla PC’ye herhangi bir program vs. kaydetmedim.)

7) Ext. Karta takılı olan (3) (=10 portlu Hub) söküldüğünde ve buraya (4)'tekilerden tek bir harici HDD dahi bağlandığında (bu HDD adaptörlü olsun olmasın...) PC bunu da "okuyamıyor". Yani sadece Hub'a takılı o 5 HDD "okunabilir" olarak var ve anakart başkasını göremiyor gibi abuk bir durum söz konusu...


Ne oluyor; neresi “çuvallamış” durumda?


Yeni bir Power Supply takmam çözüm olabilir mi??? (Harici HDD'lerin ve özellikle USB3.0 çıkışlı olanlarının daha yüksek akım ihtiyacı var, USB Flash Belleklere göre... Yani Anakart'taki 2.0 ve 3.0 USB soketler yeterince akım veremiyor mı? Ki o zaman FSP Power Supply'da bir soru işareti oluşabilir!


Yoksa Anakart'ta (devrede) göremediğim (USB'lerle ilgili) başkaca bir sorun mu var?

Uzunca zamandır DH Forum'a girmiyordum.Şimdi yeniden "dönüş" yapayım: Şimdi benim Apple MacBookPro laptopta WhatsApp da senkronize edilmiş durumda. WhatsAppWeb'de "bildirimler" (notifications) da açık... Çoğunlukla laptoptan yazıyorum, zaten. 1) Birsinden bir mesaj geliyor ve sağ üst köşede notification çıkıyor. O an hemen tıklarsam mesajı da görüp okuyabiliyorum. Ancak telefona aynı mesaj 10-15 saniye sonra düşüyor? Tam tersinin olması gerekmez mi? 2) Telefona düşmüş olan bir mesajda resim ya da video eki varsa ve bunlara tıkladığımda hemen açılıyor (yani download ediyor). Ancak aynı resmin laptopta açılması biraz zaman alıyor (10-15 saniye kadar...); video'da ise baya uzun bir süre (videonun herhalde boyutuna bağlı olarak 1 ila birkaç dakika arası) alıyor. Halbuki evde de olduğumdan a) Telefon zaten laptopun yakınlarında, b) her ikisi de internete aynı router üzerinden "kablosuz olarak" bağlı (telefondaki 4/4.5G internet inaktif...). Neden böyle oluyor?

Arkadaşlar, bu konuda daha önce de bir konu açılmıştı ama üzerinden epey zaman geçti, unutuldu...

Şu anda iPhone, iPod ve iPad gibi iOS işletim sistemine sahip cihazlara harici hafıza ilave etmek ya da bu cihazlardaki verileri (resim, video, vs. vs.) USB Flash Bellek gibi dışarıya alıp bir Mac ya da PC/Laptop'a yüklemek için uyumlu bu tür ürünlerden iki marka da hepsiburada ve hızlıal'da satışa sunulmuş. Fiyatlar şimdilik her iki sitede de aynı.

Ben ikisini birden gösterdiğinden hızlıal'dakinin linkini veriyorum; incelemek isteyenler için...

Bkz.:
http://www.hizlial.com/telefon/cep-telefonu-aksesuarlari/iphone-aksesuarlari

altında data ürünlerine gidiniz...

Bunlardan TR'de daha pahalı olan Leef Markası bir Amerikan firmasının. Web sitesine kolayca erişebilirsiniz. Bu kategorideki ürünlerini iBridge olarak tanıtıyorlar.

Bizdeki fiyatları daha ucuz olan ürün Case4U markası adı altında ve iStick tanımlamasıyla gelmekte. Bu biraz şaşırtıcı: Bu ürünün esas tasarımcısı, ürettiricisi yine Amerka'daki Sanho Corporation isimli bir firmadır ve pekçok Mac/Apple aksesuarları vardır; başka mobil cihaz aksesuarları paralelinde. (Web'de "Hypershop" diye aratın, site daha kolay karşınıza çıkar...). Bu firmanın sitesinde iStick'ler beyaz ve siyah olarak yer alıyor. (Söz konusu firma geçen yıl bu ürün için bir Kickstarter kampanyası düzenledi ve havadan 1.1 Milyon Dolar pre-finansman sağladı...) TR'deki Case4U ürünleri de yine iStick diye geçmekte ama sitelerde gösterlen renk "gold" (altın/bakır sarısı tarzı bir renk...). Demek ki Case4U'cular bir şekilde bu ürünü alım/pazarlama hakkı elde etmişler TR için...

Bu konuda TR'deki ürün fiyatllarını baz alarak detaylı bir araştırma yaptım.

Kullandığım fiyatlar AppleStore'daki "normal" fiyatlar (peşin ödemedeki indirimli fiyatlar değil...)

iPhone6/
16 GB 2.699 TL
64 GB 3.099 TL
128 GB 3.499 TL yani her hafıza kademesi arasında 400 TL fark var.

iPad Air 2/
16 GB 1.449 TL
64 GB 1.729 TL
128 GB 2.009 TL yani her hafıza kademesi arasında 280 TL fark var.

iPad Air/
16 GB 1.169 TL
32 GB 1.319 TL yani iki hafıza kademesi aarsında 150 TL fark var.

Leef iBridge'lerin TR'deki fiyatları --- 16 GB / 199 TL; 32 GB / 299 TL; 64 GB / 399 TL
Case 4U iStick'lerin TR'deki fiyatları --- 16 GB / 149 TL; 32 GB / 199 TL; 64 GB / 299 TL
(ilk satışa sunulduklarından sonra %12-13 indirim görmüş bu modeller...)

Şimdi diyelim 16 GB'lık bir iPhone6 ya da iPad Air/Air 2 var. Bunun hafızasını 80 GB'a çıkarmak için ya 399 TL, ya da 299 vereceğiz. Aradaki 100 TL büyücek bir fark. Leef burada kaybeder...

Ama diyelim ki elde 64GB'lık bir iPhone 6 ya da iPad Air2 var. Bunun hafızasını 128 GB'a çıkartmak için de ya 399 TL, ya da 299 TL vereceğiz. Ama baştan paraya kıyarım iPhone'u 128GB'lık alırım (iPhone'da 400 TL fazla ödeyerek) demek daha akıllıca... Burada her ikisi de kaybediyor. Söz konusu olan iPad Air2 64 GB ise baştan 280 TL fazla veririm, gene her ikisini de almam derim.

Bu tür hesaplamaları yaptığınızda bu ürünlerin maliyet olarak hemen hiçbir avantajının olmadığı, sadece 16GB ya da 32GB'lık iOS cihazlara sahip olanların ek hafıza edinebilmek uğruna "mecburen" alabilecekleri ürünler olduğunu görüyoruz. Herhalde "aktarma ortam cihazı" edinmek adına da bu kadar para verilmez bir kablo bağlantısıyla yapılabilecek aktarmaya karşılık... (Ha aktarma yapılacak cihazlar arasında erişim imkanı yoksa ona birşey diyemem...) Ama yeni ürün alacaklara hitap etmeyecekleri belli...

TR'deki fiyatlar "uygulama" bağlamında işe yaramasa da aslında çok fahiş fiyatlar konulmamış.

Leef iBridge'lerin Amerika fiyatlarını güncel Dolar kuruyla çarpıp üzerine %18 de KDV ilave ederseniz, TR'deki fiyatlara geliyorsunuz.

iStick'lerin Amerika liste fiyatları aslında ciddi fahiş; ilk çıkan ürün olması sayesinde (biraz da iBridge'lere göre daha küçümen olmasıyla) sattığını satmıştır ama bundan sonra satamaz. TR fiyatları Amerikan fiyatlarının ciddi olarak altında şu an için...

Bilginize.

Tam olarak hangi gün başladığını bilemiyorum ama bugün Zorlu AppleStore'a gittiğimde özellikle TÜM ORİJİNAL Apple aksesuarlarına ciddi oranda zamlar geldiğini gördüm (Apple'ın kendi markasıyla sattığı kılıf tarzı olanlarda da zam var mıydı, onu inceleyemedim...). Zamlar TL bazında ortalama %35-40 arasında. Örneğin 49 TL'ye satılan 5W & 12W şarj cihazları ile 0.5mt ve 1mt'lik Lightning kablolar olmuş 69 TL. Yine 49 TL'ye satılan microUSB-Lightning adaptörü de 69 TL'ye yükselmiş. 30-pin Ligthning adaptörü olmuş 99 TL. 199TL'den satılan MacBook serilerinin şarj adaptörleri 279 TL'ye yükselmiş...

Diğer marka aksesuarlarda tam olarak nelere ne kadar zam geldiğini incleyemediysem de Belkin markalılara zam gelmemiş gibi gözüküyordu...

Ama bu orijinal Apple aksesuarlarında (bu sadece TT'de değil Apple'ın satıldığı tüm ülkelerde benzeri mantıksızlıklar var...) şöyle tuhaflıklar ortaya çıkıyor. Bugün iyi kalite, markalı (Hama, Belkin, vb.) en azından 1.5-1.8 mt. olan bir microUSB kablosu olsun olsun da 30 TL. 69 TL verip buna yukarıda bahsettiğim Apple microUSB Lightning adaptörünü alıp taksanız maliyeti 99 TL olacak. Ancak yeni zamla birlikte Apple'ın orijinal 2 mt'lik Lightning kablosu da 99 TL. Burada maliyetler eşit.

Ancak artık demode kalan 30pin'lik bir markalı kabloyu, orada burada herhalde ençok 25 TL'ye bulabilirsiniz. Üstüne 99 TL verip de buna 30-pin Lightning adaptörü takarsanız maliyet fırlıyor 124 TL'ye. Kim bu parayı verir? Apple'ın sadece TR'de değil tüm ülkelerde bu 30-pin Lightning adaptörünün fiyatını düşürmesi gerek.

Çevre ürünlerinin de fiyatı artmış durumda. Orijinal Apple Superdrive 279 TL'ye fırlamış. Magic Mouse, Wireless (BT) Klavye, Magic Trackpad 249 TL, Airport Express 349 TL, Airport Extreme 699 TL, Airport Time Capsule (2TB/3TB) olmuş 1.099/1.399 TL.


Apple TR, aksesuarlarda Dolar Kurunu 3.05-3.10'a göre yeniden yapılandırmış gibi...
Dün Zorlu AppleStore'dayken kuşlardan aldığım bir habere göre yeni, ince ve seksi 12" rMB, bugünden itibaren teşhire sunuluyormuş. Bugün olmaz ise peeeek yakında demektir.

Birazdan Zorlu'ya gidiyorum. Bakalım aldığım bilgi doğru çıkacak mı?

Edit: Maalesef gidemedim; yarın kaldı...
Derdimi bu Forum'da anlatacak bir yer bulamadım; belki bir bilen/yardım edebilen olur diye buraya yazıyorum.

Birkaç gündür E-Posta aboneliği çalışmıyor. Yazdığım mesajlara karşı gelen mesajları vb. hiç göremiyorum.

Keza her mesajın üstündeki satırda bulunan "alıntıla", "cevap" linkleri çalışmıyor. Sadece "değiştir"i kullanabiliyorum.

Bir mesaja alıntı yaparak cevap yazamıyorum.

Sadece gelmiş mesajların altında "Cevapla" ve "Hızlı Mesaj" linklerini tıklayarak açılan pencerede yeni ya da cevabi mesajlarımı yazabiliyorum.

Yolladığım mesajların başında "birisi cevaplarsa bana email at" seçeneği de işaretli ama son bir haftadır yazdığım hiçbir mesaja gelen cevapların bu şekilde uyarısı gelmedi.

Bilebildiğim / hatırlayabildiğim kadarıyla ayarlarımda hiçbir değişiklik yapmadım.

Genel bir problem olduğunu zannetmiyorum, zira bazı mesajlarımdan sonra yazılmış mesajlarda alıntılama vb. yapıldığını tesbit edebiliyorum.

İMDAAAAT !...
Arkadaşlar, herşeyen önce spekülasyon, şeytanın avukatlığını ve felaket tellallığı yapmak istemiyorum.

Aşağıda belirteceklerim tamamen kişisel bulgularıma dayalı TAHMİNLERdir.

2015 başında Apple Türkiye ürün fiyatlarına, Amerikan Doları'nın kur artışı nedeniyle (vergi vs. geldi/gelecek diye DEĞİL!...) zam yapmıştı.Ben o tarihlerde bir çalışma yaptım ve bu yeni (zamlı) fiyatların nereye kadar "dayanabileceği"nin üst sınırını bulmaya çalıştım.

Maalesef şu son günlerdeki Dolar/TL paritesi benim saptadığım sınırı geçti bile.

Eğer Amerikan Dolarındaki bu artış sürekli hale gelirse (örneğin 2.70-2.75 sınırına dayanırsa...) Apple TR mecburen bir zam daha yapacaktır. Yapmazsa, kar etmemeyi göze alıyor demektir.

Yıllar boyunca olan deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, Amerikan Dolarını frenlemek u anki hükümet tarafından yapılması gereken EN ACİL iştir. Ne kadar başarılı olup olunamayacağını bilemem, ben ekonomist değilim. Ancak Dolar'ın bırakın Yılbaşındaki kur olan 2.35'lere inmesini, 2,50'lere inebilmesi bile yeterince büyük mucize gibi gözüküyor.

Bütün bu kur artışının üstüne Mart sonu veya Nisan'da IT ürünleri, TV vb. cihazlara getirilmesi düşünülen ek ithalat vergileri ile durum daha da çıkmaza sürüklenecektir....
Hakkında
Konum: İstanbul, Beşiktaş
Meslek: Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
İlgi Alanları: Elektronik, Bilgisayarlar (şimdilerde Apple Ürünleri), Ses ve Görüntü Sistemleri, Askeri Konular, Havacılık
Forum İmzası:
Önceleri tamamen AMD taraftarı olmakla beraber artık Intel'e de "hayır" diyemeyen, sonradan görme Windows kullanıcısı olmakla beraber artık sıkı bir MacSever ve kullanıcısı da olan AirTies-Zyxel destekleyicisi, kendi halinde TC vatandaşı, 1952 doğumlu "dedeleşmiş" bir elektronik mühendisi. Oppo A16S, iPod Touch 4G (64GB), Retina MacBook Pro (late 2012, i5 dual core, 8GB RAM, 256GB Flash SSD), late 2012 Mac Mini (i7 quad core, 12GB RAM, 1 TB HDD), iki değişik konfigürasyonlu AMD veya Intel İşlemcili masaüstü PC, iki Intel işlemcili Notebook ve Netbook, vs.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 14 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Mesaj Sayısı: 4.507
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.652
İkinci El Bölümü Mesajları: 10
Konularının görüntülenme sayısı: 231.336 (Bu ay: 89)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 364 (Bu hafta: 2)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.