Şimdi Ara

Macbook Pro 2016-2017 Touchbar - Touchid / Without Touchbar Kullanıcıları Derneği [ANA KONU] (121. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.218
Cevap
54
Favori
143.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: joven

USB Type C to Gigabit Ethernet + 3 Port USB 3.0 Hub satın aldım yarın ürünü teslim aldığımda deneyimlerimi paylaşırım.

https://urun.n11.com/adaptor-ve-cevirici/usb-type-c-to-gigabit-ethernet-3-port-usb-30-hub-coklayici-P236761318

Merhaba

bendeki ürüne çok benziyor, inşallah sorun çıkartmaz da bende alırım

• DrYeN kullanıcısına yanıt
    Evdeki modem 5 Ghz çalışma modu destekliyorsa modemin modunu değiştirebilirsiniz. Aksi durumda adaptörü iade etmenizi tavsiye ederim. Reddit'te folyo kağıdına adaptörü saranları bile gördüm ama bir mantığı yok teknik olarak.
  • Kopma sorunu wifi ile yasaniyor kabloda degil hocam. Adaptor takiliyken wifi kopuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam eksik yazmışım, yanlış yönlendirmiş gibi olmamak için yorumumu genişletiyorum. Multiport adaptörlerde HDMI üzerinden monitor bağlı ise Wifi bağlantısı kopuyor.
  • Ben evde dark ın adaptörünü kullanıyorum. Dediğiniz gibi 2.4ghz ye bağlantı yapmıyor. Ofiste direk olarak display port-usb 3.0 kablo ile bağlıyorum harici monitörü bu şekilde bir problem yok.

Harici adaptörü olup ısınma problemi yaşayan var mı acaba benim adaptör biraz fazla ısnıyor gibi?
  • 13 inc macbook pro 2016 sahibi olarak uzun süredir fark ettiğim bir durum vardı.

İşlemci sıcaklık değerleri sistem yüke girdiğinde anormal şekilde artıyordu, yüzde 60-70 cpu kullanımında 80-85 derecelere çıkan sıcaklıklar görüyordum. Bu sıcaklıklar sistemin çalışmasına engel değildi herhangi bir kapanma v.s. olmuyordu ama bu sıcaklıklar çok yüksek sayılırdı.

Detaylı incelediğimde fanın 75-80 derece üstüne çıkana kadar çalışmadığını gördüm. Ve fan çalışmaya başladığında en düşük devir olan 1200 rpm ile dönüyordu bununda soğutmaya çok büyük bir etkisi olmuyordu. Yani özetle default fan-sensör ayarlarında bir sıkıntı vardı. Smc reset yaptım fakat bir şey değişmedi.

Ardından yabancı kaynakları dolaşırken macs fan control adında bir program buldum, programı kurdum sensör sıcaklığına göre devir ayarı yaptım ve sistem direk açılır açılmaz 1200 rpm'de fan çalışmaya başladı. Ayrıca fan devrinin artmaya başlayacağı ve maksimum devire ulaşacağı 2 ayar daha var bunlarıda 50 ve 70 olarak ayarladım. Sonrasında macbook'um boşta 32-35 derecelerden 27-28 dereceye, hafif-orta yükte 65-70 dereceden 50-55 dereceye ve daha ağır yüklerde 80-85 derecelere çıkan macbook'um artık 70 dereceyi geçmemeye başladı.

Programı indirmek isteyenler için link.

https://www.crystalidea.com/macs-fan-control/download

Ayrıca bootcamp ile windows kullanıyorsanız windows için olan versiyonuda var, hem macos'a hem windows'a ayrı ayrı kurabilirsiniz.

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    80-90 arasında minimum fan dönüşü

90-95 itibariyle kademeli yüksek devir fan çalışması normaldir.

70-80 derece civarı fan çalışmasınada gerek yok. Cpu için normal sıcaklıklardır.

Siz ayarları iyi yaptığınızı sansanızda, bilgisayar için ideal ayarlar değil.

Gerek olmadı halde fanı devreye sokarak, şarj sürenizi kısaltmış oldunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dedefon -- 10 Nisan 2018; 10:2:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dedefon

80-90 arasında minimum fan dönüşü

90-95 itibariyle kademeli yüksek devir fan çalışması normaldir.

70-80 derece civarı fan çalışmasınada gerek yok. Cpu için normal sıcaklıklardır.

Siz ayarları iyi yaptığınızı sansanızda, bilgisayar için ideal ayarlar değil.

Gerek olmadı halde fanı devreye sokarak, şarj sürenizi kısaltmış oldunuz...
    Fanın çektiği enerji 1 watt batarya süresine hiçbir etki etmedi.

Sıcaklık işlemci için sorun yaratmasada uzun vadede sürekli yüksek sıcaklıklar başta batarya hücrelerini yer ardından anakartın ömründen yer, yaz aylarında el değmeyecek kadar ısınabiliyor. Bu konuyla ilgili yurtdışı kaynaklarda fazlaca şikayet var. Sonuçta bu aletlerin içerisindeki işlemciler ultrabook işlemciside olsa ısınabiliyor ve fan ile soğutulmaya ihtiyacı var, pasif soğutma yaparak fanı 70-80 derecelerde açtırmak bir sorundur.

Siz eski haliyle kullanmaya devam edebilirsiniz tabi fakat “70-80 derece normal” gibi bir bilgi vermeniz yanlış.

Hocam tam aradığım program. Bu ısınma konusuna çok değiniyorlar, benim de hoşuma gitmiyordu. Şu an çok iyi oldu, teşekkürler.
    Merhaba,

Öncelikle amacım tartışmak veya sizi yanlışlamak değil bilmenizi isterim.

Daha önce bilgisayar tasarladınız mı yada buna benzer bir girişiminiz var mı bilmiyorum,

fakat benim işim ve uzmanı olduğum mühendislik alanı bu :)

Hatırladığım kadarıyla 13 inc için kullanılan işlemcinin peak sıcaklık sınırı 105 derecedir. Bu derece ve bilgisayarın diğer özellikleri ele alınarak( kasa, yalıtım, işlemcinin diğer donanımlara yakınlığı ve konumu), 99-104 sıcaklıklarda koruma için kapanma/yavaşlaması ayarlanır.

Belirtmiş olduğunuz "70-80 derece normal " tam olarak anlaşılmaması durumuna karşı biraz açayım. 70-80 derece aralığında fanın tam çalışmaması normal demek istedim.

Fazla lafı uzatmadan bitireyim, bir fan çalışma ölçütleri hesaplanırken yüzlerce duruma bakılıyor. Binlerce Apple mühendisinin ideal ayarlamaları yaptığına emin olabilirsiniz.

Nvram,smc sıfırlamalarına ek, malware taraması yapıp eğer olmazsa time-machine yedeğinden tekrar kurarak test öneririm.

Oda olmadıysa, Apple ile iletişime geçip durumu bildirmenizde yarar var.

Ek olarak, bahsetmiş olduğunuz fanın 1watt kullandığını gösteren bir gerçekçi kaynağınız varsa görmek isterim.
    Laptoplardaki fanlar yüksek rpm değerine sahip fanlar olduğundan masaüstü bilgisayar fanlarını referans almak doğru olmaz.

Emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

• Arkadaşlar daha once hic böyle bir hatayla karsilasan var mi?

Dün sistemi kapat diyip kapattim bilgisayari az once eve geldim actim ve bu sekilde bir hata veriyor normal calisiyordu düzgünce herhangi bir güncelleme esnasinda falan da kapanmadi bir sey yuklemiyordum.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

Macbook Pro 2016-2017 Touchbar - Touchid / Without Touchbar Kullanıcıları Derneği [ANA KONU]

Edit: Mac Kurtarmadan macOs'i geri yükle ile tekrar yükledim ve sorun çözüldü bilgilerim ve dosyalarım da aynı şekilde duruyor. Ama neden böyle bir şey oldu anlamadım.
    Kurduğum bir uygulamadan vs olabilir mi? Bir daha olmasını engellemek için yapılacak bir şey var mı sistem temizliği tarzı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Felina. -- 11 Nisan 2018; 2:46:33 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• MacBook Pro 13 touch barlı modelini yeni aldım.
    Microsoft office 2016 15.21.2 sürümünü yükledim. Programı açtığımda touchbar da kısa yollar görünmüyor.
    Versiyon ile alakalı olabilir mi?
  • yusufh Y kullanıcısına yanıt
    Yeni bir sayfa açtığınızda normalde uygun kısa yolların touchbar da görünmesi gerekir. Bende macos için ofice 365 var sorun yok şu anda. Mümkünse güncellemeyi deneyin. Yada 2016 nın mac için sürümünü indirip, elinizdeki kodu girmeyi deneyin. Belki Microsoft ile iletişime geçip nasıl yapıldığını (yada yapılamıyacağını) öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin.

• yusufh Y kullanıcısına yanıt
    Eğer bilgisayarınız high sierra versiyonunda değilse ondan görünmüyordur. Office 2016 ben de kullanıyorum, kalın italik yazı boyutu gibi seçimler touchbarda çıkıyor.

• Fiyatlar şu ara piyasada gördüğüm en iyi fiyatlar.

MacBook Air 3506 TL https://www.hepsiburada.com/apple-macbook-air-intel-core-i5-5350u-8gb-128gb-ssd-macos-sierra-13-3-tasinabilir-bilgisayar-mqd32tu-a-p-HBV000007I2J3

MacBook Pro 128gb 5250 TL
    MacBook Pro 256gb 6181 TL
    MB Pro Touchbarlı 7101 TL

Hepsiburada'da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TacoNikky -- 20 Nisan 2018; 20:55:1 >
  • 512 gb 13” touchbarlı model cihazım satılık ilgilenenler mesaj atabilir. 2017 şubat alınma apple tr garantili kozmetik 10/10

• DİKKAT!!

Apple 13 inç MacBook Pro (Non Touch Bar) için Pil Değiştirme Programı başlattı.

Lütfen seri numaralarınızdan kontrol sağlayın ve Apple ile iletişime geçin.

https://www.apple.com/tr/support/13inch-macbookpro-battery-replacement/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dedefon

DİKKAT!!

Apple 13 inç MacBook Pro (Non Touch Bar) için Pil Değiştirme Programı başlattı.

Lütfen seri numaralarınızdan kontrol sağlayın ve Apple ile iletişime geçin.

https://www.apple.com/tr/support/13inch-macbookpro-battery-replacement/
    Benim cihaz değişim programına dahilmiş.

2017 başında almıştım, işin kötü yanı ise ilimdeki apple servisi herkesin şikayet ettiği tamir edilmek için verilen cihazların daha fazla bozulup geri verildiği bir servis açıkçası bu servise verip vermeme konusunda şüpheliyim. Ne yapacağımı bilmiyorum.

• joven kullanıcısına yanıt
    Ne tur bir sorun ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Aranıza katıldım selamlar :)
  • 
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.